Skocz do zawartości
mautokar

Zestaw ~8000 zł gry, docker, android

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, jakieś pół roku temu planowałem kupić zestaw na Intelu 9900k. W tamtym momencie miałem informację, że będę mógł go kupić za ok. połowę ceny. "Promocja" cały czas nie przychodziła, więc stwierdziłem, że czekam na premierę nowych Ryzenów i wtedy zdecyduję jaką platformę wybieram.

Początkowy zestaw:

CPU: Intel Core i9 9900k
GPU: MSI GeForce RTX 2070 ARMOR -> MSI Geforce RTX 2070 SUPER VENTUS
RAM: Patriot 32GB 3200MHz Viper 4 CL16 (2x16GB)
Płyta Główna: Gigabyte Z390 AORUS PRO WIFI
Dysk:  Samsung 970 EVO 1TB -> coś w rodzaju Corsair MP510 1TB
Zasilacz: Seasonic 650W Focus Plus 80 Plus Gold
Chłodzenie: be quiet! Dark Rock Pro 4
Obudowa: Fractal Design Define C

Zastosowanie to głównie gry oraz programowanie (+ wszystko co z nim związane). Z zasobożernych zadań to przede wszystkim uruchamianie dockerów/VM (dlatego aż 32GB RAM), programowanie na Androida i praca na innych dużych projektach.

Wymiana podzespołów na AMD o której myślę to:
CPU: AMD Ryzen 7 3700x
Płyta Główna: Gigabyte X570 AORUS ULTRA (?)

9900k wybrałem bo mogę, no i ma najlepsze osiągi w grach i (do nie dawna) w innych zastosowaniach. Z drugiej strony jest drogi i gorący. Ryzen 9 kusi (12 rdzeni!), ale w grach daje podobne rezultaty jak 3700x, a ten procesor i tak dogania 9900k w aplikacjach, no i pozwala na oszczędności. Z drugiej strony mógłbym też wziąć 9700k - czyli zaoszczędzić i mieć dalej lepszą wydajność w grach niż Ryzeny. Myślę jednak, że Ryzen jest bardziej przyszłościowy. Nie planuję modyfikować platformy co roku. Mam nadzieję, że taki zestaw przetrwa 3-5 lat, a z mniejszymi modernizacjami (np. Ryzeny 4xxx) może i dłużej.

W przypadku platformy AMD chcę zrezygnować z dodatkowego chłodzenia, tylko użyć dołączone do procesora - kolejne 300 zł w kieszeni, a zawsze można dokupić. Wybrałem chipset X570, ponieważ chciałbym modernizować platformę jak najdłużej się da, a za te 2-3 lata PCIE 4 może zacząć mieć znaczenie. Zależy mi na module WiFi zintegrowanym z płytą główną, chyba że jesteście w stanie polecić coś na PCIE o podobnej wydajności i w podobnej cenie całościowo.

Obudowę wybrałem wyciszoną, ponieważ na tym mi zależy. W przypadku Intela pewnie musiałbym uważać z temperaturami, ale i tak nie planowałem mocnego OC. AMD jest chłodniejsze i OC jest mierne...

Zakup prawdpodobnie chciałbym zrealizować pod koniec lipca lub w sierpniu. Z jednej strony chcę poczekać na większą dostępność, ale z drugiej dość już mam czekania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka podpowiedź, sugestia ode mnie dla ciebie do rozważenia, choć nie mówię że to co sobie wybrałeś jest "kiepskie".

Gigabyte X570 AORUS ULTRA -=> https://www.x-kom.pl/p/504423-plyta-glowna-socket-am4-gigabyte-x570-gaming-x.html

lub https://www.x-kom.pl/p/500399-plyta-glowna-socket-am4-msi-mpg-x570-gaming-plus.html

Cooler be quiet! Dark Rock Pro 4 -=> Cooler https://www.sferis.pl/chlodzenie-do-procesora-arctic-cooling-freezer-34-esports-duo-acfre00061a-p628080?nobid

MSI Geforce RTX 2070 SUPER VENTUS -=> https://www.morele.net/karta-graficzna-zotac-geforce-rtx-2080-amp-edition-8gb-gddr6-zt-t20800d-10p-4142536/

 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie gry wymagają danej ilości rzeczonych rdzeni/wątków...

Ile rdzeni/wątków obsługują aplikacje których używasz, i czy będą aktualizowane do obsługi większej ich ilości...

