Skocz do zawartości
Nevilek

regulacja obrotów wentylatora CPU win10 vs p7p55D

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zmieniłem kilka dni temu chłodzenie z Tagan HP-928 na Be quieta Pure Rock. Chciałbym zmniejszyć obroty wentylatora BQ, bo kręci się na maxa (ok 1550 obrotów) i jest irytująco głośny. Ten pyrtek z Tagana był na tyle cichutki, że sprawę olałem. Nie umiem siebie z tym poradzić. Dodatkowo mam stary komputer: Asus P7P55FD + i5-750 i wgrany na ten zestaw win10, co spowodowało że nie dało się zainstalować żądnych sterowników i programów do płyty głównej. Przypuszczam że w tym może być problem.  Dodam, że chłodzenie Tagana było na wtyczce 3 pinowej a BQ jest na 4 pinowej, jeżeli to coś zmienia.

Czy jest jakaś możliwość zmniejszenia obrotów? Speedfan, HWmonitor nie pomogły z resztą obsługują Vistę i win7. 

 

Dzięki wielkie za każdą pomocną poradę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się kręci bo temperaturę próbuje zbić. Obrotami steruje bios więc Win10 nie wiele ma do gadania. Poza tym po co Ci komp z nie działającym w pełni sprawnie systemem ?

 

1) Do jakiego gniazda podłączyłeś nowy wentyl ( podaj nazwę lub zrób wyraźne zdjęcie ).

2) Jaka jest temperatura CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zamontowany był Tagan to temperatury były w okolicach 50 w spoczynku i 70/75 w grze. 

Be quiet od razu zmniejszył temperaturę do 28/30 w spoczynku i 55 w grze.

Oba chłodzenia były podpięte do tego samego gniazda CPU_Fan. Obok jest gniazdo CHA_Fan

odnośnie systemu. Kompa mam starego, ale wystarczającego do pracy i csgo (może kiedyś zmienię). Do tego mój charakter pracy wymaga oryginała. Nie pomyślałem, że mogą się wiązać z tym jakieś problemy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta ma kilka możliwości aby wentyle biegały na max. Wgraj najnowszą wersję biosu do płyty. I zainteresuj się opcjami w biosie

a)T.Probe

b)Fan Xpert
c)Active Quiet & Cool

Masz tam T.Probe które samo automatycznie sprawdza temperatury i próbuje je zoptymalizować i Quiet & Cool też wpływa na regulację temperatury / obroty. Przypuszczam że masz w biosie coś poustawiane tak  aby była maksymalna wydajność chłodzenia.

obraz.thumb.png.88b17d6735abf84dc481b53b6dea92ee.png

Pokaż jak ta zakładka u Ciebie wygląda

obraz.thumb.png.0372baeeac03d67182dc1b2be6a19f16.png

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat do zamknięcia. Chciałem Ci porobić fotki biosa (ktory swoją droga jest najnowszy) i zacząłem się bawić w klikanie. 

włączyłem CPU Q-Fan control i pokazały się możliwości Silent (ok 300/400 obrotów) Standard (ok 900-1200) i Turbo (1400-1550) . Zostawiłem na Standard, sprawdzę temperatury i zobaczę jak Silent wypadnie. teraz to mam zajebiste chłodzenie. Cichutkie i temperaturki przyzwoite, a już byłem wkurwiony, bo wył jak odkurzacz... a staram się tworzyć swojego kompa coraz cichszego. 

Dzięki wielkie za pomoc, naprawdę mi pomogłeś! :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...