Skocz do zawartości
Tyraelus

10 lat kompa - czas na zmiany

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem posiadaczem kilkuletniego komputera, który w zupełności mi wystarcza. Aktualna konfiguracja to:

  • Core i7-860
  • 16 GB DDR3
  • 1x250GB SSD + 2x640GB HDD
  • GTX 560 Ti 1GB

Niestety zaczyna się psuć (płyta/RAM oraz HDD) więc zamiast reanimować planuję wymianę.

 

Zastosowanie komputera:

  • Głównie niewymagająca praca „biurowa” i przeglądanie Internetu (w tym Youtube na FHD na drugim monitorze)
  • Czasami gry, ale bez nacisku na super detale. Gatunkowo to głównie RTS (Starcraft 2, Anno) i RPG (Wiedźmin 3, Diablo 3) czy WoT.
  • Sporadycznie wirtualizacja do testów aplikacji czy konfiguracji serwerów

Priorytetem przy wyborze podzespołów jest dla mnie długa żywotność i bezawaryjność, a nie bicie rekordów w wysokości OC, ilości FPS czy natężeniu oświetlenia RGB.

 

Planowana konfiguracja to

CPU - Intel i5-9400F

  • Zmiana obecnych 4/8 (rdzeni/wątków) na 6/6 powinna być akceptowalna. I tak CPU będzie szybszy niż obecny (link)
  • Nie planuję go podkręcać.
  • Nie widzę uzasadnienia w dopłacie, żeby mieć i5 ze zintegrowaną grafiką czy więcej wątków z wcześniejszym i7-8700.

Płyta główna - ASUS TUF Z390-PLUS GAMING WI-FI

  • Ma 2 złącza M.2 PCIe x4.
  • Podobno ma trwalsze podzespoły i zabezpieczenia antyprzepięciowe
  • Wizualnie mi odpowiada.

RAM - Team Group Delta, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL16 (TF3D416G3000HC16CDC01

  • Kompatybilne z płytą główną (link)
  • Wizualnie mi odpowiadają.

GPU - MSI Radeon RX 570 ARMOR OC 4GB

  • Szukam karty z obsługą 4 wyświetlaczy i co najmniej 2xDP. To jedna z najtańszych.
  • Do nowych gier wystarczy na kilka lat (w grze wolę fabułę niż super grafikę)
  • Jeśli zachce mi się robić większe WC to i tak pewnie zmienię na GTX 1080 żeby z niewielką stratą (wywalenie RX570) i kosztem (zakup używki 1080) nie mieć problemów z dostępnością bloków wodnych
  • Wiem, że to staroć, ale i tak jest szybsza od obecnej (link)

Dysk – SSD ADATA XPG SX8200 PRO 1TB PCIe x4 NVMe

  • Wydajność PCIe x4 za cenę dysku SATA.
  • Niecałe 1 TB wystarczy mi na wszystko z nadmiarem. W razie potrzeby dokupię magazyn na SATA lub rozszerzę NAS’a.
  • W razie słabej wydajności przy wirtualizacji (dane na dysku systemowym) dorzucę Intel DC P4510 na drugie złącze M.2.

Zasilacz - SeaSonic PRIME Platinum 650W

  • Prawie x2 mocniejszy niż być powinien, ponieważ PSU najlepszą sprawność ma w okolicach 50% obciążenia.
  • Platinum bo przy średnim czasie pracy PC na dzień i tak się zwróci w okresie gwarancji.
  • Fanboy marki Seasonic

Chłodzenie - Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB

  • Wizualnie mniejsze niż obecnie używana Noctua NH-D14
  • Powinno wystarczyć, jeśli będę potrzebował mocniejszego procesora.
  • Delikatne RGB, które nie oświetla całego pokoju w nocy. Współpracuje z Asus Aura Sync (mniej śmieciowych aplikacji na komputerze).

Obudowa – Fractal Design Define R6C TG

  • Umożliwia montaż napędu DVD/BR
  • Odpowiadający mi system okablowania czy reorganizacji obudowy
  • W razie zabawy z WC powinna pomieścić cały zestaw
  • Wizualnie jest ok

 

Pytania.

  1. CPU. Czy istnieje odpowiednik nVidia Optimus dla desktopów? Cel: dynamiczne przełączanie się między iGPU a GPU w zależności od zapotrzebowania aplikacji. Uzasadniłoby to sens dopłaty do CPU z iGPU.
  2. Płyta główna. Czy poza niższą ceną są jakieś merytoryczne argumenty za zmianą na MSI MAG Z390 TOMAHAWK lub MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC? Szczególnie interesuje mnie jakość wykonania i trwałość, bo specyfikacje już porównałem.
  3. GPU. Czy ta karta ma znaczące wady (np. głośność silnika odrzutowego) uzasadniające jej wymianę na inna?
  4. Chłodzenie CPU. Czy są jakieś wybitne problemy z tym chłodzeniem i lepiej wybrać inne?
  5. Coś innego na co powinienem zwrócić uwagę?

