Skocz do zawartości
joorvishoon

Zwiecha kompa z 2600x na pokładzie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przykra rzecz mnie spotkała. Komputer w trakcie renderowania grafiki 3d (grubo obiążony porcesor) zwisł i musiałem robić twardy restart.

Co ciekawe w czasie jak render leciał obserwowałem dość uważnie temperatury, bo buda kiepsko wentylowana i chciałem zobaczyć jak to wyjdzie. Tuż przed zdarzeniem proc miał 70 stopni ( sporo, ale do przeżycia) a sekcja zasilania ok 88 stopni (też sporo, ale z tego co wiem też do przeżycia). Zegary proca równo jechały 3750 mhz, czyli zgodnie z oczekiwaniami dla takiej temp. Ani śladu throttlingu czy cos. I bęc.

Trochę zgłupiałem, bo jedna sprawa że przy takich temperaturach nie ma mowy o OC, ale żeby na stockowych ustawieniach zwiechę łapać? Co myślicie? Coś konkretknego można sprawdzic czy od razu kombinowac z chłodzeniem?

Komp jakby co to MSI b450i pro ac, ryz 2600x i goodram play @ 2933 MHZ.

Edytowane przez joorvishoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jaki masz zasilacz i jaką kartę graficzną. Rozumiem, że zawias był na zasadzie, że komputer nadal niejako "pracował" zawieszając się z obrazem tak, że nie mogłeś nic zrobić? typu wejście do managera zadań czy wysunięcie paska po naciśnięciu na klawisz windows na klawiaturze? Napisz jakie masz chłodzenie i z góry piszę, że jeśli to jest Wraith Spire (ten boxowy od AMD) to nie powinieneś się dziwić takiemu przypadkowi tym bardziej jak masz nieprzewiewną budę. Jakie masz ustawienia w biosie? Kombinowałeś coś z napięciami procesora czy zostawiłeś na default? No i jakie to dokładnie kości pamięci? Bo sam miałem przy Ryzenach problemy z Goodramami tak, że musiałem je "zbijać" do 2666-2800, żeby system działał stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja. Nie wiem czy absolutnie najnowszy, ale taki powiedzmy sprzed kilku miesięcy, w kazdym razie upgradeowałem po zakupie płyty. Sprawdze dokladnie, niemniej mam jakis po pierwszej fali patchowania po premierze chipów 4xx.

Mówimy i kompletnym freezie systemu, chwilę wczesniej zachowanie programu wskazywało że coś się kaszani w obliczeniach  - program liczy na wszystkich wątkach, kilka wątków wyleciało w kosmos, oraz posypał się algorytm wyboru kafelków do renderowania, potem system zamarzł i liczydło sie zatrzymało.

Karta graficzna to rtx 2060. Zasilania bym się nie obawiał, zestaw chodzi na 600W w goldzie od silverstone'a. Przy tym ryzenie i karcie graficznej nie powinien nawet wiatraka właczać.

Na procu leży corsair h60 nowy. Cudów nie ma, ale jak mówiłem trzyma procesor w totalnym stresie na ok 70 stopniach. Z tego co mi wiadomo to układ się wyłącza przy 90 stopniach więc jest spory margines. Minus jest taki że nawiew na sekcję zasilania jest słaby, ale jeśli termometr na mobasie nie kłamie, to 85-90 stopni na vrm, pomimo że nieprzyjemne, nie kwalifikuje się do ordynarnej zwiechy. Zreszcza wcześniej bym się spodziewał że proc wyłączy boost albo w ogóle spadnie na niższe poziomy energetyczne. Tuta jechał prawie 3.8 ghz do samej zwiechy.

 

Pomęczę go dzisiaj occt i zobaczę jak się zachowa.

Edytowane przez joorvishoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, chyba podbicie BIOSu pomogło. Po strzale na najnowszą wersję komp wytrzymał ponad godzinę renderowania, wcześniej rozjechał się po 20 minutach. Co ciekawe mam wrażenie, że płytka równiej operuje napięciami, wcześniej widywałem piki do 1.4 V, teraz cały czas równo jechała na max 1.325V

Możliwe, że to było spowodowane kompatybilnością z RAMem, w końcu główne zmiany między wersjami AGESA to rozszerzanie kompatybilności z ramkami. Pamiętam, że jak złożyłem kompa zaraz po zakupie, to w ogóle nie chciał wstać z tymi ramkami powyżej 2133 MHz.

Temperatury takie same - VRM na 90C, procek na 70C. Bez objawów throttlingu.

Swoją drogą doczytałem się, że mosfety na mojej płytce wytrzymują do 150C. Czy w związku z tym mogę się nie przejmować, że jak zajeżdżam kompa to sekcja wjeżdża pod 90C? Jak myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury są ok. Sama zwiecha mogła być spowodowana błędem programu, choć ja raczej obstawiam niestabilność pamięci RAM, dlatego nowy BIOS mógł pomóc. Dla pewności sprawdź same pamięci jeszcze czy już na pewno jest na 100% ok. W czym renderujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...