Do przemyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michikun:

- płyta główna - nie upieram się przy żadnej, chodzi mi tylko o wbudowany moduł WiFi (obecnie używam po USB no i cóż, nie jest to najwyższa jakość), a te płyty go nie mają; obecnie najtańsza taka karta to https://www.x-kom.pl/p/500398-plyta-glowna-socket-am4-msi-mpg-x570-gaming-edge-wifi.html, ale słyszałem różne opinie o płytach od MSI...

- jeśli chodzi o cooler to wybór jest prosty AMD -> stock, Intel -> top (dlatego be quiet, ew Noctua); gdyby okazało się, że AMD potrzebuje lepszego chłodzenia to coś sobie znajdę :)

- jeśli chodzi o kartę graficzną to staram się tu nie przesadzać - nie jestem kimś kto potrzebuje 200+ FPS i wszystko na Ultra; nie jestem przekonany czy dopłata do 2080 jest opłacalna w świetle różnicy między tymi kartami; prędzej zastanawiałbym się nad 2060 Super albo Radeonem 5700XT (ale ten niestety szybko na rynek podobno nie zawita w wersjach niereferencyjnych...)

@voxcordi nie jestem specjalistą od gier, ale taka maszyna wirtualna potrafi zeżreć trochę zasobów. Dodatkowo ma to być zestaw na ładnych parę lat, a jednak widać trend do większej ilości rdzeni. Właśnie z powodu takich rozmyślań nie zamierzam pchać się Ryzen 3900X - nie jestem przekonany czy byłbym w stanie wykorzystać 12/24

Dzięki za propozycje ;)

Najbardziej się zastanawiam nad konkretnym modelem grafiki i płyty głównej (czekam na odpowiednie porównania chociażby na PurePC). Dodatkowo zastanawiam się jak taka wyciszona obudowa będzie wpływać na temperatury przy tych podzespołach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od ponad 2 lat "siedzę" na 7900X + Quadro P5000. Do kilku VM używam tylko przypisanych rdzeni z wyłączeniem HT. Nie narzekam.

Wszystko zależy od zaawansowania pracy i spodziewanych wyników. Jednakże staraj się dobierać hardware do możliwości/zaleceń software. Pracuję od wielu lat na platformach HEDT, które zapewniają "dłuższe życie" bez drastyki spadków wydajności, mając na uwadze niepowtarzalny soft pisany jeszcze pod Vista. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to właśnie w 1440p nie ma co mówić o 200 FPSach bo tyle nie będzie :) zawsze zatem możesz tak ułożyć zestaw, żeby przy okazji dobrać monitor

https://www.morele.net/monitor-acer-nitro-vg240ybmiix-um-qv0ee-001-4585410/

Trochę szkoda kupić taki sprzęt i "męczyć" się na 1080p i mniejszej matrycy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michikun zależy w jakiej grze ;) generalnie 2070 Super jest tylko 5-10% gorsza od 2080 a trzeba dopłacić ~700 zł. Różnica w wydajności pomiędzy 2060 S i 2070 S jest może mniejsza, ale trzeba też dopłacić tylko ~300 zł. Planuję wydać sporo (moim zdaniem) pieniędzy na komputer, ale próbuję znaleźć optimum pomiędzy wydajnością a ceną. Moim zdaniem 2070 S jest akurat dobrym kompromisem w moim przypadku.

To samo tyczy się procesora. Mógłbym kupić 3900X, ale 12 rdzeni nie jest mi potrzebne, a oszczędzam w ten sposób ~700 zł ;) @voxcordi moje uruchamianie VM itp ma raczej charakter testowy - czasem projekt trzeba przetestować na specyficznej konfiguracji i ona po prostu może zająć trochę zasobów. Natomiast nie muszę hostować VM "na co dzień", więc nie potrzebuję "profesjonalnego" rozwiązania. Przy tym ceny procesorów X lub Threadripper skutecznie mnie odstraszają.

@Michikun skoro już mówimy o monitorze, to tak jak mówiłem celuję w 2K, 27'. Używam w pracy obecnie 27 cali, ale 4K i muszę mieć włączone skalowanie. Prywatne biurko jest o wiele mniejsze niż w pracy, więc nie ma sensu kupowanie monitora większego niż te 27, a dzięki monitorowi 2K nie będę musiał skalować obrazu - podobno Windows słabo sobie z tym radzi (w pracy używam Maca), a i gry nie będą aż tak obciążały.

