Skocz do zawartości
akwarysta88

Jak wykorzystać na laptopie łączę światłowodowe 1 Gb/s ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Podłączyli mi światłowód w domu z orange, mam laptopa DELL który posiada wbudowaną kartę 100 Mb/s, więc nie mogłem wykorzystać mocy łącza, podczas testu internetu maksymalna prędkość to 90 Mb/s, o łączeniu przez wi-fi aby uzyskać prędkość zbliżoną do 1 Gb/s mogę zapomnieć z wiadomych powodów .

 

Zakupiłem wczoraj kartę sieciową 1 GB USB 3.0 marki LINKSYS (wachałem się miedzy nią a D-Link ale sprzedawca polecił LINKSYS)

 

Podłączyłem do portu USB 3.0, i klapa, 320 Mb/s to maksymalna prędkość jaką uzyskałem.

 

Czy ktoś ma pomysł dlaczego ? Co mogę zrobić w tej sytuacji ?

 

Dlaczego tak się dzieje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Połączenie kablowe czy po Wifi ?

USB 3.1 Gen 1 to max. 625 MB/s w idelanych warunkach , do 1,25 GB/s w wersji Gen 2.

Jak nie masz USB 3.1 Gen2 to zapomnij o prędkości ~1 GB/s , w idelnych warunkach to te 625 MB/s .

Jak połączenie było po kablu to jaki to był typ kabla , może też kabel ograniczał - do osiągnięcia tej prędkości potrzebujesz kabla kategorii 6 lub wyżej .

Co do Wifi - teoretycznie da się uzyskać wysoką prędkość , choć sporo zalezy jakiego typu to USB 3.x masz .

Dobry router pracujący w standardzie 802.11 AC / AX + 5GHz i taka sama karta , każde mające po 3 anteny zdolne do pracy na 80 mhz lub nawet 160 mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, reyden napisał:

Połączenie kablowe czy po Wifi ?

USB 3.1 Gen 1 to max. 625 MB/s w idelanych warunkach , do 1,25 GB/s w wersji Gen 2.

Jak nie masz USB 3.1 Gen2 to zapomnij o prędkości ~1 GB/s , w idelnych warunkach to te 625 MB/s .

Jak połączenie było po kablu to jaki to był typ kabla , może też kabel ograniczał - do osiągnięcia tej prędkości potrzebujesz kabla kategorii 6 lub wyżej .

Co do Wifi - teoretycznie da się uzyskać wysoką prędkość , choć sporo zalezy jakiego typu to USB 3.x masz .

Dobry router pracujący w standardzie 802.11 AC / AX + 5GHz i taka sama karta , każde mające po 3 anteny zdolne do pracy na 80 mhz lub nawet 160 mhz

Tak jak napisałem w poście, połączenie kablowe do karty sieciowej LinkSys 1 Gb na USB 3.0.

 

Port USB w laptopie mam tzw. Kombo według technika doradcy w X Kom, powiedział że jest zgodne wstecz z USB 2.0 i wtedy nie osiąga maksymalnych prędkości. Coś mi się to nie zgadza ........

 

W każdym razie mój laptop to DELL 3543 z portem USB 3.0

 

Router to FunBox 3.0, włączony tylko tryb 5 GHZ, ale połączenie jest kablowe, ale nie jestem w stanie uzyskać tego co chciałem .....mimo zakupu karty sieciowej 1 GB.

Mogłem kupić urządzenie firmy D Link albo Edimax, kupiłem LINKSYS, wydaje mi się że wszystkie działają tak samo ....zapewne taki sam układ.

 

 

ps. Kabel to UTP5e długości 5 metrów, sam zaciskałem, podłączyłem do fabrycznego metrowego kabla, nie ma żadnej różnicy, nawet najmniejszej

Edytowane przez akwarysta88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Technik coś ci ściemnia , wszystkie USB są kompatybilne wstecz .

Wg. strony X-komu ten lapek ma 1 port USB 3.0 ( obecnie nazywany USB 3.1 Gen 1 ) , tak jak pisałem transfer w idealnych warunkach to 625 MB/s , w praktyce mniej , realny transfer nie przekracza 500 MB/s .

