Skocz do zawartości
kostek8

Modyfikacja biurka pod szybszą platformę/platformy pod biurko

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

potrzebuję porady, cel: mod biurka tak aby przy pełnym obciążeniu zachować ciszę i aby się to nie ugotowało i jednocześnie zachowało stabilność konstrukcji, ciszę i estetykę i łatwą możliwość dostępu w celu wymiany podzespołów.

Konfiguracja w tym momencie: Proc G3258@4,2 z Thermalright HR-02 Macho + Geforce RTX 2070 + płyta Asrock Z97 na mATX, Asus Xonar STX, buda Bitfenix Prodigy M - sprzedałem niedawno procka - w planach szykuję się na Ryzen R7 3700X, co do płyty może być na zmiana formatu na ATX (jak znajdę fajną płytę z fastbootem). U góry monitor FHD jako drugi wyświetlacz a podstawowy niewidoczny na zdjęciach po lewej stronie biurka telewizor z 4k. Przewody usb na z RJ-45 + transmitery są zabudowane w ścianie i po lewej stronie jest właściwe stanowisko z klawiaturą i myszą na kanapie naprzeciw głośników i amplitunera.

W tej chwili zakładam że chcę to nadal chłodzić powietrzem bo z wiatrakami @800-@900 rpm poziom hałasu jest dla mnie w granicach tolerancji jeśli biurko jest otwarte lub komp stoi luzem. Chciałem uniknąć jednak tego że komputer będzie stał na zewnątrz bo wtedy pęk kabli będzie wyglądał źle. Woda wchodzi w grę ale nie mam w tym kompletnie doświadczenia.

Jak nie korzystam z kompa co jest zjawiskiem nieczęstym zamykam całość biurka wygląda dość estetycznie. Aby pograć otwieram oba skrzydełka szafki, do netu i słuchania muzy powiedzmy jedno.

Chciałbym jak najmniej kombinować z konstrukcją biurka ale jeśli już będzie trzeba to zrobić to raz a dobrze i nie wracać do tematu. Być może będę miał jeszcze jednorazową pomoc stolarza. Ten otwór pionowy po prawej stronie szafki to mój błąd miał być poziomy przy samej półce

Półka na której stoi kontroler w założeniach miała być półką na której wykonam za jakiś czas wysuwaną zabudowę dla podzespołów komputera. Z tego co widzę w tej chwili na większości sugerowanych w necie rozwiązań zwykle wykonywana jest jednak z metalu z siateczką otworów. Tu jednak nie ma chwilowo dolotu powietrza od dołu więc sprawa pozostaje otwarta.

Aby nie szpecić "kompozycji" zakładam że w lewej ściance biurka i na frontach białych nie mogę wykonywać żadnych wycięć ma pozostać taka jak jest. W prawej od strony zasłonki śmiało można będzie wykonać otwory pod wloty powietrza  i ewentualnie na cokole pod drzwiami szafek. Półkę mogę oczywiście wymienić na metalową.

Na ten moment nie podaję wymiarów ale jeśli będzie trzeba sprawdzę dokładnie. Na zdjęciu pierwszym z etapu konstrukcji biurka widać że z tyłu jest może z centymetr luzu więc tam też można porobić jakieś otwory i nie będą widoczne.

 

IMAG2617.jpg

IMAG2636.jpg

IMAG2637.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc tym tropem to powinien stać pod kątem włożony w róg bo tam przy kontaktach jest wycięcie i ta kratka boczna :) Ogólnie to przełożę sobie boki obudowy w weekend aby mieć lepszy dostęp do włączników komputera bo teraz są po lewej. Z przodu jest w tej chwili siateczka mesh a pod spodem dodatkowy wentylator 120mm domontowany pod obudową.

Edytowane przez kostek8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii gotowania i przewiewności - obudowy PC zazwyczaj z jednej strony wciągają powietrze z drugiej wypychają - tak żeby była cyrkulacja powietrza wewnątrz. Ty planujesz zamknąć obudowę w jeszcze większej obudowie - to i system cyrkulacji zastosuj taki sam.

Przy otwartych drzwiczkach szafki w ogóle nie ma sensu nic zmieniać. Jeśli mają być zamknięte - to w blacie (tam gdzie stoi monitor) dałbym 2 może 3 wentyle 14cm na 1000 może 1200 obrotów (plus osłonki z blachy perforowanej) aby wyciągały powietrze do góry. Jak masz za dużo kasy i się mocno upierasz - dałbym jeszcze po prawej na ściance jeden wentyl aby wdmuchiwał powietrze do środka - ale szafka nie jest szczelna i to już przerost formy.

Inaczej -  jak w nowy zestaw wsadzisz potworki generujące dużo ciepła to układ chłodzenia będzie musiał sobie z tym poradzić - co zazwyczaj oznacza że przy mocnym obciążeniu wentylki rozkręcą się do poziomu słyszalnego (1200-1500 obrotów). Jak korzystasz z kompa zawsze przy otwartych drzwiczkach - to postaw kompa bokiem i wstaw tam ewentualnie zwykły wentylator

obraz.png.3c4bb4e8d3f62340bef539da301f2db4.png

Aby dodatkowo owiewał , wywiewał powietrze z szafki :)

Jak chciałbyś zamknąć szafkę - to tylko woda z chłodnicami na zewnątrz szafki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie tak na teraz to bardzo proste rozwiązanie i bez montażu kompa na półce.

