Skocz do zawartości
VapeFreak

Komp + monitor do 11k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuję porady co kupić. Dziś padła mi stacjonarka na starym Phenom II X4 975. Jak wiadomo to staroć i nic z niego nie zatrzymam (nawet jakby jakieś części działały), to samo z monitorem do tej pory używałem nec'a o rozdzielczości 1280x1024 więc przy zmianie skrzynki chciałbym odrazu zmienić monitor. 

Przeznaczenie kompa: Głównie gry AAA (sporo zaległości + to co wyjdzie), multimedia, internet. 

Po przeczytaniu wielu forów i tematów spróbowałem sam złożyć zestaw:

CPU: Ryzen 2700

MOBO: MSI X470 GAMING PLUS lub B450 Tomahawk? Czy będzie znaczna różnica między tymi płytami w podkręcaniu ryzena 2700? Czy sekcja nie będzie się gotować?

RAM: HyperX Predator DDR4 16 GB 3333MHz CL16. Wiem,  że nie będą to samsungowe b-die, myślicie, że polecą na te 3333/3400mhz z CL16?

GPU: MSI GeForce RTX 2080Ti GAMING X TRIO. Obecnie jeden z tańszych 2080ti, czy chłodzenie daje radę?

PSU: SeaSonic Focus Plus Gold 650W 
SSD: ADATA XPG SX6000 Pro 1TB PCIe x4 NVMe. Budżetówka ale chyba lepiej nvmd niż sata gdy ceny są identyczne/zbliżone?

CASE: SilentiumPC Armis AR7X TG RGB. Czy ta obudowa ma dobry przepływ powietrza? Zakładam OC procka, ramu i gpu.

COOLER: be quiet! Dark Rock 4

MONITOR: Acer Nitro VG270Kbmiipx

Za zestaw wyszłoby niecałe 10.2k do tego windows ~ 500zł. 

Jeśli macie jakieś swoje propozycje lub poprawki to chętnie z nich skorzystam. 

Pozdrawiam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 27 cali to za mało na rozdzielczość 4K. Oczywiście to moja prywatna opinia, ale 4K to od 32 cali wzwyż. W tej cenie możesz kupić monitor z 2K z czasem reakcji 1ms i częstotliwością odświeżania 144Hz. 

Rozważ i5-9600K :) w popularnych tytułach Ryzen 2700 wypada lepiej w dwóch może trzech przypadkach natomiast w znacznej większośći gier lepiej spisuje się procek Intela :) 

Ewentualnie poczekaj na premierę Ryzenów 3 generacji :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Michikun napisał:

 4K to od 32 cali wzwyż.

Ja jestem oczywiście innego zdania :) 4K na 27" to ostre i gładkie czcionki, ale by wszystko było wygodnie duże (czcionki, elementy GUI) aplikacje których używamy, muszą się dobrze skalować (kiedy ustawimy systemowe DPI na np. 150, albo 200%, to aplikacje muszą się ładnie powiększyć, bez jakiegokolwiek rozmycia). Inna sprawa, jak dla mnie (bo to indywidualna sprawa), to na 32" (np. 31,5" 3840x2160 - bo takie coś widziałem) też skalowanie jest potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Platforma do zmiany - na obecną chwilę do gier lepszy jest Intel np. wspomniany I5 9600K czy I7 9700K .

SSD - dołóż do modelu SX8200 Pro , jest zauważalnie szybszy a nie wiele droższy .

RTX2080Ti to średnio sensowny pomysł , nie wiele szybsza niż model 2080 a sporo droższa , brał bym zwykłego 2080 a kasę dołożył do czego innego .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Kyle napisał:

Ja jestem oczywiście innego zdania :) 4K na 27" to ostre i gładkie czcionki, ale by wszystko było wygodnie duże (czcionki, elementy GUI) aplikacje których używamy, muszą się dobrze skalować (kiedy ustawimy systemowe DPI na np. 150, albo 200%, to aplikacje muszą się ładnie powiększyć, bez jakiegokolwiek rozmycia). Inna sprawa, jak dla mnie (bo to indywidualna sprawa), to na 32" (np. 31,5" 3840x2160 - bo takie coś widziałem) też skalowanie jest potrzebne.

