Skocz do zawartości
silent3b3

Zestaw za 4000-4500 zł - produkcja audio, montaż video, edycja zdjęć

Rekomendowane odpowiedzi


Cześć,

Proszę o pomoc w doborze podzespołów do zestawu za kwotę 4000-5000 zł. W poście znajdą się moje propozycje.

Przeznaczenie komputera:

  1. Produkcja audio, przetwarzanie dzwięku (FL Studio 20).
  2. Montaż video Full HD/4k (Adobe Premiere CC) - materiał video z Panasonic Lumix G80 (bitrate 4k 100 Mb/s, full HD 28 Mb/s - wg specyfikacji ze strony producenta).
  3. Edycja zdjęć (Adobe Lightroom CC, Adobe Photoshop CC).

Jeżeli komputer w tym budżecie nie poradzi sobie montażem filmów w 4k, to zamierzam korzystać z plików proxy.

Na czym mi zależy:

  1. Priorytetem jest stabilność pracy, niewysokie temperatury na podzespołach oraz niezawodność sprzętu.
  2. Wysoka kultura pracy.
  3. Dobry stosunek jakości do ceny podzespołów.
  4. Możliwość rozbudowy (więcej o tym później).

Nie gram w gry i nie planuję podkręcania (ewentualnie jakieś podstawowe OC CPU/RAM niewymagające dużej wiedzy w tym temacie).

Procesor

  1. Już na samym początku będę zmuszona pójść na kompromis, bo jeśli chodzi o przetwarzanie dźwięku, to najważniejsza jest wydajność pojedynczego rdzenia, natomiast przy montażu video istotna jest wielowątkowość.
  2. Produkcją audio zajmuję się jednak częściej i dlatego wybór padł na AMD Ryzen 5 2600 (ok. 680 zł), który z obróbką video też powinien sobie poradzić.

Dodatkowe chłodzenie na procesor:
Z tego co czytałam, to BOX na Ryzenie 2600 bywa dość głośny, więc warto byłoby dokupić wydajniejsze i przede wszystkim cichsze chłodzenie:

  1. SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024 (SPC146) (ok. 75 zł)
  2. SilentiumPC Fera 3 HE1224 (SPC144) (ok. 98 zł)
  3. be quiet! Pure Rock (BK009) (ok. 128 zł)
  4. SilentiumPC Fera 3 RGB HE1224 (SPC204) (ok. 138 zł)
  5. SilentiumPC Fortis 3 HE1425 (SPC130) (ok. 138 zł)

Płyta główna:
Tutaj mam problem, bo nie wiem w zasadzie czym powinnam kierować się przy wyborze. Myślę jednak, że MSI B450-A PRO lub MSI B450M MORTAR (obie ok. 400 zł) to jest max jaki mogłabym kupić do mojej konfiguracji, ale chętnie bym zeszła z ceny trochę w dół:

  1. MSI B450M BAZOOKA V2 (ok. 360 zł).
  2. MSI B450M GAMING PLUS (ok. 360 zł).
  3. MSI B450M PRO-VDH PLUS (ok. 340 zł).
  4. MSI B450M PRO-M2 V2 (ok. 310 zł).

A może coś jeszcze tańszego?

  • Złącze M.2 przyda się przy rozbudowie o dysk SSD NVMe w przyszłości.
  • Pamięć RAM: maksymalna ilość - 64 GB, liczba slotów - 4 (rozbudowa w przyszłości).
  • Karta Wi-Fi - nie potrzebuję/nie ma znaczenia (zawsze łączę się przez kabel).
  • Karta dźwiękowa - nie ma znaczenia (używam zewnętrznego interfejsu audio USB).
  • Bluetooth - nie potrzebuję/nie ma znaczenia.

Pamięć RAM:

  1. Ważniejsza jest ilość niż szybkość i czasy dostępowe - programy raczej słabo reagują na wyższe częstotliwości RAMu.
  2. Optymalnie wg mnie byłoby 32 GB do montażu, a później ewentualna rozbudowa do 64 GB.

