Skocz do zawartości
peeee.

Pełna konfiguracja nowego komputera do oceny (praca z multimediami)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chciałbym zasięgnąć opinii o zestawie, który złożyłem.
Na hardwarze znam się bardzo słabo, ale chyba wszystko jest kompatybilne. Pytanie czy sprzęt będzie odpowiednio mocny.
Przymierzam się do zakupu nowego komputera, który praktycznie całkowicie będzie używany do pracy z dźwiękiem (obróbka, montaż, produkcja).
Najczęściej używany soft: Pro Tools i Maschine + zewnętrzne pluginy. Z tego co czytałem, oba lubią usiąść szczególnie na CPU i RAM więc na to stawiam nacisk.
W gry na PC nie gram prawie w ogóle. A jak już, to w stare, niewymagające tytuły.

Budżet: 7000 PLN
Kilka rzeczy z listy mam, więc nie wliczam w koszta
Dodałem monitor, który też by mi się przydało wymienić. Jednak biorę pod uwagę darowanie sobie zakupu na korzyść lepszych części.

CPU: Intel Core i9-9900K Octa Core, 5.0GHz,16MB,14nm,BOX (BX80684I99900K)
Płyta główna: ASRock Z390 TAICHI
Grafika: GeForce GTX 970 (z poprzedniego komputera)
RAM: 2x16 Corsair Vengeance LPX DDR4 (z poprzedniego komputera - rozważam zwiększenie do 64, zatrzymałem się na czasach, gdzie 32GB to było dużo RAMu :) )
Zasilacz: Corsair VS650 650W (posiadam praktycznie nowy)
Obudowa: be quiet! Pure Base 600 Window

Dysk: SSD Samsung 970 EVO Plus 500GB + Toshiba P300 (2TB)
Chłodzenie: CPU be quiet! Dark Rock 4 PRO BK022 (BK022)

Monitor: Acer Nitro VG270K

Łącznie: 6 829,67 zł


Z góry dzięki za pomoc i ewentualne wytłumaczenia co i dlaczego lepiej wymienić :)

 

5!

Edytowane przez peeee.
dodalem budzet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Setnik napisał:

ASRock niestety nie nadaje się do pracy przy dźwięku, Asus lub Gigabyte ewentualnie MSI trzeba szukać płyt bez doublerów. 

 

Przybliżysz na czym to polega?
Nie mogę znaleźć konkretnych informacji.

Jeżeli to coś ułatwi, to mam zamiar używać zewnętrznej karty dźwiękowej na USB 3.0

Edytowane przez peeee.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ilu ścieżkach chcesz pracować.

Problem jest dość złożony w skrócie polega na tym, że przy zmianie częstotliwości procesora, a tym samym zmiana napięcia powoduje się mini trzaski na różnych częstotliwościach.

Co do procesora to trzeba go dobrać do ilości ścieżek jakie chcesz obsługiwać im więcej wątków tym lepiej, im więcej szybkiej pamięci tym lepiej. Bardziej skłaniałbym się w HEDT o ilości wątków 12+ i kontroler czterokanałowy. Im więcej źródeł dźwięku i pluginów tym więcej trzeba Ci RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ilość rdzeni / wątków ma znaczenie to proponuję iść w kierunku Ryzena 2k / 3k lub TR , tam masz R7 8/16 za 2x mniej niż ten 9900K , Ryzeny 3K to mają mieć nawet 16R/32W .

TR 1920X z 12 rdzeniami też wyjdzie taniej niż 9900K , procek tańszy o ponad 500 zł .

Chyba że soft niezbyt lubi AMD albo na platformie Intela będzie znacząco szybciej / lepiej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Producent softu zaleca Intela.
AMD jest o tyle zagadką, że teraz może wszystko dobrze działać, a po updacie nagle będzie niespodzianka.
Wychodzi na to, że testy nowych wersji softu robią najpierw na Intelach ;)
Stąd pierwszym pomysłem był i9 9900K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa na AMD tyle że trzeba na procesorze wymusić stałe taktowanie oraz programem przypisać radzenie, na AMD skacze po wyżej taktowanych wątkach. Taka ciekawostka i potrafi się przyciąć przy zmianach pluginów.

Tak z ciekawości której wersji Pro Tools używasz?

Edytowane przez Setnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, reyden napisał:

Jak ilość rdzeni / wątków ma znaczenie to proponuję iść w kierunku Ryzena 2k / 3k lub TR , tam masz R7 8/16 za 2x mniej niż ten 9900K , Ryzeny 3K to mają mieć nawet 16R/32W .

TR 1920X z 12 rdzeniami też wyjdzie taniej niż 9900K , procek tańszy o ponad 500 zł .

Chyba że soft niezbyt lubi AMD albo na platformie Intela będzie znacząco szybciej / lepiej .

gdyby to była prawda też miałem nadzieje 20 16/32 ale wszystko wskazuje na to że najwydajniejszy rysiek 3000 bezie miał 12/24 jajka i zaporową cenę 2.5k+ przy 16/32 taka cena jeszcze by uszła ale na 12/24 to za drogo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę słaby zasilacz na taki procesor szkoda by było zjarać zestaw za taką kasę bo oszczędziłeś 400zł na zasilaczu..., działać bedzie ale przy wymianie gpu trzeba się będzie liczyć z wymianą psu na coś co ma minimum gold i najlepiej 750w zerknij w kierunku seasonik focus plus 750 gold nawet jeśli nie chcesz płacić za wyższe certyfikaty (choć przy 9900k to już opłaca się zainwestować w platinum...)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnice w sprawności pomiędzy 80+ Gold a 80+ Platinum są małe , czasami zasilacze platinum mają lepszą elektronikę ale te z 80+ Gold też mają dobrą elektronikę .

Do 9900K@OC ( bo dużo go nie pokręci ) + GTX970 nie potrzeba wcale PSU o mocy 750W , dobre 650W wystarczy jak wspomniany SS Focus Plus czy Corsair RMi / RMX .

I faktycznie lepiej zainwestować w porządne PSU niż pakować tam budżetowego VS-a .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...