Skocz do zawartości
marianwojek

upgrade komputera

Rekomendowane odpowiedzi

jak w temacie , potrzebuje upgradowac swoj komputer do obecnych czasow  wzglednie niskim kosztem ~1500 zł, chcialbym czasami w cos nowego zagrac niekoniecznie na ultra

MSI 150m  Bazooka socket 1151

I5 6400

GTX 960 6gb

8gb ram

z gory dziekuje za pomoc , nie jestem na czasie ze sprzetem i nie do konca wiem co jest z segmentu najbardziej oplacalnego

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie opcje - albo zmiana karty i dołożenie ramu albo wymiana płyty i procka .

I5 6400 to nadal dobry procek , choć ma 4 rdzenie , lepszym wyjściem będzie dołożenie ramu i zmiana karty .

Kartę bierz GTX 1660 i dołoż kolejne 8 Gb ram .

Ze zmianą platformy poczekaj na to co pokaże Ryzen 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy moj procek nie bedzie ograniczal nowych gpu ?

dodam ze najczesciej gram w quake champions i tu czasami komp nie daje rady na najnizszych ustawieniach , tzn brakuje odpowiedniej plynnosci do gry online

Edytowane przez marianwojek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, marianwojek napisał:

a czy moj procek nie bedzie ograniczal nowych gpu ?

dodam ze najczesciej gram w quake champions i tu czasami komp nie daje rady na najnizszych ustawieniach , tzn brakuje odpowiedniej plynnosci do gry online

Nie, spokojnie :) poradzi sobie ok.

Alternatywką byłoby wyłożenie ciut więcej na jakiś zestaw typu:
Ryzen 1600
Gigabyte B450 Aorus Elite
RAM 2x4GB najlepiej minimum 3000 MHz
I do tego jakaś karta graficzna :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Michikun napisał:

Alternatywką byłoby wyłożenie ciut więcej na jakiś zestaw typu:
Ryzen 1600
Gigabyte B450 Aorus Elite
RAM 2x4GB najlepiej minimum 3000 MHz
I do tego jakaś karta graficzna :)

porada z doopy że tak powiem to co ma zamienia na pare wątków więcej

najlepiej to kupić kartę, ram [oraz sprzedać procka i w jego miejsce coś szybszego] - 

jaki masz ram [1 czy 2 kości]

ssdeka masz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tesel napisał:

porada z doopy że tak powiem to co ma zamienia na pare wątków więcej

najlepiej to kupić kartę, ram [oraz sprzedać procka i w jego miejsce coś szybszego] - 

jaki masz ram [1 czy 2 kości]

ssdeka masz?

To przecież wyżej dałem mu konkrety, a tu podałem alternatywę... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 kostka 8g i 3 wolne miejsca, brak ssd

chetnie bym wymienil wszystko na raz ale budzet ograniczony 

co do procka czy zmiana z 6400 na 1600 bedzie gdziekolwiek odczuwalna ? na procesor patrze tylko pod katem czy nie ogranicza gpu 

Edytowane przez marianwojek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, marianwojek napisał:

1 kostka 8g i 3 wolne miejsca, brak ssd

chetnie bym wymienil wszystko na raz ale budzet ograniczony 

co do procka czy zmiana z 6400 na 1300 bedzie gdziekolwiek odczuwalna ? na procesor patrze tylko pod katem czy nie ogranicza gpu 

Jakbyś chciał kupić w tym momencie CPU + MOBO + RAM + GPU to potrzebujesz ok. 2200zł, jakbyś chciał jeszcze do tego SSD dorzucić to wyszło by cię to 2500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Michikun napisał:

 a tu podałem alternatywę... :)

własnie chodzi o to że ta alternatywa to żadna alternatywa

 https://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_amd_ryzen_3_1300x_blizej_core_i3_czy_core_i5 tu masz test i wywalenie kasy na 1600 nic nie daje konkretnego

 

czyli kupujesz kość ramu taką samą jak masz [używkę] aby chodziły w dualu, potem kartę graficzną [ minimum gtx 1660] i ssdeka [choćby nawet takiego małego 240-256GB] sprzedajesz procka [trochę dokładasz] i kupujesz i7 6700 [ jak tanio byś wyrwał to nawet z K bo wysoko taktowany]

i msi mówi że płyta po aktualizacji biosu obsłuży też procki 7xxx. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marianwojek napisał:

w trakcie grania czy jak ?

no jasne że w czasie grania

jakis program do monitorowania na żywo co pokaże obciążenie: cpu, gpu, ramu, ramu na gpu

https://techlipton.pl/jak-wlaczyc-monitoring-podzespolow-komputera-poradnik-msi-afterburner/

chodzi o to żebyś mógł sobie w czasie grania popatrzeć na monitoring 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://megawrzuta.pl/download/7576f4a36392e39e761f1cd5c2fabe27.html

w zalaczeniu sesja z gry z zapisem z msi afterburner, z ustawieniami textur na medium w quake ch.

na poczatku klatki skacza 30-90, po kilku minutach stabilizuja sie na poziomie ~100 tak przynajmniej pokazuje gra, ale o komforcie gry nie ma mowy bo caly czas "chrupie"

Edytowane przez marianwojek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, FxJ napisał:

Dokup na allegro/olx drugą kość RAM 1x8GB.