Propozycje w okolicach 800 zł:

  1. HYPERX FURY 32GB DDR4 (HX426C16FBK2/32) 
  2. G.SKILL AEGIS 32GB (2X16GB) DDR4 3000MHZ CL16 (F43000C16D32GISB)
  3. G.SKILL RIPJAWSV 32GB (2X16GB) DDR4 3000MHZ CL16 (F43000C16D32GVRB) 
  4. G.SKILL SNIPER X 32GB (2X16GB) DDR4 3000MHZ CL16 (F43000C16D32GSXWB)

Karta graficzna:

  1. Podczas montażu video będzie wykorzystywana do podglądu materiału oraz szybszego renderingu.
  2. Ważne są w tym przypadku CUDA Cores, natomiast VRAM nie robi aż takiej różnicy jak w grach (do Premiere Pro Adobe podaje minimum 2 GB, a rekomendowane 4 GB).

Propozycje:

  1. GEFORCE GTX 1050 TI STORMX 4 GB / 768 CUDA cores
  2. GEFORCE GTX 1060 3GB / 1152 CUDA cores
  3. GEFORCE GTX 1060 6GB / 1280 CUDA cores (a może jednak warto dopłacić trochę i mieć te 6 GB VRAM?)

Nie wiem jakie miałabym wybrać wersje (producentów) tych kart. Najlepsze byłyby z cichym chłodzeniem i niskimi temperaturami.

Nośniki danych:
1x SSD (480/500/512 GB) - ok. 300 zł

  • CRUCIAL MX500 500GB 2,5" (CT500MX500SSD1)
  • ADATA SSD ULTIMATE SU800 512GB 2,5" (ASU800SS512GTC)

1x SSD (240/250/256 GB) - ok. 130 zł

  • ADATA ULTIMATE SU650 240GB 2,5"
  • GOODRAM CX400 256GB (SSDPRCX400256)
  • PATRIOT SSD 240GB 2,5'' BURST SATA3 (PBU240GS25SSDR)

1x HDD (1-2 TB)

  • Toshiba P300 1TB (HDWD110UZSVA) (ok. 160 zł)
  • Toshiba P300 2TB (HDWD120EZSTA) (ok. 250 zł)
  • Seagate Barracuda 2TB (ST2000DM006) (ok. 260 zł)

Dwa oddzielne SSD pozwolą w Premiere Pro kilkukrotnie zwiększyć wydajność importu plików.

Gdzieś przeczytałam, że dyski magnetyczne o większej pojemności (np. 2-3 TB) mają więcej talerzy niż te o mniejszej pojemności (np. 1 TB) i przez to są głośniejsze i bardziej awaryjne. To prawda czy mit?

Jeśli chodzi jeszcze o HDD, to zależy mi na wyciszeniu tego dysku i redukcji przenoszonych na obudowę drgań (nie wiem czy tu wystarczą sanki antywibracyjne w obudowie, czy trzeba będzie coś więcej).

Obudowa:
Moje preferencje:

  1. Konstrukcja dwukomorowa (piwnica na zasilacz).
  2. Sanki antywibracyjne na HDD.
  3. Minimum 1 wentylator z tyłu i jeden z przodu (najlepiej 2 z przodu i jeden z tyłu). Wentylatory muszą być dość ciche.
  4. Wydajne filtry przeciwkurzowe.
  5. Wyjścia audio na przodzie obudowy są zbędne, ale chyba nie ma na rynku obudów bez takich wyjść?

Co jest istotne:

  1. Kultura pracy.
  2. Czystość – wydajność filtrów przeciwkurzowych.
  3. Łatwość czyszczenia obudowy, filtrów.
  4. Temperatury, odpowiedni obieg powietrza.
  5. Jakość wykonania.
  6. Wygląd.

W zasadzie wszystkie punkty 1-5 są dla mnie istotne, więc dobrze byłoby jakoś to pogodzić. Raczej nie chcę w tym przypadku iść na jakieś kompromisy - wolę dopłacić.

Wygląd obudowy nie jest pierwszorzędną sprawą, ale również ma znaczenie. Generalnie podobają mi się obudowy o prostym, stonowanym, minimalistycznym designie. Jeżeli zdecydowałabym się na dodatkowe chłodzenie CPU np. Fera 3 z RGB, to wskazane byłoby okno w obudowie.

