Skocz do zawartości
turin

Jaki access point (LAN=>AP=>WLAN)? - nie repeater

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym prosić o pomoc w wyborze access pointu. W całym domu mam rozprowadzoną sieć LAN, natomiast zasięg Wi-Fi sięga tylko niektórych pomieszczeń. Chciałbym podłączyć access point do sieci kablowej i w taki sposób rozszerzyć działanie sieci Wi-Fi. Nie chcę w żaden sposób wzmacniać istniejącego sygnału Wi-Fi. Niestety czy to producenci czy też sklepy internetowe przestały odróżniać akcess pointy od repeaterów (np. na morele bardzo popularne AP nie posiadają funkcji AP lecz jest  tylko wzmacniaczem sygnału Wi-Fi) i zupełnie nie wiem co wybrać. AP nie musi mieć super parametrów, gdyż posiadamy internet T-Mobile LTE, więc prędkość jest znacznie niższa (~40 Mbps) niż w standardowych sieciach "miejskich".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Kup dowolny router WiFi (do wyboru, do koloru), wyłącz serwer DHCP na nim, przydziel adres IP z puli Twojego LAN-u, podłącz kabel do któregoś portu LAN, ustaw SSID dla nowo utworzonej sieci WiFi.

Będzie działać.

Model - np. coś z tanich TP-Linków (C20 w wersji budżetowej (LAN 100Mb/s), C2 optymalnie (LAN 1Gb/s))

pzdr

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.04.2019 o 10:09, czapla_pl napisał:

Hej,

Kup dowolny router WiFi (do wyboru, do koloru), wyłącz serwer DHCP na nim, przydziel adres IP z puli Twojego LAN-u, podłącz kabel do któregoś portu LAN, ustaw SSID dla nowo utworzonej sieci WiFi.

Będzie działać.

Model - np. coś z tanich TP-Linków (C20 w wersji budżetowej (LAN 100Mb/s), C2 optymalnie (LAN 1Gb/s))

pzdr

nie każdy router może pracować jako ap, to raczej rzadkość, przynajmniej na oficjalnym firmware, nie podałeś budżetu wiec ciężko coś polecić, czy to ma być coś co pociągnie jeden komp czy pół sieci za sobą?, czy ma być dwuzakresowe? w każdym bądź razie popatrz na produkty ubiquity (nie trudno kupić coś taniego co będziesz musiał minimum raz w miesiącu resetować bo się będzie zawieszać pod większym obciążeniem....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

55 minutes ago, robertsup said:

nie każdy router może pracować jako ap, to raczej rzadkość, przynajmniej na oficjalnym firmware, nie podałeś budżetu wiec ciężko coś polecić, czy to ma być coś co pociągnie jeden komp czy pół sieci za sobą?, czy ma być dwuzakresowe? w każdym bądź razie popatrz na produkty ubiquity (nie trudno kupić coś taniego co będziesz musiał minimum raz w miesiącu resetować bo się będzie zawieszać pod większym obciążeniem....

Nie spotkałem się jeszcze z żadnym urządzeniem klasy SOHO, które by tego trybu nie obsługiwało - AP Client, to owszem, ale zwykły tryb AP to nawet, jak mawiał mój wykładowca ze studiów, każdy router z Biedronki obsłuży... To, że w FW nie podali bezpośrednio, nie oznacza że nie zadziała...

Szczegółowa instrukcja poniżej:

https://www.cnet.com/how-to/how-to-turn-an-old-wi-fi-router-into-an-access-point/

Pozostałe pytania są merytoryczne, natomiast przy kilku klientach jednocześnie kwestia resetowania raz w miesiącu jest do pominięcia - w domu nie musisz mieć uptime na poziomie 99,99%.

Podałem dwa przykłady tańszych urządzeń obsługujących 802.11ac, można drożej, można Ubiquity - co kto lubi.

pzdr

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc. Nie potrzebuję super transferów, gdyż Wi-Fi potrzebuję jedynie do komórki (internet + VoViFi). Z komputera korzystam przez kabel. Mam jakiegoś wieloletniego TP-linka w szufladzie spróbuję go użyć wg instrukcji z ostatniego posta. Swoją drogą trochę dziwna polityka producentów. AP z funkcją AP (tak jak pisałem większość tańszych AP nie ma tej funkcji) są droższe niż całe routery. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, turin said:

Swoją drogą trochę dziwna polityka producentów. AP z funkcją AP (tak jak pisałem większość tańszych AP nie ma tej funkcji) są droższe niż całe routery. 