RAM + dysk SSD

skłaniałbym się ku temu w pierwszej kolejności [a jak tam połączenie z netem?]

 

wrzuć filmik na jutuba żebyśmy nie musieli się męczyć

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak koledzy piszą dodaj Ramu i dodaj dysk SSD wtedy popatrzysz jak to wygląda w grach i zdecydujesz czy do tego co robisz wystarczy czy jednak grafikę 1660 jeszcze dodasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzisz chyba z wykresów co mocno jest obciażone

 

2 godziny temu, marianwojek napisał:

ponizej screeny z afterburner, wolalbym uniknac sytuacji ze dokupienie ssd+ram nic mi nie da (w plynnosci rozgrywki) 

na pewno pomoże bo ram będzie chodził w dualu i nie będzie mielenia dyskiem 

natomiast wykresy pokazują że cpu się mocno musi napracować [ grafika jednak daje radę] hmm i7 

ram też dobija miejscami do 100% pojemności

ram to ok 175zł https://www.skapiec.pl/site/cat/7/comp/19080062 więc tragedi nie ma

ssdek 279zł https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-su800-512gb-sata3-asu800ss-512gt-c-1052354/ 

procki https://allegro.pl/oferta/i7-6700-8109184892

[budżetowo https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-i5-6600-3-3ghz-lga1151-6mb-65w-8120405869 ten to i5 najwyższy model - wyżej taktowany niż twój - jeżeli gra potrafi wykorzystać wiele wątków to i7 bedzie lepszy] 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki milym panom z komputronika moglem przyjsc ze swoim kompem dali mi 8gb ramu zeby sobie sprawdzil jak to bedzie z 16gb ramu ,podlaczylem pod ich stanowisko i zapuscilem AB , wyniki sa nastepujace

gpu max 73% uzycie ramu na gpu max 100%

cpu max 100% na kazdym rdzeniu, przynajmniej temperaturki spoko bo ~30st.

ram max ~10,5gb - zniknal problem "chrupania" na srednich ustawieniach

moj wniosek - i5 6400 jest za slaba na quake champions, 8gb ramu jest za malo, gtx 960 ma za malo pamieci ( 2gb)

ciezko mi uwierzyc ze i5 3,3ghz jest tak slaba w quake champions

wyglada na to ze caly komputer mam do wymiany, a podobna przy nowej generacji inteli 9

co do sugestii wymiany cpu - tesel czy jestes pewien ze zmiana z 3,3ghz na 4,0ghz tak duzo da ?

moze cos w tym wszystkim pominalem ??

ps.jak sie zmienia bios w plytach glownych np ASRock H310M-HDV zeby dzialaly procesory intela 9 generacji , tzn jak wlaczyc komputer skoro i odpalic biosa skoro procesor nie dziala ? czy ma ktos doswiadczenie z cipsetem H310 / B360 czy w pelni obsluguja te procesory , mam na mysli tryb turbo itp ?

 

Edytowane przez marianwojek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przedtem miałeś inne wyniki teraz inne 

coś w tle chodzi?

ram miałeś ustawiony w dualu? [znaczy się wpięty w odpowiednie sloty]

pamiętaj że 4 GHz to w turbo ale wzrost wydajności powinieneś odczuć [ w końcu w i7 masz 8 wątków i gra chyba je wykorzysta]

w każdym bądź razie kupiłbym używkę i potestował - jak się nie sprawdzi - zmiana kompa

a jaki masz system?

 ASRock H310M-HDV no mocno budżetow - bym ją odpuścił

czyżbyś dostał propozycję nowego kompa?

budżetowiec na intelu

https://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-9400f-2-90ghz-9mb-box-bx80684i59400f-5668892/ 729zł

https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-b360m-pro4-4067199/ 333zł

https://www.morele.net/pamiec-patriot-viper-elite-ddr4-16-gb-2666mhz-cl16-pve416g266c6kgy-4064452/ 329zł

https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-xpg-sx8200-pro-512gb-pcie-x4-nvme-asx8200pnp-512gt-c-5342180/ 372zł