Jeśli chodzi o kulturę pracy, to rozważałam zakup obudowy wyciszanej, ale nie znalazłam nigdzie testów, które by jednoznacznie potwierdzały, że tego typu obudowa faktycznie robi różnicę w porównaniu z obudową niewyciszaną.

Na razie jedyna obudowa, którą mam na oku, to SilentiumPC Aquarius AQ-X70W Pure Black (SPC141) (ok. 220 zł). Niestety nie posiada ona elementów antywibracyjnych na sankach HDD i szczelnego ofiltrowania na froncie, ale może da się to jakoś rozwiązać? Jeżeli nie, to proszę o inne propozycje, mogą być w wyższych cenach. 

Zasilacz:
Tutaj oprócz oczywiście odpowiedniej mocy zasilacza, regulacji napięć najlepiej DC/DC, zabezpieczeń, okablowania semi-modularnego lub modularnego ważna jest dla mnie kultura pracy wentylatora na zasilaczu.

Propozycje:

  1. SilentiumPC Supremo L2 Gold 650W (SPC222) (ok. 320 zł)
  2. SilentiumPC Supremo FM2 Gold 650W (SPC168) (ok. 330 zł)
  3. SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W (SPC169) (ok. 370 zł)

Będę wdzięczna za komentarze i sugestie :).
___________________________________________________________________

Przypisy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kartę graficzną weź sobie może lepiej GTX 1660, a jak "zaoszczędzisz" na innych komponentach to może nawet 1660 Ti?

1660 - 1408 Cuda cores
1660 Ti - 1536 Cuda cores

Wspomniana przez ciebie karta GTX 1060 wyszła już z obiegu i nie jest zbytnio opłacalna. Tutaj masz przykładowy model GTX 1660, który powinien cię zainteresować.

https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-1660-oc-6g-6gb-gddr5-gv-n1660oc-6gd-4144583/

A tutaj GTX 1660 Ti, czyli lepsza droższa opcja.
https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-1660-ti-oc-6g-6gb-gddr6-gv-n166toc-6gd-4144273/

Co do zasilaczy to możesz "zejść" z tym maxem W. Do zestawu Ryzen 2600+GTX1660/GTX1660Ti wystarczy Ci 500-550W.

O innych rzeczach może niech podpowiedzą "eksperci" od dysków choć te proponowane przez ciebie są jak najbardziej spoko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do ssd 1 to dopłaciłbym do su900 512 (na mlc), psu jak zależy ci na stabilności to lepiej olać silentium i kupić seasonik focus plus gold 750 niewiele droższy a dużo lepszy i co ważne z długą gwarą, gpu na pewno nie stać cię na rtx 2060?, no i kwestia chłodzenia 2600 jakoś szczególnie gorący nie jest ale jednak spojrzałbym w kierunku grandisa żeby w przyszłości nie trzeba było wymieniać jak ci mocy zabraknie i podmienisz cpu na 2700x... no i kwestia mobo kupiłbym jednak model atx jeśli masz budę w której się zmieści...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więcej wątków lepiej W tej chwili masz R7 1700 za coś koło 600zł, z dźwiękiem jest jak piszesz lecz czym więcej ścieżek tym lepiej wypadają procesory wielordzeniowe płytę jednak weź dużo droższą ze względu za zasilanie (brak trzasków) bez dublerów faz z tej listy Płyty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Setnik napisał:

Więcej wątków lepiej W tej chwili masz R7 1700 za coś koło 600zł, z dźwiękiem jest jak piszesz lecz czym więcej ścieżek tym lepiej wypadają procesory wielordzeniowe płytę jednak weź dużo droższą ze względu za zasilanie (brak trzasków) bez dublerów faz z tej listy Płyty

nie schodziłbym do ryzenów 1 generacji bo na razie nie ma pewności czy płyty b550/x570 będą je obsługiwać gdzie ryśki 2000 będą działać na 100%, ale fakt faktem mobo 6 fazowe mile widziane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, robertsup napisał:

nie schodziłbym do ryzenów 1 generacji bo na razie nie ma pewności czy płyty b550/x570 będą je obsługiwać gdzie ryśki 2000 będą działać na 100%, ale fakt faktem mobo 6 fazowe mile widziane

