Skocz do zawartości
Wilkołak1985

Archiwizowanie zdjęć co kupić?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów

Chciałbym się Was poradzić w następującej kwestii... Posiadam duży zbiór zdjęć rodzinnych z ostatnich 10-15 lat. Na chwilę obecną zbiór zajmuje około 100 GB. Ponadto masę dokumentów tj. sprawozdania itd.

Zbiór trzymam póki co na komputerze ale z racji tego że ma on dla mnie dużą wartość sentymentalną chciałbym go w jakiś sposób zabezpieczyć. Z tego co wiem można to zrobić na następujące sposoby

1. Wirtualna "chmura" z abonamentem

2. Serwer plików NAS

Zastanawiałem się również nad kupnem nagrywarki blu ray i zgraniem wszystkiego na płyty.

Jak wygląda sprawa z trwałością serwera NAS? Przez jak długi okres czasu można spać spokojnie?  

Zaznaczam że chodzi o użytek domowy i nie potrzebuję sprzętu z najwyższej półki

Która opcja byłaby najbardziej odpowiednia? Moja wiedza odnośnie serwerów NAS jest niewielka dlatego proszę o jakieś propozycje (który niedrogi serwer ewentualne jaka chmura byłaby odpowiednia?)

Pozdrawiam

 

Edytowane przez Wilkołak1985

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trwałość NAS-a = trwałość zastosowanych dysków .

NAS z jednym dyskiem wytrzyma tyle ile dysk , NAS z 2 lub więcej dyskami działającymi w trybie RAID 1 lub innym ( oprócz RAID 0 ) - pada jeden dysk to dane można odzyskać z innego .

Jak sam NAS będzie wariował a dysk będzie OK to można dysk podpiąć do innego kompa i dalej użytkować .

Chyba że dysk będzie zaszyfrowany albo w inny sposób zablokowany że na innym kompie nie będzie widoczny z poziomu OS.

Z punktu widzenia niezawodności to najlepiej wypada chmura ,  korporacje mają kasę na wydajne i niezawdone dyski pracujące w rozmaitych macierzach RAID ( R1 czy R2 do R6 ) i do tego mają dodatkowe dyski na backup .

Trochę gorzej jeżeli chodzi o prywatność / poufność , o ile przykładowy kowalski raczej się nie włamie do takiej chmury ( dobry haker / grupa hakerów mająca szczególnie w tym cel to co innego ) to nie wiadomo co tak na prawdę z tymi danymi będzie robić dana firma .

Poufność / prywatność - NAS w domu będzie lepszy niż chmura , szczególnie jak nie będzie miał wyjścia sieciowego na świat

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nas 2 lata można założyć że podziała ale kwestia trwałości dysków to już osobna kwestia poniżej wd red nie ma jednak co schodzić (jak nie masz pecha to spokojnie pochodzi 5 lat)

kupna nagrywarki blu ray polecam dokupić niezależnie ale nie ma gwarancji że nawet za dwa lata kupisz jej następcę napędy optyczne są w odwrocie ba nawet dobre nośniki do nagrywania coraz ciężej kupić... a i w obudowach miejsca na nagrywarki obecnie już brak juak sie zdecydujesz to obecnie najlepsze co można kupić to

https://www.morele.net/naped-pioneer-bdr-s09xlt-637789/

a do tego

https://www.morele.net/verbatim-opt-media-bd-r-m-disc-verbatim-25gb-5pcs-jewel-case-43823-705032/

na twoim miejscu kupiłbym natomiast

nas (minimum 2 dyskowy dla raid 1) i do tego obudowę usb na dysk 3.5" do tego 3 dyski twarde

robisz raid 1 z 2 dysków na nasie i raz w miesiącu (o ile coś będziesz nowego na nim zapisywał) kopię zapasową nasa na zewnętrzym dysku usb (co do dysków to albo wd red 2tb/4tb (3tb były bardziej awaryjne) albo toshiba n300 4tb)

kwestia wyboru nasa synology/qnap tylko nie z najtańszej wersji na dzień dzisiejszy minimum 4gb ramu

ważne nasa należy podpiąć pod ups-a

najbezpieczniejsze do archiwizacji są napędy taśmowe ale ich kupno do domu mija się z celem chyba że wygrałeś w totka

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup 2-3 używane dyski 250gb po 20pln sztuka i sobie zrób kopie.

