Skocz do zawartości
Waflu

Komputer do 4k z systemem, praca

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

przygotowuję się do zakupu PC z systemem Win10 64bit, komputer będzie wykorzystywany głównie do pracy w sieci, ecommerce, reklama, obróbka graficzna w przyszłości prawdopodobnie montaż filmów. W trakcie pracy operuję na wielu programach jednocześnie. Stąd nacisk na większą ilość niż 8GB ramu (obecnie nie wystarcza) i wielowątkowy procesor. Do komputera będą podpięte 3 monitory po HDMI więc karta musi sobie z tym radzić. Potrzebuję minimum 500GB pamięci na oprogramowanie i 500GB na backupy. Stąd pomysł, żeby zakupić 1TB SSD, a jeden z twardych dysków obecnego komputera po prostu przepiąć do nowego. Tu rodzi się pytanie, czy stary Samsung F3 500GB może spowodować wolniejsze działanie komputera jeśli będą tam wcześniej wspomniane backupy? Czy lepiej dokupić SSD pod SATA3 500GB?

Obecny zestaw nad którym się zastanawiam to przerobiony zestaw za 2800zł z purepc.

https://www.morele.net/inventory/info/68283bd9/

MSI B450-A PRO

AMD Ryzen 5 2600 3.9GHz, 16MB, BOX (YD2600BBAFBOX)

Gigabyte GeForce GTX 1660 OC 6G, 6GB GDDR5 (GV-N1660OC-6GD)

Patriot Viper 4, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL16 (PV416G300C6K)

SSD ADATA XPG SX6000 Pro 1TB PCIe x4 NVMe (ASX6000PNP-1TT-C)

SilentiumPC Vero L2 500W (SPC164)

Fractal Design Focus G, okno, Gunmetal (FD-CA-FOCUS-GY-W)

Microsoft Windows 10 Home PL 64-bit OEM (KW9-00129)

Obecna cena z montażem 3 850zł.

Montaż 75zł, ale jestem w stanie zrobić to sam, więc jeśli ktoś miałby propozycje na lepsze wykorzystanie tych 75zł w ramach sprzętu to chętnie rozważę :)

W zestawie brak chłodzenia CPU, nie wiem jak radzi sobie BOX z Ryzena, warto inwestować w dedykowane chłodzenie i pastę? Komputer u mnie czasem lata 16h bez odpoczynku. 

Zasilacz zostawiłem polecany z PurePC, dotychczas korzystałem z OCZ i jestem zadowolony.

Dawno nie zajmowałem się tematem budowy PC i wypadłem z obiegu więc liczę na Waszą pomoc :) 

Edytowane przez Waflu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czegokolwiek byś nie planował, koniecznie zmień tą płytę na MSI B450 Gaming Plus lub MSI B450 Tomahawk. Spróbuj też, dołożyć do pamięci 3333 lub 3400Mhz. Pasta Thermal Grizzly Kryonaut za 25zł. Cooler to już zależy możesz wrzucić Fortisa czy nawet Grandisa jeśli komp ma chodzić w zasadzie nonstop i być wykorzystywany do obróbki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Michikun napisał:

Czegokolwiek byś nie planował, koniecznie zmień tą płytę na MSI B450 Gaming Plus lub MSI B450 Tomahawk

Jaka jest różnica między MSI B450-A PRO a wymienionymi przez Ciebie płytami, w specyfikacji technicznej ciężko się doszukać jakiejkolwiek różnicy.

Cytat

Spróbuj też, dołożyć do pamięci 3333 lub 3400Mhz.

Między 3000 a 3400Mhz jest ok 90zł różnicy na tych pamięciach, czy taka ilość mhz będzie miała jakiś wpływ na wydajność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie płyt, zobacz sobie. Po prostu te płyty które ci podałem mają bardziej rozbudowane i lepiej chłodzone sekcje zasilania płyty.

Co do pamięci to w przypadku Ryzenów im szybsze tym lepiej :) 3333 czy 3400 kupisz z opóźnieniami CL16 więc tym lepiej :) 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Michikun napisał:

 Spróbuj też, dołożyć do pamięci 3333 lub 3400Mhz. 

tylko po co? przy tych zastosowaniach to wystarczy 3000 ważne żeby było dużo

ssdek to  adata 8200pro albo corsair 510

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obróbka graficzna i montaż filmów jest u mnie na dość prymitywnym poziomie i z reguły są to szybkie akcje na plikach wielkoformatowych, często powyżej 100mb. SSD na pewno będzie działał szybciej niż twardziele których teraz używam. Jeśli pamięć 3400 da mi dużego boosta w porównaniu do 3000 to rozważę, ale z testów co oglądam to taka różnica w nowych produkcjach daje 1 fps więcej, nie wiem jak się to przekłada na pracę, ale nie powala jak za blisko 100 zł różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Michikun napisał:

, szybsze pamięci, szybszy proc = szybszy czas zapisu/konwersji/kodowania itp.

oczywista oczywistość choć niekoniecznie w każdym przypadku

na szczęście autor wątka poczytał testy i widzi ze szkoda dokładać kasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...