Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zaczyna brakować mi miejsca na dyski 3,5 (FD define c). Mam możliwość przesiadki na FD define r5, ale ta obudowa jest duża i ma słaby przepływ powietrza.  Zastanawiałem się nad czymś ala NAS lub zewnętrzną macierzą dyskową , czy jest to opłacalne, jakie są prędkości przesyłu danych? Na dyskach ją głównie pliki wideo tutoriale do programów typu 3ds max, blender itp(tak zwane torrenty ;))          textury, modele 3d i jakieś instalki.   

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2tb i 4tb  w sumie mam jeszcze 1,5 tb wolnego miejsca, tak do września braknie mi miejsca. Planuję jeszcze dodać jakiś WD blue 2 tb na dokumenty, zdj i jakąś gierkę. Gdy ceny hdd spadną (oby) to planuję 2x 8 TB wd blue.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny hdd raczej będą "rosły" a nie "spadały". Nas , macierz dyskowa - tak czy siak będziesz musiał kupić dodatkowe dyski. Wiec kupisz NAS + 2 hdd  czyli około 1000zł lub więcej. Może korzystniej jest sprzedać obecne dyski i kupić jeden 10Tb. Jak chcesz kupować małe dyski 1 lub 2 Tb co jakiś czas i dokładać to -  NAS na wiele dysków to koszt minimum 1600zł plus same dyski powiedzmy jakaś tanizna za 200zł. To daje 2000 - 2500zł. W tej cenie kupisz jeden duży dysk.

Jak kasy masz tak dużo że grila rozpalasz stówkami to kupujesz

https://www.senetic.pl/product/DS416SLIM?gclid=EAIaIQobChMI4f_GnuDF4gIVBcAYCh3PnwqdEAkYAiABEgIpBvD_BwE

plus 4 dyski - i masz.

Ale przy tej ilości danych to to nie będzie najszybsze rozwiązanie - zapisanie na tym nas 2Tb danych potrwa pewnie godzinę albo i dwie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebuje NAS'a, który będzie działać 24/7. Bardziej coś takiego https://www.newegg.com/noontec-terramaster-d5-330-enclosure/p/0VN-00AD-00007?Description=thunderbolt 3 enclosure&cm_re=thunderbolt_3_enclosure-_-9SIAA3N7886161-_-Product

to jest z thunderbolt 3, ale większość jest na usb 3. Dlatego chciałem się zapytać, czy coś takiego będzie dobre do moich zastosowań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co pokazałeś to właśnie NAS tylko sporo droższy. Jedyny plus tego TerraMaster D5 - to że ma Thunderbolt 3. Jeśli masz w kompie też złącze Thunderbolt 3 - to transfery do NAS będziesz miał przyzwoite - ale czy wydawać 700$ aby zaoszczędzić godzinkę czy dwie w tygodniu - to już zależy od twojego portfela.

Jak nie masz w kompie Thunderbolt 3 i raczej szybko się nie zapowiada że będziesz miał - to raczej strata kasy (akurat na ten konkretny model NAS).

I pamiętaj że wszystkie NAS'y są raczej głośne - na biureczku w cichym pokoju tego nie postawisz. Raczej w piwnicy albo na strychu.

 

Jak dużo ściągasz z torentów to są NAS z wbudowanym klientem torrent (nie trzeba uruchamiać kompa żeby ściągać). Jeśli pobierasz na PC a potem kopiujesz na NAS - to Thunderbolt 3 aż tak nie jest CI potrzebny.

Jeśli do tego zasobu ma mieć dostęp więcej osób np: kilka osób w rodzinie będzie oglądało różne filmy w tym samym czasie - to i tak cała transmisja będzie szła po LAN.

Edytowane przez helios128

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Przecież NAS (Network Attached Storage) ma swój procesor, ram, kartę sieciową. Komunikacja odbywa się przez kabel ethernet.               https://www.silverstonetek.com/product.php?pid=423&area=en  tutaj jest mini sas, a większość takich "zewnętrznych klatek na dyski" działa przez usb. 

Zależy mi na "wywaleniu" dysków poza obudowę właśnie do czegoś takiego jak ten SilverStone lub  TerraMaster D5.

     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.05.2019 o 13:52, laseraptor napisał:

Nie potrzebuje NAS'a, który będzie działać 24/7.

Przecież można go ustawić żeby sie wyłączał. Większość też obsługuje wake on LAN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...