Skocz do zawartości
PiotrU26

Komputer do montażu (bez karty g., karta w przyszłości)

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Bardzo proszę o pomoc w konfiguracji komputera. 

Na ten moment komputer ma służyć do montażu filmów 4k. Za 2-3 miesiące zamierzam dokupić dobrą kartę graficzną która ma wspomóc montaż ale być też wykorzystywana do ogrania wymagających tytułów.Celuję w GTX2080.

 PYTANIE: Czy bez karty grafiki za to z mocnym procesorem i dużą ilością pamięci montaż będzie możliwy? Czy wstawienie starutkiego radeona 6970 2GB coś pomoże w kwestii płynności montażu?

 

Budżet nie jest większym problemem (poza podziałem zakupu komputer teraz, karta później). 

Montowane będą filmy głównie z drona Mavic 2 i kamerki Osmo pocket (4k, 50/60 fps, 100 Mbit). 

Program do montażu Davinci Resolve. (lub Hitfilm Express ale na razie przyzwyczaiłem się do Resolv'a). 

 

 

 

RAM - 32 GB. Jaki brać? 4 x 8 czy 2 x 16? Min. 3200 Mhz? Dużo promocji na ram ostatnio. 

Procesor: -  i7 9700K

Płyta: ASRock Z390 Extreme4

Zasilacz jakiś markowy 650 W, idealnie półpasywny, modułowy.

Obudowa:  miałem Antec P182 i czegoś takiego szukam - Czarna, prosta forma, bez okna. Maksymalnie cicha ale oczywiście nie chcę żeby zagotowała podzespoły. Bardzo podoba mi się be quiet! Silent Base 601 ale wg testu Purepc utrzymują się w niej bardzo wysokie temperatury. Może Fractal Design Define R6 Black? 

Ewentulanie czy mogę zamontować te wszystkie nowe podzespoły w tej budzie? 

 

 

Ze starego komputera mam chłodzenie Thermalight Macho B i dysk SSD

 

Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM bierz 2x16 im wyżej taktowany tym lepiej, co do płyty to polecam zmienić na jakąś od Gigabyte'a np. Gaming lub Aorus Pro/Elite. Do procka koniecznie dobry cooler minimum Fortis od SilentiumPC, a najlepiej Grandis skoro ma być render i praca na dużych plikach w rozdziałce 4K. Do tego pasta Thermal Grizzly Kryonaut, Noctua NTH-1, Zalman TH-GR ZM-STG1 lub Alpenfohn Glatteis.

Zasilacz Seasonic Focus Plus Gold lub SilentiumPC Supremo FM2 Gold.

Buda którą wybrałeś niby spoko, tylko droga. Pomyśl nad taką która będzie miała 2-3 wentylatory na froncie, jeden z tyłu i duży wylot powietrza ofiltrowany na górze.

 

co do karty to lepiej dorzuć teraz RX 570 4GB albo RX 580 8GB. Pozniej najwyzej sprzedasz :) 

Edytowane przez Michikun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, PiotrU26 napisał:

Dzięki za szybki odzew. A ten cooler który mam czyli Thermalright Macho rev. B się nie nadaje?

 

 

Nadaje się, umknęła mi ta linijka z info o coolerze ze stargo kompa. Pytanie jak długo go masz? Czy wentylator nie jest "wyjechany". 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No oczojebna trochę. Tak się nad tym zastanawiam i chyba z oknem może być byle by były regularne czarne kształty.

Dlaczego płyta która poleca purepc jest zła? Czemu twoje lepsze? 

Dodam tylko że raczej OC nie będę robić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tutaj coś z tańszych, solidna obudowa wejdzie i długa karta graficzna i wysokie chłodzenie, w standardzie trzy wentylatory, na górze spory wylot powietrza.

https://www.morele.net/obudowa-fortron-cmt230-b-mid-tower-poc0000030-4900238/

Z tańszych na których składam kompy klientom to np.

https://www.morele.net/obudowa-modecom-oberon-pro-at-oberon-pr-10-000000-0002-1661163/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. 

Wizualnie nie są złe. 

Ale szczerze mówiąc mam złe doświadczenia z oboma firmami. Dawno temu doszedłem do wniosku że na budzie nie można oszczędzać. Cenię sobie najbardziej ciszę i kulturę pracy. W tak ażurowych obudowach na pewno jest bardzo dobre chłodzenie ale nie ma bata żeby choć trochę wyciszała podzespoły, nawet przy zastosowaniu najlepszych wentyli. Dlatego cały czas szukam czegoś z najlepszym balansem między ciszą a chłodzeniem. Ustaliłem sobie budżet na max 600 zł. 

 

Wracam jeszcze do pytania o płyty główne. Dlaczego ta moja jest zła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po paru dniach szperania, męczenia Was pytaniami powstał taki zestaw jak poniżej. 

Proszę o uwagi. Koszt zestawu to ok. 5550-5650 zł (Morele tańsze od X-kom) i mniej więcej tego chciałbym się trzymać przy ewentualnych zmianach. Muszę wziąć zestaw ze złożeniem bo nie mam czasu się w to bawić - gdzie mogę liczyć na lepszy montaż? 

 

Płyta główna Gigabyte Z390 AORUS PRO

Procesor Intel Core i9-9900K

Dysk SSD Patriot VIPER VPN100 512GB M.2 PCIe x4 NVMe 

Obudowa Fractal Design Obudowa Define R6 USB-C

Zasilacz SeaSonic Focus Plus Gold 650W

Pamięć Patriot Viper, DDR4, 32 GB,3200MHz, CL16

Chłodzenie CPU be quiet! Dark Rock 4 PRO

 

Małe wyjaśnienia. 

SSD na system i oprogramowanie. Na magazyn mam inne dyski SSD (256 GB). W przyszłości jak 2 TB spadnie do 800 zł to kupie sobie taki i obsadzę w drugim slocie M2. 

Priorytetem obudowy ma być cisza. Jak będę robił rendery to jeśli będzie gorąco zdejmę górna przykrywkę w tej obudowie i całe ciepło ucieknie do góry :-) 

Pamięci polecaliście też Patrioty w wersji Steel. Czym one się różnią? Mogę jeszcze zmienić na Ripjaws V. 

 

[EDIT] Tak, wiem że brakuje karty. Na razie zostanie stara a zmiana we wrześniu jak już rynek odreaguje premiery AMD. 

 

 

 

Edytowane przez PiotrU26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...