Skocz do zawartości
qooblu

Laptop do pracy, grafika, rendering; 4000-5000

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, w ciągu najbliższego miesiąca planuje zakup nowego laptopa (obecny Lenovo G500). Jestem studentem architektury, projektuje też grafikę, czasami grywam - laptop będzie musiał sprostać wielozadaniowej pracy na wymagającym oprogramowaniu, dużych modelach i plikach, robieniu renderów. Cena około 4000, max 5000.

[1] Laptop będzie przeznaczony dla mnie; studenta

[2] Laptop z windowsem 10 w komplecie 

[3] Matryca 15,6 cala

[4] Koniecznie z dyskiem SSD, nie znam się za bardzo na ich rodzajach, chciałbym mieć chociaż minimalną ilość miejsca na takim dysku do zainstalowania na nim programów, przydałaby się też dodatkowo jakaś przestrzeń do magazynowania plików (na to może być jakiś HDD, 1 TB to zdecydowanie wystarczająco)

[5a] Wolałbym przeznaczyć coś około 4000-4500, ale mogę dobić ewentualnie do 5000 (max) 

[5b] Laptopa mam zamiar używać przez dłuższy czas, dobre kilka lat (4-5) - laptop to będzie mój jedyny komputer, potrzebuje zdecydowanie mobilności - w grę nie wchodzi dodatkowy PC, tylko i wyłącznie laptop.

[5c] Zamierzam kupić laptop w ciągu najbliższego miesiąca lub dwóch

[6] Niestety często noszę laptopa na uczelnię, biorę ze sobą w podróż - cóż chciałbym tylko żeby obudowa nie uległa od takich czynności od razu uszkodzeniu (w moim obecnym Lenovo niestety obudowa jest popękana z każdej możliwej strony). Nie mam specjalnych wymagań co do materiału. Nie ukrywam, ze zwracam dużą uwagę na design i średnio leżą mi wszelkie gamingowe potwory, z milionem nacięć i połową elementów czerwonych, wolałbym coś bardziej eleganckiego (wyjątkiem jest Lenovo Legion - podoba mi się z wyglądu), chociaż podświetlana klawiatura to całkiem fajny element (ale niewymagany). Ale jestem otwarty na propozycję bo wygląd to kwestia gustu.

[7] Laptopa używam również do projektowania graficznego, dlatego ważna jest dla mnie jakość matrycy, rozdzielczość najlepiej minimum Full HD, matowa, z dobrym odwzorowaniem kolorów (oczywiście na ile to możliwe w tym segmencie cenowym) - mój obecny Lenovo to dramat w tym temacie niestety. Raczej nie pracuje na zewnętrznych ekranach.

[8] Jak pisałem będzie używany wszędzie (na uczelni, w domu), sporo go przenoszę, biorę w plecak, torbę, ale rzadko pracuję na baterii - raczej zawszę mam laptopa podłączonego do sieci. 

[9] Gram w Minecrafta, Overwatcha, zdarzy sie może kiedyś Far Cry - ale gry nie są w żaden sposób priorytetem

[10] Używam sporo obciążających programów plus zdarza mi się, że musze używać ich w tym samym czasie:

  • modelery 3D: Sketchup (duże zużycie RAM), ArchiCAD, Revit, 3dsMAX, Rhinoceros + Grasshopper 
  • AutoCAD, raczej 2D
  • Programy graficzne: Illustrator, InDesign, Photoshop - praca zwykle na dużych plikach (projektowanie i składanie plansz wielkoformatowych co tez powoduje duze zużycie RAM i właściwie wszystkich podzespołów)

