Skocz do zawartości
Mike1300

Bardzo wydajny komputer dla gracza i nie tylko za 9k

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę złożyć dobry komputer do celów:

- w weekendy grać w tytuły gier AAA, płynnie i miłej dla oka jakości, ale nie koniecznie na najwyższych detalach

-  w tygodniu:

a) oglądanie filmów,

b) praca na przeglądarce z otwartymi wieloma oknami,

c) czytanie dokumentów oraz ich tworzenie w dwóch oknach pakiet office, pdf. Itp.

d) proste programowanie i obliczenia przeprowadzane na dużych i bardzo dużych bazach danych

-  w celach edukacyjnych uruchamianie kilku maszyn wirtualnych w jednym czasie np.:

a) maszyna wirtualna (24h/7) do zarządzania monitoringiem mieszkania (jakieś propozycje dobrych kamerek?)

b) maszyna wirtualna (24h/7) do obsługi koparki kryptowalut,

c) maszyny wirtualne (odpalane sporadycznie, głównie w celach przetestowania pewnych pomysłów i programów)

Czy będziesz podkręcał?  Zastanawiam się również nad podkręceniem części, ale z racji pracy 24h/7 i czas jaki chcę żeby maszyna dobrze działała przez lata, mam wątpliwości. Będzie pracował przez około 80% roku 24h/7 (głównie przez odpalone maszyny wirtualne).

 

 

Jakie plany na komputer?

Chciałbym żeby łącznie służył mi i spełniał moje potrzeby przez 8-9 lat. Liczę się z tym że za około 4 lata przeprowadzę modernizację komputera. Chciałbym jednak żeby ta modernizacja nie wymagała wymiany większości podzespołów. Optymalnie gdyby wymianie podlegała głównie karta graficzna (myślę o XX80 z nowej serii geforców np. 3080) i ewentualnie SSD. Zastanawiam się również nad podkręceniem części, ale z racji pracy 24h/7 i czas jaki chcę żeby maszyna dobrze działała, mam wątpliwości. Ponadto komputer musi mieć wi-fi i BT. Będzie pracował przez około 80% roku 24h/7 (głównie przez odpalone maszyny wirtualne).

Czy utrzymanie wysokiego poziomu komputera przez tyle lat będzie w ogóle możliwe czy to tylko moje fantazje?

Czy wraz z nową kartą z serii 30XX nie będzie należało wymienić monitor na lepszy? Co jeszcze może podlegać wymianie w scenariuszu który nakreśliłem?

 

Jakie plany na monitor?

Chciałbym mieć możliwość wygodnej pracy na dwóch oknach, np. dokument do czytania otwarty w jednym, a dokument w którym wprowadzam zmiany na drugim, albo film w jednym a dokument lub program w drugim. Różne kombinacje, ale fajnie byłoby móc pracować na 2 oknach. Myślałem o dużym monitorze, ale nie chcę wydawać 4 tysięcy na tę chwilę. Myślałem bardziej o 2 tysiącach. Już postanowiłem że monitor musi być minimum 120Hz i raczej z przedziału 27-32 cale, matowy i najlepiej płaski, !nie chce matrycy TN!

Z tego co patrzyłem to wybierając 27calowy monitor mogę liczyć na lepszą rozdzielczość niż w przypadku 32 calowego lub więcej ppi przy tej samej rozdzielczości 2560 x 1440 (WQHD). Czy w przyszłości monitor nie będzie za słaby dla karty z serii 30XX np. 3080? Wolałbym nie musieć zmieniać monitora przy zakupie nowej karty.

Jeszcze dwie rozterki które przychodzą mi teraz do głowy. Chciałbym podstawkę do monitora która umożliwia regulację wysokości góra-dół i pochylenie góra-dół, pivot nie koniecznie(chociaż to raczej będzie w komplecie), a 32 raczej nie mają.

Mam bardzo płytkie biurko i w codziennym zastosowaniu ekran będzie najprawdopodobniej w nie większej odległości niż 50cm, zwłaszcza jeżeli podstawka będzie wymuszała żeby monitor nie stał na skraju biurka i nie wiem czy 32 cale nie będą mnie męczyć.

 

Ledy?

Nie jestem pewien. W sumie fajnie byłoby  mieć fajnie podświetlone wnętrze, najlepiej nie disco tylko np. pulsujący niebieski lub biały, albo „spływający” po całości z góry na dół.

