Skocz do zawartości
Firedash

Monitor 144Hz TN czy IPS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

planuję kupić monitor 144Hz 27 cali o rozdzielczości 1440p. Głównie zastanawiam się nad tym czy wybrać TN czy IPS. Pewnie większość od razu krzyknie, że IPS, ale różnica w cenie to często jakieś 800 zł.

https://www.morele.net/monitor-asus-mg278q-877476/

Tutaj jest np. model nad którym się zastanawiam. Wydaje mi się, że te droższe TN nie są tak słabe jak z tych najtańszych modeli, a za tę różnicę w cenie to już można sobie kupić np. RTX 2080 zamiast RTX 2070. Dołożyć czy może jednak dać sobie spokój? 

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam monitor 144Hz 24" TN - w grach da się wytrzymać

a) multi strzelanki gdzie wymagasz tylko najniższych opóźnień (piękność grafiki może być gorsza) - TN ok.

b) wszystko co nie jest grą (zdjęcia, filmy, przeglądarka, interfejs programów) - IPS

c) jak mało grasz to bierz IPS. Jak jesteś zatwardziałym super koksem w CS lub podobne to TN (jeśli  widzisz gołym okiem różnice między 1ns a 5ns input laga) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne zdanie do @helios128 jeśli pykasz w wszelkiego rodzaju shootery po sieci to wtedy weź TNkę. Jak grasz w gry pokroju RPG/HNS/MOBA/RTS/Wyścigowe/Sportowe to bierz IPS.

Czy ten monitor ma mieć wbudowane głośniki?

Pamiętaj też o matrycach VA :)

https://www.morele.net/monitor-samsung-lc27jg50qquxen-4141878/

https://www.morele.net/monitor-msi-optix-mag271cqr-5791694/

A tu masz IPSa tańszego od TNki, którą wrzuciłeś w linku

https://www.morele.net/monitor-acer-nitro-vg270upbmiipx-5260502/

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michikun Jeśli miałbym brać IPS to raczej któryś z tych:

https://www.x-kom.pl/p/265313-monitor-led-27-acer-predator-xb271hubmiprz-czarny.html

https://www.x-kom.pl/p/473789-monitor-led-27-gigabyte-aorus-ad27qd-czarny-hdr.html

Nie chcę brać najtańszej opcji, bo jeśli coś kosztuje 1000 zł mniej a ma tę samą konfigurację, to zawsze się trochę boję, że na jakości jest bardzo przycięte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale to co wkleiłeś to już można uznać za taki top choć... z drugiej strony w życiu bym nie wydał 2500 na monitor bez głośników. Wiadomo czasem się pogra w słuchawkach, ale siedzieć cały dzień w słuchawkach to bieda z nędzą.

Obejrz jakieś testy może jeszcze, tu masz tego Samsunga, którego ci podałem. To zweryfikujesz czego mu brakuje a co jest ok

Tu masz jeszcze dla przykładu jak "niby" dobrze oceniany przez ludzi monitor okazuje się wcale nie być takim super produktem:

 

Edytowane przez Michikun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michikun Nawet nie myślałem nad kwestią głośników, bo wydaje mi się, że raczej niewiele osób używa takich, sam mam osobne głośniki, nie wydaje mi się, żeby wbudowane w monitor, nawet w lepszych modelach, były tak samo dobre jak przeciętny zestawik za 200-300 zł.

Plus jakiś to jest, bo mniej rzeczy na biurku stoi.

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Michikun napisał:

No tak, ale to co wkleiłeś to już można uznać za taki top choć... z drugiej strony w życiu bym nie wydał 2500 na monitor bez głośników. Wiadomo czasem się pogra w słuchawkach, ale siedzieć cały dzień w słuchawkach to bieda z nędzą.

Serio kolego ? Kto w tych czasach używa głośników z monitora i co gorsza wyklucza monitor z powodu ich braku ? Przecież to nawet w monitorach za 3k woła o pomstę do nieba. Po to są wejścia jack w monitorach (i na to bym patrzył) aby podłączyć do nich głośniki. Już taki "Genius SW 1250" który jest za śmiesznie pieniądze zagra o niebo lepiej.

Co do wyboru monitora - widzę, że Acer IPS 144 Hz 27 cali bardzo potaniał - o 1k zł. Jeszcze półtora roku temu przymierzałem się do niego - po 3 oddanych sztukach zrezygnowałem. Wszystko co było mi dostarczane to jakieś zwroty z Włoch czy innych krajów. Pudełka otwierane i poniszczone. Po podłączeniu było widać dlaczego - potężne krwawienie. Możliwe, że aktualne sztuki to nówki funki - jeżeli tak to bym ryzykował i próbował znaleźć coś przyzwoitego. Największa szansa na trafienie dobrej sztuki jest w Acer. Osobiście zdecydowałem się na TN'ke od Dell(s2716dg - wtedy ponad 1k różnicy w cenie) i od razu strzał w dziesiątkę jestem zadowolony - po kalibracji jest ok - z tym, że u mnie opóźnienie jest na pierwszym miejscu - gram głównie w FPS'y.

Daj znać na co się zdecydujesz w ostateczności :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

USB w monitorach jest zbędne ? Nie powiedziałbym. Bardzo często z tego korzystam. Jeżeli ktoś ma komputer schowany głęboko pod biurkiem to po co ma się schylać i szukać wejścia jak może to zrobić w monitorze ? Akurat USB to bardzo dobra i przydatna opcja o ile jest w łatwo dostępnym miejscu - reszta ok.

Firedash - znam Twój ból. Gdy ja stałem przed takim wyborem - bądź co bądź wydania dużej sumy pieniędzy i zawsze chcemy wybrać jak najlepiej to zeszło się parę tygodni czytania/oglądania różnych testów i recenzji. Moje monitory są normalne - ale kolega kupił sobie 27 cali VA od Samsunga zakrzywiony i raczej skłaniałbym się jednak do standardowych rozwiązań o ile monitor będziesz miał dalej jak 60-70 cm od oczu. Najlepiej pójdź do jakiegoś sklepu i zobacz jak to się prezentuje - lub ewentualnie zamów sobie dwa do domu i zobacz co Ci lepiej leży :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Michikun napisał:

No tak, ale to co wkleiłeś to już można uznać za taki top choć... z drugiej strony w życiu bym nie wydał 2500 na monitor bez głośników. Wiadomo czasem się pogra w słuchawkach, ale siedzieć cały dzień w słuchawkach to bieda z nędzą.

 

Ten predator z pierwszego linka posiada gośniki. Jednak jest to ostateczność - jakość nie powala (piszę o głośnikach).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...