Jeżeli kupi dobrą płytę i Ryzena, to i tak szybciej wymieni procesor niż płytę główną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weźcie pod uwagę, że nie każda osoba która składa aktualnie komputer robi to z myślą by za rok czy dwa wymieniać procesor, raczej każdy nastawia się na to, że blaszak sprawnie posłuży mu przez 5-7 lat. Tak to zwykle bywa wśród moich znajomych i klientów, że jak ktoś już przychodzi robić upgrade to wymienia GPU lub stary HDD zamienia na nowy SSD i to by było na tyle. Myślę, że dziewczyna też nie chce tutaj wpakować 4,5k tylko po to, żeby wkrótce wykładać kolejną kasę. Co do tych PSU to jeszcze raz napiszę... temu zestawowi nie jest potrzebny zasilacz o mocy 750W. Co do chłodzenia to nawet jak weźmie Grandisa zamiast Fortisa, a wybierze nieprzewiewną obudowę to duży rozmiar coolera sprawi, że się w budzie zrobi "ciepło". Dlatego dobrze, żeby był wentylator z tyłu i u góry, no i jeden-dwa na frontowym panelu, niech tam "dmucha" nawet jeśli będzie dmuchało wolno, żeby nie hałasować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

GTX 1660 to faktycznie dobry pomysł, bo nie jest dużo droższa niż 1060, natomiast RTX 2060 już wychodzi sporo drożej.

Zasilacz chciałam z dużym zapasem mocy, bo zależy mi na wysokiej kulturze pracy. To może 650 W będzie optymalne? I co jest nie tak z zasilaczami SilentumPC?

Dopłacenie do SU900 też chyba dobra opcja, natomiast nie mam wiedzy czym się różni MLC od TLC (oprócz trwałością).

10 godzin temu, Michikun napisał:

Myślę, że dziewczyna też nie chce tutaj wpakować 4,5k tylko po to, żeby wkrótce wykładać kolejną kasę. 

Dokładnie, założenie jest takie żeby komputer posłużył mi co najmniej kilka lat. Wolę skupić się na pracy i kreatywności, a komputer ma działać sprawnie i tyle. Rozbudowa w przyszłości jakaś na pewno będzie (np. RAM tak jak pisałam), ale nie skupiałabym się na tym. 

Producent oprogramowania, z którego korzystam do produkcji audio (FL Studio 20) twierdzi, że przy wyborze CPU powinno kierować się wydajnością pojedynczego rdzenia, czy pojedynczego wątku, aniżeli wielowątkowością - link w pierwszym poście. Sugerując się benchmarkiem (https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html) wybrałam R5 2600.

Na mobo za prawie 8 stów mnie nie stać niestety, a chciałam nawet zejść z ceny jeszcze niżej. Czy ta MSI B450-A PRO naprawdę nie będzie wystarczająca?

Co do obudowy i chłodzenia, SilentiumPC Aquarius AQ-X70W + grandis to byłoby dobre rozwiązanie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, FxJ napisał:

Chciałeś powiedzieć 500 max 550W (80+ Gold).

Jak z kulturą pracy w takiej konfiguracji? Często poleca się większy zapas mocy dla większej kultury pracy. Odniesiesz się do tego?

Nie oglądam filmów z zablokowanymi komentarzami, nie muszę chyba tłumaczyć dlaczego :). Artykuł z mojego pierwszego postu jest z oficjalnej strony producenta programu, więc zakładam, że to wiarygodniejsze źródło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja popieram, że tutaj ten zasilacz to będzie, aż nadto :) Silentium PC Supremo M2 (SPC 140)

https://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-supremo-m2-gold-550w-spc140-774137/

Pamiętaj też, że ogółem takim "standardem" dla graczy jest certyfikat 80 Plus Bronze. Są ludzie, którzy tłuką latami w shootery AAA korzystając z takich zasilaczy i spokojnie dają radę mimo, że i CPU i GPU niemal nonstop chodzą na najwyższych obrotach, więc w razie czego możesz sięgnąć po Silentium Vero M2 600W (SPC166).

https://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-vero-m2-bronze-600-w-spc166-977144/

Składałem nawet parę zestawów Ryzen 2600 + GTX 1070/RX 590 i tego typu PSU spokojnie radzą sobie przez długie miesiące i żaden klient nie wraca z reklamacjami. Co do RAMów to przy tak dużym wydatku 2 kości po 16GB po prostu weź te z taktowaniem 3000MHz, które wychodzą najtaniej.