Ale sam chyba nie mam zdolności i cierpliwości na samodzielne dopieszczenie światełek no i  komputer będzie w pokoju w którym śpię, więc lepiej żeby mnie światło wydobywające się z wnętrza obudowy nie budziło.

Byłaby to iluminacja do popisania się wnętrzem przed znajomymi lub czasami dla samego siebie. Natomiast większość czasu byłaby wyłączona (musiałby być jakiś pstryczek wł./wył. oświetlenie).

Tak więc tego ….. sam nie wiem co z oświetleniem. Może tylko jakiś kontroler i pasek led otaczający z wnętrza szklane okno?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Michikun napisał:

Źle to rozegrałeś. Trzeba było brać i5-9600K + RTX 2070, a nie i7-9700K + RTX 2060.

No i jest jakiś konkretny powód dla którego zdecydowałeś się akurat na taki monitor?

bardzo mi pomogłeś ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Firedash napisał:

Kompletnie słaby wybór, będziesz 5 lat męczył się na takiej karcie grając na monitorze 1440p 144Hz ? Przecież to grzech nie wziąć do takiego monitora RTX 2070, szczególnie, że mogłeś to zrobić i wziąć i5 zamiast i7.

panu za pomoc już dziękuję ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mike1300 napisał:

Liczę się z tym że za około 4 lata przeprowadzę modernizację komputera.

czyli wymiana płyty, procka i ramu oraz grafiki ;)

ta wirtualna koparka to po jaki wuj? 

ssdek na m2 https://www.x-kom.pl/p/465070-dysk-ssd-corsair-960gb-m2-nvme-pcie-x4-ssd-force-series-mp510.html 750zł a 2 x większy

i ogólnie to bym brał jakieś 2 na nvme [a nie na sata] skoro jakieś duże bazy przerzucasz

i ram 3600MHz lub szybszy warto poszukać

buda też jakaś mocno droga

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Mike1300 napisał:

bardzo mi pomogłeś ....

Zadałem zwykłe podstawowe pytania to dla mnie ważne jeśli mam ocenić zestaw jako komplet i coś ewentualnie doradzić, skorygować. Dlatego pytam czy brałeś ten monitor ze względu na G-Sync. A co do samego zestawu i pomysłu ze zmianą GPU za 5 lat to właśnie czy nie lepiej byłoby obecnie posiadać komputer bardziej "zrównoważony" z lepszą kartą graficzną, która doda te kilkanaście FPS zależnie od gry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem coś podobnego w zeszłym roku. 

Mam GTX 1070ti który jest mocą zbliżony do RTX 2060. Pod 1440p są to za słabe karty. W tytułach AAA trzeba iść na kompromisy w ustawieniach detali grafiki, a to irytuje jak tyle kasy już poszło na kompa.. Sam zmieniam kartę na RTX 2080. 

Kupiłem mobo Asrock Gaming k6 bo.. chciałem kręcić w przyszłości. Do tego i7 8700k który szybko wymieniłem na i7 8700 który jest bezobsługowy, szybki, konsumpcja energii w jego wydaniu to eco. 

Prawda jest taka że po 3 - 4 latach wymienisz mobo, procek, ram na nowe. Upgrade mija się z celem. Procek pod overclocking jest dobry dla tych którzy to lubią. To wszystko pobiera energię.. dużo. 

 Kup mobo do 500, procek bez odblokowanego mnożnika, skromniejsze chłodzenie. To co zaoszczędzisz włóż w GPU, a RTX 2060 oddaj jeśli jeszcze możesz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Michikun napisał:

Zadałem zwykłe podstawowe pytania to dla mnie ważne jeśli mam ocenić zestaw jako komplet i coś ewentualnie doradzić, skorygować. Dlatego pytam czy brałeś ten monitor ze względu na G-Sync.

te ponowne pytanie o kartę traktuję jako kolejne zbędne pytanie retoryczne, ponieważ pisałem już że karta graficzna jest kupiona i w tej kwestii nic się nie zmieni przez dłuższy czas.

G-sync to zaleta która przekonała mnie do dorzucenia dodatkowych stówek. Jest trochę drogi i to mnie boli, ale ma cechy których szukam >> 27 lub więcej cali, QHD, min,  Hz, Matowy i płaski z nóżką umożliwiającą na swobodne dostosowanie wysokości i konta.

