Skocz do zawartości
mautokar

Zestaw ~8000 zł gry, docker, android

Rekomendowane odpowiedzi

Przy okazji @Michikun jesteś w stanie (lub ktokolwiek inny) powiedzieć coś na temattych płyt głównych?
- MSI MPG X570 GAMING EDGE WIFI
- ASUS TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI)

Z tego co widzę, to Asus ma kontroler LAN od Intela, podczas gdy MSI posiada od Realteka. Asus ma również "przenośną" antenę, dzięki czemu można ją ustawić w miejscu z lepszym zasięgiem. 

Wiem że jeszcze nikt lub prawie nikt nie ma tych płyt, więc ciężko wyrokować. Może jednak da się coś powiedzieć o ogólnej jakości tych producentów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co udało mi się wyczytać w anglojęzycznych serwisach ten Asus ma ciut bardziej rozbudowaną sekcję zasilania, ale i tak obie są zdecydowanie mocniejsze niż te, które znamy z płyt na B450 czy nawet tańszych konstrukcji X470. Jest bardzo wcześnie niestety ciężko znaleźć jakieś konkretne recenzje lub bezpośrednie porównania obu produktów. Co można powiedzieć na pewno to, że w obu przypadkach jest to średnia półka jak chodzi o produkty MSI i ASUSa.

Edytowane przez Michikun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden z portali opisuje przypadki przegrzewania się płyty AsRocka. Generalnie wygląda na to, że te wiatraczki są dosyć słabej jakości...

Ja generalnie przyjrzałem się jeszcze łącznie 4 płytom. Przy czym skupiłem się głównie na zastosowanym module wireless:
- MSI MPG X570 GAMING EDGE WIFI - Intel® Dual Band Wireless-AC 3168
- ASUS TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI) - Intel® Wireless-AC 9260
- MSI MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI - Intel® Wi-Fi 6 AX200
- GIGABYTE X570 AORUS ULTRA - nie znalazłem informacji o konkretnym module, ale według specyfikacji to coś w rodzaju Intel® Wireless-AC 9260

EDIT: https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/compare.html?productIds=94854%2C99445%2C189347&fbclid=IwAR3ad7hedwQNC93HFZmjedrmyw70iMeeSVijkLwFNgDt4d7G9wbar_YM8-E - porównanie modułów WiFi

W MSI EDGE jest najsłabszy moduł. Teoretycznie i tak nie wykorzystam tej przepustowości (433Mbp), ale jednak nowsze mogą dawać większą stabilność. W pozostałych modułach nie powinno być żadnej różnicy na co dzień odczuwalnej. Jedynie co mnie martwi to te wiatraczki. Ze zdjęć wychodzi, że jedynie MSI zamontowało je grubo poniżej pierwszego slotu PCIe x16...

Pewnie i tak całość skompletuję na początku sierpnia. Do tego czasu może trochę więcej informacji się pojawi, ale pewnie będę wybierał między tymi kartami, które podałem.

Zastanawiam się jeszcze nad RAM. Oczywiście rozmiar to jedna sprawa, ale w przypadku 16 GB czy ty Viper 4 3733 MHz 17CL będą dobre?

Edytowane przez mautokar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, mautokar napisał:

@Michikun dokładnie. Zastanawiałem się nad 5700 XT, ale widziałem i słyszałem kiedyś działanie turbiny na żywo... Któryś portal ostatnio rzucił plotką, że nierefernty mają się pojawić dopiero we wrześniu, a ile można czekać...

Pamiętaj że jeśli będziesz kiedyś chciał się bawić w ML to a) póki co, niestety NVidia wygrywa i nawet nie tyle wydajnością co ekosystemem b) turbina to wówczas olbrzymi plus bo ze spokojem możesz dokładać kolejne karty. Jako że programujesz, to ja bym pracy z ML w przyszłości nie wykluczał - chyba, że robisz tylko fronty/mobilki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brałem udział w kilku projektach związanych z ML na uczelni. Prawdę powiedziawszy nie interesuje mnie ten temat jakoś szczególnie, ale miałem go gdzieś w tyle głowy. Z tego co mi się kojarzy to TensorFlow (chyba najpopularniejszy framework) jest zoptymalizowane pod CUDA. Nawet jeśli kiedyś faktycznie jeszcze będę się tym bawił, to nie sądzę żebym był aż tak przekonany żeby iść w multiGPU.

Z resztą widać to po wyborze tematów magisterskich. Wielu moich kolegów badało zachowanie różnych sieci neuronowych (np. ImagineNet). Ja się zajmowałem "Monitorowaniem wycieków pamięci na JVM" :p

Edytowane przez mautokar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mautokar napisał:

Pewnie i tak całość skompletuję na początku sierpnia. Do tego czasu może trochę więcej informacji się pojawi (...)

