Skocz do zawartości
marximus

Monitor 27" do prac biurowych 4K czy 2K ?

Rekomendowane odpowiedzi

Tematów podobnych jest dużo , ale chciałbym się tu skoncentrować na podstawie czyli rozdzielczości. 
Nie na konkretnym modelu, czy typie matrycy (stawiam na IPS ewentualnie VA, Narazie typuje HP Z27, LG 27UD68P-B )

Monitor do prac biurowych, troche grafika, raz na kwartał może jakiś film, bez gier. Używany z odległości 40-50cm 

Jaki mogą być zalety i wady dla 
4K 3840 × 2160

a

2K 2560 x 1440 ( IIYAMA XUB2792QSU)

a może 2560 x 1080 (np niedrogi LG 29UM58) też kuszący. 

Głownie stawiam na 4K, IMHO najbardziej przyszłościowy wybór. Obecnie mam podłączone trzy monitory monitory kupiony w 2010  23" FHD, drugi FHD, i 23" 1600x ... , tego zmieniam.


Obawy/minusy co do 4K 

- czy 27" to nie za mało na 4K 
- słyszałem że małe ikonki będą 
- najdroższy co najmniej 1600 
- wydajność karty graficznej, chociaż wydaje mi się że przy pracach biurowych nie będzie to miało aż tak dużego znaczenie (nVidia 710 podłączona na  trzy) 


4K 
+ wyraźny obraz z bliska - plamka 0,155 mm , czyli 160 PPI 
+ przyszłościowy 
+ duży obszar roboczy 

2K 

- nie wiele tańszy od 4K, różnica 300 zł a to zakup na late, więc 300 zł to nie jest znacząca różnica w najbliższych 5 latach

- duża plamka , z 40 cm widoczna,  0.233mm wielkość nie zmieniła się od 10 lat 
+ większe odświeżanie ale to to chyba do docenienia tylko w grach. 

Nie znam za bardzo tematu, więc mogę się sporo mylić, dlatego proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie 4K na 27" + skalowanie systemowego DPI do wygodnej wielkości. MS Office, Libre Office skalują się rewelacyjnie ... podobnie jak interface Windows 10. Firefox, Thunderbird to samo. Pliki PDF - kurcze, praktycznie stworzone do monitorów z dużym zagęszczeniem. Co do grafiki, to nie wiem czego używasz, ale GIMP z tego co widziałem dobrze się skaluje. Natomiast filmy na ekranie 4K nawet dobra integra pociągnie.

1 godzinę temu, Michikun napisał:

To już chyba jest kwestia prywatnych odczuć moim zdaniem:
2k - idealne do 27"
4k - idealne do 31" i wzwyż

Jeśli masz na myśli używanie bez skalowania, to jak napisałeś - to już kwestia indywidualna. Dla mnie, czy mojego Wujka (który ma swoją drogą 31,5" 4K) bez skalowania wszystko jest za małe. Za to przy 150% dla niego jest wielkość elementów OK (na 31,5" 4K)

Edytowane przez Kyle
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie osobiście praca na 4k w połączeniu z FHD była bardzo irytująca ze względu na:

1. problemy ze skalowaniem w windowsie - albo obraz miał skalowanie 100% dzięki czemu na 4k było wszystko bardzo małe a na FHD było ok, albo skalowanie było większe i 4k było ok a FHD wszystko mialo zdecydowanie za duże. Jeśli ustawiałem różne skalowanie per monitor to, nie pamiętam dokładnie, ale również były z tym jakieś problemy, związane prawdopodobnie z błędami w windowsie (co być może jest już naprawione).

2. Przenoszenie okien pomiędzy 4k a FHD jest bardzo uciążliwe ponieważ można to zrobić tylko na 1/4 krawędzi monitora 4k - trzeba w to miejsce trafić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kingdeimons napisał:

Dla mnie osobiście praca na 4k w połączeniu z FHD była bardzo irytująca ze względu na:

Dobrze, że zwróciłeś na to uwagę. Jakoś przez cały czas miałem na myśli używanie jednego monitora, z jednym skalowaniem/rozdzielczością itd. - to sprawdziłem osobiście i działa świetnie. Natomiast w przypadku różnych monitorów, z różnym PPI, różnym skalowaniem, słyszałem, że są problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to ciekawy Problem został poruszony ze skalowaniem między monitorami Full HD a 4K,

Też o tym nie pomyślałem,

Przed chwilą Sprawdziłem i skalowanie działa idealnie

 

Edytowane przez marximus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...