Skocz do zawartości
STi

Nowa maszyna błąd OCCT po 50 sekundach

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Setnik napisał:

Tu masz pokazane bardzo ładnie zasilacz do wymiany 11.6v, zmień na jakoś 550W gold lub 600W gold.

Czy korzystanie w tym momencie z komputera/granie może być dla niego niebezpieczne? To faktycznie aż taka zła wartość? Różniza 0,4V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paradoksalnie tolerancja dla normy ATX wynosi 5%.  Jeszcze się łapie (minimum 11.4). Nie powinno to być problemem.
Choć to tylko teoria. W praktyce przydałoby się i tak coś stabilniejszego.
Sam też się skłaniam ku procesorowi/może VRM na MB do tego. Po tych 30 sekundach procek ma szalone temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie od kiedy branie na powaznie wykresow napiec softwarowo jest rzetelne? Nigdy nie bylo i nie bedzie.

Co najwyzej podepnij inna zasilka zeby potwierdzic ze obecna nie trzyma napiec, bo bez podpinania sie do punktow miernikiem to wrozycie z fusow.
 

Niektorzy juz sie naprawde rozpedzaja z metodologia ... :damage_wall:

Edytowane przez Aurora001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

6 godzin temu, Aurora001 napisał:
13 godzin temu, Setnik napisał:
9 godzin temu, Zgreed66 napisał:

...

 

 

Jednak nie jest stabilnie. Temperatury wyglądają w porządku - peak 58 stopni. Wytrzymał prawie 6 minut na teście CPU (wcześniej 30-50 sekund). Nic już nie wiem...

Jesteście w stanie coś z tego odczytać?

https://drive.google.com/drive/folders/1MbT2_Bsd4X5AsuXjCx5VmRqc3bYEVxTk?usp=sharing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Zgreed66 napisał:

Paradoksalnie tolerancja dla normy ATX wynosi 5%.  Jeszcze się łapie (minimum 11.4). Nie powinno to być problemem.
Choć to tylko teoria. W praktyce przydałoby się i tak coś stabilniejszego.
Sam też się skłaniam ku procesorowi/może VRM na MB do tego. Po tych 30 sekundach procek ma szalone temperatury.

Tak norma jest taka, lecz ta seria ma problemy jak już oscyluje w granicach 11.6V.

@Sti płyta zawyża Ci napięcie zasilania w spoczynku masz 1.48V na procesor a pod obciążeniem spada do 1.3V, ustaw w biosie na sztywno np. 1,35V.

Jeżeli masz problem z zasilaczem to się testuje Power, a nie CPU. Wtedy obciąża grafikę i procesor.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Setnik napisał:

Tak norma jest taka, lecz ta seria ma problemy jak już oscyluje w granicach 11.6V.

@Sti płyta zawyża Ci napięcie zasilania w spoczynku masz 1.48V na procesor a pod obciążeniem spada do 1.3V, ustaw w biosie na sztywno np. 1,35V.

Jeżeli masz problem z zasilaczem to się testuje Power, a nie CPU. Wtedy obciąża grafikę i procesor.

No właśnie nie wiadomo w końcu z czym jest problem... Ja do końca nie wiem, co chwila coś innego. Przeprowadziłem ten test bo to on najszybciej się wywalał, licząc że w końcu nie wywali. Płyta zawyża napięcie, ale dlaczego? Bo jest wadliwa? Bo zasilacz wariuje? Temperatury procesora też są dziwne bo raz przy pełnym obciążeniu nie przekracza 60 stopni a innym razem w ciągu chwili wzrasta do prawie 80 stopni... Co tu się dzieje?

Ustawić napięcie na sztywno, nie robiłem tego nigdy, to znaczy kiedyś jak się podkręcało E8400 to się bawiłem w takie rzeczy, ale przestałem. Na poprzednim PC, też składanym przeze mnie nie miałem nigdy żadnych problemów, nie bawiłem się napięciami, nic nie ustawiałem, wszystko działało z automatu.

 

@Setnik Ustawiłem CPU core voltage na Override 1.350V (auto było ustawione na 1.4-1.42). Komputer teraz w ogóle nie wstaje... 

Edytowane przez STi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Mikelos napisał:

Sam składałes? Ja bym się przyjrzał chłodzeniu. Skoki do 95 stopni nie jest raczej czymś normalnym.

Sam składałem, w sumie jak zawsze. Nie było skoków do 95 stopni w żadnym teście. CPU nie przekroczył 80 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, STi napisał:

Tak to wygląda przy 5 minutowym teście PSU.

EDIT.

Zaktualizowałem BIOS, ustawiłem znowu XMP 3200 MHz. Wszystko działa jak powinno, testy się nie wysypują. Chyba najprostsze rozwiązanie okazało się najlepsze. Jak zawsze...

test.jpg

Albo jestem ślepy albo tu widzę 95.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mikelos napisał:

Albo jestem ślepy albo tu widzę 95.

Kurczę faktycznie, patrzyłem na wykresy OCCT. HWMonitor pokazuje 95 stopni. A w tym samym czasie OCCT 77... nie ogarniam już tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, FxJ napisał:

Do testowania używaj Prime95 - błąd pokaże w kilkanaście sekund a nie minut.

Po wgraniu biosu zresetowałeś?
RAM wsadzony w odpowiednie sloty?
Podasz model kości RAM?

Programy
Thaiphoon Burner Freeware - zobacz jakie kości i ich producent
- CPU-Z - SPD Ransk czy "single" czy "dual"

Prime95 - 6 minut testu bez jednego błędu, odpalę na dłużej.