Tylko zanim podłączysz pierwszy z nich to go sprawdź na innym kompie czy działa - żeby tobie przypadkiem nie zepsuł kompa i twojego dysku z jedyną kopią twojego cennego zbioru.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Aleź mu doradził .

Kupić dyski o których nic nie wiadomo i loteria kiedy mogą paść .

I powiedz w jaki sposób nowo podpięty dysk może zepsuć kompa - jak dysk jest wyczyszczony to nawet po stronie Software nic nie powinno się stać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy ile kaski chcesz na to przeznaczyć. Najtaniej będzie kupić zewnętrzny HDD i tam trzymać kopię (druga na HDD w kompie). Nie kupuj dysków używanych jeżeli zależy Ci na danych. Tylko nowe.

Nagrywarka też nie jest złym pomysłem, ale jest to chyba mniej wygodne rozwiązanie. Płyty też wieczne nie są...

A NAS z RAID 1 to chyba najwygodniejsze i najpewniejsze rozwiązanie.

Jeżeli chodzi o chmury, to raz że prywatność, a dwa, że i tam awarie się zdarzają.

Edytowane przez goral2099
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, reyden napisał:

Kupić dyski o których nic nie wiadomo i loteria kiedy mogą paść .

Jak ma 100GB danych, kupi 3 dyski po 250GB i na wszystkich będzie trzymał to samo (np. zapakuje je do 3-ch osobnych kieszeni USB 3), to niech sobie siadają - 3 na raz nie padną. Wolałbym trzymać dane w 3-ch kopiach, na takich używanych HDD, niż na jednej w postaci nowego, serwerowego HDD.

Kolejna zaleta takiego rozwiązania jest taka, że nawet nie będzie próbował reklamować dysku, jak go zapisze poufnymi danymi a nośnik padnie, bo cena mała = zero stresu, że ktoś coś mu odczyta z reklamowanego sprzętu, bo po prostu takiej sytuacji nawet nie będzie.

W dniu 5.05.2019 o 19:54, Wilkołak1985 napisał:

Zastanawiałem się również nad kupnem nagrywarki blu ray i zgraniem wszystkiego na płyty.

 

Gdyby ceny nagrywarek Blu-Ray do PC, były tak z minimum 2x niższe, to może nawet bym Ci polecił zakup takowego + nośniki M-DISC. Jednak przy takich cenach jak obecnie sobie życzą za nagrywarkę BR (czyli jakieś 6x tyle co za nagrywarkę DVD), to niech się gonią (inna sprawa, płytki BluRay M-DISC też tanie nie są, wiec tu też powinni nieco zejść) - takie moje prywatne zdanie :)

 

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.05.2019 o 12:15, marecki1 napisał:

Kup 2-3 używane dyski 250gb po 20pln sztuka i sobie zrób kopie.

Tylko zanim podłączysz pierwszy z nich to go sprawdź na innym kompie czy działa - żeby tobie przypadkiem nie zepsuł kompa i twojego dysku z jedyną kopią twojego cennego zbioru.

używane dyski? a sprawdzałeś ile kosztuje profesjonalne odzyskiwanie danych z hdd? nie mówiąc już o tym że można zresetować smart dysków i nawet nie będzie wiedział że mu dyski padają... używanych dysków to nawet bym za darmo nie wziął i to do kopii zapasowych gier nie mówiąc już o ważnych danych takich jak zdjęcia które są jakby nie patrzeć pamiątkami rodzinnymi (z co do samych zdjęć to i tak polecam mieć chociaż jedną kopię wydrukowaną w fotolabie żeby w razie w można je było chociaż zeskanować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, robertsup napisał:

używane dyski? a sprawdzałeś ile kosztuje profesjonalne odzyskiwanie danych z hdd?

Po co? Jak mu padnie jeden z 3 dysków za 25zł, to będzie miał jeszcze dwie kopie, na pozostałych dwóch dyskach.