Zastanawiam się natomiast nad monitorem z G-Sync. Te certyfikowane mają chyba wszystkie odświeżanie na poziomie 144 Hz. Odnośnie gier to zdarza mi się grać w Wiedźmina, AC itp (pewnie Cyberpunk za rok), ale również CS: GO i tam dodatkowe odświeżanie może się przydać. W CS: GO 2070 S powinno wydać te 144 klatek bez nadmiernego obciążenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już niekoniecznie tak jest teraz ponieważ Nvidia wciągnęła ostatnio na listę kompatybilnych monitorów sporo produktów i na monitorach z Freesynciem da się odpalić GSync :) pytanie tylko czy chcesz monitor na TNce wiadomo wyjdzie najtaniej i w dynamicznych grach najlepiej czy bardziej zależy ci na tym, żeby jednak kolory wyglądały żywo i żeby przyjemniej oglądało się filmy czy seriale na monitorze, więc wtedy lepsza będzie matryca VA. No bo wiadomo IPS to tak typowo do pracy dla grafika/montażysty.

Co do kart okej zrozumiałem przekaz zatem max w co pójdziesz to RTX 2070 Super. Brałbym zatem ten model bo Ventus ma o 30MHz niższe zegary.

https://www.x-kom.pl/p/505287-karta-graficzna-nvidia-gigabyte-geforce-rtx-2070-super-gaming-oc-white-8gb-gddr6.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pablo27

Na Twoim miejscu myślałbym o czymś 27" cali 4K UHD, bo jest to bardziej przyszłościowy wybór pod filmy, ale w szybkich grach FPS lepszą opcją będzie monitor 1440p 120Hz, albo 1080p 120Hz. W bardziej wymagających grach przy rozdzielczości 4K trzeba lekko zejść z detalami, aby płynnie pograć na karcie 2070. 

 Skalowanie w Windowsie nie stanowi problemu. Start, l. myszy/ustawienia/ekran/skala zmieniasz rozmiar tekstu na 175% . Jak Chcesz monitor 1440p, to też jest to dobrym rozwiązaniem i tutaj można pokusić się o 144Hz. Kwestia też czy chcesz prosty monitor, czy zakrzywiony.

Nie myśl, że pomiędzy i7 a i9, czy najnowszym Ryzenem w grach, lub programowaniu poczujesz różnicę, która jest widoczna bardziej na liczniku FPS. Można taniej zamiast i9 dać i7 bez k, oraz tańsze chłodzenie i też będzie rakieta. 

 Mocarne bebechy w małej obudowie. Jak coś z Fractala pod tak mocny sprzęt, to co najmniej Define S. Dysk zobacz PNY XLR8 CS3030. Wydajnością jest zbliżony do EVO 970 i tańszy. 

Czekanie na promocje i nowe Ryzeny jak dla mnie nie ma sensu. Tak można czekać w nieskończoność a procesory intela dobrze trzymają cenę, więc na promocje raczej bym nie liczył.

Naprawdę te kilka klatek do przodu w grach nie zrobi różnicy a pół-pasywny układ chłodzenia karty 2070 Armor robi robotę.

Poniżej moja propozycja zestawu komputerowego z monitorem w kwocie do max 8k.

https://www.x-kom.pl/lista/xya1liufw

 

 

Edytowane przez pablo27

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytania kontrolne - te Dockery/VM chcesz uruchamiać na hoście z Windows, czy Linux? Poza tym - jaki workflow wymaga od Ciebie dockerów/vm przy programowaniu dla Androida? Chcesz stawiać lokalnie także backend? Jeśli tak - to ile na raz aktywnych "backendów"? Wbrew pozorom programowanie nie jest mocno rdzenio/procesorożerne  (Mało kto potrafi napisać sensowną aplikację wielowątkową) - bardziej RAM - tutaj 32GB wydaje się słuszne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli programujesz backendy, to ja bym rozważał więcej rdzeni. Tutaj nawet nie chodzi o to, czy dana aplikacja to wykorzysta, a o to ile różnych aplikacji możesz ze spokojem odpalić jednocześnie, nawet jeśli ostro coś mielą. A jak masz wolne zasooby, to zawsze możesz zapuścić prime;-) Ale tu zgodzę się też z Baratem, że RAM jest nawet istotniejszy. U mnie 32gb to byłoby minimum, bo to 32 jest często na styk. Mam aktualnie 64 i 4 gniazda wolne gdyby przydało się więcej.

Zobacz że same IDE potrafią nieco skonsumować (szczególnie te spod skrzydeł JetBrains - są świetne, ale lubią ram), do tego przeglądarka i 30 zakładek do stack overflow;) odpalone backendy etc.