 

 

Edytowane przez Tyraelus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś dość ciekawą osobą jakich trafia się tutaj niewiele nie mniej jednak z ekonomicznego punktu widzenia po prostu przejdę do sedna.

Niepotrzebny ogromny wydatek na obudowę - to jest naprawdę wielka kwota jak za budę. Obudowę pod twe wymagania kupisz za 150-200zł. Tu masz parę przykładów na "już" bez zbędnego szukania:

https://www.morele.net/obudowa-modecom-oberon-pro-glass-at-oberon-pg-20-000000-0002-1661158/

https://www.morele.net/obudowa-fortron-cmt240-b-mid-tower-poc0000029-4900239/

+ cała masa obudów od firmy SilentiumPC

Płyta główna, kolejna "kombinacja" z twej strony.

Dwa złącza M.2 to mają np.

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-b360-aorus-gaming-3-wifi-980194/

https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-tuf-b360-pro-gaming-4057607/

Karta graficzna.

"Słynne" RXy 570 w wersjach 4GB często "suszą" głośno, a temperatury na rdzeniu sięgają 85 stopni.

Pomyśl lepiej nad kartą typu GTX 1660/GTX 1660Ti. Dlaczego?

https://allegro.pl/oferta/karta-msi-gtx-1660-ventus-xs-6g-oc-6gb-gddr5-8178048869

Mniejszy pobór prądu, zdecydowanie nowszy model. RXy wyszły w 2015 roku, GTXy 1660 debiutowały wiosną 2019. W dodatku sporo wyższa wydajność.

A na koniec mała odpowiedź na twoje pytanie tak na stacjonarnych komputerach również istnieje coś takiego jak Nvidia Optimus, że komputer podczas pracy biurowej czy przeglądania neta korzysta wyłącznie ze zintegrowanej grafiki. W takim wypadku mógłbyś wziąć zamiast tego i5-9400F procesor i5-9600K, wtedy możesz zostawić tą płytę na którą się uparłeś na chipsecie Z390.

ps: jaki masz monitor?

 

 

 

Edytowane przez Michikun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Michikun napisał:

Niepotrzebny ogromny wydatek na obudowę

FSP CMT330 może być ciekawy – dzięki za zwrócenie uwagi na ich linie. Ogólnie uwaga trafna, jestem świadom przepłacenia tutaj, ale nie widzę sensownej konkurencji. Mój tok rozumowania jest następujący:

  • Obudowa trafia na biurko więc jest widoczna więc powinna wyglądać. Miałem Lian Li PC-V351 (link)  i takie szczotkowane aluminium uważam za eleganckie.
  • Skoro obudowa już ma mieć okno to dochodzą wymogi funkcjonalne/estetyczne – szyba nie odstaje od obudowy (po co filtry skoro jest szpara?) czy kłujące w oczy kołki montażowe.
  • Im mniej szkła w obudowie, a konstrukcja bardziej sztywna tym lepiej.

W praktyce z żoną zastanawialiśmy się jeszcze nad Phanteks Evolv (wersja pod mATX) oraz be quiet! Pure Base 600 orange window. Gdybyśmy znowu trafili na okazję jak z PC-V351 to skończyłoby się na obrazie na ścianę z Lian Li Lian Li PC-O6 lub PC-O7, ale wtedy drugie tyle poszłoby na WC.
 

14 godzin temu, Michikun napisał:

Płyta główna, kolejna "kombinacja" z twej strony.

Popraw mnie jeśli się mylę, ale problemy jakie widzę z użyciem B360 to:

  • Ograniczenie RAM do 2666 Mhz.
  • Ograniczenie dodatkowych linii PCIe do 12 szt. (2xM.2 + karta rozszerzeń i koniec?)
  • Ogranicza użycie linii PCIe z CPU do 1x16. Dla GPU to nie problem, ale jeśli dorzucisz SSD cache na PCIe (Storage Space) https://support.microsoft.com/en-us/help/12438/windows-10-storage-spaces to zaczynają się schody. Tak, nie napisałem o tej opcji późniejszej rozbudowy.

 

14 godzin temu, Michikun napisał:

Karta graficzna. "Słynne" RXy 570 w wersjach 4GB często "suszą" głośno

Właśnie o to chodziło. Dzięki. Leci zmiana na GTX 1660. Niby 200zł wyżej jest Ti, ale tą metodą doszedłbym do RTX 2060 nie używając nawet 50% możliwości poprzedników.
 

14 godzin temu, Michikun napisał:

A na koniec mała odpowiedź na twoje pytanie tak na stacjonarnych komputerach również istnieje coś takiego jak Nvidia Optimus,

Szukałem, ale nie znalazłem informacji o tym, masz może jakieś linki lub nazwy handlowe (jak NVidia Optimus) żebym sobie doczytał?  

14 godzin temu, Michikun napisał:

ps: jaki masz monitor?

