Skocz do zawartości
Belliash

Zakup blaszaka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


Planuje zakup nowego PC, ale z racji ze mozgiem mojego poprzedniego blaszaka byl Athlon64 3000+ na jadrze Venice (S939), to troche wypadlem z obiegu. Licze zatem na wasze porady.
Obecnie uzytkuje laptopa Clevo z i7-4800mq i gtx780m. Musialbym w nim wymienic kilka rzeczy, co jest raczej malo oplacalna inwestycja. Stad pomysl na PC + pewnie jakis ultrabook. Na razie chcialbym sie skupic na blaszaku.

Myslalem o nastepujacej konfiguracji:
* CPU: AMD Ryzen7 2700
* Mobo: Gigabyte B450 AORUS M
* RAM: Kingston 16GB 2666MHz HyperX Predator Black XMP CL13
* GPU: MSI GeForce GTX 1650 AERO ITX OC 4GB GDDR5
* PSU: Seasonic 550W Focus Plus 80 Plus Gold BOX

do tego jakas obudowa, mozliwe ze pokusilbym sie rowniez o dziekowke Creative Sound Blaster Z. Dyski przekladam z laptopa.
Generalnie zalezy mi na energooszczednym zestawie z w miare wydajnym CPU. Wydaje mi sie rowniez, ze w/w karta graficzna pozwoli nawet czasami w cos zagrac.

Myslalem rowniez o zakupie monitora Dell P2219HC.

Co sadzicie o takim zestawie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę rzeczy:
- GPU zamienić na GTX 1660 lub GTX 1660Ti, ostatnio modele tej drugiej były dostępne za 969zł i 999zł w wersji OC.
tutaj masz promocję z kodem: last-minute
Musiałbyś chyba kupić dziś bo bodajże do dziś w nocy obowiązuje promka:
https://www.x-kom.pl/p/480851-karta-graficzna-nvidia-gainward-geforce-gtx-1660-ti-pegasus-oc-6gb-gddr6.html?_ga=2.182943202.593876492.1560859635-197025511.1544203156&_gac=1.242550070.1561040595.EAIaIQobChMI4f7zpaH44gIV06SaCh0NhQV_EAAYASAAEgKylPD_BwE

Pamięci takie:
https://www.morele.net/pamiec-patriot-viper-4-ddr4-16-gb-3200mhz-cl16-pv416g320c6k-828914/

Dobierając pamiątki chyba kierowałeś się "starą" zasadą i chyba jeszcze pomyliłeś ze słabszymi Intelami, że procek obsługuje max do 2666MHz.

Zasilacz wybrałeś super, chwali się. Pytanie czy nie za drogi względem reszty zestawu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybierajac GPU, kierowalem sie bardziej poborem pradu. Nie grywam za duzo, poniewaz nie mam na to czasu. Mam juz swoje lata i trzeba czas poswiecac rodzinie, dzieciom :) Kompa wlaczam, puszczam jakies radyjko, wylaczam ekran, czasem jakies bajki na YT. Bardziej korzystam z CPU jak z GPU, stad postawilem na Ryzena7 z nizszym TDP. W sieci widzialem testy i jezeli caly zestaw w idle pobieral ~50W to super. W szczegolnosci ze byla tam mniej energooszczedna grafika, dyski 3.5", kilka modulow RAM. Mam wiec nadzieje zejsc jeszcze ponizej tej wartosci.

Co do zestawu:

* Roznica TDP dla GPU to 75W vs 120W. Nie wiem jak z poborem pradu, bo tutaj producent sie specjalnie nie chwali, jednak nVidia zaleca 450W dla 1660 Ti oraz 300 dla 1650, wiec jakas roznica na pewno jest :)

* Odnoscie RAM, rzeczywiscoe musialem zle spojrzec, wyglada na to ze ten Ryzen obsluguje DDR4-2933. Pytanie tylko czy jest zatem sens kupowac 3200? Nie zamierzam bawic sie w OC, jak dawniej z XP1700+ i 3000+ Venice. Wolalbym tez 16GB na 1 kosci. Rozwazam bowiem zakup 32GB pamieci.

