Skocz do zawartości
olsenqqq

Dylemat rozbudowy PC

Rekomendowane odpowiedzi

Stoję przed dylematem rozbudowy komputera. Składałem sam w zeszłym roku przy zwariowanym czasie dostępności oraz cen GPU jak i CPU. Wybór padł na monitor ASUS Designo MZ27AQ - 1440p 60Hz. Karta to Zotac mini 1070ti. Procek I7 8700. Zestaw zwodowany pod NZXT. Miało być do obróbki zdjęć i okazjonalnego grania a jest ciągłe granie i brak czasu na obróbkę :) Monitor na IPS pięknie reprodukuje obraz ale 60Hz, brak Free Sync'a. Zotac nawet daje radę ale przy tym jest już słyszalny. Jak to Zotac mini, kupiłem 600zł taniej na promo. 

Mam około 6 tyś zł które mogę włożyć w upgrade. Monitor 1440p 144Hz - robiłem research w sklepach. Nie wiem czy jestem w stanie zejść na coś niżej jak IPS. Patrzyłem na matryce VA, większość dość dobrze prezentuje grafikę ale mają problemy z wyświetlaniem fonta. ClearType mało co pomaga. Taki chyba ich problem. A może tylko u Samsunga.. Nie wiem. TN, czy są takie monitory z tymi matrycami gdzie kolory są akceptowalne? Dodatkowo miałem wrażenie że np u Acer'a matryca miała jakby taką warstwę mgły. Obrabiałem mnóstwo zdjęć, godzinami wpatrywałem się w monitor. Stąd moje wnioski i poszukiwanie złotego środka. Z kartą też nie wiem jaką. RTX 2070 czy 2080? 

Chciałbym tak rozbudować komputer, o taką kartę i monitor aby w 1440p starczało mocy na zapas wraz z pięknymi doznaniami wizualnymi podczas grania. Na 1080p już za późno a na 4k za wczas. Gram ogólnie w RPG'i. Pub'g, Overwatch czy im podobne - to nie dla mnie. A w RPG'ach jak jest wszystko na ultra, jest klimat. Co wybrać aby się cieszyć a może np wstrzymać się z kartą na rzecz monitora. Monitor z FreeSync czy GSync? Z góry dziękuje wszystkim którzy mi pomogą rozwiać moje wątpliwości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie 144Hz, Nitro jak najbardziej. Kwestia Freesync'u czy będzie współpracował z kartą. Co do GPU mam w głowie chaos. Nawet 2080 porównując do 1070ti to nie jest skok jakiego bym oczekiwał płacąc około 3800 za kartę. Okolice 4 tyś zł jednak za moc 2080ti, decyzja podjęta natychmiast. A tak zastanawiam się jeszcze czy 1070ti włożyć do PC mojej dziewczyny. Kupić 2060 za 1800 gdzie będę miał ciszę i spokój. A przy kolejnej generacji zakupić coś co zastąpi 2060 i będzie zbliżone w cenie do 1800zł. Mogę w drugą stronę. Kupić 2080 i sprzedać przy kolejnej wychodzącej generacji za około połowę jej ceny zakupu. Tutaj jednak jest wyższe ryzyko straty. Na środki na upgrade musiałem zapracować stąd taka kalkulacja i rozważania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już ci podpowiem temat wielokrotnie wałkowany, że żeby się karta nie dławiła to do 2k - 1440p najlepiej pakować RTXa 2070. Pisałeś, że za 1800 RTXa 2060 byś wziął. To może po prostu ponownie "złoty" środek ;)

https://xtreem.pl/karty-graficzne/977-zotac-geforce-rtx-2070-amp-extreme-core-zt-t20700c-10p-4895173617355.html?ceneo

https://www.morele.net/karta-graficzna-kfa2-rtx-2070-ex-v2-8gb-gddr6-256bit-27nsl6mpx2vk-5627641/

 

