Skocz do zawartości
Mbakos

Zestaw 10k+, pytania do ekspertów

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, składam komputer zarówno do zastosowań profesjonalnych, glownie chodzi mi o szybkosc kompilowania kodu, jak i do gier na najwyzszych ustawieniach (mam taki problem ze zle mi sie gra jak gra nie działa mi na maksa xd, przez to miedzy innymi odszedłem od swietnej serii Assasins creed, do ktorej chcialbym wrocic xd).
Czytam od paru miesiecy o polecanych zestawach i obserwuje co redaktorzy purePc polecaja, mam swoje typy ale chcialbym zwrócic sie do Was o pomoc w rozwianiu wątpliwości.

Co mi zostało ze starego PC i mysle ze moze sie nadac: 
Obudowa: Corsair Carbide Series 300R Compact Black,
Zasilacz: Thermaltake SmartSE 730W,
Chłodzenie: Grandis2 XE1436 od Silentum PC

Co bym chciał:
Monitor: dwa razy "1440p 144hz", myslalem o dwóch ASUS MG278Q, ale jestem otwarty na propozycje,
Procesor: tu chyba nie ma duzego wyboru? Intel Core i9-9900K,
MOBO: ASRock Z390 Taichii, polecają redaktorzy, nie wiem czy mi taka droga potrzebna, tu prosze o radę :),
RAM: 4 x8 GB HyperX Predator, chcialbym mieć 32Gb, czesto Rider/MsSql zjada mi mase pamięci, a chrome wcale nie mniej, nie wiem czy w 4 kosciach czy w 2 cos dobrego sie znajdzie?
SSD: ADATA SX8200 PRO 1 TB, 
GPU: Tutaj mam największy dylemat, w kwietniowych polecanych zestawach 2080Ti sie nie pojawiło, nie wiem jaka była tego przyczyna, czy drastycznie slaba jakosc w porownaniu do ceny czy co innego,  z tego co widze 2080Ti kosztuje okolice 5k, a 2080 3k. Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby kupienie dwóch RTX 2080 i połączeniem ich w SLI? Jak to teraz wygląda, wiem ze kiedys zarowna amd jak i nvidia miały ogromne problemy z tworami multi GPU, naprawili je już? Lubie grać w gry oferujące split screen, wtedy dwa monitory to zbawienie, ale nie wiem czy nawet 2x2080 pociągną dwa monitory 1440p?

Z góry dzięki za wszelką pomoc :),.

Edytowane przez Mbakos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak.

Co do samych gier to i7-9700K wystarczy w zupełności. Ba nawet i5-9600K by wystarczył. Co do GPU i monitora wiele zależy od tego z czego robisz przesiadkę. Jak miałeś np. monitor Full HD 24-27 cali to nie dziwne, że zjazdy z nastawami w grach cię "bolały". Plus to full hd było już "naciągnięte" do granic możliwości. Co do gry w 2k nawet RTX 2070 sobie spokojnie poradzi, ale jak chcesz mieć pewniaczka i jeszcze wydajniejszego smoka to spokojnie bierz RTXa 2080. Jeden z czołowych recenzentów na youtube kiedyś powiedział, że gra wygląda lepiej w 2k czy 4k nawet na niższych ustawieniach od gry w full hd na najwyższych. Na twoim miejscu na początek kupiłbym jeden monitor. Kości pamięci lepiej 2x16GB skoro wykorzystujesz ten RAM przy pracy, niech idzie w dualu. Co do płyt to jasne, że można taniej np:

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-mpg-z390-gaming-pro-carbon-4142443/

https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z390-extreme4-5033668/

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-mag-z390-tomahawk-4142445/

https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-tuf-z390-plus-gaming-5033858/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michikun Dzięki za rady :). I9 i jego 16 wątków w pracy mi sie przyda więc mysle ze w niego zainwestuje,. płyta główna którakolwiek sie nada czy masz jakiegos faworyta z tej czwórki?
A co do kart graficznych to wiem ze to wrózenie z fusów, ale myslisz ze jest sens czekac na nowe radeony?
I tak, miałem monitor fullHd 24' :D, jak musiałem AA wyłączyć to paliło oczy.
@EDIT no i najważniejsze, zasilacz da rade z i9 i 2080 na karku?

Edytowane przez Mbakos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem, że z AsRockiem mam takie doświadczenia, że na ich płytkach często jakoś "mniejsze" OC wychodzi i też pamięci na niższych taktowaniach (tu akurat mowa o płytkach pod Ryzeny). MSI ma przyjemny bios i zwykle ich mobasy się nie grzeją i sekcje zasilania wypadają lepiej niż np. w płytach Gigabyte Aorus. Popatrz sobie po złączach, które cię interesują typu M.2 pod dyski, czy ilość złącz na wentylatory. Zasilacz spokojnie da radę natomiast myślę, że przy takiej "nowej" drogiej konstrukcji warto by było kupić zasilacz z certyfikatem 80 Plus Gold

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz 9900K + RTX 2080Ti. O 2x RTX 2080 zapomnij. Z390 oraz 9900K to zbyt słaba platforma i CPU do optymalnego wykorzystania SLI. Po za tym rok 2019 jest najgorszym rokiem w aspekcie wsparcia SLI do tej pory. Co prawda ja większość tytułów i tak z SLI odpalam, jednak potrafię sobie sam profile SLI tworzyć, grzebać w tym itd. Więc ja z tego korzystam.Kolejna sprawa, zmień PSU. Zasilacze TT to kiepski wybór.

Dla świętego spokoju bierz Corsaira RM750X albo Seasonica 750 (650W okazyjnie będzie walić shutdowny na takim kręconym zestawie).