[11] Pożądana matowa matryca

[12] Mój jedyny laptop to wspomniany Lenovo G500, oprócz popękanej obudowy i problemów z ekranem, nie mogę narzekać na chłodzenie i wydajność podzespołów. Obecnie mam wersję z i5 i 12 GB ramu (4 + 8 dołożone DDR3 - może udałoby się to 8GB przełożyć do nowego laptopa?). Największą moją obawą są karty graficzne od firmy AMD - obecnie w laptopie mam kartę Radeon, w poprzednim komputerze stacjonarnym równiez miałem Radeona  - problemy z wsparciem softwarowym to dramat - zawsze mam problem ze sterownikami, tutaj karta się nie przełączy, ten sterownik nie chce się instalować, ten mi zawiesza komputer - w dodatku CUDA zastosowana w kartach Nvidii (nie wiem czy są takie dostępne w podanym przedziale cenowym) współpracuje z vrayem i innymi oprogramowaniami renderującymi (na plus dla Nvidii). Natomiast interesuje mnie w sumie czy procesor AMD Ryzon jest w ogóle jakąś opcją - chyba wolałbym Intela, słyszałem też, że lepiej z chłodzeniem, ale za to Ryzon lepszy do obróbki zdjęć - nie potrafie tego w żaden sposob porównać i zweryfikować. 

[13] Wpadł mi w oko Lenovo Legion, całkiem przyjemny design, podświetlana klawiatura, tylko nie wiem czy w moim przypadku warto szukać modelu z GTX1060 (nie znam się na tym) 

https://www.x-kom.pl/p/492297-notebook-laptop-15-6-lenovo-legion-y530-15-i7-16gb-256-1tb-win10x-gtx1050ti.html

Jakiś ASUS z procesorem AMD - nie wiem jak wypada w porównaniu do i7 z tego przedziału cenowego

https://www.x-kom.pl/p/492768-notebook-laptop-156-asus-tuf-gaming-fx505du-r7-3750h-16gb-512-win10.html

[14] W grę wchodzą tylko nowe laptopy, najlepiej kupowane w jakiś oficjalnym i renomowanych sklepach (x-kom itp.)

Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy też od tego na co jesteś nastawiony?

Czy wybierasz mocniejszy procesor czy mocniejsze GPU

https://www.x-kom.pl/p/492768-notebook-laptop-156-asus-tuf-gaming-fx505du-r7-3750h-16gb-512-win10.html

https://www.x-kom.pl/p/496120-notebook-laptop-156-acer-nitro-5-i7-9750h-16gb-512-win10-gtx1650-ips.html

A tu chyba jedyna konfiguracja gdzie masz GTX 1660 TI i i7-8750H i 16GB RAM i 256 SSD + 1TB HDD i na tego ja bym się zdecydował.

https://www.apollo.pl/produkt/laptop-msi-gl63-8sd-647xpl-i7-8750h16gb1tbssd25615-6gtx1660tiwin10,180949.html

tutaj masz jego test tylko w wersji 17,3"

 

Edytowane przez Michikun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten MSI to fajna propozycja, szczególnie że w testach chyba matryca wypada całkiem nieźle. Troche odstrasza design ale może bym to przeżył. A w tym modelu ASUS o którym rozmawialiśmy jak się sprawdza ten AMD Ryzen? Nie do końca wiem, co jest dla mnie najważniejsze, chociaż pod kątem podanych programów wydaje mi się, że jednak procesor. Czy te i7 8750H są lepsze od tego Ryzena? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, qooblu napisał:

Ten MSI to fajna propozycja, szczególnie że w testach chyba matryca wypada całkiem nieźle. Troche odstrasza design ale może bym to przeżył. A w tym modelu ASUS o którym rozmawialiśmy jak się sprawdza ten AMD Ryzen? Nie do końca wiem, co jest dla mnie najważniejsze, chociaż pod kątem podanych programów wydaje mi się, że jednak procesor. Czy te i7 8750H są lepsze od tego Ryzena? 

