Skocz do zawartości
kilerfcb

i7-9700K gorący !

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Mam od niedawna procesor i7-9700k + chłodzenie arctic freezer 7 pro rev.2 (wiem, niezbyt wysoka półka) + pasta Grizzly Kryonaut. Wszystko to w obudowie SILENTIUM PC Armis AR7 TG RGB. Nie modyfikowałem niczego w BIOS. Procesor w PRIME95, lub np grze AC Odyssey potrafi osiągać kosmiczne temperatury prawie 100 stopni ! Poprzednio miałem i7-3770 bez K i max temp jaką miałem to 65 stopni. Czy może ktoś coś doradzić ? Czy jest jakieś sensowne chłodzenie do 200 zł które obniży temperatury maksymalne do co najwyżej 80 stopni ?

 

 

temp.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka porad dla ciebie, po pierwsze wrzuć coś takiego:

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-grandis-2-xe1436-975165/

lub

https://sklep.hard-pc.pl/p10366,chlodzenie-arctic-freezer-34-esports-duo-white.html

I pomyśl nad dołożeniem wentylatora lub dwóch na górę obudowy, masz tam miejsce z przodu leci ci nawiew z dwóch wentylatorów, z tyłu masz jeden wentylator, który wyciąga gorące powietrze i fajnie, żeby choć jeszcze jeden wyciągał te powietrze do góry poza obudowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. nie uruchamiaj Prime, bo to masakruje tylko procesor i mosfety.

Jak chcesz sprawdzić chłodzenie, uruchom delikatny test w Aida64.

2. przy 90stC radiator musi parzyć w palce - parzy ?

U mnie na chłodzeniu Zalman 9900Led  przy 70stC w stres test aida radiator jest bardzo gorący, z tym że mam cały miedziany radiator:

4000547000_1563741828_thumb.jpg

Uruchom Hwmonitor i stres test w aida64 i daj fotkę po 5 minutach.

Przykład:

4226282900_1563741757_thumb.jpg

Hwmonitor zip. http://download.cpuid.com/hwmonitor/hwmonitor_1.40.zip

Aida https://www.techpowerup.com/download/aida64-extreme/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, leven napisał:

1. nie uruchamiaj Prime, bo to masakruje tylko procesor i mosfety.

Jak chcesz sprawdzić chłodzenie, uruchom delikatny test w Aida64.

2. przy 90stC radiator musi parzyć w palce - parzy ?

U mnie na chłodzeniu Zalman 9900Led  przy 70stC w stres test aida radiator jest bardzo gorący, z tym że mam cały miedziany radiator:

4000547000_1563741828_thumb.jpg

Uruchom Hwmonitor i stres test w aida64 i daj fotkę po 5 minutach.

Przykład:

4226282900_1563741757_thumb.jpg

Hwmonitor zip. http://download.cpuid.com/hwmonitor/hwmonitor_1.40.zip

Aida https://www.techpowerup.com/download/aida64-extreme/

Wygląda to tak:

1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mrcszyman napisał:

Ja bym się upewnił, czy chłodzenie jest aby na pewno dobrze założone plus czy pasta została prawidłowo zaaplikowana/rozprowadzona. Wentylator kręci się chociaż (mogłeś zapomnieć podłączyć cpu fan)? 

Wszystko jest tak jak powinno być, sprawdzałem wszystko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki nie są złe, ale jednak za wysokie.

W grach będzie chłodniej i bezpiecznie.

Jakie masz napięcie Vcore dla procesora ?

Jeżeli w biosie masz ustawiony automat dla Vcore, wejdź do niego i ustaw manualnie na 1.20Volt i zatwierdź.

wykonaj jeszcze raz ten sam test i daj fotkę na forum.

Tylko tak ustaw tabelkę z Hwmonitora, żeby było widać napięcie procesora, a nie Vid procesora - u mnie jest to pokazane.

EDIT: radiator parzy w palce, gdy temperatura osiąga 80stC ?

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Thermalright HR-02 Macho. Ma cichy wentylator i trzyma dobre temperatury na niskich obrotach. Dopiero na wysokich obrotach traci do konkurencji wartej ~300zł.