Bios resetowany po update

Ram zamontowany w slotach A2 i B2, F4-3200C16D-16GVKB

Thaiphoon nie odpala

Zrzut z CPU-Z.

cpuz.jpg

 

@Mikelos Sprawdziłem montaż chłodzenia, wszystko ok. OCCT pokazuje na teście 68 stopni, HWM dobija do 90.

Edytowane przez STi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw napięcie zasilania procesora na stałe bo płyty MSI mają z tym problem. Często to jest przyczyną.

 

Jaki masz błąd przy próbie odpalenia Thaiphoon

Edytowane przez Setnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Setnik napisał:

Ustaw napięcie zasilania procesora na stałe bo płyty MSI mają z tym problem. Często to jest przyczyną. Jaki masz błąd przy próbie odpalenia Thaiphoon

@Setnik Ustawiłem stałe 1.35V, tak jak zalecałeś, ale komputer w ogóle nie chciał się uruchomić na takim napięciu. Ten zasilacz nowy da radę?

15 godzin temu, FxJ napisał:

Jakiś błąd?

Bez błędu, pokręci kółeczkiem windows sekundę i tyle. Normalnie i jako administrator to samo.

Edytowane przez STi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź empirycznie czy masz gorący radiator bo przy takich temperaturach to powinien parzyć, jeśli będzie chłodny to masz odpowiedź.

Temperatury sprawdzaj w WattMan, bo inne programy potrafią pokazywać +20 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Setnik napisał:

Sprawdź empirycznie czy masz gorący radiator bo przy takich temperaturach to powinien parzyć, jeśli będzie chłodny to masz odpowiedź.

Temperatury sprawdzaj w WattMan, bo inne programy potrafią pokazywać +20 stopni.

I dokładnie tak jest HWMonitor zawyża mój wynik o jakieś 20 stopni. Procesor przy pełnym obciążeniu utrzymuje temperaturę maksymalnie 60-62 stopnie...  Boost spada przy temperaturach rzędu 55 stopni już... A to wszystko tylko do momentu kiedy OCCT wywala błąd testu CPU, zazwyczaj po 3-4 minutach.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzień kolejny.

1. Był ustawiony plan zasilania "Zrównoważony Ryzen" - napięcia 1.45V w idle, zegary na 4100 Mhz (!!!) i wyniki jak widzieliście, dziś ustawiłem plan "Zrównoważony Windows" - 0.8V w idle zegary odpoczywają 2200 Mhz, niższa temperatura CPU w idle (45-50 stopni), pod obciążeniem nie przekracza 1.35V, temperatura dobija do 87 stopni.

Czy plan "Zrównoważony Ryzen" nie powinien być tym prawidłowym?

2. @Mikelos Masz rację co do temperatur, jednak to HWM wskazywał poprawne. Chłodzenie zamocowane prawidłowo, dokręciłem jeszcze każdą śrubę dla pewności.

3. @Setnik Radiator gorący tak, że parzy.

W grach nie widzę już problemu, tam Ryzen nie rozpędza się dużo powyżej 50%, pewnie dlatego.

 

 

temp.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 45-50 stopni w idle na pulpicie czy podczas przeglądania internetu to i tak jest sporo. Również ta temperatura pod obciążeniem odrobinę zaskakuje. Idealnie by było jakbyś zbił ten idle o 10 stopni mniej, a pod obciążeniem nawet o 15 stopni. Prześledziłem przed chwilą wykresy w google wynika z tego, że sporo osób ma w idle 37-42 stopni, a pod obciążeniem znaleźli się i tacy, którzy zbili temperatury do 67 stopni. Szkoda zajeżdżać maszynę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Setnik napisał:

Dalej jak na idle mas za wysokie temperatury.

Chyba pozostanie Ci ustawienie krzywej wentylatora by temperatury były niższe, lub wymiana chłodzenia na wydajniejsze.

 

Przed chwilą test CPU działał 5 minut bez błędów. Teraz chciałem sprawdzić temperatury bez bocznej ściany obudowy. Po 2 minutach testu (temperatury niższe średnio o jakieś 8 stopni) coś nowego. Tym razem komunikat "Wykryty błąd na rdzeniu #1"

Loteria.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Setnik napisał:

Słaba cyrkulacja. 

Błąd może występować bo masz v zablokowane za nisko daj np.1.37

Musisz zajść optymalne napięcie zasilania 

V są na auto, po ustawieniu według Twoich zaleceń 1.35V komputer nie chciał się uruchomić, musiałem zrestartować BIOS.

Wyczytałem, że wysokie napięcia na planie Ryzen zrównoważony to standard, Ryzen utrzymuje takie napięcia 1.4 - 1.5 v i to dla niego normalne, więc ten plan w końcu zostawiłem.

Ten komunikat z błędem na rdzeniu trochę mnie męczy. Chyba skończy się tak, że zaniosę maszynę do jakiegoś speca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Zakupiony SilentiumPC Fortis 3. 

Mam nadzieję, że 140 mm wentylatora poradzi sobie z tymi temperaturami.

EDIT.

@Setnik @Mikelos @FxJ @Zgreed66 @Michikun

Ok, chyba mamy finał. Idle - 38 stopni. Test CPU - temperatura nie przekracza 73 stopni. Dorzuciłem jeszcze 120 mm wylotu na górze obudowy. Stabilnie, chłodno, prawidłowo.

final.thumb.jpg.af503264b3edee6d46f3a26ee3c632e6.jpg

Dziękuje Wam wszystkim za pomoc!

Edytowane przez STi
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...