Skocz do zawartości
Jama1

Płyta chyba padła

Rekomendowane odpowiedzi

Mam komputer z płytą ASUS Z170 PRO GAMING, i5 6600K + AMD RX 480, Zasilacz XFX Black Edition XTR 650W . Po włączeniu komputera lampki się świecą, wiatraki chodzą, ale ekran monitora jest ciemny. 

Już jest dobrze, paliła się lampka DRAM, zamieniłem banki i już działa. 

Edytowane przez Jama1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się do tematu.. bo myślałem, że sobie poradziłem... ale tamat się odnawia..

Martwy komp.. pokręci wiatrakiem CPU i przestaje..

Płyta nic nie piszczy.. powypinałem wszystko, sama płyta pod zasilaczem.. nic nie piszczy - czyli albo zasilacz albo płyta.. odpaliłem zasilacz na krótko i pomierzyłem napięcia (niby bez obciążenia więc nie najlepiej.. ale jakoś chciałem sprawdzić)

Zamówiłem nową płytę.. przepiąłem wszystko - komp wystartował..

pochodził 4 dni.. i wczoraj znów płyta bez reakcji.. tylko nie przestaje kręcić wiatrakiem CPU

Albo super pech.. albo raczej zasilacz.. płyty to nie były jakieś no-namy.. Asrock Fatal1ty H87 Performance; a teraz podmieniłem na używkę Gigabyte GA-Z97X-Gaming 3

(trudno kupić coś bez dopisku z grami.. i wyjściem optycznym spdif.. )
Zasilacz to Fractal - Design.. same napięcia podczas pracy też przeglądałem i były w normie (takie 5-10% wyżej niż nominał.. )


Zaniosłem graty do machera blok obok... ma przynajmniej co przekładać.. ale jakiegoś sprzętu pomiarowego nie za wiele..

1. Co może padać na płycie? może ktoś ma jakieś doświadczenia..
2. jak sprawdzić zasilacz czy to nie on upala płyty.. (poza pomiarem napięcia bez obciążenia.. )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś tam przeglądałem kondensatorki.. na płytach, nie było śladu.. na zasilacz tylko zerknąłem na to co widać przez otwory.. nie rozbierałem..

Zaglądnę do środka.. ale to najwcześniej jutro.. zobaczę jak macher po przepina graty.. jeszcze trochę stawiam na procesor... choć to mało prawdopodobne..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


Chyba mnie poniosły emocje przy tej nowej płycie.. (dobrze, że wszystko nie wyleciało przez okno - koszty były by jeszcze większe) mogłem posprawdzać ją dokładniej.. po wyczyszczeniu biosu wystartowała (nie wiem czy tylko po tym..) że niby jakieś kłopoty z pamięciami.. service-man podniósł odrobinę na nich napięcie... wszystko chodzi..

Sprawdziłem zasilacz 12,2V na luzie w stresie 12,17V kalkulator z płyty podaje że 70W w stresie pobiera zestaw...

Komp przechodził z pimem95 dzień.. memtest też bez błędów.. "jeździć obserwować" pozostało..

 

Swoją drogą dawno nie miałem kłopotów sprzętowych - ale starsze płyty częściej komunikowały błędy piszczeniem.. teraz wiele jakichś automatów.. dual BIOSY automatyczne i inne cuda.. nie wiadomo co płyta sama robi..

Kolega o jakichś wyścigach mi naopowiadał, że super realistyczne Asseto Corsa czy jakoś tak - chyba sobie k. grafiki dokupię po tych wszystkich zabawach, żeby pomęczyć tego blaszaka..

Edytowane przez lubmich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Męczy mnie jak udało się podnieść płytę przy jej całkowitym bezruchu i braku post kodów...

Trochę wypadłem z obiegu... ale są jakieś metody do wymuszenia odzyskiwania BIOS-u

https://www.overclockers.com/forums/showthread.php/697533-GUIDE-Forcing-backup-BIOS-on-Gigabyte-motherboards

 

Method #1: 1. Shut your PC down (if you're reading this guide, than your PC isn't working anyways) 

2. Hold the power button until the PC starts and shuts down again

3. Press the power button again, your backup BIOS should kick in now and should re-flash the main BIOS if there's anything wrong with it.

 

Method #2: 1. Shut your PC down 2. Hold the power AND the reset button for about 10 sec, than release.

3. Backup BIOS should kick in anytime soon now.

 

Method #3: Had to use this one in order to get my 990FXA-D3 working again. Backup BIOS kicked in using method #2, but I was back to the good ol' no signal state once the procedure finished.. 1. Short out pins 1 and 6 on the main BIOS chip (pin #1 should be marked with a red dot or whatever) 2. Tell a friend (or a relative) of yours to press the power on button 3. Remove the ghetto-like jumper you're holding between pins 1 and 6 as soon as you hear a beep. 4. Backup BIOS should kick in again and everything will (hopefully) be fine.

 

Trochę więcej opisu do metody #3

https://forums.tweaktown.com/gigabyte/33904-fix-dead-dual-bios-motherboard-flashing-failed.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skończyło się na wymianie kości biosu.. i płyta ożyła..  trzeba znaleźć tylko serwis któremu się chce i potrafi..

A ja w między czasie i tak ściągnąłem jeszcze jedną płytę.. wróciłem po czasie do ASUS-a ;-) H97 PRO coś tam.. zarąbczasta płytka.. i jak na razie działa bez kłopotu... więc uwaga na używane płyty.. coś te biosy ostatnio strasznie padają..

 

Edytowane przez lubmich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zwalonego Biosu to warto kilka razy pod rząd odpalić kompa, może się uruchomi odzyskiwanie BIOSu.
Druga sprawa to są kombinacje typu przytrzymaj włącznik 5 sekund, a później kliknij albo klikanie resetu i włącznika. Na Gigabyte B85M-D3H działało. Czasem wystarczy odłączyć od prądu i kliknąć kilka razy włącznik, by rozładować płytę. Clear CMOS itp.

W taki sposób udało się uruchomić płytę B85M-D3H, która zupełnie nie reagowała jakby była zupełnie martwa i zaczęła działałać jak gdyby nigdy nic dalej i działa do tej pory.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...