Skocz do zawartości
danielos24220

Komputer się nie uruchamia - Problem z biosem.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

Mam problem z komputerem, który po włączeniu chwilę chodzi (nie wyświetla się nic na monitorze) i za chwilę się wyłącza aby powtórzyć procedurę i tak w kółko.

Wszystko zaczęło się od tego, że w programie OCCT zauważyłem wysokie temperatury CPU oraz GPU oraz dziwne napięcie na linii 12V, wynoszące 8,8V. Co prawda nie mierzyłem multimetrem bo nie miałem go przy sobie (byłem u znajomego). Postanowiłem wyczyścić kompa, bo nie był czyszczony przez kilka lat. Wykręciłem tylko kartę graficzną i Ram przedmuchałem resztę sprężonym powietrzem oraz w miarę możliwości patyczkami do uszu zebrałem nadmiar kurzu z radiatora procesora oraz GPU spod wentylatorów.

Po złożeniu ku mojemu zdziwieniu zaczęło się kręcić wiatraczki i po chwili komputer się wyłączył, a za chwilę znowu włączył powtarzając to w kółko. Wymieniłem zasilacz na nowy bo i tak był zamówiony na następny dzień lecz niczego to nie zmieniło. Wyjąłem Ram aby zobaczyć czy będą jakiekolwiek sygnały z biosu i był,(2 albo 3 krótkie i 1 długi) więc moje podejrzenia przeszły na kartę graficzną i procesor. Procesora nie sprawdzałem czy działa bo zabrakło mi czasu, ale kartę graficzną przełożyłem do drugiego komputera i po tym pojawiły się w nim takie same objawy jak w pierwszym, nawet po złożeniu wszystkiego jak było.

Postanowiłem wrócić do domu i napisać tutaj o tej sprawie, zabierając ze sobą kartę graficzną i Ram z pierwszego komputera do sprawdzenia u siebie.

Specyfikacja pierwszego komputera:

CPU: intel core i5 3470

GPU: Palit Gtx 660

Mobo: Msi b75ma-p45

Zasilacz: SilentiumPc Vero L2 600W

Ram:Elixir 8GB 1600Mhz

Drugi komputer:

CPU: intel core i5 drugiej generacji (nie wiem dokładnie jaki model)

GPU: Gtx 550

Zasilacz: Chieftec 500W (modelu nie znam)

Mobo: Gigabyte GA-H61M-D2-B3

Ram: 2x4GB

Jeśli będzie potrzebne to dopytam o dokładną specyfikację drugiego komputera.

Teraz mam pod ręką multimetr więc mógłbym zmierzyć napięcia na karcie graficznej, ale musiałbym otrzymać instrukcje jak to zrobić.

Proszę o porady czy mogę bezpiecznie sprawdzić tę kartę graficzną u siebie oraz o pomoc w zdiagnozowaniu problemu.

Z góry dziękuję za pomoc.

#akt1 Karta graficzna i pamięć Ram działają więc zakładam że bios jest uszkodzony.

#akt2  Dodałem model płyty głównej drugiego komputera.

#akt3 Procesory z obu komputerów zostały sprawdzone tak samo jak reszta podzespołów i działają. Płyty główne nie testowane z komponentami innymi niż z tych komputerów, komputery nadal nie odpalają.

Edytowane przez danielos24220

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios zresetowałem ale to nie pomogło. Pasty tamtego dnia nie zmieniałem, dopiero po naprawie zmieniłem.

Problem został już rozwiązany. W pierwszym komputerze wystarczyło włączyć go trzymając power przez około 5-6 sek. W tym czasie komputer się wyłączył i włączył. Uruchomiłem go ponownie i odpalił bo bios 1 został przywrócony z drugiego biosu.(dual bios)

Z drugim nie było już tak kolorowo. Musiałem użyć czegoś metalowego np. pęsety do połączenia pinów od kości biosu na płycie głównej. Po kilku próbach w końcu odpalił z drugiego biosu.

Po wszystkim wgrałem najnowsze wersje biosów do obu komputerów i wszystko działa jak należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...