Z praktyki wiem że wolę więcej wolnoobrotowych wentyli - jeśli bym poszedł w tym kierunku jak mówisz to dwa do nawiewu i dwa-trzy do wywiewu bo te z wywiewem będzie widać- w takiej sytuacji otwór prostokątny który mam pod monitorem w tej chwili 2x20 cm trzeba by poszerzyć żeby te wentyle tam weszły. No i w tym wariancie półka raczej do wyjęcia albo przemontowania na dół. No to jedna koncepcja jest.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w sumie - to idź na całość

obraz.thumb.png.7a314f9cf77fa0a0681bdd3d99197969.png

 

Półeczkę masz - poproś stolarza o wycięcie w blacie miejsca na szybę. Zielony prostokącik - miejsce na podzespoły PC, Czerwony X wolna przestrzeń na nogi. Zero kabli bo wszystko będzie zamknięte na półeczce. I masz max estetyki i może + efekt wow :)

obraz.png.aec66d3a631003d6bdfac35acde25793.png

Edytowane przez helios128

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym przykładzie widzę wiadro kasy wlane w biurko no i wiedzy a ja w mieście twojej szansy (radom) nie mam kogo się na miejscu poradzić :) chyba za duży rozmach i to nie jest styl minimal, który preferuję w tym pomieszczeniu.

Dzięki temu dodatkowo można sporo zaoszczędzić a liczy się tylko cisza i jakość chłodzenia dla mnie ewentualnie łatwy dostęp i to na tym etapie najmocniejszy argument żeby wymieniać budę na zabudowę. W Prodigy jak mam coś na szybko zmienić to czasem żałuję, że ją mam :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zdjęcie to tylko takie poglądowe żebyś wiedział o czym pisze. W twoim wypadku wystarczy wyciąć otwór na szybę (można wykonać samemu jak się ma czym i wie jak jak nie to stolarz weźmie 50zł). Na półeczce na której obecnie leży kontroler - przykręcić płytę główną, przykleić zasilacz (nawet na taśmę dwustronną) , przymocować dyski , poprowadzić estetycznie przewody z zasilacza do płyty i grafy, ewentualnie pokusić się o zakup przedłużki do GPU aby i GPU przymocować płasko do półeczki.  Koszt zrobienia tego ładnie i estetycznie , przy zachowaniu funkcjonalności (łatwość montażu i demontażu podzespołów PC) i ciszy - wyceniam na 100zł , w wersji z bajerami - typu uchylna hartowana szyba zamiast obecnej płyty , przycisk włącznika PC w blacie, dodatkowe wentyle na przewiewanie półeczki max 400zł.

 

Clipboard01.jpg

Clipboard01.jpg

 

 

Tylko nie skończ w tym stylu

 

Clipboard01.jpg

Edytowane przez helios128

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie gdyby sieknąć szkło uchylne jak mówisz to by to nawet mogło świecić ale w takim wypadku zawsze można przykryć podkładką dużą jak by mi to przeszkadzało... to też ciekawy pomysł. W takim wypadku pozostaje temat rozmieszczenia podzespołów i tego czy nawiew 2x z boku i 2x wywiew u góry wystarczy jak by było typu @800rpm, mam chyba gdzieś jakieś zapasowe wentyle scythe takie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy chłodzeniu powietrzem nie ma większego kłopotu z rozłożeniem podzespołów - po prostu odkręcasz z obudowy i przykręcasz do półki  tam gdzie Ci się podoba - przy chłodzeniu wodnym to już dużo zabawy - ale też nie szczególnie wiele. Pooglądaj jakieś przykłady na necie jak ludzie wsadzają PC do biurek - powyżej nawet dałem Ci przykład jak można to do szuflady schować. Jak się zdecydujesz - za pokaż obrazek przykładowej zabudowy jakiemuś stolarzowi - niech Ci wyceni ile weźmie za te parę przeróbek (okno w blacie + deseczka maskująca bebechy + otwory na wentyle ) zadzwoń do szklarza i niech Ci powie ile weźmie za tafle szkła powiedzmy 80x60cm o grubości 8mm (lepiej dać grubsze szkło).

 

Co do wentyli na 800 obrotów - 800 do może być za mało. Ale wentyle zamocowane w szafce nie będą słyszalne nawet przy 1000-1100 obrotów. Zrób eksperyment - piszesz że masz luzem walające się wentyle - podłącz jeden najlepiej na max obroty i postaw go na biurku a potem w tej szafce i oceń czy go słyszysz. Zazwyczaj dobre wentyle są niesłyszalne - to nie wentyle produkują hałas - a powietrze które wydmuchują ociera się o krawędzie osłon, zasłon, kratek itp.

 

Tu ktoś to schludnie zrobił

 

Clipboard01.jpg

Edytowane przez helios128
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plan jednak będzie taki że przed monitorem będą 3-4 wentyle 12ki wywiewające powietrze wolnoobrotowe te 800 rpm pod białą siateczką. Jak się okaże że to nie wystarczy to będzie najwyżej wymiana. Szyby raczej jednak nie zrobię a półka będzie na szynach wysuwna. Dolot w prawej ściance biurka 2x 800 rpm 12ki.  
Stolarz wspominał że, dla obecnej stabilności konstrukcji biurka lepiej będzie jak te dwie 12ki na bocznej ścianie biurka nie będą bezpośrednio obok siebie. Spróbuję w takim razie wstępnie jak zrobi otwory ułożyć pajączka i jak tylko kupię riser (chwilowo brak w morele) sprawdzić temperatury jeszcze bez przykręcania tego. Nie wiem czy to chłodzenie pasuje też do nowego Ryzena ale jeśli tak to bym chciał zamontować je pionowo a więc półka musi być na odpowiedniej wysokości żeby to weszło. Wstępnie procesor ma tdp 65w czyli mniej więcej tyle co obecne G3258@... ciekawe czy takie chłodzenie wyrobi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...