Myślę, że te zrzuty ekranu rozwieją twoje wątpliwości. Powiem tak ten MSI to jest bez dwóch zdań najbardziej wydajny z laptopów, które możesz kupić do 5000 zł. Myszkę na pewno będziesz do niego kupował nową, więc to odpada ale dobrym pomysłem byłby w przyszłości zakup monitora 24" na matrycy IPS/VA i klawiatury. Tak, żebyś sobie stawiał np. będąc w domu laptopa gdzieś z boku i podpinał monitor przez HDMI/DP i pracował sobie czy też grał na większym i lepszym jakościowo ekranie z większą częstotliwością odświeżania.

procesory3.png

procesory2.png

procesory1.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisane już było wielokrotnie, że żaden laptop nie nadaje się do renderingu. Zagotujesz procek w kilka minut i zegary zostaną zbite tak, że zostanie połowa mocy i tak już wolnych procesorów mobilnych. Żaden marketingowy bełkot o super chłodzeniu tego nie zmieni. Laptopa to możesz kupić aby pokazać klientowi efekt końcowy swojej pracy. Nie skomentuję już pomysłu pracy w CAD na 15 czy 17" monitorku. Jak już dojrzejesz, że do mielenia potrzeba mocną jednostkę stacjonarną to masz do wyboru Intela z szybkim jednym rdzeniem w turbo bo twoje programy w większości wykorzystują tylko jeden rdzeń. Natomiast jak zaczniesz renderować w Blender to najkorzystniej wychodzi liczyć na procku a nie grafice. Tu wygrywa AMD Ryzen. Podsumowując to potrzebujesz procek minimum 4,8Ghz w turbo i dobre chłodzenie na niego, 32GB ram, SSD są tak tanie, że bez sensu archiwizować na HDD. Za 500zł kupisz 1TB SSD a jak się zapełni to za rok kupisz drugi pewnie za 300zł już

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie potrafię pracować na monitorku 15" z excelem, przeglądarką (systemami b2b) i mailem.... a jak mam odpalić autocad'a to chyba tylko żeby coś przeglądnąć... bo o projektowaniu nie ma mowy, do tego jest 27" 4K na biurku... jednak używam go mając zapięty mój laptop, ale ja nie renderuje, więc to wystarcza - tyle, że ja mam XPS 15 i na tym pracuje jak i jeżdze z nim do klientów, i to jest i mobilne i wydajne, myślę do wszystkiego poza renderowaniem i obliczeniami.

Wygoda posiadania jednego komputera jest ogromna, jednak jak raz musiałem robić obliczenia, to po 2h walki i tego, że jak się coś liczyło, to ja nie mogłem robić innych rzeczy, przytargałem z domu pieca.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.

Cytat

Nie skomentuję już pomysłu pracy w CAD na 15 czy 17" monitorku. Jak już dojrzejesz, że do mielenia potrzeba mocną jednostkę stacjonarną to masz do wyboru Intela z szybkim jednym rdzeniem w turbo bo twoje programy w większości wykorzystują tylko jeden rdzeń.

Dziękuje za opinie, pracuje w biurze na normalnej jednostce i gdybym "nie dojrzał" do tego ze laptop nigdy nie bedzie miał takiej wydajnosci jak PC do tego typu zastosowań to bym nie pisał tego wątku i nie podkreslał ze w gre wchodzi tylko LAPTOP, pracuje juz od 4 lat na tym swoim starym Lenovo i potrzebuje upgreadu, mozliwie najlepszego ale na PC nie zmienie i juz podziekuje za tego typu komentarze.

Cytat

Nie masz za darmo z uczelni - program Microsoft Azure Dev Tools for Teaching (dawniej Microsoft Imagine Premium)???

Niestety nie, musi być z Windowsem

Cytat

Voucher HP promocyjny - dla wymieniających laptopa HP na nowy (cashback)

Pierwsze co to załatwiasz voucher na 650zł (zwrot na konto).

