Jump to content

Recommended Posts

Ostatnio zacząłem rozmyślać nad pewną sprawą, mianowicie o tym do jakiego stopnia spadną ceny SSD. Bo choć wiadomo, że ceny wciąż spadają, to jednak nie wiadomo czy tempo spadania się utrzyma, zmaleje, może wzrośnie? I kiedy będzie ten najoptymalniejszy czas na zakup, jeżeli komuś się przesadnie nie śpieszy? (Poniżej wklejam treść komentarza spod newsa, który nie wywołał tam wielkiej dyskusji:)

 

Bo ja myślę, że wkrótce producenci kości obniżą dostawy. Naklepali jak szaleni bo były potrzebne, ale teraz podaż przewyższa popyt i muszą sprzedawać co mają za pół darmo. Ale pewnej granicy nie przekroczą, bo nie mogą kanibalizować swojej oferty. Pytanie brzmi: gdzie jest owa granica?

Ja podejrzewam że w 2020 roku półki cenowe na rynku będą wyglądać tak:

150-200zł 1TB HDD
250-300zł 1TB budżetowego SSD SATA
350-400zł 1TB lepszej jakości SSD SATA
400-450zł 1TB budżetowego SSD M.2 PCie
500-550zł 1TB lepszej jakości SSD M.2 PCie

Topowe nośniki zarówno pod SATA, jak i M.2 PCie, niezależnie od standardu będą wciąż kosztować kosmiczne ceny - ale ich nabywcy raczej wiedzą na co się piszą. Jeśli natomiast chodzi o low-end i middle range, to ceny już teraz są niewiele wyższe. Jeżeli spadną jeszcze niżej to będzie miło - jednak mam wrażenie, że tej granicy raczej nie przekroczą.

Mam w laptopie pusty slot SATA i planuję dokupić do niego nośnik pokroju Crucial MX500, ale obecna cena 539zł nieco odstrasza. Nośniki typu Adata SU800 są znacznie przystępniejsze cenowo, ale jeżeli mają nie wykorzystywać możliwości interfejsu do maksimum, a do tego zwalniać po zapełnieniu, to jednak nie będę cebulić. Na szczęście ich ceny spadają z miesiąca na miesiąc - więc liczę, że do października (bo potem święta - więc prędzej podrożeją niż stanieją) będą kosztować co najmniej stówkę mniej.

Do tego wymieniłbym obecny nośnik ze slotu M.2 na jakiś szybszy, a przy tym chłodny. Corsair MP510 i PNY C3030 wydają się dobrymi kandydatami - ale nie spieszy mi się z nimi, więc kupię jak już ceny się ustabilizują. W miarę możliwości taniej, niż planowany nośnik SATA.

 

 

A jakie są wasze przemyślenia na ten temat?

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.