O grafice do gier się nie wypowiem bo nie gram;-) Sam planuje wymianę mojej, ale pod ML.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michikun wiem, że NVidia wrzuciła ostatnio modele z FreeSync to swojego programu GSync. Chodziło mi bardziej o ogólną ideę. Generalnie celuję w rozmiar 27 cali, rozdzielczość 2K i odświeżanie 144 Hz. Nad tym zakupem będę się jeszcze zastanawiał później, więc pewnie rozważę również Twoją propozycję ;)

Propozycję karty również rozważę, chociaż nie uważasz, że 30 MHz dałoby się podkręcić również tego Ventus? Cholera teraz zaczynam faktycznie się zastanawiać nad 2800 :p - muszę dać sobie czas na przemyślenie tego na chłodno, ale pewnie zostanę przy 2070 S.

@pablo27 dzięki za propozycję zestawu. Jak pisałem wyżej nie mam zamiaru grać na FullHD, tylko 2K - 4K jest dla mnie za małe do sensownej pracy.

Jeśli chodzi o komputer to bliższe mi drugie podejście. Komputer ma być mocny ogólnie, również w grach. Przy czym nie zależy mi na wyżyłowaniu zestawu specjalnie pod gry.

Widzę, że temat karty graficznej i monitora ciągle tutaj powraca, więc może przedstawię głębiej swój tok myślenia.

Generalnie gram (lub chcę grać) w 2 typy gier. Pierwszy to szybkie strzelanki jak CS: GO lub TF2 (:D) - tutaj myślę o szybkości, a przy tym nie są to wymagające gry, więc żadna karta z 2xxx nie powinna mieć z tym problemu. Drugi to gry AAA, tutaj muszę zaznaczyć, że np. takiego Wiedźmina 3 przechodziłem poniżej 30 klatek na sekundę w najniższych możliwych ustawieniach. Z tego powodu myślę, że jak w grze będzie 60+ to dla mnie wystarczająco. Plus monitora GSync (FreeSync) jest taki, że "widzę" tyle klatek ile karta faktycznie jest w stanie uzyskać (czyli np. 80, albo 100). Wybranie karty 2070 S jak pisałem wcześniej jest pewnym punktem stycznym pomiędzy ceną, a wydajnością i wybrałem go w pełni subiektywnie. Półpasywny układ chłodzenia jest bardzo interesujący i dlatego właśnie wcześniej wybrałem 2070 Armor, ale jednak 2070 S jest średnio o jakieś 15% lepszy w rozdzielczości 2K.

Różnicy pewnie wielkiej nie będzie w grach pomiędzy tymi procesorami. W pracy jednak wydaje mi się, że dodatkowe wątki w AMD czy i9 mogą pomóc. Natomiast rozumiem próbę zbicia kosztów.

Zdaję sobie sprawę, że kości 3200 MHz to taka średnia półka obecnie, ale w przypadku 32GB ciężko o więcej. Specjalnie przeprowadziłem test u siebie w pracy - odpalony Chrome (zawsze mam wiele zakładek...) + Intellij + kompilacja projektu + Docker zajął mi niecałe 14GB RAM. W domu pewnie nie będę odpalał tak wymagających projektów, więc rozważę zejście do 16GB za to pójście w wyższe taktowanie.

Define S jest strasznie dużą obudową. Define C to pełnowymiarowy ATX, a ludzie wciskają czasem i9 w mniejsze obudowy. Na płycie będzie jedynie proc + blok chłodzenia i karta graficzna, zasilacz w piwnicy. Nie wydaje mi się, żeby tego miejsca było aż tak mało w Define C. Masz na to jakieś porównania?

Jeśli chodzi o dysk SSD, to zdecydowanie się zgadzam. Napisałem o Corsairu jako przykład. Jeśli dobrze pamiętam to ten PNY używa tego samego kontrolera. Wybiorę ten, który będzie bardziej atrakcyjny w momencie zakupu.

Nie czekam na promocje sklepowe, a Ryzeny już wyszły :) Właśnie dlatego założyłem ten wątek.

@barat w pracy używam Mac OS. W domu do pracy preferuję Linuksa. Android to przykład, piszę również aplikacje backendowe (głównie Java). Jeśli chodzi o Docker to właśnie mi uświadomiłeś, że poza laborką na uczelni nigdy nie uruchamiałem go na Windowsie. Z resztą rozmiar tych obrazów na Windowsie jest tragiczny... (chyba że coś się zmieniło w ciągu ostatniego roku). Oczywiście, programowanie samo w sobie nie jest mocno zasobożerne. Tutaj bardziej chodzi o uruchomienie platformy testowej (stąd VM/Docker) oraz kompilacja (ale to bardziej jeden wątek). Jako, że rozwijam aplikacje serwerowe, podczas ich działania też są w stanie stworzyć mnóstwo wątków. Także ma to być ogólnie komp do spokojnej pracy w backend + Android (głównie z sentymentu, nie pracuję obecnie na tej platformie, ale mam kilka pomysłów na hobbystyczne projekty) przez kilka najbliższych lat.

