Skocz do zawartości
tafla5

Gotowanie wody na i5 2500k

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

Na początek krótka historia PC. Miał włożone (przez ok. 4 miesiące) taki oto wynalazek i był podkręcony do 4,5ghz https://allegro.pl/oferta/pasta-coollaboratory-liquid-metalpad-1xcpu-sklep-7683865048, trzymał stabilne 65C przy testach prime95.

Gdy wróciłem po długim urlopie ok. miesiąca i zasiadłem do grania, (zaznaczę że komp na 100% był nieużywany i stał odpięty od prądu) po godzinie ukazał mi się blue-screen.Uruchomienie kilku programów pokazało że farcry po chwili grania spokojnie rozpala procka do 80C a prime to już w ogóle inna historia. Po tym incydencie komp został rozebrany przeczyszczony z kurzu ( wiele go nie było), została nałożona pasta Accura Heat Absorber 6 Gold i wytestowany kilka razy. Obudowa ma dużo wiatraków a komp nie jest niczym zastawiony. Najdziwniejsze jest to że w spoczynku temperatura jest ok ale w momencie testów lub zaraz po ich zakończeniu temperatura wzrasta/spada niewyobrażalnie szybko. Screeny do wglądu z OCCT, bo robi ładne wykresy. HHWMonitor i RealTemp dają te same wyniki.

Specyfikacja PC:

CPU: i5 2500K

GPU: RX580

MOBO: Asrock P67 Pro3

Obudowa: Zalman Z11plus

Cooler na CPU: SilentiumPC Grandis 2 XE1436

PSU: Corsain VS550

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i porady.

Bez tytułu.png

fail.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Po objawach obstawiałbym rozszczelniony heatpipe w radiatorze - gaz przenoszący ciepło uleciał do atmosfery, stąd pod obciążeniem takie temperatury jakie obserwujesz.

Masz możliwość podmienić układ chłodzenia na inny do testów?

Druga sprawa to wysokie VCORE dla CPU - przypadkiem płyta nie ustawiła napięć na AUTO?

pzdr

Edytowane przez czapla_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Z zastępczym chłodzeniem może być problem. Na razie podrzucam ustawienia z biosu. Nie ukrywam, że żaden ze mnie overclocker leciałem z poradnika który miał dużo odpowiedzi.

pzdr

Zrzuty z UEFI

Edytowane przez tafla5
dodanie linku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia wyglądają OK, widocznie program pokazuje głupoty co do napięcia. W sumie i tak by trzeba było multimetrem sprawdzać dla 100% pewności :D.

Zapisz sobie w takim razie ustawienia OC w osobnym profilu w UEFI i wróć do ustawień nominalnych - jak chłodzenie będzie do kitu, to przy stockowych parametrach też będzie się gotował.

Podmiana chłodzenia na jakiekolwiek inne sprawne (nawet BOX Intela) na pewno rzuci więcej światła na przyczyny.

pzdr

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Po przywróceniu ustawień fabrycznych, testy(10minut prime 95) rozgrzewają go maksymalnie do 50C a gry max 40C... Zastanawiam się czy nie zrobić jeszcze raz OC od początku i zobaczyć co się będzie działo. Jednak zmiany temperatury przed i po testach są znaczne.

default.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Czyli chłodzenie faktycznie odpada - w takim razie faktycznie przywróć UEFI do ustawień fabrycznych i powtórz OC na parametrach, które miałeś wcześniej. Wtedy ponów testy.

Nadal zastanawia mnie to 1,44V CPU VCORE pokazane na pierwszym teście, SB nie potrzebowały tyle papu do stabilnych 4,4+ GHz. Szczególnie, że na stocku VCORE wedle softu ledwo dobiło do 1,2V. Może UEFI zgłupiało i ustawia napięcia z księżyca pod obciążeniem.

pzdr

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Zanim przeczytałem twój post, wymusiłem mu 1,25V na rdzeniu i wszystko wróciło do normy. Najwyraźniej płyta zaczęła mieć jakieś fochy :)

Wielkie dzięki za pomoc, oczywiście plus leci za merytoryczne podpowiedzi.

Temat można zamknąć.

 

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...