Jasne możesz mieć ciut racji po swojej stronie, nie przeczę. Pewnie obaj zgodzimy się, że 27 to za dużo na FHD. Nie mniej jednak gdzieś trzeba to 2K upchnąć i moim zdaniem to właśnie wskakuje w ten przedział od 27 do 32 cali. No chyba, że w przypadku tego monitora, który sobie wybrał jak "zrzuci" rozdziałkę na niższą to "dostanie" przy okazji znaczne podbicie odświeżania bo te 4K to leci na 60Hz, tylko wątpię, żeby nagle się "magicznie" zrobiło 144Hz dla 2K :D. Plus przesiadka z 1280x1024 to i tak będzie jakby zamienił telewizor z czarno-białym ekranem na kolorowy :D wiem, że np. ten monitor cieszy się dobrymi opiniami i nawet tutaj ludzie go sobie dobierają do zestawów.

https://www.morele.net/monitor-aoc-cq32g1-4144143/

@VapeFreak Warto też, żebyś zobaczył to:

@reyden też dobrze podpowiada z tą 2080 Ti. Wzrost ceny nie jest proporcjonalny ze wzrostem jakości, nie ma się co szarpać na wersję Ti :) @VapeFreak tutaj dla odmiany znajdziesz wielki test RTXów 2080 dzięki czemu będziesz mógł sobie dobrać kartę pod własne preferencje.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jaki monitor Panowie proponujecie aby zmieścić się w budżecie? 

Co do intela to podziękuję, ryzena 2700 mam nowego ze sklepu za 799zł a taka zwykła 6cio rdzeniowa i5 koszttuje prawie 1200zł, gdzie przy monitorze 60hz większej różcy chyba nie zobaczę?  SSD będzie głównie do ładowania gier i systemu. Wszędzie co czytałem to do 4k minimum dla przyzwoitej rozgrywki to 2080ti a @reyden proponuje 2080? Czy to ma jakiś sens w grach AAA gdzie będę chciał 50-60fps na high? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, VapeFreak napisał:

To jaki monitor Panowie proponujecie aby zmieścić się w budżecie? 

Co do intela to podziękuję, ryzena 2700 mam nowego ze sklepu za 799zł a taka zwykła 6cio rdzeniowa i5 koszttuje prawie 1200zł, gdzie przy monitorze 60hz większej różcy chyba nie zobaczę?  SSD będzie głównie do ładowania gier i systemu. Wszędzie co czytałem to do 4k minimum dla przyzwoitej rozgrywki to 2080ti a @reyden proponuje 2080? Czy to ma jakiś sens w grach AAA gdzie będę chciał 50-60fps na high? 

Dlatego ci polecaliśmy, żebyś wziął monitor 2K od 27 do 32 cali. Wtedy będziesz miał sporo więcej klatek nawet na RTX 2080. Moim zdaniem teraz to jeszcze nie jest "generacja" na granie w 4K, za drogo po prostu to wychodzi. Zerknij na zestaw, który ci przygotowałem, choćby po to, żeby podpatrzeć dysk, pamięci itp.

Tak tylko dodam, że większość wciąż gra w Full HD... nawet na 27 calowych szkiełkach. A Ty chcesz grać w 4K.

ps: możesz poczekać na premierę nowych Ryzenów :)

AMD Ryzen 9 3950X – 16-cores, 32-threads | 4.7GHz boost, 3.5GHz base | 105W - 749 $

AMD Ryzen 9 3900X – 12-cores, 24-threads | 4.6GHz boost, 3.8GHz base | 105W   - 499 $

AMD Ryzen 7 3800X – 8-cores, 16-threads | 4.5GHz boost, 3.9GHz base | 105W - 399 $

AMD Ryzen 7 3700X – 8-cores, 16-threads | 4.4GHz boost, 3.6GHz base | 65W - 260 $

AMD Ryzen 5 3600X – 6-cores, 12-threads | 4.4GHz boost, 3.8GHz base | 95W - 249 $

Edytowane przez Michikun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@2UP Jednak chciałbym zostać przy 4k, nie gram w fpsy czy moba więc 144hz mi nie potrzebne. Chciałbym ograć tytuły typu wiedźmin 3, ac odyssey, cyberpunk, metro exodus itp. Dodatkowo czy przy rozdzielczości 4k do 60fps jest koniecznie wymagany intel? Dla mnie niebiescy z cenami w porównaniu do czerwonych płyną ni nilu na krokodylu.  Chcę coś co będzie warte swojej ceny i będzie zapewniać te 50-60 fps w 4k.

