Skocz do zawartości
Marucins

Ryzen 3900X w docelowej modernizacji domowego PC, tylko co dalej?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Po ostatnich zmianach na rynku PC postanowiłem zmienić kilka podzespołów.

Od kilku lat nic nie wymieniałem w budzie, prędzej coś dokładałem. Plan jest taki aby z kilku z nich zetrzeć kurz, sprzedać a w ich miejsce wrzucę coś nowego.

Komputer głównie wykorzystuję do: postprodukcja wideo, czasami jakaś Photoshopowa chałtura, oglądanie seriali i filmów/słuchanie muzyki, ogólne odbierania treści z internetu (YT, portale, itd), grania (kolejność nie jest przypadkowa).

Plan jest taki aby w tym roku zmienić CPU a w następnym GPU. A jak CPU to...

Obecnie do odstrzału poleci:
- Asus Gryphon Z97 AE
- Intel i7-4790K 
- G.Skill TridentX DDR3 2400MHz CL10 (4x4GB)

Na to miejsce do obudowy wskoczy:
+ Gigabyte X570 AORUS XTREME (dlaczego akurat ten model - za sprawą pasywnego systemu chłodzenia, oraz dość bogatego wyposażenia)
+ AMD Ryzen 9 3900X (bardzo mało gram, a nawet jak zagram to fps w granicy 60/80 zamiast 80/100 nie będą stanowiły problemu)
+ 32/64 GB RAM (tylko jaka?)
+ 1TB NVMe M.2 (pod system, aplikacje i gry)

Zostawię budę a w niej:
- EVGA GTX 980 Ti SC
- zasilacz; dyski; DVD

W LC do wymiany oczywiście bloczek na CPU reszta bez zmian.

 

Mam problem z doborem odpowiedniej pamięci RAM oraz dysku NVMe M.2

1. RAM

Brak konkretnych testów (wiem że jeszcze za wcześnie) jakie pamięci jak sprawują się z nowymi Ryzenami. 

Nie wiem czy brać kości z częstotliwością 3600 z wyższym opóźnieniem czy może kupić 3200 i niższe opóźnienie?

Co do wielkości wszystko będzie zależało od ceny zestawu 32 vs 64. Budżet mam ograniczony.

2. Dysk NVMe M.2

Będzie pamięcią systemową tzn. system, aplikacje, gry. Celuję w pojemność 1TB. Obecnie mam 512 GB i jak na moje potrzeby jest zbyt mało.

Płyta ma radiatory, którymi mogę chłodzić dysk. Teraz nie wiem czy te radiatory można założyć na stikery które są już na dyskach M.2 czy muszą być to gołe kości a na nich termopad i dopiero radiator od płyty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej jeśli twoja praca przy komputerze o której wspominasz - postprodukcja video - nie jest czymś co robisz codziennie, tylko raz na jakiś czas to rozważ zakup procesora Ryzen 3700X, który w grach wypada niemal na równi z 3900X. Chodzi tu oczywiście o różnicę w cenie, którą potem możesz przeznaczyć na inne podzespoły lub po prostu "zaoszczędzić".

Co do płyty to "poleciałeś" tudzież pojechałeś po bandzie płyta za ponad 3 kafle? Szaleństwo... w zupełności wystarczy Gigabyte X470 AORUS ULTRA GAMING lub MSI X470 GAMING PRO CARBON czy ASRock X470 Taichi. Poczekaj parę dni i zamów sobie w morele czy x-komie od razu z aktualizacją biosu pod wybrany procek 3 gen.

RAM celuj w taki 3400-3600MHz z CL16. Kości bierz dwie, nie obciążają tak mocno kontrolera jak cztery, no i zawsze dwie kosteczki pójdą w trybie dual channel, a to dodatkowa zaleta.

Pamiętaj o coolerze do takiego procka polecam Arctic Freezer 34 eSports Duo - można go dorwać za około 150zł, jest cichutki i utrzymuje niskie temperatury. Do tego pasta Thermal Grizzly Kryonaut - kupisz za około 25zł.

Godne polecenia dyski to:
Dysk SSD Corsair MP510 960GB PCIe x4 NVMe
PNY Technologies XLR8 CS3030 1TB M.2

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta to śmiech i trolling, testują czy ktoś to kupi po prostu. Jeśli nie zależy Ci na dyskach na nowym interfejsie, to o wiele lepiej kupić topowe X470. Nie oglądałem testów X570, ale nie jest czasami tak, że te wentylatorki włączają się tylko przy największym obciążeniu, a normalnie się wyłączają?

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Firedash według testów te wentylatory wcale nie są potrzebne tam coś źle wykminili odnośnie PCI Express 4.0 i zapotrzebowania na więcej W stąd ubzdurali sobie te wentyle. Pewnie B550 będzie już bez wentylatorów, a i pewnie w 3-4 kwartale pojawią się X570 bez wentylatora takie "niby słabsze".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do CPU, zostanę przy 3900X. Szczególnie że nie wymieniam podzespołów jak inni - zwyczajnie nie potrzebuję tego. Z resztą mój 4790K doskonale to obrazuje.

Chłodzenie to custom LC. Więc dziękuję za nadprogramową opcje doboru chłodzenia. W moim przypadku będzie potrzebny bloczek. Ale z tego co nasłuchałem się https://youtu.be/WXbCdGENp5I?t=1003 to odpowiedni bloczek pod konstrukcję chipletową jeszcze nie został ogarnięty a wszystko opiera się na pojedynczym rdzeniu umieszczonym frontalnie pod IHSem.