Możesz też np. wziąć tak i spytać o rabat:

https://www.x-kom.pl/p/456601-karta-graficzna-nvidia-gigabyte-geforce-rtx-2070-windforce-8g-gddr6.html

Do tego monitor np. (nie ma głośników)

https://www.x-kom.pl/p/473789-monitor-led-27-289-gigabyte-aorus-ad27qd-czarny-hdr.html

Ten ma głośniki

https://www.x-kom.pl/p/237699-monitor-led-27-289-asus-mg279q-czarny-gaming.html

O rabacik pytasz tutaj:

Coś podziałasz :) ja osobiście wziąłbym albo lepszy monitor na 144Hz albo ten monitor od LG, który ci podałem wyżej z kartą RTX 2070, a nawet 2080 i będzie "pryma sort" jak to mówią nosacze :)

 

Edytowane przez Michikun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aorus'y w x-kom'ie od drugiej połowy maja jak pytałem. Myślę że to będzie dobry wybór, ma dodatkowo HDR i setup z poziomu pulpitu PC. Jednak 2080. Msi Trio albo Game Rock Premium. Dobra karta to łatwiejsza później odsprzedaż. Dzięki Michikun :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zależy ci, żeby komp nie "żarł" Watów jak smok to bierz Game Rock Premium bo bierze średnio 45W mniej niż MSI, a w dodatku jest cichszy :) 

Gdybyś jednak zdecydował się na jakiegoś RTXa 2070 to KFA 2 jest w top 3 ogółem jak chodzi zarówno o najniższe temperatury jak i najniższy hałas.

 

Edytowane przez Michikun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu krótko na temat różnicy wydajności między RTX 2070, a GTX 1080:

https://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-RTX-2070-vs-Nvidia-GTX-1080/4029vs3603

W teście Liptona widać wyraźnie, że podstawowa karta RTX 2070 z turbinką zamiast porządnego chłodzenia osiąga podobne wyniki do GTXa 1080 w starszych grach i sporo lepsze w nowych. Także jestem przekonany, że solidna niereferencyjna wersja RTXa 2070 z dobrym chłodzeniem będzie sporo lepsza. Gigabyte Windforce masz za 2229zł ma trzy wentylatory. Armor od MSI na 2 wentylach 2349zł.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest jeśli zostałbym przy monitorze który mam tj. Asus Designo MZ27AQ 60Hz a do tego karta 2080. Czy ma to sens? Im dłużej patrzę na ofertę monitorów to takich topowych jest kilka które premierę miały już jakiś czas temu. Postawiłbym na przeczekanie. Monitor  który mam ma kilka miesięcy, szkoda mi go sprzedawać bo strata. Dwa monitory IPS obok siebie gdzie jeden ma 60Hz a drugi 144Hz też  gdzieś mi się to nie widzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę to dobre rozwiązanie, na dłuższą metę zwyczajnie marnowanie mocy karty graficznej.

ps: słuchaj twój monitor ma 75Hz z tego co widzę po oficjalnych opisach, może musisz to włączyć w opcjach aktualnej karty lub po prostu bezpośrednio przez menu monitora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że ten Zotac Mini jest mega głośny. Ucho do komputera a tu się okazuje że oprogramowanie NZXT CAM po ustawieniu krzywej do wentylatorów zamiast na karcie włącza te na chłodnicy wody.. Sytuacja opanowana :D Także karta może i jest głośniejsza niż Gaming X, jednak poziom głośności jest zupełnie akceptowalny. Czy na forum można wystawić tą kartę na sprzedaż? Zrobię tak czy siak upgrade do RTX 2080

QQO_7306.jpg

QQO_7317.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor zmieniłem na Gigabyte AD27QD. Robi swoje, IPS pierwsza liga. Karta 1070 ti sprzedana dzisiaj. Teraz czekam co jutro pokaże Computex. 

Wezmę chyba 2060 aby nie przepłacać. W 60 klatkach wqhd poradzi sobie, myślę o rtx 2060 gaming z lub spróbuję coś z outletu xkomu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...