Wiem, tez ze na zasilaczu nie warto oszczedzac. Z pprzedniej stacjonarki zostal mi wlasnie tylko zasilacz (antec SG-650), ale wykorzystalem go w serwerze, wiec wypadloby kupic cos nowego ;)

Patrzac na calosc, najbardziej zaluje ze procek nie ma zintegrowanej grafiki. Moglbym wtedy Geforce przekierowac w KVMie do wirtualki... W koncu Ryzen obsluguje IOMMU.

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Belliash w PSU Calculator nawet jak ustawisz zegary GTX 1660 Ti jako te które osiąga w tzw. "booście" to zestaw z Ryzenem 2700 "je" mniej niż 400W. Zasilacz 550W od Seasonica, który wybrałeś spokojnie obsłuży ten zestaw i to z "nadmiarem" tak że nie będzie musiał śmigać na najwyższych obrotach. To jest tak naprawdę niewielka różnica tym bardziej, że przy zastosowaniu przechodzenia komputer w stan uśpienia jeszcze to spadnie, a co warto podkreślić różnica zużycia prądu w idle przez obie karty będzie marginalna.

Poniżej masz różnicę wydajności w grach między GTXem 1650 a GTXem 1660 Ti, żebyś sobie to "obrazkowo" mógł ocenić.

Tu najprościej widać jak bardzo GTX 1650 się "dławi" w porównaniu do GTXa 1660 Ti. (GTX 1650 pierwszy od lewej, a GTX 1660 Ti w trzeciej tabelce)

A tu masz jeszcze dodatkowe dane jak wolisz oceniać na podstawie "słupków" i procentów.

https://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-1660-Ti-vs-Nvidia-GTX-1650/4037vs4039

A jeszcze tak co do obudowy to seria Modecom Oberon wypada bardzo fajnie. No chyba, że chcesz coś co spodoba się dzieciakom i pod nich ten komputer budujesz to składałem kompy na tych dwóch obudowach i dzieciaki były zadowolone.

https://www.morele.net/obudowa-cooler-master-masterbox-mb500-tuf-edition-mcb-b500d-kgnn-tuf-4763540/

https://www.morele.net/obudowa-kolink-observatory-rgb-szklo-bialy-5669288/

z tańszych składałem też zestawy na tej i wszystko grało.

https://www.morele.net/obudowa-genesis-s-titan-800-niebieski-npc-1129-1784065/

Z takich, które tu na forum polecają to produkty SilentiumPC są doceniane z tych budżetowych konstrukcji.

 

Edytowane przez Michikun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys bez wahania kupilbym nawet cos lepszego niz 1660 Ti :D.

Mam jeszcze 1 pytanie - jezeli zainstalowalbym 2 karty graficzne, obie PCI-E - to czy istnieje mozliwosc wybrania ktora z nich ma byc domyslnie uzywana, tj. wyswietlac POST, pulpit, etc? Czy zawsze to bedzie ta wpieta do portu PCI-E 3.0 x16? Znalazlem jeszcze starego Geforce 6600 ktory obsluguje rozdzielczosc 1920x1080. Ma max TDP 45W, idealnie nadawalby sie do wyswietlania pulpitu pod Linuksem. Wtedy 1660Ti moglbym poprostu wylaczyc i wlaczac tuz przed startem VMki z Win10. Takie rozwiazanie byloby chyba najlepsze, ale nie chcialbym podlaczac 1660Ti do portu PCI-E 2.0 x16.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie, wyglada to przyzwoicie. Chyba jednak skusze sie na 1660.