No i teraz jeszcze jedna sprawa. @Michikun @pablo27oraz @barat. Wczoraj założyłem wątek, a dzisiaj dowiedziałem się, że w końcu jest dostępny i9 9900KF (niestety wersja bez wbudowanej grafiki) w cenie poniżej Ryzena 3700X. Wygląda na to, że Intel jest o wiele bardziej opłacalny, jako że jest trochę szybszy od 3700X w normalnym użytkowaniu i kilkanaście procent szybszy w grach.

Plusem Ryzena jest bardziej przyszłościowa platforma. Gdyby udało mi się spełnić moje założenie (komputer działający 5+ lat z modernizacjami), to za te 3 lata mógłbym na Ryzenie wrzucić nową, mocną grafikę z PCIe 4.0 no i pewnie wymienić procesor na jakiś nowszy model.

Idąc w Intela ograniczam się tylko do tej jednej rodziny procesorów i płyt głównych (nowe procki na pewno będą wymagały nowszych płyt), no i mam tylko PCIe 3.0. Zdaję sobie sprawę, że obecnie to nie robi różnicy, ale za jakieś 3 lata pewnie warto będzie mieć 4.0. Z drugiej strony ta cena, która powoduje że Intel staje się super opłacalny w dzisiejszych realiach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@FooHamBarSpam tak jak pisałem wyżej, obecnie w pracy korzystam z Macbooka Pro 2015 - intel i7 4/8 i 16GB RAM. Sam Intellij zżera mi ok. 4GB RAM przy jednym projekcie odpalonym. Natomiast przy szybkim teście doszedłem do ~14GB ogólnego zużycia. Dlatego chcę wybrać proc 8/16 + 16/32GB (teoretycznie 16 starczy, ale jednak lepiej mieć zapas) - jak mówiłem w domu raczej będę odpalał lżejsze projekty.

Taka ciekawostka, że koledzy z innego działu (bardziej wymagająca aplikacja) dostali upgrade do Macbooka i7 8/16 + 32GB RAM bo na starszych ciężko im się pracowało XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie pomyliło Ci się coś? ta wersja KF stoi po 2300-2400zł, a przecież Ryzen 3700X kosztuje niecałe 1500zł :) chyba, że porównywałeś cenę do 3900X i źle po prostu napisałeś?

No tak to już jest, że "kusi" brać to czy tamto jak nagle na rynku pojawia się dużo rzeczy. Wybór jest ogromny, grunt to budować rozsądnie zestawy, a nie porywać się z motyką na słońce.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pablo27

 Osobiście preferuję intela, chociaż są ludzie, którzy programują i korzystają również z procesorów AMD Ryzen. Plus to może i rozbudowa. Znowu i7, czy i9 to proc na długie lata bez konieczności rozbudowy.

Tak ludzie wciskają i9 do mikroobudów, ale nie liczą na cichą rozgrywkę a potem zakładają tematy, że procesor ma 100c, albo karta łapie thermal throttling. CPU i GPU w małej obudowie będą trzymać wysokie temperatury a w dużej jest chłodniej. 

Ventus nie ma pół-pasywnego chłodzenia. Jak 2070 Super, to za 2,4k jest od Gigabtyte OC. Do Cs Go, czy innych mniej wymagających gier to zbyteczny wydatek, ale jakbyś chciał pograć w najbardziej wymagające tytuły w tym również te, które mają się ukazać, to można te 300zł zainwestować w wydajniejsza grafikę. Karty z pół pasywnym trybem podczas normalnego użytkowania typu net, czy filmy nie słychać. Jak włączasz grę, to uruchamiają się wentylatory.

Edytowane przez pablo27

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam projekt z ELK w Dockerach więc moje 16GB w Dell 5490 ledwo zipie, ale to wina samego ELK, bo kontenery LXC są same w sobie lekkie :D 

Pytałem o Windowsa, bo tam Docker wymaga włączenia Hyper-V, co wyklucza Virtualboxa.

Pomijam już sam fakt tragicznej wydajności shared volumenów (dotyczy to też Mac). Długi czas walczyłem na MBP (nawet popełniłem artykuł https://espeo.eu/blog/docker-for-mac-performance-tweaks/), ale ostatecznie po prawie 2 latach się poddałem i firma wymieniła mi na wspomnianego Della. 

Na Twoim miejscu zagrałbym na loterii i kupiłbym 3700x i 32GB ramu, licząc, że Zen2+/refresh też będzie na AM4. Intel przez najbliższe lata jeszcze nie zaproponuje nic odkrywczego.

