Jump to content
Sign in to follow this  
KKKabat

Okulary do komputera z filtrem światła niebieskiego

Recommended Posts

Witam, chciałem sobie kupić okulary zerówki do komputera z filtrem światła niebieskiego. Mam do was 3 pytanka: 

1. Czy ktoś miał z nimi do czynienia i czy faktycznie coś pomagają ( czy oczy mniej bolą ).

2. Jeżeli ktoś z nich korzysta i są ok to czy mógłby podać ich nazwę / namiary na określony model.

3. Czy takie będą dobre: (Boję się podać linka żeby nie dostać bana za reklamę :P): Jak wpisze się w allegro "Okulary z Antyrefleksem Czytania Komputera MĘSKIE" to będzie pierwsza aukcja za 69 zł. Okulary zrobione przez Szwajcarską firmę z filtrem UV400 :-).

Pozdrawiam, KKKabat.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takie okulary, mimo że zerówki to producenci lubią wciskać drobne powiększenie 0,5 dioptrii czy jak to tam, więc na to trzeba uważać.
Nigdy nie używałem takich okularów, ale po założeniu okularów zmieniają się odbierane przez ciebie barwy, przechodzą przez filtr i obraz będzie pożółkły, więc można pójść na skróty i dodać w panelu monitora R i G lub odjąć niebieskiego.
Co do bólu oczu. Mnie od komputera oczy nie bolą nigdy, a potrafię siedzieć przed kompem i 12h bez dłuższej przerwy.
-Musisz często mrugać. Wielu ludzi przestaje mrugać przed monitorem. Ja tak nigdy nie miałem, więc nie pomogę,
-Musisz ustawić jak najniższą jasność monitora, która pozwala na komfortowe korzystanie i przy którym podświetlenie nie migocze
-Kontrast nie może być zbyt duży. Od tego osobiście bolą mnie oczy już po parudziesięciu minutach. Kalibrację monitora możesz przeprowadzić z pomocą lagom.nl. Co do kontrastu to możesz go ustawić choćby z użyciem tła forum purepc. Zwiększaj kontrast, aż szary zacznie srebrzeć, jakby błyszczeć i odejmujesz 5/100, a jeśli nie pomogło na oczy to możesz o kolejne 5/100. Lub odwrotnie zmniejszasz o 10/100 i ewentualnie później zwiększasz o 5/100, by sprawdzić czy zaszkodzi.
-Ważne też jest odpowiednie oświetlenie i brak odbić/lustra/refleksów w monitorze, czyli koniecznie zmatowiony ekran. Okno/żarówka najlepiej z boku poza polem widzenia lub skierowane za monitor, a nawet LEDy za monitorem(ambilight). Jeśli masz błyszczącą/glossy matrycę to rozważyłbym wtedy wymianę monitora lub możesz spróbować z tymi okularami, ale z takimi, które mają antyrefleks->zniknie z ekranu część odbić, a część będzie mniej widoczna. W okularach BHP chyba się to nazywa: ochrona przed olśnieniem słonecznym.

Najtaniej i pewnie okaże się, że to to samo to znaleźć w sklepie BHP jakieś normalnie wyglądające okulary BHP, które mają filtr przed olśnieniem słonecznym i filtr UV, który zabarwia okulary na żółto i chyba też jest oddzielnie też filtr cyfrowy czy jak oni to tam nazywają, chodzi o filtr światła niebieskiego, a takie to koszt ~25zł.

Link do okularów możesz spokojnie wkleić. Jak cię zbanują, w co wątpię, to najwyżej na parę godzin. Przeżyjesz, a nie ma co robić sobie pod górkę.
Coś takiego:
https://www.bhp-gabi.pl/p11790,okulary-ochronne-uvex-i-vo-9160-268.html

ale brakuje ochrony przed olśnieniem. Kiedyś sobie zapisałem gdzieś okulary, które to wszystko miały, bo szukałem takich na rower, ale teraz nie wiem gdzie mam plik, więc może później znajdę. Dodatkową zaletą będzie, że będziesz mógł ich użyć do pracy, gdzie jest potrzebna ochrona oczu przed odpryskami.

Edited by Nemayu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.