Propozycja obudowy:

https://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-regnum-rg4t-rgb-pure-black-spc205-4141584/

Panel power, audio, usb masz na górze, a nie na froncie przez co "bryła" obudowy prezentuje się ładniej, są wentylatory z przodu i z tyłu tak jak chciałaś. Nie pamiętam czy w tym modelu dyski SSD montuje się z tyłu czy w środku na ściance w każdym razie powinnaś być zadowolona. To co gdzieś sobie "zaoszczędzisz" kompletując zestaw możesz przeznaczyć na dopakowanie GPU z GTX 1660 na GTX 1660Ti.

https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-1660-ti-oc-6g-6gb-gddr6-gv-n166toc-6gd-4144273/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, silent3b3 napisał:

Jak z kulturą pracy w takiej konfiguracji? Często poleca się większy zapas mocy dla większej kultury pracy. Odniesiesz się do tego?

Nie oglądam filmów z zablokowanymi komentarzami, nie muszę chyba tłumaczyć dlaczego :). Artykuł z mojego pierwszego postu jest z oficjalnej strony producenta programu, więc zakładam, że to wiarygodniejsze źródło.

Przecież tam masz link do oficjalnej strony w celu dyskusji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, zwracam honor z tymi filmami. Nie doczytałam, wybaczcie. Tak, czy siak temat procesora myślę, że możemy zamknąć, bo jeden i drugi sobie powinien poradzić.

42 minuty temu, Michikun napisał:

Ja popieram, że tutaj ten zasilacz to będzie, aż nadto :) Silentium PC Supremo M2 (SPC 140)

https://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-supremo-m2-gold-550w-spc140-774137/

Pamiętaj też, że ogółem takim "standardem" dla graczy jest certyfikat 80 Plus Bronze. Są ludzie, którzy tłuką latami w shootery AAA korzystając z takich zasilaczy i spokojnie dają radę mimo, że i CPU i GPU niemal nonstop chodzą na najwyższych obrotach, więc w razie czego możesz sięgnąć po Silentium Vero M2 600W (SPC166).

https://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-vero-m2-bronze-600-w-spc166-977144/

Składałem nawet parę zestawów Ryzen 2600 + GTX 1070/RX 590 i tego typu PSU spokojnie radzą sobie przez długie miesiące i żaden klient nie wraca z reklamacjami. Co do RAMów to przy tak dużym wydatku 2 kości po 16GB po prostu weź te z taktowaniem 3000MHz, które wychodzą najtaniej.

Propozycja obudowy:

https://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-regnum-rg4t-rgb-pure-black-spc205-4141584/

Panel power, audio, usb masz na górze, a nie na froncie przez co "bryła" obudowy prezentuje się ładniej, są wentylatory z przodu i z tyłu tak jak chciałaś. Nie pamiętam czy w tym modelu dyski SSD montuje się z tyłu czy w środku na ściance w każdym razie powinnaś być zadowolona. To co gdzieś sobie "zaoszczędzisz" kompletując zestaw możesz przeznaczyć na dopakowanie GPU z GTX 1660 na GTX 1660Ti.

https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-1660-ti-oc-6g-6gb-gddr6-gv-n166toc-6gd-4144273/

Ja nie twierdzę, że słabsze zasilacze nie dadzą rady, mam jedynie wątpliwości co do kultury pracy. Jeśli się mylę, proszę wyprowadzić mnie z błędu. Wg tego co się dowiadywałam przed napisaniem swojego postu, zasilacze z większym zapasem mocy i certyfikatem gold będą po prostu cichsze, a na tym mi zależy. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według moich doświadczeń be quiet!, silentium i corsair mają zasilacze z wiatrakami, których łopatki nie wytwarzają uciążliwego hałasu. Szczerze to bardziej bym się martwił tym, że któryś z wiatraków w obudowie mógłby ci hałasować, zwłaszcza jeśli będzie podpinany wtyczką molex. O cooler na CPU się nie martwię bo sama zasugerowałaś rozsądne i stosunkowo ciche propozycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...