Niestety w tym sprzęcie nie da się osiągnąć prędkości większej niż 400-500 MB/s , nawet przy użyciu dodatkowych urządzeń bo złącza ( USB czy Express Card jak jest ) na to nie pozwalają .

Wbudowane Wifi to max. wersja N czyli w idealnych warunkach ~ 600 mbit/s ( 75 MB/s ) .

Chcesz wykorzystać w 100% to łącze to tylko nowy lapek z USB 3.1 Gen2 albo złączem TB .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, reyden napisał:

Technik coś ci ściemnia , wszystkie USB są kompatybilne wstecz .

Wg. strony X-komu ten lapek ma 1 port USB 3.0 ( obecnie nazywany USB 3.1 Gen 1 ) , tak jak pisałem transfer w idealnych warunkach to 625 MB/s , w praktyce mniej , realny transfer nie przekracza 500 MB/s .

Niestety w tym sprzęcie nie da się osiągnąć prędkości większej niż 400-500 MB/s , nawet przy użyciu dodatkowych urządzeń bo złącza ( USB czy Express Card jak jest ) na to nie pozwalają .

Wbudowane Wifi to max. wersja N czyli w idealnych warunkach ~ 600 mbit/s ( 75 MB/s ) .

Chcesz wykorzystać w 100% to łącze to tylko nowy lapek z USB 3.1 Gen2 albo złączem TB .

Też mi się wydawało że ściemnia dlatego szybko zakończyłem rozmową z tym doradcą ...

Na wbudowanym Wi-Fi maksymalne co uzyskałem to ok.40 Mb/s, wbudowana karta nie obsługuje AC i 5 GHZ, musialem włączyć w routerze 2,4 GHZ żeby laptop w ogóle zobaczył tą sieć ...

 

Wróciłem więc do kabla i karty na USB, maksymalnie co udało mi się osiągnąć to 350 Mb/s, czyli to jest po prostu maksymalna przepustowość portu USB 3.0 w tym wypadku ?

Bo podałeś że 400-500 MB/s a nie 400-500 Mb/s ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kilokush napisał:

Żeby wykorzystać takie łącze trzeba wydać z tysiąc złotych na router i kilkaset złotych na kartę albo kupić za 25 PLN kupić długą skrętkę.

Nie musi być długa skrętka, wystarczy 5 metrów ;) co i tak mi nic nie da bo karta wbudowana jak wyżej napisałem nie wydala, a dokładnie to port USB 3.0.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kilokush napisał:

Żeby wykorzystać takie łącze trzeba wydać z tysiąc złotych na router i kilkaset złotych na kartę albo kupić za 25 PLN kupić długą skrętkę.

Nawet jak by wydał majątek na router i kartę sieciową ( nie ważne czy klasyczna kablowa czy Wifi ) to na tym lapku tego nie wykorzysta w 100% , nie ważne co by kupił i co by robił .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co tu odpisywać / dodawać .

Wszystko już napisałem w poprzednich postach i nic więcej nie mam do dodania .

Co byś nie kombinował i czego byś nie kupował to i tak nie przekroczysz tych 625 MB/s , w praktyce nawet się do nich nie zbliższysz .

Jak byś miał dobry router ( a nie to co orżnij nazywa routerem ) i dobrą kartę sieciową / okablowanie to realne prędkości do osiągnięcia będą w okolicach 400 -500 mb/s .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, reyden napisał:

USB 3.1 Gen 1 to max. 625 MB/s w idelanych warunkach , do 1,25 GB/s w wersji Gen 2.

Jak nie masz USB 3.1 Gen2 to zapomnij o prędkości ~1 GB/s ,

Przez USB 3.1 Gen 1 widzę przepchali tutaj ~438MB/s:

https://pclab.pl/art76468-14.html

... to duuuuużo więcej, niż potrzeba do całkowitego wykorzystania sieci 1Gbit/s (~113 MB/s max realny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, reyden napisał:

A co tu odpisywać / dodawać .

Wszystko już napisałem w poprzednich postach i nic więcej nie mam do dodania .

Co byś nie kombinował i czego byś nie kupował to i tak nie przekroczysz tych 625 MB/s , w praktyce nawet się do nich nie zbliższysz .