@UP Pamięci to nie poroble podkręcić, a jak już zmieniam wsyzstko to chciałbym 4k. Czy rtx 2080ti nie zapewni mi 50-60fps w AAA (nie ultra ale high)?

Edytowane przez VapeFreak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Michikun napisał:

AMD Ryzen 7 3700X – 8-cores, 16-threads | 4.4GHz boost, 3.6GHz base | 65W - 260 $

Ostatnie tabelki jakie widziałem z tym CPU wspomianały o cenie $329, także nie wiem, czy nie ma tutaj błędu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, Sprawa prosta jeśli za ryzena 3700x będę musiał dać z januszowym 1500zł to nie widzę sensu skoro teraz do dostania jest 2700 za 799zł. Kompa chcę zamówić w poniedziałek, ewentualnie jak po testach zen2 będzie sporo wydajniejszy to pomyślę nad zmiana. Ptranie: Co na chwilę obecną jest najbardziej opłacalne do 4k 60Hz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wywalić 11 koła na ryska 2700 to jednak porażka 

7 lipca podobno premiera nowych ryzenów - poczekałbym i zobaczył co i jak po testach [zawsze też można i7 brać] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

Dlaczego porażka? Czy te 3.9/4.0 ghz nie zapewni płynnej rozgrywki w 60fps? Czekać za ryzenem 3xxx jakoś specjalnie nie chcę bo i nie spoedziewam się jakichś super wzrostów wydajności względem ceny. Z kolei brać gołe 6 czy tam 8 rdzeni też mi się średnio widzi gdyż kopma wymieniać nie będę przez długie lata, a wyjście nowej gen konsol może namiesza i wielowątkowość zyska na znaczeniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, VapeFreak napisał:

@UP

Dlaczego porażka? Czy te 3.9/4.0 ghz nie zapewni płynnej rozgrywki w 60fps? Czekać za ryzenem 3xxx jakoś specjalnie nie chcę bo i nie spoedziewam się jakichś super wzrostów wydajności względem ceny. Z kolei brać gołe 6 czy tam 8 rdzeni też mi się średnio widzi gdyż kopma wymieniać nie będę przez długie lata, a wyjście nowej gen konsol może namiesza i wielowątkowość zyska na znaczeniu. 

Musisz sobie zdać sprawę z tego, że za generowanie klatek nie odpowiada sama karta graficzna, a im mocniejszy procesor tym łatwiej wyciągnąć maksimum z GPU. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok idąc za waszymi sugestiami odpuszczę sobie 4k na rzecz 1440p i "ti" na bez "ti". Myślę, że przeskok z tym co miałem do tej pory i tak będzie gigantyczny. 

Więc co sądzicie o takim czymś?

CPU: i7 9700k

MOBO: Gigabyte Z390 AORUS PRO

RAM: HyperX Predator DDR4 16 GB 3333MHz CL16

GPU: Palit GeForce RTX 2080 GameRock 8GB GDDR6

PSU: Focus 650w

SSD: SX8200 Pro 1TB

CASE: Armis AR7X TG RGB

COOLER: Dark Rock 4

Monitor: MSI Optix MAG271CQR Curved 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zagranicznych forach ludzie mający ten monitor potwierdzają ową kompatybilność. 

Odnośnie samego zestawu, coś do zmiany jeszcze? Bo w sumie chciałbym zamawiać w weekend co w poniedziałek przygotują i może już wyślą. 

Edytowane przez VapeFreak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj o paście Thermal Grizzly Kryonaut, przemyśl dobór dysku, no i możesz wrzucić jeszcze wyżej taktowane pamięci. Z opinii ludzi wynika, że przy pamięciach taktowanych 3600-3733 można odczuć wyraźne "przyspieszenie" sprzętu.

Teraz jest fajna promocja na

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-16-gb-3600mhz-cl17-f4-3600c17d-16gvk-831834/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...