Skocz do zawartości
zoniiic

Gigabyte GC-WB1733D-I - przy losowym włączeniu komputera karta nie jest wykrywana, trzeba wyjąć i włożyć do PCI, aby ruszyła

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Krótka historia: Od zawsze w stacjonarnym PC korzystałem z karty WiFi TP-Link WN722N (dosyć pospolitej) i leciałem po 2.4GHz. Po przeprowadzce się okazało, że w bloku jest tylko jeden dostawca internetu, UPC, i każdy leci na 2.4GHz do takiego stopnia, że sieć jest tak zaśmiecona, że z transferu 300Mbit efektywne było 20-30Mbit. Na komórce korzystałem z WiFi 5GHz (router nadaje na 2 pasmach) i transfery w tym samym miejscu gdzie komputer dochodzą do 230Mbit (w godzinach szczytu używania WiFi) do 290Mbit (rano lub późno w nocy). Tak więc zaopatrzyłem się w kartę WiFi Gigabyte GC-WB1733D-I.

 

Problem: przy losowym włączaniu komputera (najczęściej przy włączeniu kompa dość krótko po ostatnim zamknięciu, np. 1-2h) karta nie jest wykrywana przez kompa. Menadżer urządzeń podaje brak karty w komputerze, reinstalacja nie pomaga. Jedynym rozwiązaniem jest wyciągnięcie jej ze slotu PCI i ponowne włożenie, wtedy działa ze strzału. Czasami trzeba taką akcję robić do 4-5 dni, czasami co 1,5 tygodnia, czasami codziennie, mocno uciążliwe.

 

Co zrobiłem: przełożyłem kartę do innego slotu PCI-E, wymieniłem kartę na nowy egzemplarz i dalej to samo, instalowałem 2 różne wersje sterowników + te rekomendane przez Win10 przy pierwszej instalacji sprzętu, próbowałem użytkować kartę z niepodpiętym modułem BT. Zero poprawy.

 

Następne rzeczy do sprawdzenia: update BIOSu, reinstall Win10, zamiana portu PCI z kartą dzwiękową, która działa bezproblemowo od X lat.

 

Ktoś spotkał się z podobnym problemem kiedyś? Między pierwszym a drugim egzemplarzem tej karty miałem Asusa i TP-Linka, które działały stabilnie i nie było czegoś takiego, ale transfery na 5GHz to był żart. Gigabyte pomimo niestabilności osiąga dobre transfery. Za pomoc dzięki wielkie!

 

Specyfikacja PC:

i7-8700k

ASRock Z370 PRO4

2x8 DDR4/3200/CL16

be quiet! 550W

Win10 (bieżąco aktualizowany)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie zrobiłeś wszystko co mogłeś. Wymiana na nowy egzemplarz - super (chyba że wszystkie karty z fabryki tak już mają). Sprawa dość dziwna więc i dojście co jest nie tak też nie będzie takie oczywiste. 

Co możesz jeszcze zrobić:

a) wyjmij i odepnij od koma wszystko co się da , karta muzyczna, pendrive, dodatkowe akcesoria, drukarka. Zostaw tylko płytę główną , ram , procesor i kartę wifi. Sprawdź co się będzie działo teraz.

b) Sprawdź czy są jakieś logi dotyczące karty lub sterownika w konsoli zarządzania komputerem. W uruchom compmgmt.msc, przejdź do "podgląd zdarzeń". I popatrz w "Aplikacja" oraz "Ustawienia" i "System". Czy są tam jakieś logi z czerwoną ikonką lub żółtą?

c) Napisałeś

W dniu 26.06.2019 o 13:58, zoniiic napisał:

Menadżer urządzeń podaje brak karty w komputerze,

Tak w woli ścisłości - Czy on nic nie pokazuje czy pokazuje jakiś błąd karty (jakaś ikonka o braku karty ?)

d) czy masz inny kom do którego możesz tą kartę wsadzić w celu przetestowania czy na innym kompie będzie to samo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za odpowiedź! Pisałem na różnych forach i redditach i to pierwsza odpowiedź w tym temacie ;)

Parę dni temu zrobiłem reinstall Win10 i rozwiązał parę innych mnie borykających problemów (co mnie nie dziwi), ale włączyłem kompa dosłownie 10min temu po przerwie 17h i właśnie karty nie wykryło znów, więc to zostaje do rozwiązania.

Próbowałem robić upgrade BIOSu narzędziem ASRocka z poziomu Windy, ale bez skutku. Kolejna próba to upgrade z poziomu BIOSu.

Godzinę temu, helios128 napisał:

a) wyjmij i odepnij od koma wszystko co się da , karta muzyczna, pendrive, dodatkowe akcesoria, drukarka. Zostaw tylko płytę główną , ram , procesor i kartę wifi. Sprawdź co się będzie działo teraz.

Na to nie wpadłem - spróbuję to w najbliższych dniach.

Godzinę temu, helios128 napisał:

b) Sprawdź czy są jakieś logi dotyczące karty lub sterownika w konsoli zarządzania komputerem. W uruchom compmgmt.msc, przejdź do "podgląd zdarzeń". I popatrz w "Aplikacja" oraz "Ustawienia" i "System". Czy są tam jakieś logi z czerwoną ikonką lub żółtą?

Właśnie sprawdziłem. Fakt, parę logów krytycznych jest, ale nic związanego z adapterem WiFi - głównie kernel i jakieś wewnętrzne rzeczy systemowe.

Godzinę temu, helios128 napisał:

Tak w woli ścisłości - Czy on nic nie pokazuje czy pokazuje jakiś błąd karty (jakaś ikonka o braku karty ?)