Obecnie to dwa Dell P2214H (link). Brakuje mi trzeciego więc zastanawiam się nad wymianą na Dell U2417H InfinityEdge (link) i skorzystaniu z huba/wyjścia DP żeby 3 (i ew. 4) monitor podłączyć przez 1 i/lub 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GTX 1660 będzie w sam raz do tego procka. Co do Optimus to tez nic nie widze. Takie coś to ja mam normalnie na swoim laptopie. Nie wiem jak tu by to wyglądało. Zdaje się sterownik integry jest ten jakby główny, a do akceleracji 3D czy do innych zastosowań gdzie jest wymagane zewnętrze GPU załącza automatycznie tego GTX'a. Nie wiem jak to by miało działać na zwykłym kompie. Podejrzewam że się da to zrobić . Ale po co CI to tak na prawdę. Integra ma małą moc przerobową.. No chyba że chodzi o te monitory, ale to idzie zrobić z jednej karty GTX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tyraelus napisał:

Ogranicza użycie linii PCIe z CPU do 1x16. Dla GPU to nie problem, ale jeśli dorzucisz SSD cache na PCIe (Storage Space) https://support.microsoft.com/en-us/help/12438/windows-10-storage-spaces to zaczynają się schody. Tak, nie napisałem o tej opcji późniejszej rozbudowy.

Ten punkt występuje w wszystkich cywilnych płytach pod Intela, jeżeli ma być jego brak pozostaje Ci HEDT lub z AMD po wyjściu X570.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Devil napisał:

Co do Optimus (...) po co CI to tak na prawdę (...) No chyba że chodzi o te monitory, ale to idzie zrobić z jednej karty GTX.

Do przeglądania Internetu, planowania projektów, sprawdzania logów czy pisania skryptów automatyzujących zarządzanie infrastrukturą nie potrzebuję GTX (ale kilka monitorów jest przydatne). Skoro na laptopie działa to jeśli jest możliwość podpięcia LCD do GTX, a przy mniej wymagających zadaniach używania iGPU z procka to zyskuję mniejszy pobór prądu i cichszą pracę wentylatorów z karty graficznej.

10 godzin temu, Setnik napisał:

Ten punkt występuje w wszystkich cywilnych płytach pod Intela, jeżeli ma być jego brak pozostaje Ci HEDT lub z AMD po wyjściu X570.

Tutaj akurat nie chodziło mi o max linii PCIe dla CPU tylko ich możliwe konfiguracje. Zobacz porównanie B360 i Z390 (link) w części dot. opcji rozszerzeń oraz danych I/O zobaczysz, że:

  • Tak Z390 jak i B360 mają po 16 linii PCIe dla CPU. Jednak B360 obsługuje tylko przydzielenie ich jako 1x16, a chipset Z390 pozwala na 1x16 lub 2x8 lub 1x8+2x4. Obecnie mam PCIe 2.0 (5GB/s przy x16) więc jeśli na dwukrotnie szybszym PCIe 3.0 ograniczę grafikę do 8 linii to i tak wyjdę prawie na zero.
  • Liczbę dodatkowych linii PCIe (poza powyższymi z CPU) masz na 12 szt w B360 oraz 24szt. w Z390. Przy rosnącej tendencji wykorzystania magistrali PCIe (dyski, karty LAN/dźwiękowe itd.) i 250zł różnicy w cenie, redukowanie linii PCIe o połowę nie wydaje się dobra opcją. Szczególnie, że daje to ledwie 7zł oszczędności miesięcznie przy 3 letniej gwarancji (a niekatowana mobo zazwyczaj działa poprawnie dłużej niż 36 miesięcy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, źle Cię zrozumiałem. Przy karcie  AMD Dynamic Switchable Graphics odpowiednik optimusa w laptopach.

A tu wątek o tym co chyba Cię interesuje https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-hardware/enable-intel-hd-graphics-and-nvidia-gpu/80a5461c-5684-4483-b7a7-35f240a86fb4

Edytowane przez Setnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo to ja wyraziłem się nieprecyzyjnie :)

Bardzo dziękuję za link i odpowiednik u AMD! Pomogły znaleźć bardziej techniczny opis i widać, że pomysł jest bez sensu. Oszczędność na prądzie szału nie zrobi, a cichą prace łatwiej zapewnić GPU z półpasywnym chłodzeniem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę, jak już znajdziesz odpowiednią kartę to do obudowy trzeba kilka wentylatorów by zapewnić odpowiednią cyrkulację, wtedy wentylatory na karcie będą się sporadycznie włączać :)

Doczytałem to już masz w obudowie odpowiednie wentylatory.

Wersja obudowy z C ma dodatkowo wyjście na panel USC 3.1 Type C.

 

Edytowane przez Setnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.06.2019 o 06:31, Michikun napisał:

Niepotrzebny ogromny wydatek na obudowę - to jest naprawdę wielka kwota jak za budę. Obudowę pod twe wymagania kupisz za 150-200zł.

A właściwie co ciebie interesuje ile kto wydaje na obudowę? ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...