4 godziny temu, robertsup napisał:

nie mówiąc już o tym że można zresetować smart dysków i nawet nie będzie wiedział że mu dyski padają.

Wątpię, by komuś chciało się bawić w resetowanie SMART w "dysku za 25 zł". W sumie, to nawet o takim procederze nie słyszałem.

4 godziny temu, robertsup napisał:

polecam mieć chociaż jedną kopię wydrukowaną w fotolabie żeby w razie w można je było chociaż zeskanować...

... uzyskując śmieciową jakość końcową z takiego wydrukowanego skanu (w porównaniu do oryginalnego pliku).

Ja dla odmiany, radzę, poza trzymaniem tych zdjęć w 3 kopiach, na tych 3-ch dyskach i wywiezieniem jednego z nich, zrobić kolejną kopię na jakimś serwerze/chmurze, a od biedy najważniejsze zdjęcia skopiować w postaci piątej kopii na DVD M-DISK.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.05.2019 o 16:22, Kyle napisał:

Po co? Jak mu padnie jeden z 3 dysków za 25zł, to będzie miał jeszcze dwie kopie, na pozostałych dwóch dyskach.

Wątpię, by komuś chciało się bawić w resetowanie SMART w "dysku za 25 zł". W sumie, to nawet o takim procederze nie słyszałem.

... uzyskując śmieciową jakość końcową z takiego wydrukowanego skanu (w porównaniu do oryginalnego pliku).

Ja dla odmiany, radzę, poza trzymaniem tych zdjęć w 3 kopiach, na tych 3-ch dyskach i wywiezieniem jednego z nich, zrobić kolejną kopię na jakimś serwerze/chmurze, a od biedy najważniejsze zdjęcia skopiować w postaci piątej kopii na DVD M-DISK.

lepsze gówniana jakość niż żadna jakbyś stracił np zdjęcia ze swojego ślubu to byś inaczej śpiewał... po za tym ważne zdjęcia drukuje się przeważnie w formacie większym niż 10x15 a większe zdjęcie lepsza jakość skanu dlatego polecam skanować wszelkie dokumenty i zdjęcia w maksymalnej optycznej rozdzielczości skanera

jak ktoś ma kilka sztuk dysków to mu się resetować smart nie będzie chciało ale jak ktoś handluje setkami sztuk to już nie byłbym taki pewien, zresztą to samo dotyczy monitorów, jak w sieci pojawiło się oprogramowanie do resetowania ich czasu pracy to w necie zaroiło się od używanych eizo ze śmiesznie niskimi przebiegami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.05.2019 o 11:05, robertsup napisał:

lepsze gówniana jakość niż żadna jakbyś stracił np zdjęcia ze swojego ślubu to byś inaczej śpiewał

Czyli twierdzisz, że kopia plików, na 3-ch dyskach (takich używanych nawet) + w chmurze + ew. na M-DISK, porozrzucane w różnych mieszkaniach, to niedostateczne zabezpieczenie danych? - spox

W dniu 20.05.2019 o 11:05, robertsup napisał:

jak ktoś ma kilka sztuk dysków to mu się resetować smart nie będzie chciało ale jak ktoś handluje setkami sztuk to już nie byłbym taki pewien,

Nawet gdyby, to i tak 3 dyski na raz mu nie siądą.

W dniu 20.05.2019 o 11:05, robertsup napisał:

po za tym ważne zdjęcia drukuje się przeważnie w formacie większym niż 10x15 a większe zdjęcie lepsza jakość skanu dlatego polecam skanować wszelkie dokumenty i zdjęcia w maksymalnej optycznej rozdzielczości skanera

Nie chodzi o samą rozdzielczość optyczną (a strata tutaj i tak będzie), ale o kolory (przestrzeń barwna i zakres dynamiczny, który zostanie ucięty). Nie mniej jednak, jakieś pojedyncze zdjęcia wydrukować i oprawić w ramkę - też można. Jednak nie widzę tego sposobu jako archiwizację np. kilku tysięcy zdjęć (koszta wydruku wysokiej jakości, na dużym formacie i miejsce, które to będzie zajmowało).