Możesz poszukać używki na OLX/allegro za około 100zł. Jeśli będzie brakować zestawu montażowego to pisz do Thermalright, gdzie to można kupić.

 

Co do temperatur to ten Arctic Freezer 7 to bieda chłodzenie, do tego procka za słabe. Sprawdź czy się rozkręca do tych swoich 2500RPM. Jeśli nie to podnieś obroty w BIOSie do czasu wymiany radiatora.

Możesz też obniżyć Vcore i taktowanie tymczasowo, by obniżyć temperatury albo zwyczajnie w Windowsie w planie zasilania ustawić maksymalną wydajność procesora na np. 50%.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Nemayu napisał:

Thermalright HR-02 Macho. Ma cichy wentylator i trzyma dobre temperatury na niskich obrotach. Dopiero na wysokich obrotach traci do konkurencji wartej ~300zł.
 

Możesz poszukać używki na OLX/allegro za około 100zł. Jeśli będzie brakować zestawu montażowego to pisz do Thermalright, gdzie to można kupić.

Bez sensu wydatek ostatnio za 140zł w Sferisie był Arctic Freezer 34 eSports Duo.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu
8 minut temu, Michikun napisał:

Bez sensu wydatek ostatnio za 140zł w Sferisie był Arctic Freezer 34 eSports Duo.

 

P14 dziwnie rezonują, gdzieś w łożysku nawet poza obudową i są strasznie irytujące. Te droższe możliwe, że też.

Macho wydajniejszy i jeśli kupi używkę to i tańszy, a co do zużycia wentylatora to mam TY-147 już z 7 lat i działa tak cicho jak działał.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, leven napisał:

Wyniki nie są złe, ale jednak za wysokie.

W grach będzie chłodniej i bezpiecznie.

Jakie masz napięcie Vcore dla procesora ?

Jeżeli w biosie masz ustawiony automat dla Vcore, wejdź do niego i ustaw manualnie na 1.20Volt i zatwierdź.

wykonaj jeszcze raz ten sam test i daj fotkę na forum.

Tylko tak ustaw tabelkę z Hwmonitora, żeby było widać napięcie procesora, a nie Vid procesora - u mnie jest to pokazane.

EDIT: radiator parzy w palce, gdy temperatura osiąga 80stC ?

 

Właśnie w grach jest nieciekawie. Przykładowo przy AC Odyssey temperatury maksymalne ocierały się o 100 :(

Vcore - auto

 

Radiator gorący..

 

Z napięciem przetestuję w domu. Z tym, że ustawienie wartości na sztywno będzie skutkowało negatywnie w idle ? Bo w stanie spoczynku widziałem, że spadało poniżej 1. 

Edytowane przez kilerfcb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak radiator gorący, to znaczy, że ciepło poprawnie jest przekazane z CPU do chłodzenia.

Czyli masz za wysokie napięcie Vcore i od tego zacznij.

Dobranie najniższego stabilnego napięcia do pracy w obciążeniu, będzie wymagać czasu i wytrwałości, ale będzie się opłacało, bo można w ten sposób zbić nawet do kilkunastu stC.

U mnie automat podawał około 1.34 Volt Vcore i temperatury były wysokie.

teraz mam 1.15Volt Vcore i jest o wiele chłodniej.

Co do IDLE, to się pomyśli, może bios dobrze poprowadzi offset ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc wygląda to tak. Ustawiłem 1.2V i zegary default. Temperatury "znośne". Co trzeba ustawić aby napięcie w IDLE samo się regulowało ? Mam MSI MAG Z390 Tomahawk. 

 

Druga sprawa czy inwestując w chłodzenie SilentiumPC Navis RGB 240 przy takich ustawieniach będę w stanie osiągnąć mniej więcej 60 stopni ?

3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem Navisa 280 RGB i nie ma o czym dyskutować. Na standardowych taktowaniach w np AC Odyssey temperatura skacze między 50-60 stopni. Bez zmiany napięć itp itd. Będę testował OC i zobaczymy jakie będą temp :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...