3 godziny temu, Michikun napisał:

A co do samego zestawu i pomysłu ze zmianą GPU za 5 lat to właśnie czy nie lepiej byłoby obecnie posiadać komputer bardziej "zrównoważony" z lepszą kartą graficzną, która doda te kilkanaście FPS zależnie od gry?

Chciałbym mieć kompa na 8 lat super pracy z modernizacją jaką opisałem w tekście, ale pytanie do was czy jest to możliwe w takiej konfiguracji i na takich warunkach jakich napisałem. Wiem że za tą cenę mogę kupić średniaka i za 4-5 lat kolejnego średniaka, ale  .... marzy mi się coś mocniejszego. Możliwe że jest to jakaś nie spełniona potrzeba z dzieciństwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tesel napisał:

ssdek na m2 https://www.x-kom.pl/p/465070-dysk-ssd-corsair-960gb-m2-nvme-pcie-x4-ssd-force-series-mp510.html 750zł a 2 x większy

i ogólnie to bym brał jakieś 2 na nvme [a nie na sata] skoro jakieś duże bazy przerzucasz

i ram 3600MHz lub szybszy warto poszukać

buda też jakaś mocno droga

Z modernizacją to właśnie chcę wiedzieć czy jest szansa nie wymieniać 70% elementów.

dysk ciekawy  i może nawet rozważę dodanie kasy, wtedy może zrezygnuję z ssd SATA

ram ? kurde 3600 to już z 40 % wyższa cena :// lepiej podrzuć jakąś rozsądną propozycję

a buda mi się podoba, co do ceny i wyglądy proszę się odczepić ;p chyba że krytyka tyczy się walorów technicznych, wtedy śmiało piszcie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, olsenqqq napisał:

Kup mobo do 500, procek bez odblokowanego mnożnika, skromniejsze chłodzenie. To co zaoszczędzisz włóż w GPU, a RTX 2060 oddaj jeśli jeszcze możesz.

nie mogę, a sprzedawać to teraz spora strata.

Czyli odradzasz kupno mocnego kompa z kartą średniakiem? nie wypali taki zabieg, mimo zmiany karty za jakieś 4 lata? aż tak ta nasza elektronika nie zasuwa do przodu ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś nie rozumiałem o co chodzi ze słabszym prockiem a lepszą grafą dopóki nie kupiłem schematem podobnym do twojego. Teraz wiem że jak chcę sobie pograć to grafa najmocniejsza to podstawa. Jak napisałem, sprzedaje już 1070ti którą kupiłem w listopadzie 2018. Myślę że już mam większą stratę niż wtedy dołożyć do 1080ti. Ale chciałem jak Ty. 2060 jest ok do full hd. Tam w zupełności wystarczy, do 1440p potrzeba mocy. Nawet grając na monitorze 60Hz. Prawda jest taka że pod monitor 144Hz 2k optymalna karta to 2080ti. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mike1300 napisał:

te ponowne pytanie o kartę traktuję jako kolejne zbędne pytanie retoryczne, ponieważ pisałem już że karta graficzna jest kupiona i w tej kwestii nic się nie zmieni przez dłuższy czas.

G-sync to zaleta która przekonała mnie do dorzucenia dodatkowych stówek. Jest trochę drogi i to mnie boli, ale ma cechy których szukam >> 27 lub więcej cali, QHD, min,  Hz, Matowy i płaski z nóżką umożliwiającą na swobodne dostosowanie wysokości i konta.

Chciałbym mieć kompa na 8 lat super pracy z modernizacją jaką opisałem w tekście, ale pytanie do was czy jest to możliwe w takiej konfiguracji i na takich warunkach jakich napisałem. Wiem że za tą cenę mogę kupić średniaka i za 4-5 lat kolejnego średniaka, ale  .... marzy mi się coś mocniejszego. Możliwe że jest to jakaś nie spełniona potrzeba z dzieciństwa

Wydaje mi się, że na dłuższą metę czyli taka modernizacja za 3-4 lata nie ma za bardzo sensu, choćby przez uwagę na to, że AMD szykuje 3 generację Ryzenów, które mają mieć zwiększoną liczbę rdzeni/wątków w porównaniu do wcześniejszych generacji - coś podobnego do tego co Intel zrobił w ostatnich latach ze swoimi prockami zmieniając w i3 z 2 rdzeni/4 wątków na 4 rdzenie/4 wątki.