Jak byś miał dobry router ( a nie to co orżnij nazywa routerem ) i dobrą kartę sieciową / okablowanie to realne prędkości do osiągnięcia będą w okolicach 400 -500 mb/s .

Mi tu chodziło o to że raz piszesz mb/s a raz MB, nie wiadomo o jakich wartościach mówisz a jest to ważne, dlatego też chciałem żebyś się odniósł do swojego posta ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Kyle napisał:

Przez USB 3.1 Gen 1 widzę przepchali tutaj ~438MB/s:

https://pclab.pl/art76468-14.html

... to duuuuużo więcej, niż potrzeba do całkowitego wykorzystania sieci 1Gbit/s (~113 MB/s max realny).

Więc skąd ten problem u mnie ?

 

I zaznaczę że moje USB to 3.0 a nie 3.1 ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, akwarysta88 napisał:

I zaznaczę że moje USB to 3.0 a nie 3.1 ...

USB 3.0 to USB 3.1 Gen1, tylko jakaś banda idiotów, która niestety ustala to nazewnictwo, zrobiła taki bajzel, że gorzej już być nie może.

9 minut temu, akwarysta88 napisał:

Więc skąd ten problem u mnie ?

Możliwe przyczyny:

- serwer wysyłający, na którym testowałeś, nie wyciąga więcej niż 320 Mbit/s

- dostawca internetu realnie udostępnił max 320 Mbit/s

możliwe jeszcze inne.

 

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnij tą kartę Linksys USB 3-Eth 1 Gbit do tego laptopa z kartą wbudowaną 1 Gbit, oczywiście do portu USB3.0/3.1Gen1, wepnij w to Eth i zobacz czy jest lepiej/gorzej/tak samo. Jeśli znowu będzie bariera 320 Mbit/s, to obstawiam kiepskość karty.

 

Albo inny test - skopiuj między laptopami duży plik przez sieć LAN - przy 1Gbit/s powinno być ~113 MB/s, jak będzie mniej (np. ~37MB/s), to któryś blokuje ... czyli znowu można by obstawić kartę linksys.

Swoją drogą okolice 30MB/s to bariera USB2.0 - jesteś pewien, że karta ma USB3 i wpinasz w port USB3?

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użyłem innego Speed Test, tego co poniżej zdjęcie ale otwierany w przeglądarce a nie zainstalowany program i już było 100 Mb/s więcej. 

 

Po użyciu wersji  instalowanej na dysku komputera, a nie z przeglądarki wynik mamy jak na zdjęciu :

F7E0E9C5-90FA-473F-9992-E6A9DD3558EC.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy podpiąłeś tą kartę do innego PC i sprawdziłeś przepustowość, o czym wspominałem wcześniej, by wyeliminować opcję, że CPU tego starego laptopa nie wyrabia? (tak, te stronki testujące potrafią nieźle obciążyć CPU, co przy bardzo starych procesorach może doprowadzić do sytuacji, że to właśnie procesor nie wyrabia i nie pokaże pełnej przepustowości przy bardzo szybkim łączu - spotkałem się z tym kiedyś na speedtest.net)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpiąłem do stacjonarki. 850 Mb/s. Nie przypuszczałem nigdy że i5 będzie za wolny do zbyt szybkiego internetu ;) 

 

przeciez i5 piątej generacji to nie taki stary sprzęt jak by nie było, no nic, złoże jakiś dobry stacjonarny a laptopa sprzedam i po sprawie ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, reyden napisał:

Nawet jak by wydał majątek na router i kartę sieciową ( nie ważne czy klasyczna kablowa czy Wifi ) to na tym lapku tego nie wykorzysta w 100% , nie ważne co by kupił i co by robił .

No o tym już zapomniałem. Tak samo jak fakt, że 1000 mbps naprawdę ciężko wykorzystać. Mam 600 mbps i jedyne gdzie można to wykorzystać to Steam i to nie zawsze. Origin EA 60 MB/s maks. MS store jak mulil tak muli. Pliki z serwerów no sterowniki itd i tak mają ograniczenia ale tak mało ważą że ściągają się w sekundy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...