Łatwiej naciągnąć klienta na droższy i uboższy w funkcje model :D Kasa musi się zgadzać przecież :D

Enjoy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.04.2019 o 12:51, czapla_pl napisał:

Nie spotkałem się jeszcze z żadnym urządzeniem klasy SOHO, które by tego trybu nie obsługiwało - AP Client, to owszem, ale zwykły tryb AP to nawet, jak mawiał mój wykładowca ze studiów, każdy router z Biedronki obsłuży... To, że w FW nie podali bezpośrednio, nie oznacza że nie zadziała...

Szczegółowa instrukcja poniżej:

https://www.cnet.com/how-to/how-to-turn-an-old-wi-fi-router-into-an-access-point/

Pozostałe pytania są merytoryczne, natomiast przy kilku klientach jednocześnie kwestia resetowania raz w miesiącu jest do pominięcia - w domu nie musisz mieć uptime na poziomie 99,99%.

Podałem dwa przykłady tańszych urządzeń obsługujących 802.11ac, można drożej, można Ubiquity - co kto lubi.

pzdr

 

owszem o ap client mi chodziło może czegoś nie zrozumiałem bo to ma być sam ap podłączony do istniejącej sieci w postaci pudełka od różowych czy ap w trybie client który złapie istniejącą siec i przekaże dalej po kablu do następnego ap/routera który będzie dalej rozgłaszał już inną sieć wifi? bo tak ten post był napisany że zacząłem kombinować, jeśli chodzi o zwykły ap/router to kupiłbym najtańszy  spełniający warunki z wgranym dd-wrt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, robertsup said:

owszem o ap client mi chodziło może czegoś nie zrozumiałem bo to ma być sam ap podłączony do istniejącej sieci w postaci pudełka od różowych czy ap w trybie client który złapie istniejącą siec i przekaże dalej po kablu do następnego ap/routera który będzie dalej rozgłaszał już inną sieć wifi? bo tak ten post był napisany że zacząłem kombinować, jeśli chodzi o zwykły ap/router to kupiłbym najtańszy  spełniający warunki z wgranym dd-wrt

LAN -> WLAN, czyli czysty tryb AP bez udziwnień. DD-WRT - jeśli ktoś się chce bawić w konfigurację samemu, na oryginalnym FW bez problemu będzie działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za odświeżenie tematu ale uznałem że sensowniej będzie się podpiąć.

Proszę o polecenie jakiegoś access point-a do spięcia po lanie z Huawei B525 (modem na piętrze, AP na parterze).
Obecnie posiadam TP-Link TL-WR841N (spięty z modemem jak w drugim poście autora czapla_pl) ale potrafi się wieszać - czasem rzadziej, czasem kilka razy dziennie co zaczyna mnie mocno irytować. 
Na forach czytałem że te routery mogą mieć problemy przy pracy jako AP.
Do AP jest podpiętych kilka urządzeń po wifi (TV, smartfony, laptop) i stacjonarny po lanie. 
Budżet ~200zł 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Po ostatnich doświadczeniach z TP-Link, trochę się obawiam żeby kolejny też nie przycinał. Wiesz może czy w tym modelu wyeliminowali problem z zawieszaniem się w trakcie pracy jako AP? Mimo wszystko ta marka bardziej do mnie przemawia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miałeś zacinki neta mimo połaczenia z wifi to jest kwestia raczej routea głównego, jeśli zrywało Ci wifi to kwestia wlasnie tp-linka była. Chip Broadcom BCM6750, jest powszechnie stosowany w Asusach, Linksysach lub Netgearach. TL-WR841N ma różne wersje i nie wiem, którą masz. V13 miała chipa Mediateka i tam były straszne problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacinki są tylko na wifi, PC podłączony po kablu ma cały czas internet. WiFI po prostu nagle znika albo nie można połączyć z siecią, w tym samym czasie wifi z modemu na piętrze działa normalnie - także na pewno wina tp-linka.

Mam wersję 11.1, zrobiłem mu upgrade firmware ale nie specjalnie pomogło. 

Dziękuję za pomoc, poluję na TP-Link AX1500 na black friday 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...