 

 

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.05.2019 o 08:37, Kyle napisał:

Czyli twierdzisz, że kopia plików, na 3-ch dyskach (takich używanych nawet) + w chmurze + ew. na M-DISK, porozrzucane w różnych mieszkaniach, to niedostateczne zabezpieczenie danych? - spox

Nawet gdyby, to i tak 3 dyski na raz mu nie siądą.

Nie chodzi o samą rozdzielczość optyczną (a strata tutaj i tak będzie), ale o kolory (przestrzeń barwna i zakres dynamiczny, który zostanie ucięty). Nie mniej jednak, jakieś pojedyncze zdjęcia wydrukować i oprawić w ramkę - też można. Jednak nie widzę tego sposobu jako archiwizację np. kilku tysięcy zdjęć (koszta wydruku wysokiej jakości, na dużym formacie i miejsce, które to będzie zajmowało).

 

 

właśnie padły mi jednocześnie 2 dyski i dwie nagrywarki dvd po spięciu wywołanym przez mojego ojca w warsztacie i ty mi mówisz że to niemożliwe? dodam że wszystko podpięte pod bequiet dark power wiec na pewno jeden z droższych na rynku wiem że mam starą instalację ale jeszcze jeden taki numer i taniej będzie kupić mocnego upsa niż wymieniać dyski...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.05.2019 o 11:13, robertsup napisał:

właśnie padły mi jednocześnie 2 dyski i dwie nagrywarki dvd po spięciu wywołanym przez mojego ojca w warsztacie

Przez jakiś czas, przy starej instalacji, pociągnąłem sobie kabel z bolca uziemiającego do metalowego pręta, którego wkopałem w ziemię (przewód przechodził przez ścianę) - dzięki temu listwa zabezpieczająca, przy pomocy warystora powinna skutecznie zwierać przepięcia do takiego uziemienia. Bo jak rozumiem, miałeś zerowanie (bolec zwarty z neutralnym) i to nic nie pomogło?! (zakładam, że masz jakąś listwę anty-przepięciową)

ps. kiedyś, też przy starej instalacji, robotnik który cyklinował podłogę w pokoju obok, zrobił chyba z 3x zwarcie w instalacji w ciągu chyba godziny ( nie używał mózgu, skoro co jakiś czas zwarcie robił ) ale na szczęście nic mi nie siadło

ps2. oczywiście należy unikać sytuacji, w której mamy podpięte dwa dyski z archiwum jednocześnie - na co słusznie zwrócił uwagę marecki1

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OneDrive Premium. Bardzo fajnie współpracuje z telefonem na androidzie, wygodny, duża pamięć. Polecam.

A do prac biurowych i dokumentów tylko Google Docs. Kto w 2019 roku jeszcze używa pakietu Office / Open Office offline ten nie wie co traci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, amanda99 napisał:

Kto w 2019 roku jeszcze używa pakietu Office / Open Office offline ten nie wie co traci.

... a co na to osoba odpowiedzialna za przetwarzanie danych poufnych w Twojej firmie? Bo u nas, to nawet zdjęć przy pomocy telefonu zabraniają robić (no chyba, że ktoś ma starą cegłę, która nie śle wszystkiego co popadnie), bo mówią, że kałdroid domyślnie coś wysyła (i jestem w stanie w to uwierzyć, bo zwykle użyszkodnicy klikają "tak, tak, tak", przy synchronizacji konta/instalacji itp. a tam czasem jest zgoda na udostępnianie różnych danych).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Kyle napisał:

... a co na to osoba odpowiedzialna za przetwarzanie danych poufnych w Twojej firmie?

Jak na lato. Nie przetwarzam żadnych danych mogących leżeć w kręgu zainteresowania podmiotów, które byłyby zdolne do ich podglądania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.05.2019 o 20:22, marecki1 napisał:

@robertsup

Jak sobie robisz kopię na kilku dyskach to podłączasz je do komutera pojedyńczo... (a nie wszystkie jajka jednocześnie do jednego koszyka)

i ja tak robię dysk z danymi + dysk z automatyczną kopią zapasową podłączony do kompa a dodatkowo dysk z kopią w szafie aktualizowaną raz w miesiącu (to nie firma żeby trzeba było to robić częściej...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...