Skocz do zawartości
ULoseAMD

AM4 Problem z zasilaniem SATA

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

podczas dodawania do komputera kolejnego dysku natrafiłem na dziwny problem i jestem w kropce. Komputer posiada następującą konfiguracje:

Płyta: MSI B350M PRO-VDH z najnowszym Biosem

Dwa dyski: 1 SSD i 1 HDD na SATA3

Zasilacz : Seasonic Focus Plus 650W

Oba dyski podpięte są do zasilacza osobną taśmą SATA. Komputer posiada podświetlenie rgb (4 wentylatory) plus około metr taśmy rgb zasilane z płyty głownej. Do zasilacza podpięta jest również wtyczka molex która daje zasilanie do huba pwm. Ten zestaw działa bez żadnych problemów. Problem pojawia się w momencie podłączenia kolejnego dysku.

Objawy: Dysk (zarówno ssd jak i hdd - nie ma znaczenia) próbuję podłączyć za pomocą kolejnego (trzeciego) kabla zasilającego SATA. Po podłączeniu komputer odpala się jedynie na kilka sekund po czym wyłącza się. Testowałem więc następujące scenariusze: inny zasilacz (Seasonic Focus Plus 550W), inny dysk (zarówno ssd jak i hdd 2,5"), inne kable sata oraz gniazda (zasilacz i płyta głowna), odłączone kable molex oraz rgb na płycie głównej - wszystko bez sukcesu. Dodam również że próbowałem z odłączonym hdd i problem dalej występuje natomiast w momencie gdy podpinam dysk pod tą złączke SATA wszystko działa.

Przyznam że problem jest dla mnie kompletnie niezrozumiały. Nie posiadam miernika, więc nie jestem w stanie sprawdzić pewnych rzeczy, ale problem z zasilaczem wykluczam ponieważ użyłem innego i komputer zachowuje się identycznie. Została mi tak na prawdę płyta główna oraz wtyczka 24 i 4 pin których nie wymieniałem (kable mają mniej niż rok). Sytuacja kosztowała mnie już jeden dysk hdd 2,5", gdzie przy którejś z kolei prób, spaleniu uległa płytka PCB - dymek i wylany płyn na płytce także średnio jestem chętny do dalszych eksperymentów.

Wydaje mi się że problem jest w płycie głównej, ale w kwestiach hardwarowych jestem laikiem. Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem lub objawami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie, na pewno spróbuję. Chciałbym jednak zrozumieć co się stało, czy ktoś ma jakąś teorie dlaczego komputer może zachowywać się w ten sposób?

Edit:

Przepraszam za inne konto, ale miałem problem z odzyskaniem hasła.

Edytowane przez NotLikeThis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal komputer i wtedy spróbuj wpiąć ten dysk, ale samo zasilanie, czy w ogóle ruszy. Spróbuj pożyczyć od kogoś miernik. Czy dysk który się spalił był przykręcony do obudowy? Bolec w gniazdku jest (odpowiednio podłączony!)? Podłączając dysk podczas pracy komputera (przy SATA jest to dopuszczalne) połóż go na czymś niemetalowym obok obudowy. Jeżeli dysk zacznie się normalnie kręcić to podepnij kabel sata, system powinien wykryć nowe urządzenie, jeżeli tak się nie stanie to menedżer urządzeń i skan.

Opcja ostateczna: podłącz wszystko poza obudową. 

Mi to wygląda na przebicie. Komputer się wyłącza po kilku sekundach ze względu na zabezpieczenie w zasilaczu.

Edytowane przez neomagnet
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...