Sam w sumie się waham, bo mój 4790k kończy się na 4.5Ghz ... czekam jednak gdzieś do września jak Intel pokaże Gen10, a AMD ustabilizuje soft.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michikun nie pomyliło mi się ;) po prostu super okazja :D

@pablo27 zdaję sobie sprawę, że taka i9 to potwór pod względem temperatur, ale ostatecznie define c też nie jest taka całkiem mała.

Karta graficzna - ma mieć zapas, ma spokojnie uciągnąć Cyberpunka np. oprócz tego mam do ogrania np. AC od 4 wzwyż (3 to ostatnia wersja na której byłem w stanie grać...). Oczywiście półpasywne chłodzenie jest fajne (zasilacz wybrałem półpasywny), niestety oferta jest ograniczona.

Wracając do obudowy, to jakoś ciężko mi uwierzyć w dużą różnicę w temperaturach pomiędzy define c i s. Co innego meshify c, która ma w zasadzie cały przód otwarty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pablo27

Z małych obudów już lepiej dać Meshify. Jest jeszcze większa Meshify 2, ale kosztuje dużo i jest duża. Nie szkodzi, że przód jest zamknięty. Define S ma większe wentylatory 14Fi 1xprzód/1xtył i zapewni wystarczający przepływ powietrza. Po bokach są  szczeliny z których zasysane jest powietrze.  W Define C są dwa mniejsze wentylatory 12fi takie jak w Meshify. Dopiero większa Meshify 2 ma 14-stki. Zasilacz 550w wystarczy. Może i9 + 2070 dadzą radę w Define C i nie będzie throttlingu. Nie chcę Cię wprowadzać w błąd, jednak osobiście pod tak mocny sprzęt z Fractala wybrałbym Define R6, lub tańszą Define S.

Edytowane przez pablo27

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pablo27 z ciekawości porównałem sobie jeszcze raz define c/s/r5/c mini (zastanawiałem się nad mniejszym rozmiarem). S i R5 są o ok. 10 cm dłuższe od C. Pozostałe wymiary są prawie takie same. Fakt, C ma w zestawie wentylatory 120mm, ale jest możliwość zamontowania również 140mm (góra, przód). Mimo wszystko zostanę przy Define C :)

Jeśli chodzi o wersję mini, to jest ona niestety tylko jakieś 4cm niższa, a przez to nie pozwala już na montaż pełnowymiarowych płyt ATX...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@barat piszesz, że obecnie wybrałbyś pewnie Ryzena (ze względu na przyszłość). Nie wiem czy czytałeś mój wcześniejszy komentarz. Dalej wybrałbyś Ryzena 3700X, jeśli trochę taniej mógłbyś kupić Intela i9 9900k? Procesor sam w sobie powinien wystarczyć na wiele lat, ale martwi mnie, że może to być ostatnia generacja, która nie wspiera PCIe 4.0 i za te kilka lat będzie to odczuwalne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej bym się martwił tym, że będzie zmiana socketa u Intela niedługo, a nie PCIE 4.0. Tak dla przypomnienia PCI Express 4.0 "wymyślono" sobie w 2017 roku, dwa lata zajęło wprowadzenie go na rynek. Nawet RTX 2080 Ti nie wykorzystuje w pełni potencjału PCI Express 3.0, a co do piero 4.0 także nie przejmuj się tym nadto. Chyba, że patrzysz na to ze względu na dyski twarde, ale i tutaj trzeba pamiętać, że za nowości zawsze się "srogo" płaci. Z drugiej strony według przewidywań zachodnich ekspertów AMD w 2021 przejdzie na socket AM5 bo mniej więcej wtedy powinny wejść na rynek pamięci DDR5. Także tak czy siak na pewno Intel zmieni socket już przy Comet Lake, więc na ten moment według rokowań bardziej opłaca się iść w AMD bo jak teraz weźmiesz 3700X z płytą X570 to na 99% będziesz mógł za rok-półtora na tego mobasa wrzucić Ryzena 4900 i będzie hulał, aż miło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michikun właśnie o to mi chodzi. Wybierając Intela nie będę mógł przejść na lepszy procesor bez jednoczesnej zmiany płyty głównej (które obecnie kosztują dosyć spore pieniądze).

Czytałem gdzieś, że AMD gwarantuje wsparcie dla socketu AM4 do 2020. Myślę więc, że może wyjść jeszcze jedna generacja procesorów na te płyty (Zen 2+).

