Skocz do zawartości
rafcio39

B350 Prime Plus Dziwne zachowanie dysku Nvme

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam nadzieję że piszę w dobrym dziale.

Mam problem z dyskiem Nvme, mianowicie z Adatą SX8200 PRO 512Gb.

Dysk ma pracować z płytą ASUS B350 Prime Plus i Ryzenem 1700. Płyta ma wgrany najnowszy bios i wszystko śmiga, wszystko oprócz tego śmiesznego dysku.

Jeżeli włożę dysk (nazwę tak tą adatę) pierwszy raz, włączę komputer to wszystko działa, można zainstalować system i normalnie pracować. Jeżeli wyłączę komputer i znów włączę go (nie uruchom ponownie tylko zwykłe wyłącz i włącz przyciskiem xd) to dysk już nie jest wykrywany przez płytę główną i nic nie mogę zrobić. Jedynym co mogę zrobić aby znów działał, to wyciągnąć go z portu M.2 i włożyć znów, wtedy zaczyna ponownie działać do kolejnego wyłączenia i włączenia.

Dysk wysłałem na gwarancję i dostałem taką notkę :

Cytat

W związku z przeprowadzonym sprawdzeniem sprzętu odnotowano następujący wynik ekspertyzy: Nie stwierdzono wady.

Ja myślę NO DYSK NIE DZIAŁA NO KURAAA.

Na płycie głównej cały czas mam zainstalowany inny dysk M.2 i wszystko śmiga jak należy. Nie wiem czego to może być przyczyną.

Kupiłem nawet adapter M.2 na PCIE i dalej to samo X D

To albo dysk jest RIP (ale działa jak wyciągnę i włożę XD) albo płyta główna (no ale dysk który mam zamontowany jakis samsung na Nvme) działa normalnie

ALBO jakieś śmieszne ustawienie na płycie głównej nie działa (a może zworki no ja sił i nerwów nie mam bo za chwilę to rozwale XD)

Ehhh nie mam sił do tego... Nie pozostaje mi nic innego jak prosić o pomoc :V

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podłączone 2x HDD na SATA i 1x SSD (ten samsungowy NVME jak na razie odpięty jest).

No i oczywiście ten na M.2

Tu chodzi o to że po wyłączeniu i włączeniu komputera dysk nie jest po prostu widziany w biosie ani system się z niego nie ładuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gpu to 1070Ti 4x8Gb Ramu i co tam jeszcze... tyle w sumie.

W poniedziałek dostaje ten dysk od kuriera z "gwarancji" zobaczymy co i jak. Dla mnie jest to śmieszne że dysk niby działa a jednak nie jest wykrywany. Co śmieszniejsze jak komputer jest wyłączony to dysk jest ciepły (po nocy użytkowania) czy to w slocie M.2 czy to w przejściówce PCIE na M.2 Nvme 4x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mi przychodzi do głowy to niezgodny sterownik (nieobsługujący IRQ sharing, albo obsługa IRQ sharing jest skopana) któregoś z urządzeń: PCIEx16_2, PCI_1, USB 3.1, Realtek LAN controller - te urządzenia dzielą IRQ z M.2. Proponuję na początek: jeśli masz coś w PCIEx16_2 i/lub PCI_1 to wyciągnij, wyłącz XHCI w BIOSie (przełóż klawiaturę i mysz do gniazd USB2.0), wyłącz sieciówkę w BIOSie. Po tym wszystkim wystartuj system i sprawdź czy po restarcie widzi dysk NVMe. Jeśli nie to uszkodzona płyta lub dysk, jeśli tak to włączaj po kolei wyłączone urządzenia - będziesz wiedział, który sterownik bruździ.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli jednak CMS może być powodem... moja propozycja jest taka - zaorać dysk (najlepiej secure erase), przy wyłączonym CMS od zera postawić Win10 (nośnik instalacyjny musi być uruchomiony z UEFI).

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie że tak wtrącę się tu

Czy kupować jakiś dysk Nvme czy może zrobić sobie RAID 0 z dwóch zwykłych SSD'ków na SATA

Cena niby niższa prędkość zapisu i odczytu też, ale czy jakaś różnica oprócz tych transferów będzie między Nvme a RAID 0 na SATA z SSD'ków?

Chodzi o system i gry, i w sumie tyle żeby to śmigało jakoś zacnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rafcio39 napisał:

Problem w tym że każdy inny dysk na Nvme działa normalnie

to znaczy jaki sprawdzałeś?

bios masz najnowszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios najnowszy.

No mam 2 komputery (drugi tylko ma Nvme x2 bo to TR4), wziąłem dyski z tamtego komputera podłączyłem do "gamingowego" no i śmiga wszystko (Evo 960 i WD Black), no i sam mam 256GB Evo 960 również i właśnie jego chciałem zamienić Adatą SX8200 Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...