Mobasa z tych czterech bierz ASROCKA. Dodatkowo w aspekcie pamięci, niczego poniżej 3600 MHz CL16 nie rozważaj. Twój CPU będzie się z tego powodu cieszył, Ty również ;-)

W lepsze chłodzenie również bym zainwestował na Twoim miejscu. AIO chociażby Fractal S24 / S36, kwestia tego co tam do budy Ci wejdzie (teraz nie mam czasu sprawdzać)

Edytowane przez Gosu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak cię stać to na płycie bym nie oszczedzał 

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-z390-aorus-ultra-5628062/

trochę tańsza a zdaje sie identyczna sekcja [ale czy jest sens o te parę stówek się rozdrabniać]

https://www.morele.net/dysk-ssd-corsair-mp510-960gb-pcie-x4-nvme-cssd-f960gbmp510-4142856/

zob jeszcze taki dysk

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Gosu napisał:

Bierz 9900K + RTX 2080Ti. O 2x RTX 2080 zapomnij. Z390 oraz 9900K to zbyt słaba platforma i CPU do optymalnego wykorzystania SLI. Po za tym rok 2019 jest najgorszym rokiem w aspekcie wsparcia SLI do tej pory. Co prawda ja większość tytułów i tak z SLI odpalam, jednak potrafię sobie sam profile SLI tworzyć, grzebać w tym itd. Więc ja z tego korzystam.Kolejna sprawa, zmień PSU. Zasilacze TT to kiepski wybór.

Dla świętego spokoju bierz Corsaira RM750X albo Seasonica 750 (650W okazyjnie będzie walić shutdowny na takim kręconym zestawie).

Mobasa z tych czterech bierz ASROCKA. Dodatkowo w aspekcie pamięci, niczego poniżej 3600 MHz CL16 nie rozważaj. Twój CPU będzie się z tego powodu cieszył, Ty również ;-)

W lepsze chłodzenie również bym zainwestował na Twoim miejscu. AIO chociażby Fractal S24 / S36, kwestia tego co tam do budy Ci wejdzie (teraz nie mam czasu sprawdzać)

Dzieki za odpowiedź, poczytałem i faktycznie do sli mnie zniecheciles, zasilacz tez wezme lepszy, ram 3600 cl16 jakikolwiek czy na cos powinienem uwazac? 
Co do chłodzenia, wodne jest kuszące, pewnie do tego fajnie byloby wziac jakas obudowe z szybka, ale to juz temat na osobny wątek. Jesli nie planuje na razie podkrecania to to co mam tez nie wystarczy? Co myslisz o wodnym chlodzeniu na GPU? Glosne są 2080?

 

 

4 godziny temu, tesel napisał:

jak cię stać to na płycie bym nie oszczedzał 

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-z390-aorus-ultra-5628062/

trochę tańsza a zdaje sie identyczna sekcja [ale czy jest sens o te parę stówek się rozdrabniać]

https://www.morele.net/dysk-ssd-corsair-mp510-960gb-pcie-x4-nvme-cssd-f960gbmp510-4142856/

zob jeszcze taki dysk

Dzieki :). Jesli warto to oczywiscie zainwestuje w lepsza plyte, po prostu sie zastanawialem dlaczego warto :D? Dysk na pcie x4 to dla mnie must have, ale nie mam pojecia czym rozni sie od tego co zaproponowali w polecanych zestawach na purepc?

Edytowane przez Mbakos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mbakos

Wiesz, SLI dobrze działa ALE...No właśnie, tutaj mamy kilka ALE :

- Platforma HEDT Intela i tutaj jako minimum traktuj X99 + i7 6900K oraz wszystko wzwyż przy czym CPU musi mieć 40/44 linie PCI-E. Dodatkowo ważne info to fakt, że HEDT AMD nie nadaje się do SLI.

Zobacz jak kuleje to na HEDT AMD

 

Kolejna sprawa warto karty wodować albo iść w karty AIO. Przy Turingach nie ma już refów z turbinami także będzie piekarnik.

O SLI na mainstream vs HEDT robiliśmy spory materiał, tutaj masz wiedzę w pigułce.

SLI daje dużo radości i kop wydajności rzędu 60-95% (zazwyczaj blisko 80%) jednak dla zdecydowanej większości użytkowników nie ma sensu. Jeśli ktoś nie zna się na temacie, nie wie co robi to potem jest przekonany o tym, że SLI działa źle itd. Takie mity są rozpowszechniane nawet na portalach branżowych gdzie osoba testująca dane rozwiązanie zajmuje się tym z doskoku ;-)

Natomiast tam gdzie gra SLI wspiera, albo mGPU w DX12 działa to świetnie. Inna sprawa, że z owym wsparciem jest coraz gorzej i wcale nie pociesza fakt, że doświadczeni użytkownicy i tak i tak zmuszają drugą kartę do działania i skok wydajności mają, bo wiąże się to z kombinacjami. Tak jak pisałem, dla mnie to nie problem bo konfigi SLI od lat składam i zawsze w moim PC mam pod wie karty (kiedyś nawet 3/4) jednak nigdy nie było to i nie podejrzewam by kiedykolwiek było rozwiązanie przyjazne typowym posiadaczom PC którzy chcą wsadzić sprzęt, korzystać z niego i zapomnieć o tym, że coś muszą pokombinować :)

Poniżej masz przykładowo BFV w 7k na ultra, DX11. Mój prywatny PC

FPS lock na 117.

Co do chłodzenia to bierz AIO, nawet na stocku Twój CPU Ci bardzo za to podziękuje. Jeśli chodzi o proponowane zestawy PC na PPC, ten za 10 000 zł jest totalnie nieprzemyślany.

 

 

59432515_173883723561494_30991726676352659618425_2304799516460747_80356813245828

Edytowane przez Gosu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...