1763zł - sprzedajesz stare graty i kupujesz grafikę

 

w sklepie możesz zamówić usługę aktualizacji biosu

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I5 9400f będzie działać bez problemu więcej bym atm nie wsadzał bo goła sekcja, bios możesz zaktualizować w serwisie jak nie masz na czym. jak już chcesz wszystko nowe to już lepiej dodać do b360.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, tesel napisał:

przedtem miałeś inne wyniki teraz inne 

wyniki przeciez takie same/zblizone na gpu/cpu?

ram nie byl w dualu bo dali mi inne ramki - sama plyta glowna obsluguje max 2133

co do procka - jest sens pchac sie w 6 gerneracje ?

system win10

nie dostalem propozycji nowego kompa , wrecz bardzo mi pomagali panowie i mowili o roznych opcjach zeby sie zmiescic w konkretnym budzecie, tylko im wieksza swiadomosc tym wiecej roznych opcji biore pod uwage zeby dokonac jak najbardziej optymalny zakup

nawet nie wiedzialem ze ssd ki kupie sie pod pcie :) myslalem ze pod sata II ale widze ze to wynika z szybkosci zapisu/odczytu :O

@setnik dzieki za info, wlasnie z tymi plytami zawsze jechalem po kosztach bo ani nie podkrecam ani cudow nie robie a podlaczam tylko cpu,gpu, ram i dysk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi oto, że tańsze płyty mogą mieć ograniczenie  w poborze i wtedy może być tylko bazowe taktowanie.

Z tego właśnie powodu pisałem żeby dołożyć już do b360.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marianwojek napisał:

ram nie byl w dualu bo dali mi inne ramki - sama plyta glowna obsluguje max 2133

to dali ci 2 kości po 8GB i wpiąłeś je w odpowiednie sloty? [to że dali szybsze nie ma znaczenia bo i tak ustawią się na 2133 - ważne żeby w dualu chodziły]

co do nowego kompa- to teraz bym się z zakupem wstrzymał do wyjścia nowych ryzenów 3000

[pod koniec lata mają u nas podobno być]

teraz kupiłbym i7 i poczekał, [drugą kość ramu  musowo] 

i ssdeka [ na obecnej płycie to pod sata bo nie masz m2] 

jakby dało radę to grafikę [ budżetowo to może używkę minimum gtx 1060 6GB tylko trzeba by znaleźć nie po "koparce"] 

 

może jakaś optymalizacja windy by się przydała [wywalenie śmieci, ustawienie pliku wymiany, programy w tle itd]

nowe sterowniki może wyszły jakieś aktualizacje do gry

i pytanie: jaki masz zasilacz?

 

 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dali mi 1 kosc 8gb i dolozylem do tego co mam , bez duala

to jak mialbym czekac do premiery ryzenow, to juz napewno teraz nie pakowalbym sie w stara generacje , co do pamieci wlasnie zastanawiam sie nad tymi viperami co zaproponowales albo nad G.SKILL Aegis 16GB [2x8GB 3000MHz DDR4 CL16 1.35V DIMM]  - pytanie czy w ogole roznica miedzy 2666/3000 jestem w stanie gdziekolwiek zauwazyc..

czy ten ssdek jest taki wazny przy plynnosci gier ? rozumiem ze ogolne dzialanie systemu, aplikacji, wczytywania gier ale czy do samej rozgrywki ? majac w planie zmiane platformy tez wolalbym juz poczekac na ten pod pcie

nie bardzo mam pojecie o optymalizacji co moge zmienic a co nie, umiem jedynie sformatowac i zainstalowac od nowa :)

sterowniki oczywiscie sprawdzalem

Corsair VS550 - wiec przy zmianie platformy pewnie tez do wymiany (tak mi powiedzieli w komputroniku)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na płytach H i B niestety nie da się kręcić ramu do tego trzeba mieć płytę z Z Ram ustawi Ci sie zależnie od procesora jaki użyjesz 2133MHz/2400MHz/2666MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jak miałeś 2 kości to powinny chodzić w dualu [chyba że nie w te sloty włożyłeś co powinieneś ale to kwestia instrukcji]

jak nie chcesz używek  to niestety ale musisz poczekać albo zwiększyć budżet - [po to podaje używki aby się z kasą wyrobić - może wydajność cię zadowoli i przeczekasz do kolejnej generacji intela]

jeżeli kupisz nowy ram np 3000 MHz to na twojej obecnej płycie będzie chodził na 2133 [aby wykorzystać większa szybkość musisz mieć płytę z chipsetem "Z" ] - kupowanie teraz szybkiego ramu mija się trochę z celem - [później mogą być inne modele, inne ceny, podobno nowe ryzeny maja wspierać 3200MHz standardowo]

jednym słowem czy chcesz czekać, czy możesz wydać więcej kasy [praktycznie nowego kompa kupisz]

czy tylko modernizacja cię zadowoli - trochę rzeczy do przemyślenia

ewentualnie najtaniej to dokupić kość ramu i używanego gtx 1060 6GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...