Skocz do zawartości
mikon

Głośna Fera 3 HE1224 v2 (Ryzen 5 2400G)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem z wysokimi obrotami chłodzenia Fera 3 HE1224 v2. Nie dawno zmieniłem procesor z AMD Ryzen 5 1400 na AMD Ryzen 5 2400G (używany). Po założeniu nowego procesora Fera 3 jest po prostu głośna. Podczas normalnego korzystania z komputera tzn. jedynie otwarta przeglądarka internetowa, średnie obroty utrzymują się na poziomie 900 RPM, gdy otwieram nową kartę w przeglądarce obroty wzrastają do ok. 1 300 RPM i wtedy jest głośno. Te obroty w dziwny sposób skaczą.

Średnia temperatura procesora utrzymuję się na poziomie 36 st. C. 
Wczoraj zmieniłem pastę termoprzewodzącą na Thermal Grizzly Kryonaut 1g bo pomyślałem, że poprzednia pasta jest kijowa lub źle ją położyłem. Ale zmiana pasty nie pomogła.
Trochę niepokoi mnie fakt, że musiałem dokręcić mocowanie radiatora do płyty, chociaż uprzednio było dokręcone. 

Gdy w UEFI zmienię tryb prędkości obrotowej na "Cichy" jest lepiej jeśli chodzi o głośność ale wydaje mi się, że w trybie "normalnym" też powinno być cicho. Przynajmniej tak miałem z Ryzenm 5 1400.
Płyta to Gigabyte B450M DS3H, UEFI najnowsze. Poniżej ustawienia UEFI i zrzut z program HWiNFO64.

Co to może być? Uszkodzony wentylator, płyta główna czy procesor?

pozdrawiam

UEFI Smart Fan 5.jpg

HWiNFO64.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na swoim grandisie mam to samo. Najlepiej ręcznie ustawić krzywą.

Z tego co widzę na ss wchodzi wysoko bardzo szybko. 

Sprawdź jakie temperatury osiąga procesor i do tego limitu zbij prędkość wentylatora. 

Edytowane przez Zgreed66
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może lepiej ustawić na stałe minimalnie wyższy poziom od tego, który masz aktualnie? Wtedy przez większość czasu wiatrak będzie zbijał ciepło, a jak zostawisz kompa w spoczynku to też szybciej temperatura spadnie. Spróbuj skorzystać z jakiegoś programu, który sprawi, że wiatrak płynnie przejdzie na wyższe obroty, któryś z youtubowych speców z dużych kanałów o tym mówił, ale nie przypomnę sobie teraz który i w jakim filmiku - w każdym razie skoro o tym mówią to znaczy, że da się zrobić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.04.2019 o 13:00, falcoon84 napisał:

Zmień wentylator na wydajniejszy i cichszy.

Zastanawiam się nad be quiet! SilentWings 3 PWM 120 mm, chociaż jak mam wydać kolejne 90 zł na wentylator, to nie wiem czy nie lepiej kupić jakieś AIO.

W dniu 11.04.2019 o 13:01, Firedash napisał:

Ustaw sobie inaczej krzywą wentylatora, może na stałe obroty dopóki nie przekroczy np. 50 stopni.

Dobry pomysł.

W dniu 11.04.2019 o 20:06, Zgreed66 napisał:

Na swoim grandisie mam to samo. Najlepiej ręcznie ustawić krzywą.

Z tego co widzę na ss wchodzi wysoko bardzo szybko. 

Sprawdź jakie temperatury osiąga procesor i do tego limitu zbij prędkość wentylatora. 

Dobrze wiedzieć, że nie tylko ja mam takie problemy. Myślałem, że coś jest uszkodzone. Spróbuje z tym limitem prędkości.

 

W dniu 11.04.2019 o 20:56, Michikun napisał:

Spróbuj skorzystać z jakiegoś programu, który sprawi, że wiatrak płynnie przejdzie na wyższe obroty, któryś z youtubowych speców z dużych kanałów o tym mówił, ale nie przypomnę sobie teraz który i w jakim filmiku - w każdym razie skoro o tym mówią to znaczy, że da się zrobić :)

Spróbuję :) , chociaż nie lubię jak mi kolejne programy siedzą w tray'u.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, mikon napisał:

Dobrze wiedzieć, że nie tylko ja mam takie problemy. Myślem, że coś jest uszkodzone. Spróbuje z tym limitem prędkości.

Najlepiej zacząć od tego. Na oko to jakby przy 40 stopniach latał już na 50%. Zbij do tego momentu do 20%. Od 50 stopni daj 30%. Potem gdzieś dalej :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, FxJ napisał:

Ty już przy jakichś 70 stopniach masz ustawione 100% wentylatora ;)

No właśnie, coś tu nie gra. Trochę dziwne, bo przy Ryzeenie 5 1400 nie miałem takich skoków RPM. Może wentylator jednak uszkodzony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, FxJ napisał:

Weź ustaw ....

Ustawiłem, jest lepiej ale i tak momentami wentylator wchodzi na chwilę na wyższe obroty.

3 godziny temu, FxJ napisał:

użyj programu od MSI i spróbuj ręcznie sterować obrotami - sam się przekonasz.

Masz na myśli MSI Afterburner? służy jedynie do zmieniania parametrów karty graficznej. Natomiast program SpeedFan w ogóle nie rozpoznaje chipsetu płyty głównej, pewnie jest już za stary.

Zamówiłem Noctua NF-S12B redux 1200 PWM, polecany przez kolegę falcoon84. Ten wentylator ma lepszy przepływ powietrza od SilentiumPC Sigma Pro 120 PWM, więc mam nadzieje, że będzie lepiej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, FxJ napisał:

System Information Viewer / Smart Fan 5

Bardzo fajny program. W łatwy i prosty sposób można ustawić krzywą wentylatora.
Co do samej Sigmy, to reaguje na zmianę ustawień.

Edytowane przez mikon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założenie Noctua NF-S12B redux 1200 PWM rozwiązało sprawę. Nawet w trybie "normalnym" jest ciszej niż z SilentiumPC Sigma Pro 120 PWN pomimo, że Sigma wg. danych technicznych powinna być cichsza od Noctua.

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...