Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zacząłem rozmyślać nad pewną sprawą, mianowicie o tym do jakiego stopnia spadną ceny SSD. Bo choć wiadomo, że ceny wciąż spadają, to jednak nie wiadomo czy tempo spadania się utrzyma, zmaleje, może wzrośnie? I kiedy będzie ten najoptymalniejszy czas na zakup, jeżeli komuś się przesadnie nie śpieszy? (Poniżej wklejam treść komentarza spod newsa, który nie wywołał tam wielkiej dyskusji:)

 

Bo ja myślę, że wkrótce producenci kości obniżą dostawy. Naklepali jak szaleni bo były potrzebne, ale teraz podaż przewyższa popyt i muszą sprzedawać co mają za pół darmo. Ale pewnej granicy nie przekroczą, bo nie mogą kanibalizować swojej oferty. Pytanie brzmi: gdzie jest owa granica?

Ja podejrzewam że w 2020 roku półki cenowe na rynku będą wyglądać tak:

150-200zł 1TB HDD
250-300zł 1TB budżetowego SSD SATA
350-400zł 1TB lepszej jakości SSD SATA
400-450zł 1TB budżetowego SSD M.2 PCie
500-550zł 1TB lepszej jakości SSD M.2 PCie

Topowe nośniki zarówno pod SATA, jak i M.2 PCie, niezależnie od standardu będą wciąż kosztować kosmiczne ceny - ale ich nabywcy raczej wiedzą na co się piszą. Jeśli natomiast chodzi o low-end i middle range, to ceny już teraz są niewiele wyższe. Jeżeli spadną jeszcze niżej to będzie miło - jednak mam wrażenie, że tej granicy raczej nie przekroczą.

Mam w laptopie pusty slot SATA i planuję dokupić do niego nośnik pokroju Crucial MX500, ale obecna cena 539zł nieco odstrasza. Nośniki typu Adata SU800 są znacznie przystępniejsze cenowo, ale jeżeli mają nie wykorzystywać możliwości interfejsu do maksimum, a do tego zwalniać po zapełnieniu, to jednak nie będę cebulić. Na szczęście ich ceny spadają z miesiąca na miesiąc - więc liczę, że do października (bo potem święta - więc prędzej podrożeją niż stanieją) będą kosztować co najmniej stówkę mniej.

Do tego wymieniłbym obecny nośnik ze slotu M.2 na jakiś szybszy, a przy tym chłodny. Corsair MP510 i PNY C3030 wydają się dobrymi kandydatami - ale nie spieszy mi się z nimi, więc kupię jak już ceny się ustabilizują. W miarę możliwości taniej, niż planowany nośnik SATA.

 

 

A jakie są wasze przemyślenia na ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...