Robię dokładnie tak samo, aczkolwiek ja mam zamiar poczekać nawet do września ... a kto wie, czy nie na Black Friday/Cyber Monday jeśli jesień będą miał intensywną (czyt. mało czasu na używanie kompa domowego).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja niestety nie mam obecnie żadnego sprzętu do grania (obecnie używam laptopa, który pozwala mi co najwyżej na grę w cs: go), więc zależy mi na jakichś sensownych ramach czasowych ;)

BTW spróbowałem dzisiaj obciążyć komputer (chodziło mi głównie o RAM) i ponownie nie udało mi się przebić 14GB z kawałkiem, więc myślę że 16 będzie ok. W domu raczej nie będę aż tak katował, a zawsze będę mógł kupić dodatkowe moduły i najwyżej zejść z taktowaniami.

Dzięki wszystkim za pomoc! Wydaje mi się, że wszystko już mam ogarnięte.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen już zamówiony, ale ciągle nie wiem jaką płytę główną wybrać. Część z Was już podpowiadała co wybrać. Ja początkowo chciałem założyć na to inny temat, aby się nad tym osobno zastanowić (po wyborze AMD vs Intel), ale stwierdziłem że lepiej to zrobić w tym samym wątku.

Elementem ograniczającym wybór jest obecność modułu WiFi/Bluetooth na płycie głównej. Zastanawiam się nad 3 modelami:

MSI MPG X570 GAMING EDGE WIFI ~940 zł
+ tania
- posiada najsłabszy moduł WiFi (433 Mbps)
- anteny w zestawie będą wisieć za komputerem, co może zmniejszyć zasięg
- drugi slot m.2 jest mniejszy (ale standardowe SSD chyba i tak mają 80mm, więc się mieszczą)
- drugi slot m.2 z jakiegoś powodu ma tylko PCIe 3.0

ASUS TUF GAMING X570-PLUS (Wi-Fi) ~1040 zł
+ posiada moduł WiFi o dobrej przepustowości (~1.8 Gbps)
+ antena posiada długi kabel
+/- cena do przełknięcia
- wentylatorek jest dosyć wysoko - obawiam się problemów z zasłaniającym je GPU

MSI MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI ~1220 zł
+ najnowszy moduł WiFi (~2.2 Gbps)
+ antena posiada długi kabel
- z jakiegoś powodu PCIe x1 korzystają z wersji 3.0...
- najdroższa

Niestety nie znalazłem informacji o sekcji zasiania na tych płytach, chociaż przejrzałem Manuale dla każdej z nich.

Aby dodać trochę kontekstu, opiszę czym się kieruję przy wyborze. Komputer ma działać sprawnie wiele lat (zakładam 5 letni okres sprawności), w przyszłości może zdecyduję się na upgrade do nowego procesora (o ile taki powstanie i wydajność odpowiednio wzrośnie. Obecnie będzie tam 16GB w 2 kościach, ale nie wykluczam dodania kolejnych 2 do łącznej wielkości 32GB. Jak pisałem wyżej ważna jest dla mnie obecność modułu WiFi oraz żeby działał on sprawnie. Nie zamierzam wykorzystywać konfiguracji multiGPU ani żadnych kart rozszerzeń (na ten moment), a więc pozostałe sloty PCIe będą wolne. Kupuję 1 nośnik m.2, ale może za rok albo dwa dokupię kolejny (np. jeśli powstaną sensowne konstrukcje na PCIe 4) - posiadanie jednego złącza m.2 PCIe 3 nie jest problemem. Wygląd płyty nie ma żadnego znaczenia, jako że będzie zamknięta w obudowie bez okna.

Najtańsza płyta główna wydaje się spełniać wszystkie wymagania. Obawiam się jedynie o ten moduł WiFi - przepustowość jest ok na teraz i prawdę powiedziawszy nie wydaje mi się, żeby w ciągu 5 lat stała się niewystarczająca, natomiast anteny z tyłu obudowy mogą ograniczać zasięg. Płyta Asusa wydaje się dobrą propozycją, ma kilka elementów (mało znaczących) lepszych od najtańszej, ale obawiam się o ten nieszczęsny wentylatorek... Najdroższą cały czas poważnie rozważam - wydaje się dobrze wyposażona, no i te wentylatorki w MSI są chyba jednak lepiej położone. Trzeba do niej dołożyć niestety 200-300 zł. Nie jest to może jakaś olbrzymia kwota (porównując z całym zestawem), ale jednak po co niepotrzebnie wyrzucać pieniądze.

Jakie są Wasze doświadczenia odnośnie producentów tych płyt głównych. Widzicie coś w konfiguracji tych płyt, co je dyskwalifikuje lub obniża ich jakość w porównaniu do reszty? Może macie jakieś informacje na temat tych konkretnych modeli?

Nie znalazłem żadnych sensownych testów tych płyt głównych. Z zakupem mogę się wstrzymać maksymalnie do końcówki lipca / początku sierpnia.

Edytowane przez mautokar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...