HP OMEN 15 i7-9750H/8GB/512/Win10 GTX1660Ti - 5699 - 650 = 5049złzł

HP OMEN 15 i7-9750H/16GB/512/Win10 GTX1660Ti - 5899zł - 650 = 5249zł

Wiem że to moze wydaje sie głupie, ale wolałbym uniknąć tego OMENA - strasznie mi nie pasuje tak mocno gamingowy design, z tego powodu raczej też odrzucam ASUSA TUF gaming

Cały czas zastanawiam się nad tym Lenovo, fajna opcja z tego komputronika bo mają matryce 144Hz (bardzo dobre odwozorowanie kolorów), ale zawsze kupuje z x-komu (i im ufam), czy ten sklep komputronika na allegro to zaufana sprawa? 

https://allegro.pl/oferta/lenovo-y530-144hz-i7h-8gb-512pcie-gtx1050ti-win10-8098633676 4249 + 8GB ram + dysk SSD 1TB

Jeszcze teraz w związku z pojawieniem sie tych Y540 mam dylemat:

https://www.morele.net/laptop-lenovo-legion-y540-81sy007fpb-6105526/ 4500 + 8GB ram + dysk SSD 1TB

fajna opcja bo dosyć tania (przynajmniej mi sie tak wydaje), musiałbym dokupić jeszcze kość ramu i dysk SSD (ogólnie dziwna specyfikacja, z tą kartą i procesorem, ale raczej by mi pasowała)

https://www.x-kom.pl/p/507094-notebook-laptop-173-lenovo-legion-y540-17-i7-16gb-2561tb-win10x-gtx1660ti.html 5300 

to 17 cali mi chyba az tak nie bedzie przeszkadzac, dysk HDD w przyszłosci zamienie na SSD, matryca gorsza bo wg producenta 72% pokrycia sRGB

I teraz mam pytanie główne. Co byście z tych trzech wybrali? Warto dopłacać do tego y540? Wolałbym kupic laptopa już teraz i nie czekać do września. Najważniejszy chyba jest jednak dla mnie procesor (nie wiem tak dokładnie czy programy których uzywam wymagaja az takich mocnych kart, rendery i tak idą na procesorze), dlatego zastanawiam sie czy nie lepiej troche zaoszczedzic i wziac Y530 z dobrą matrycą i dyskiem ssd, a z drugiej może jednak te nowe mają lepsze chłodzenie i są bardziej przyszłościowe? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Nie obrażaj się. Napisałeś takie wymagania, że chciałem Cię uchronić przed zmarnowaniem 5000zł. Inni też to w przyszłości przeczytają więc może kogoś uratuję. Laptop za 5000zł będzie takim samym kiblem do renderingu jak ten za 2000zł. Tak z ciekawości napisz na czym pracujesz w biurze?

Jeszcze doczytałem, że wartością dla ciebie jest 144Hz a matryca która nie potrafi prawidłowo wyświetlać kolorów to już pikuś. Jakbm rozmawiał z moim 13 letnim synem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KonradRak napisał:

 

Nie obrażaj się. Napisałeś takie wymagania, że chciałem Cię uchronić przed zmarnowaniem 5000zł. Inni też to w przyszłości przeczytają więc może kogoś uratuję. Laptop za 5000zł będzie takim samym kiblem do renderingu jak ten za 2000zł. Tak z ciekawości napisz na czym pracujesz w biurze?

Jeszcze doczytałem, że wartością dla ciebie jest 144Hz a matryca która nie potrafi prawidłowo wyświetlać kolorów to już pikuś. Jakbm rozmawiał z moim 13 letnim synem.

 

Nie wiem czy zrozumiałeś co napisałem (wnioskuję że jednak nie do końca), ale przytoczona przeze mnie matryca nie ma dla mnie wartości z punktu widzenia jej częstotliwości odswiezania, a właśnie dobrego odwzorowania kolorów - 144 Hz to dla mnie tylko wyznacznik modelu matrycy. A przyrównanie do Twojego syna - cóż z całym szacunkiem mu współczuję skoro jemu też służysz pomocą w ten sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...