Kompletnie się nie pokazuje. Pokazuje się dopiero po rozwinięciu elementów ukrytych, czyli komponentów, które były zainstalowane w komputerze kiedyś, ale teraz ich w tym komputerze nie ma (pomimo, że karta fizycznie jest dalej wpięta).

Godzinę temu, helios128 napisał:

d) czy masz inny kom do którego możesz tą kartę wsadzić w celu przetestowania czy na innym kompie będzie to samo ?

Ciężki temat, raczej brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, zoniiic napisał:

Próbowałem robić upgrade BIOSu narzędziem ASRocka z poziomu Windy, ale bez skutku

1) Jak to bez skutku ? A co się stało że nie weszło ?

2) Co do logów z compmgmt.msc - sprawdź czy powstał jakiś log w momencie (w czasie) wyłączania kompa lub włączenia - nie ważne czego dotyczy(nie musi być związany z kartą wifi). I pokaż tu co tam wyskoczyło.

3)  Menadżer urządzeń -> karta wifi -> właściwości -> zarządzanie energią  pokaż co tam masz ustawione.

4) Menadżer urządzeń -> karta wifi -> właściwości -> zasoby - pokaż co tam masz (oczywiście gdy karta jest widziana)

5) Menadżer urządzeń -> karta dzwiękowa -> właściwości -> zasoby - pokaż co tam masz (gdy karta wifi jest nie widzoczna)

4 godziny temu, zoniiic napisał:

Ciężki temat, raczej brak.

Nic ? Nie masz kolegów , rodziny , fajnej sąsiadki , kompa w pracy , pobliski serwis PC, lokalny szaman-inforamatyk, syn znajomego z pracy ogarniający temat ?

 

A może  się z tym tak nie pitolić - wydaj 40zł na nową bezproblemową kartę - jeśli z tą masz stracić nerwy - to może lepiej  oszczędzić zdrowia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 10 ma taki bonus w postaci wywalania sprzętu który uzna za niekompatybilny, najpierw podmieni sterownik po czym wyłączy sprzęt który nie działa.

Wymuś sterownik producenta układu i powinno działać poprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam
Mam ten sam problem co autor tematu, karta bardzo często nie jest wykrywana. Próbowałem wielu rzeczy w tym i sugerowanych w tym wątku, przeinstalowywanie sterowników, wymuszanie sterowników producenta i nie przynosiło to żadnego efektu. W którymś momencie natrafiłem na częściowe rozwiązanie problemu - otóż w moim przypadku, aby karta została wykryta za każdym razem po wyłączeniu komputera, muszę wyłączyć listwę zasilającą - odczekać chwilę aż zgasną wszystkie ledy - i po ponownym uruchomieniu - karta jest wykryta i wszystko śmiga. Nie mam pojęcia skąd się bierze taki stan rzeczy - nagromadzenie kurzu w slocie PCI? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień przerwanie dla karty i prawdopodobnie rozwiąże to  problem. No i zobacz zarządzenie enerigią (karta sieciowa - maksymalna wydajność to samo z portami PCI-e) Miałem to samo z SB XFI

Edytowane przez Zabuza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2019 o 19:17, Zabuza napisał:

Zmień przerwanie dla karty i prawdopodobnie rozwiąże to  problem. No i zobacz zarządzenie enerigią (karta sieciowa - maksymalna wydajność to samo z portami PCI-e) Miałem to samo z SB XFI

a mógłbyś to lepiej wyjaśnić? Nie jestem aż tak obeznany, jedyne co na chwile obecna zmieniłem to odznaczyłem zarządzanie energią
http://prntscr.com/q9ynua
mimo wszystko nie przyniosło to żadnego rezultatu.

Edytowane przez Bronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel sterowania\Sprzęt i dźwięk\Opcje zasilania pozniej klikasz na swoj plan zasilania. (zdj. 1) A przerwania to w menadżerze urządzeń (zdj. 2) Jak przerwań nie dasz rady zmienic to w biosie trzeba wylaczyć przydzielanie adresow przez system a dac przez bios.

1.png

 

2.png

Edytowane przez Zabuza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2019 o 20:14, Zabuza napisał:

Panel sterowania\Sprzęt i dźwięk\Opcje zasilania pozniej klikasz na swoj plan zasilania. (zdj. 1) A przerwania to w menadżerze urządzeń (zdj. 2) Jak przerwań nie dasz rady zmienic to w biosie trzeba wylaczyć przydzielanie adresow przez system a dac przez bios.

 

 

 


Mam ten sam problem co autor wątku, karta wykrywana jest losowo. Poustawiałem wczoraj opcje zasilania tak jak zalecałeś, ale nie przyniosło to żadnego rezultatu. Dziś włączyłem komputer i znów karta nie została wykryta, dopiero przy 3 uruchomieniu zatrybiła.

Nie udało mi się natomiast ustawić tych przerwań. W menedżerze urządzeń ta opcja jest niedostępna tak jak na Twoim zrzucie ekranu. Natomiast w BIOS (płyta główna MSI B450 Gaming Plus) nie znalazłem nigdzie opcji ustawiania takich rzeczy. Czy jest to w ogóle możliwe?

 

W dniu 12.12.2019 o 18:16, Bronson napisał:

a mógłbyś to lepiej wyjaśnić? Nie jestem aż tak obeznany, jedyne co na chwile obecna zmieniłem to odznaczyłem zarządzanie energią
http://prntscr.com/q9ynua
mimo wszystko nie przyniosło to żadnego rezultatu.

Udało się rozwiązać problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Event Viewer (eventvwr.msc) pokazuje jakies bledy? Najlepiej wyczyscic log systemowy , zapisujac gdzies go wczesniej i zrestartowac komputer. Wtedy powinno byc widac gdzie sie niedobrze dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...