Skocz do zawartości
ReedVega

MSI X470 Gaming Plus czy MSI B450 Tomahawk? Jaka obudowa?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Rozważam zakup nowego komputera i mam dylemat związany z doborem płyty głównej pod ww. procesor AMD (Ryzen 3600) między B450 a X470. Od razu podkreślam, że podstawkę X570 odrzucam, gdyż jest to dla mnie zbyt duży wydatek.

Pytanie moje brzmi: jakie są między nimi różnice oraz co będzie lepszym wyborem? Lepiej dopłacić te 150-parę złotych do X470 czy może przyoszczędzić na niej i wziąć tańszą płytę, a w zanadrzu dopłacić do czegoś innego?

 

Drugą kwestią jest dobór obudowy. Przeglądałem interent, wątek kolegi (https://forum.purepc.pl/topic/381212-obudowa-do-200-300-z%C5%82/) i doszedłem do wniosku, że skusiłbym się na jedną z obudów Coolermastera, a oko upatruje ku MC500, MB500 i MB511 RGB. Niestety tutaj mam duży dylemat i chciałbym zapytać forumowiczów, czy mają doświadczenia związane z tymi skrzynkami.

Oczywiście jestem gotów przyjrzeć się innym, poleconym konstrukcjom, których cena nie przekraczałaby 400 zł. Zależy mi na:

  • dobrej cyrkulacji powietrza: front koniecznie z siatki mesh lub coś podobnego i żeby te 2-3 wentylatory z przodu obudowy można było zmieścić (nastawiam się na dokup wentylatorów, aby osiągnąć wymieniony cel),
  • szkle hartowanym (plexi odpada!) na bocznym panelu,
  • trochę miejsca dla SSD'ków i HDD'ków (minimum 4-5 łącznie),
  • miejsca dla coolera CPU o wysokości 160 mm minimum,
  • trochę miejsca na okablowanie za płytą główną również mile widziane.

Z góry dziękuję za udzielone odpowiedzi. :)

Edytowane przez ReedVega

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X470 mają zwykle ciut bardziej rozbudowane sekcje zasilania, poza tym wszystko jest identyczne. Do jakiego procesora ta płyta? Jak do Ryzena 3600 to spokojnie bierz B450, tylko poczytaj w necie które płyty dostały już aktualizację biosu. Do Ryzena 3700 to już bym brał X470.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nastawiam się na Ryzena 3600. Model 3700 (wariant bez X) uważam bardziej za temat odległy, gdyż nie ma żadnej wzmianki o tym, że takowy się pojawi, a jeśli już to cena będzie troszkę wysoka, choć nie ukrywam, że wolałbym przygarnąć 8/16.

Czyli nastawiać się na to, żeby brać do Ryzena 3600 - B450, a do 3700 - X470. Dziękuję za powyższe odpowiedzi. :)

 

A co do obudów, to któryś z forumowiczów dałby jakieś wskazówki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mędrców z neta MSI B450 Tomahawk powinien wystarczyć nawet do niekręconego 3950X.

Zastanów się ilu portów USB, SATA, M.2 potrzebujesz.

Różnice mogą być też w karcie dźwiękowej. Ale jak nie masz jakichś porządnych słuchawek/głośników to różnicy nie będzie.

 

 

Tutaj spis VRM:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/htmlview?sle=true#gid=639584818

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...