A wracajac, myslisz ze mozna wybrac sposrod 2 kart graficznych PCI-E, ktora z nich ma byc domyslnie uzywana, tj. wyswietlac POST, pulpit, etc? Niby w instrukcji jest opisana opcja "Initial Display Output" - specifies the first initiation of the monitor display from the installed PCI Express graphics card or the onboardgraphics.IGD Video (Note) Sets the onboard graphics as the first display.PCIe 1 Slot Sets the graphics card on the PCIEX16 slot as the first display. (Default)PCIe 2 Slot Sets the graphics card on the PCIEX4 slot as the first display.

 

Ale czy to oznacza ze mozna wybierac miedzy PCIE 3.0 16x a tym krotszym 4x? :|

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam takiej wiedzy by Ci doradzić w tym fakcie, jedyne co mi przychodzi na myśl to, że taka stara karta pewnie ma DVI albo VGA, a takie złącza rzadko się pojawiają w nowych monitorach. Plus jeszcze tak sobie myślę, że lepiej na jednym dysku Linux, a na drugim pełnoprawny Windows. Zwłaszcza warto tego wina na ssdku puścić, pingwinek może być na hddku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To żaden problem. Są przejściówki z DVI do HDMI. Wystarczające pod Linuksa żeby wyświetlić pulpit. Bardziej zastanawiam się czy sterowniki obsłużą taka stara kartę. Będę musiał to sprawdzić. Wirtualizacja na swoje zalety. W szczególności gdy poprawnie ustawi się CPU pinning. Myślę że to już powalcze sam. Dzięki za wyjaśnienie wątpliwości z GPU. Na pewno skorzystam Z Twoich rad. 

BTW, jest sens brać RAM 3200MHz przy tym CPU, skoro wspiera do 2933MHz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałby być bardzo niekorzystny układ, żeby ci te pamięci nie ruszyły z takim taktowaniem. Z Ryzenami ogółem często jest tak, że kupisz kości nawet 2800 MHz, wgrasz profil XMP a one Ci "pójdą" maksymalnie na taktowaniu 2667 MHz. Także zawsze lepiej kupić wyższe. Ogółem mocniejsze płyty Gigabyte'a i MSI zwykle nie mają większych problemów z pamięciami. Problemy są na budżetówkach. To tylko sobie tak "pisze", że niby procesor nie obsługuje. Tu masz na przykładzie Ryzena 2600 jak to wychodzi w "praniu", tylko minus jest taki, że tutaj te pamiątki 3600MHz zapewne mają opóźnienie CL19 dlatego w niektórych grach wychodzą tak samo lub słabiej od 2400. Przy opóźnieniach CL15 czy CL16 byłaby zdecydowanie większa różnica na plus.

 

Edytowane przez Michikun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 2 tygodnie AMD wypuszcza nową generację procesorów - wydajnościowo możne nieźle namieszać, dodatkowo intel już z tego powodu zapowiedział obniżkę swoich cpu, więc warto poczekać jeśli nie masz presji.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakup planuje za 2-3 miesiace, po wakacjach. Na razie musze sie rozeznac w temacie, gdyz tak jak pisalem, moj poprzedni blaszak bazowal jeszcze na Athlonie 64 ;) Od tego czasu sporo sie niestety zmienilo. Obecnie uderzam w 2700. Licze wlasnie ze do teg oczasu potanieje, ew. za niewiele wieksze pieniadze bedzie mozna dostac 3700X. Niemniej, dzieki za rade!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas pokaze. Jesli 3700X nie bedzie przystepny cenowo, to moze chociaz 2700 troche potanieje po premierze Zen2.