Ja natomiast staram się myśleć w okresie 5-letnim. Tak więc plusy platformy AMD:
- prawdopodobna możliwość wymiany procesora na lepszy (nawet używany) za jakieś 3-4 lata
- wykorzystanie PCIe 4.0 w przyszłości - zakładam tutaj wysycenie złącza PCIe 3.0 za jakieś 2 generacje kart (znowu ok. 3 lata), a więc w tym momencie złącze zacznie ograniczać możliwości karty; dodatkowo podobno nowe konsole też będą na tej samej architekturze, więc biorąc pod uwagę to + trend do ładowania coraz większych tekstur, wysycenie łącza w ciągu kilku lat wydaje się realne

Intel ma w zasadzie tylko przewagę w grach (3700X jest mniej więcej na równi z nim w pozostałych zastosowaniach). Gdyby nie ta możliwość kupna Intela bardzo tanio, w ciemno poszedłbym w Ryzena. Prawdę powiedziawszy nawet przy takiej obniżce zaczynam się skłaniać ku Ryzenowi, właśnie przez bardziej "przyszłościową" platformę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tej przewagi w grach to zależnie od tytułu. Czasem to są 2-3 klatki, czasem 5 klatek, wiadomo że w pojedynczych przypadkach to rośnie nawet do 15 FPSów, ale niejako cię to "zamyka". To trochę tak jakbyś chciał kupić i5-9400F na płycie ze "słabszym" chipsetem automatycznie sam zamykając sobie możliwość rozbudowy. Tak samo jest tutaj z tym twoim intelem. Kupisz wymaksowany zestaw na dany moment, lecz będzie to sprzęt bez "przyszłości". Dlatego nie zastanawiaj się tylko idź w Ryzena 3700X tak jak planowałeś. Ważne, żebyś po prostu wrzucił tam cooler bo z pierwszych testów wynika, że ten boxowy przy dłuższym i konkretniejszym użytkowaniu PC radzi sobie średnio. Bierz tego Arctic Freezer 34 eSports Duo, chyba że zamierzasz składać zestaw w jednym konkretnym sklepie to wtedy sięgnij po Fortisa albo Grandisa od SilentiumPC, mają dobry stosunek ceny do jakości.

Ciekawostka Asus podał, że z płyt na chipsecie B450 te z serii TUF i Prime wspierają PCIE 4.0.

asusjo.jpg

Edytowane przez Michikun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ciekawy artykuł na temat PCIe - https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-rtx-2080-ti-pci-express-scaling/ Wynika z niego, że różnica pomiędzy x16 a x8 to tylko kilka procent. Skoro x8 ma podobną przepustowość co PCIe x16 2.0, to znaczy że karty tak naprawdę dopiero zaczęły wykorzystywać PCIe x16 3.0. Do limitu tego interfejsu wydaje się jeszcze daleko.

Ja czytałem jedynie recenzje twierdzące, że stockowy cooler jest ok. Czytałem jedynie opinie, że jest głośny, a tego chciałbym uniknąć. Jest duża różnica pomiędzy SilentiumPC Grandis a Be Quiet Pure Rock Pro 4? Byłem już zdecydowany na Be Quiet, więc jego wybór by mnie aż tak nie bolał. SilentiumPC wydaje się często polecaną marką, przynajmniej w tańszych zestawach. Ostatecznie jest prawie 2x tańszy od Be Quiet...

Widziałem tę tabelkę dot. starszych płyt głównych. Problem jest taki, że PCIe x16 4.0 z jakiegoś powodu jest wspierane tylko w najtańszych konstrukcjach. Z drugiej strony nie ma to pewnie aż takiego znaczenia. Mógłbym wybrać konstrukcję na x470, ale chyba ze względu na możliwości podkręcania RAM i procesora x570 będzie lepszym wyborem? Tak jak pisałem zależy mi na wbudowanym WiFi, dlatego zastanawiam się nad tymi płytami:
- MSI MPG X570 GAMING PLUS ~845zł
- MSI MPG X570 GAMING EDGE WI-FI ~935zł
- MSI MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI ~1219zł
- Gigabyte X570 AORUS ULTRA ~1349zł

No i zostaje kwestia RAM. Przy 32GB znalazłem tylko kilka sensownych modułów z częstotliwością >3200MHz:
- Corsair Vengeance, DDR4, 32 GB,3333MHz, CL16 ~770
- Kingston Fury, DDR4, 32 GB,3466MHz, CL19 ~900
- HyperX Predator, DDR4, 32 GB,3600MHz, CL17 ~1460

Te ostatnie mają już niezłe taktowanie i opóźnienia, ale kosztują ok. 2 razy więcej niż wybrane wcześniej :/ No i zawsze zostaje opcja pójścia tylko w 16 GB, np. Patriot 16GB 3733MHz Viper 4 CL17 - przy tym rozmiarze, różnica w cenie jest niewielka.