Odnośnie mobasa. Mam nadzieję że cena spadnie do 3 tysi. z kawałkiem (coś na pograniczu MSIa - skoro zostały identycznie wycenione w dolarach, to czemu w PLN mają kosztować inaczej ). Pozostanę przy tej konstrukcji. Pasywne chłodzenie - mam dość słuchania jak wyje mi Z97 Gryphon. Szczególnie że tylko tego gówniaka słychać w całym zestawie.

Odnośnie dysku również ten od PNY -> PNY Technologies XLR8 CS3030 1TB miałem na oku. Ale widzę że jest alternatywą Corsair. Szczególnie że będę musiał odkleić naklejkę aby położyć cienkiego termopada aby radiator z płyty głównej zrobił swoje.

Pamięci poszukam 2x32GB 3600 CL16 ale patrząc na morele, x-kom i komputromnik szybciej i taniej znajdę 2x16GB 3600 CL16. Jeszcze chce wiedzieć czy jeśli wrzucę 4x16GB to faktycznie będzie aż taka różnica w wydajności w stosunku do 2x16GB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeszcze chce wiedzieć czy jeśli wrzucę 4x16GB to faktycznie będzie aż taka różnica w wydajności w stosunku do 2x16GB?

To jest ciekawe pytanie, nie wiem jak zachowują się X570, ale na poprzednich płytach/procesorach często było tak, że jak włożyłeś 3200 na wszystkie sloty to chodziło np. z taktowaniem 2900 czy coś takiego.

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marucins tak tylko podpowiem, że jakbyś rozsądnie tego kompa zbudował i zbilansował zestaw to nawet teraz by cię było stać na wrzucenie do niego RTXa 2070 Super, a może nawet RTXa 2080, no ale to już jest twoja decyzja jeśli zamierzasz naprawdę wyrzucić w piach taką kasę na płytę główną, która jest "cicha". Bo przecież PCI Express 4.0, które tam jest to i tak jest nadto przy obecnych GPU, a i kolejna generacja, a może nawet dwie nie będą w stanie wykorzystać przepustowości PCIE 4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ładne jaja z tymi pamięciami.
Przewalam YT, www i nie ma słowem o testach 2 koście vs 4 koście (a może jest faktycznie lipa i nikt nie chce się narażać ;P)

Nie kupię GPU teraz bo do tego muszę jeszcze kupić bloczek wodny/backplate a to kolejny tysiak. Kilka złotych odłożyłem ale zaraz okaże się za taka mistyczna granica dobrego smaku (10k) zostanie bardzo przekroczona.

Znowu ta płyta :) Również cena mi nie leży ale co zrobię skoro taki MSI GODLIKE wycenili tyle samo co tego XTREME (700 dolców) a nasza CEBULA sprzedaje go o 400 zł drożej. Ale serio mój Z97 naprawdę potrafi niepotrzebnie kręcić wiatrakiem. Gdyby Asus miał również bez wiatraka na chipsecie to co innego - nawet bęcwały do WS wrzucili wentyl.

Edytowane przez Marucins

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że dalej "tłuczesz" temat, a wyżej podaliśmy ci rozwiązanie. Płyta na chipsecie X470 albo czekanie na premiery płyt z chipsetem B550. Narzekasz, że "rośnie" kasa za sprzęt, ale przecież sam niepotrzebnie zamierzasz ją tutaj wydać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie narzekam. Mówię tylko że nie widzę sensu zmiany GPU skoro nie gram, a zmiana dla samej zmiany? Ostatnio odpali;em grę ponad 6 miesięcy temu. Tak więc GPU nie jest priorytetem.
Uważam że porządna podstawa jest ważna. Płyta główna i CPU. Wiem że mobas jest wyceniony z D. Mimo to wolę wydać ekstra tysiaka na płytę niż na bloczek wodny dla GPU.

Wiem że chcesz dobrze ukierunkować moje zakupy. I dziękuję za to. Ale w tym pozostanę przy swoim. No chyba że okaże się że gigaFAIL spartolił płytę.

 

Znalazłem wzmiankę o skalowaniu pamięci na nowym Ryzenie
"DDR4-2400, DDR4-2666, DDR4-3000, DDR4-3200, DDR4-3600, DDR4-4000, DDR4-3200 in single-channel mode"
https://www.techpowerup.com/review/amd-zen-2-memory-performance-scaling-benchmark/

Pozostaje kwestia taktów gdy będą obsadzone 4 banki - tam tego nie zbadali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie czy taka płyta Gigabyte X470 AORUS ULTRA GAMING już obsługuje nowe ryzeny czy wciąż trzeba czekać na nowy bios?

Czy sklep sam zaktualizuje bios przy zakupie całego komputera z nowym ryzenem i płytą na x470 czy trzeba aktualizować samemu. I czy w ogóle da się to zrobić nie mając kompatybilnego procesora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, omelette du fromage napisał:

A ja mam pytanie czy taka płyta Gigabyte X470 AORUS ULTRA GAMING już obsługuje nowe ryzeny czy wciąż trzeba czekać na nowy bios?

Czy sklep sam zaktualizuje bios przy zakupie całego komputera z nowym ryzenem i płytą na x470 czy trzeba aktualizować samemu. I czy w ogóle da się to zrobić nie mając kompatybilnego procesora?

Jeśli zamawiasz komputer w sklepie x-kom czy morele to możesz sobie zamówić usługę aktualizacji biosu płyty głównej. Wtedy nie musisz się niczym martwić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...