 

Swoja droga, kojarzycie jakas fajna dostepna bude pokroju CM 690 lub CM HAF XM typu tower? Posiadam HAF XB i CM690 I (Dominator) i stwierdzam, ze sa rewelacyjne. Niestety nie mge zadnej z nich uzyc, bo obie sa zajete. Chetnie dokupilbym HAF XM, ale nigdzie nie moge jej dostac. W CM693 z kolei martwi mnie zasuwany gorny panel - wyglada to tandetnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem jeszcze raz pamięci i w sumie najtaniej wychodzi jak kupie HyperX Predator XMP 16GB [1x16GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM]. Dwie takie kości wychodzą taniej niż w dwupaku. Więc w sumie było by 32gb.

Zajrzałem też do listy wspieranych pamięci przez płytę główną i zauważyłem tam ze nie ma wymienionej ani jednej kości 16gb, a niby obsługiwane do 64gb... Trochę dziwnie przy 4 slotach to wygląda, ale mam nadzieję że te kości rusza z Gigabyte Aorus M. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seriously, przegladam liste obslugiwanych pamieci i wydaje mi sie dziwna. 32GB jest obslugiwane przez 4 kosci po 8GB... Nie widze tam nigdzie 2x16GB... czy to na prawde mozliwe ze taki zestaw pamieci nie bedzie w ogole dzialal? :|

W ogole nie widze tez na liscie pamieci Patriota...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał takie pewniaki:

https://www.morele.net/pamiec-hyperx-predator-ddr4-16-gb-3333mhz-cl16-hx433c16pb3k2-16-774213/

 

Co prawda można się pokusić o takie jak możesz się szarpnąć, zwłaszcza, że one są pewnie na kościach b-die:

https://www.proshop.pl/RAM/GSkill-TridentZ-DDR4-3600-C15-DC-SR-16GB/2579097?belboon=1906261748441820834&utm_source=belboon&utm_medium=cpo&utm_campaign=affiliate

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ze mozna, ale chyba nie doczytales do konca ;)

Producent plyty glownej deklaruje zgodnosc z koscmi 2x8GB i 4x8GB przy 3200MHz. A ja chcialbym 2x16GB. Co ciekawe taki zestaw jest niby wspierany przy 3000MHz... http://download.gigabyte.eu/FileList/Memory/mb_memory_b450-aorus-pro-m_pinnacle.pdf

Przy 3000MHz masz min: HX430C15PB3K2/32 (2x16GB). Taniej wychodzi kupic osobno dwie kosci po 16GB. Pewnie niczym sie nie roznia oprocz ilosci modulow w opakowaniu.

Natomiast przy 3200MHz do wyboru mamy juz tylko HX432C16PB3K2/16 (2x8GB) lub HX432C16PB3K4/32 (4x8GB). Tylko po co mi 4 kosci :|

Moj dylemat polega na tym, ze HX432C16PB3/16 (16GB 3200MHz) moge miec w tej samej cenie co HX430C15PB3/16 (16GB 3000MHz), tylko nie ma pewnosci czy rusza. Geneeralnie przejrzalem sporo watkow w sieci i sporo osob ma problemy z pamieciami na B450. Najdziwniejsze ze na tej samej plycie jednym dzialaja HyperX a nie dzialaja Patrioty, a innym dzialaja Patrioty, ale nie dzialaja HyperX...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po premierze Zen2 zastanawiam sie czy nie zmodyfikowac troche zestawu na:

* CPU: AMD Ryzen7 3700X
* Mobo: Gigabyte B450 AORUS M lub AORUS Elite
* RAM: 2x 16GB 3000MHz HyperX Predator Black XMP CL15  - HX430C15PB3/16
* GPU1: MSI GeForce GT 710 1GB DDR3 64bit PCI-e
* GPU2: Gigabyte GeForce GTX 1660 Ti MINI ITX OC 6GB GDDR6
* PSU: Seasonic 550W Focus Plus 80 Plus Gold BOX
* Dzwiekowka: Sound Blaster Z OEM
* Buda: CoolerMaster HAF X
* SSD: Plextor M9PeGN 512GB NVMe
* Monitor: Dell P2219H lub Dell P2419H

Co powiecie o takim zestawie?

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...