Bardzo mądrą rzecz pisze Ci @olsenqqq zwróć uwagę, że bazuje on na swoich doświadczeniach, a nie wymyśla cudów. Może warto by było rozważyć w kwestii monitora np. taką propozycję. Szedłbym w taką opcję bardziej (szkoda pieniążków po prostu) albo w jakiś ideał 24,5-25" IPS Full HD z odświeżaniem 75 lub 144 (tu już jak wolisz).

Z kodem MORELOWYPT kupisz go aktualnie za jedyne 709zł.

https://www.morele.net/monitor-lg-29um69g-b-1228328/

 

np

https://www.x-kom.pl/p/440000-monitor-led-27-289-acer-nitro-vg270bmiix-czarny.html

 

Edytowane przez Michikun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mike1300 Tu ci po prostu każdy radzi, żebyś więcej nie popełniał tego błędu, wydasz masę kasy na sprzęt a będziesz miał podobne osiągi co średniak za 4 tysiące z rtx 2060 i ryzen 2600, tak to teraz wygląda niestety. Grafika jak najważniejsza i fajnie jest sobie zafundować mocny procek i płytę, żeby bez problemu za parę lat zrobić upgrade samej karty graficznej, ale nie kosztem karty...

A głównie boli ten monitor, bo będzie bardzo niewykorzystany, rozdzielczość powyżej fullhd bardziej żyłuje kartę a mniej procesor, dodatkowo RTX 2060 ma 6GB VRAM, to jest karta idealna wręcz do fullhd, ale do monitor 1440p jest niestety bardzo słabym wyborem.

Każdy chce ci poradzić dobrze, bo będziesz się trochę męczył z tą kartą jeśli planujesz upgrade dopiero za parę lat, tak jak napisałem wyżej, wydasz kupę kasy na sprzęt, a będziesz musiał schodzić z ustawieniami w grach, żeby sobie pograć normalnie.

Naturalnie kawa już się wylała i najwyżej zrobisz zmianę karty rok wcześniej niż zamierzałeś.

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem wszystkich biorących udział w dyskusji, skoro mam RTX 2060 i przez 4 najbliższe lata nie planuję  modernizacji to lepiej nie myśleć o modernizacji w ogóle. Złożyć komputer pod tego RTX 2060 i za 4 lata jak zabraknie mi mocy to kupić nowy komputer.

 

a teraz monitor full HD 75 -144Hz i procek i5 bez literki "K" a Ramu 16Gb

 

Konkretna zmiana obranego przeze mnie  pierwotnego kierunku. Muszę to przetrawić

Edytowane przez Mike1300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Mike1300 napisał:

Jak rozumiem wszystkich biorących udział w dyskusji, skoro mam RTX 2060 i przez 4 najbliższe lata nie planuję  modernizacji to lepiej nie myśleć o modernizacji w ogóle. Złożyć komputer pod tego RTX 2060 i za 4 lata jak zabraknie mi mocy to kupić nowy komputer.

 

a teraz monitor full HD 75 -144Hz i procek i5 bez literki "K" a Ramu 16Gb

 

Konkretna zmiana obranego przeze mnie  pierwotnego kierunku. Muszę to przetrawić

Spokojnie nie denerwuj się :) możesz wciąż przecież wziąć np. procesor i5-9600K.
A jak nie taki to tutaj masz filmik, który porównuje i5-9400F z trzema Ryzenami i i3-8100.

Ogółem jakbyś kupił taki monitor jak Ci podałem i dorzucił do tego nawet i5-9600K, zasilacz i RAM to wyjdzie ci kwota taka jaką planowałeś wydać na sam... monitor. Myślę, że powinieneś zaufać ludziom, którzy dobrze ci radzą.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, tesel napisał:

Tesel widać, że w pierwotnym buildzie Mike1300 chciał kompa z rgb, ledami to już warto by mu było wrzucić ramy, chłodzenie i obudowę z takimi bajerami ;)

Ten monitor był do... "teraz" dostępny na morele o prawie 200zł taniej :) ale widać, że ludzie się mega rzucili bo wyprzedano egzemplarze wyznaczone do alarmu cenowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Michikun napisał:

 Mike1300 chciał kompa z rgb, ledami to już warto by mu było wrzucić ramy, chłodzenie i obudowę z takimi bajerami ;)

skoro zszedł na niższy budżet to takie fanaberie też sobie odpuści - kompa za parę lat w całości sprzeda

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...