Po weekendzie będę musiał chyba przeprowadzić jakieś testy, ile faktycznie RAM zazwyczaj potrzebuję podczas pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o RAM, to czytałem że trudniej się podkręca pamięci, jeśli używa się wszystkich 4 slotów. Gdyby nie to, mógłbym kupić 16GB i najwyżej dokupić kolejne 16 za jakiś czas.

Jak wygląda możliwość podkręcania RAM? Jeśli dobrze rozumiem, to nie ma żadnych gwarancji, że pamięci które na pudełku mają napisane "3733 MHz" faktycznie będą działać z takim taktowaniem. Jest możliwość kupienia np. pamięci "3200 MHz" i podkręcenia ich np. do 3600?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z "tańszych" płyt WiFi mają jedynie:

MSI MPG X570 GAMING EDGE WI-FI - brałbym tą.
ASUS TUF GAMING X570-PLUS (Wi-Fi) - przy tej płycie koniecznie musi być dopisek wifi bo jest również o 30zł tańsza wersja bez wifi.
Wymieniona przez ciebie Gaming Plus niestety nie ma wifi.

Co do pamięci właśnie jest problem taki, że one chodzą częściej na niższych taktowaniach niż te, które mają fabrycznie podane. W drugą stronę jakieś OC wiadomo może się udać podbić o te 100-200MHz pytanie jak długo owe kości zniosą taką pracę? No i wtedy jest mnóstwo zabawy w biosie z wpisywaniem poszczególnych opóźnień ręcznie. Najlepiej zrób test bo jak się okaże, że wystarczy ci w zupełności 16GB to po co kombinować więcej? Tym bardziej, że ceny są naprawdę wysokie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, mautokar napisał:

@barat piszesz, że obecnie wybrałbyś pewnie Ryzena (ze względu na przyszłość). Nie wiem czy czytałeś mój wcześniejszy komentarz. Dalej wybrałbyś Ryzena 3700X, jeśli trochę taniej mógłbyś kupić Intela i9 9900k? Procesor sam w sobie powinien wystarczyć na wiele lat, ale martwi mnie, że może to być ostatnia generacja, która nie wspiera PCIe 4.0 i za te kilka lat będzie to odczuwalne...

W zasadzie nawet mając w perspektywie rabat - poszedłbym w 3700x ... 9900k to kupno martwej platformy. Zrobiłem tak 3 lata temu - kupiłem 4790k mimo, że już była kolejna generacja - po prostu wtedy bawiłem się w Hackintosha i Haswell był pewniejszy.

Sprzęty wszelakie wymieniam od 20 lat ... dochodzę do wniosku, że czasem lepiej kupić CPU/GPU z półki mid/mid-high z perspektywą upgrade o jedną generację niż ślinić się na High/Enthusiast, które za 1-2 lata i tak może odstawać od średniaków. Zribiłem odstępnstwo przy upgrade z 3570k na 4790k i pomimo iż procek jest spoko stwierdzam, że to nie była optymalna decyzja.

3700x daje Tobie możliwość ewentualnego upgrade na dopracowane 7nm 16c/32t ... do tego może się okazać (aczkolwiek małe szanse), że AM4 zostanie z nami dłużej jeśli AMD uzna ilość pinów za wystarczającą.

Poza tym - jakkolwiek zabrzmi to dziwnie ... programujesz - na prawdę te kilka stów "rabatu" wpływa na Twoją decyzję? Przecież to równowartość kilku godzin pracy. Za rok - jeśli - AMD pozamiata, albo Intel za 2 lata coś wymyśli i tak będzie cię korcić wymiana, więc całe to rozważanie i tak będzie bez sensu ...

Edytowane przez barat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@barat obecnie też skłaniam się ku Ryzenowi ze względu na bardziej przyszłościową platformę. Właśnie takie podejście do kupowania (lepszy mid niż high) przyświecało mi w wyborze karty graficznej. Myślę, że za kilka lat taki 2080 też może być już stary, a przynajmniej płacę ok. 1000 mniej za 2070 Super.

Pieniądze same w sobie nie są problemem, ale nie lubię wydawać ich bez sensu. Inaczej mówiąc staram się zmaksymalizować wartość sprzętu w danych pieniądzach. Niestety zwykle kończy się na tym, że miesiącami zastanawiam się nad konfiguracją, a efekt jest podobny jakbym po prostu kupił to co chciał :/ No ale cóż, teraz przyszedł czas na kupno ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...