Jump to content
Sign in to follow this  
PePe00

Jakie chłodzenie do Ryzena 5 2600

Recommended Posts

Jakie chłodzenie wybrać do podkręcanie Ryzena 5 2600? SilentiumPC Spartan 3 Pro powinno starczyć czy lepiej zainwestować trochę w Fortisa 3, a może coś innego?

Fortis 3 to minimum do kręcenia procków - bez znaczenia czy Intel czy AMD .

Grandis lub wyżej ( TR Macho Rev B albo BQ Dark Rock ) to najlepsze wyjście .

Spartan to do niekręconego procka , tak samo jak Fera ( tyle że Ferę warto dawać do mocniejszych jednostek bez OC ) .

Jak chcesz mieć niskie temperatury i ciszę to AC Freezer 34 eSports Duo i do tego pastę Thermal Grizzly Kryonaut

Arctic Freezer 34 za około 100zł.

To jest to samo co Freezer 34 Esports duo tylko że z jednym wentylatorem i bez kiczowatch kolorków.

Ryzen 5 2600 z OC to nie jest jakiś potwór, praktycznie wszystko co ma minimum 4 heatpipy i wentylator go schłodzi, więc możesz nawet brać co ci się bardziej podoba.

Jam bym brał tego Freezera 34 za 100zł jako dobra opcja budżetowa albo Macho Rev. B za 220 zł dla maksymalnej ciszy pod obciążeniem. Niczego pomiędzy nie opłaca się za bardzo brać.

Edited by topdog

Tylko, że zależy mu na ciszy a dwa wentylatory będą pracowały z mniejszym RPM niż pojedynczy + temperatura będzie niższa, widać to wyraźnie w testach.

Meh naprawdę szczerze wątpię żeby dodawanie dodatkowego wentylatora wyciągającego zmieniało to na tyle żeby warto było wydawać jakiekolwiek na to pieniądze, tym bardzie przy takim cienkim i pojedynczym radiatorze. Większość coolerów ma jeden wentylator i mają się dobrze. Macho Rev B ma jeden i gniecie wszystko z wyjątkiem Noctua która kosztuje 2x tyle.

Tutaj zdjeli jeden wentylator, pogorszenie temperatury o 1-2 stopnie przy takich samych obrotach

https://www.ocinside.de/review/arctic_freezer_34_esports_duo/5/

Jeden wentylator wyciągający który powinien mieć już w obudowie spełni takie samo zadanie.

Edited by topdog

Czyli ten Arctic Freezer 34 będzie lepszy od Fortisa 3 pod względem i kultury pracy i osiąganych temperatur? Z tego co widzę to kosztuję nawet poniżej 100 zł, trochę dziwne

nie, lepszy raczej nie bedzie, może w spoczynku będzie cichszy bo ma mniejsze obroty minimalne ale oba powinny być praktycznie niesłyszalne w spoczynku. Fortis ma 140mm wiatrak (vs 120mm) i o jeden heatpipe więcej i większy heatsink.

Jakbyś ustawił oba na takie same rpm to fortis powinien mieć temperatury o około 3 stopnie mniej. Tak to mniej więcej powinno wyglądać. Płacisz więcej i masz trochę lepiej. Czy to się opłaca? ehh nie wiem.

Tak jak mówiłem do ryzena 2600 niepotrzebne jest super mocne chłodzenie, jego podstawowe taktowanie all core boost to 3,7 ghz, manualne max OC to 4,1-4,2 ghz zależnie od sztuki

Myślę, że da się wyłapać tego Fortisa w cenie ~120 zł, niewielka różnica ceny, ogólnie to chciałem grać na boxowym coolerze, ale np. w takim nfs payback temperatury na praktycznie niepodkręconym procesorze dochodziły do 80 stopni

Edited by PePe00

Box to "syf" :P - uczą się od intela ... 

Jak trafisz na kijową sztukę CPU ( jak ja ) to na boxie potrafi grzać się mocno , po włączeniu OCCT miał ok. 100 [°C] na boxie ...

Z mojego "muła 2600" więcej jak 4 [Ghz] nie bardzo da się wycisnąć , dając mu napięcie do ok. 1,4 [V] :(

Dałem go na stock i do tego 1 wentyl do 400 [rpm] na Noctua 15 i mam ciszę +temp. niewysokie , choć i tak nie takie niskie ...