Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

Koledzy i koleżanki zgłupiałem.. od początku.

Zacznijmy od specyfikacji:

  • MOBO: P8Z68-V Pro
  • CPU: i7-2600k
  • RAM: 2x8GB Kongston HyperX 1600 + 2x2GB Kingston 1333 - ustawione na 1333 i jak dotąd zero problemów.
  • Dyski: IRDM 240, Plextor M5 + inne HDD
  • Grafika: GTX 1050
  • Zasilacz: SilentiumPC Supremo M2 550

Do wczoraj wszystko działało bez problemu. Kilka dni temu zaczął się sypać dysk więc sklonowałem go na nowy, podmieniłem i nie było problemów. Wczoraj natomiast komp nie chciał zbootować poprawnie gdyż zgubił kolejność bootowania - stanął na EZ Mode i musiałem wybrać dysk z windą z  łapy (Boot Menu). Wybrałem dysk, winda wstała tylko że.... 

1) Mobo mapuje tylko kości 2x 8GB - te dodatkowe 2x 2GB są widoczne np. w CPU-Z, w bios (Tools/SPD) również, ale nie widać ich jako pamięć do wykorzystania. 

2) Wyłączyła się iGPU - jako że używałem zawsze 2 monitorów, jeden był podpięty do GTX a drugi do HDMI na płycie (iGPU). W zakładce Advanced\System Agent Configuration nie ma w ogóle widocznej iGPU.

3) Komp był podkręcony do 4.8GHz w Turbo, obecnie jest default i brak możliwości wybrania większego mnożnika niż 34. Nie wiem, ustawiałem to chyba z 3 lata temu i nie dotykałem. Używam kompa tylko w zasadzie do pracy (vm, powershell, sql...), gram supersporadycznie w jakieś strategie stare - dla mnie liczyło się to że był stabilny jak beton i miał dużo ramu.

Co się tu mogło wydarzyć? Komp działa stabilnie (na samym GTX). Znalazłem kilka zakopanych w sieci wątków podobnych i gdzieś natknąłem się na podpowiedź aby go przeflashować za pomocą Ami Flash. Przywracanie do default ustawień robiłem zarówno z poziomu BIOS jak i zwory na MB. 

Oto kilka screenów z BIOS:
 

20190723_093458.jpg

20190723_093508.jpg

20190723_093521.jpg

20190723_093534.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja. Problem rozwiązany

Pogrzebałem trochę w necie i zauważyłem że brakuje kilku opcji w bios - np. Turbo Ratio.

Jak się okazało to był klucz do rozwiązania problemu. W płytach ASUSA co ciekawe dzieją się takie rzeczy dość często. Po wpisaniu w google ASUS P8Z68-V Turbo Radio Missing - jest sporo śladów. Po przeczytaniu kilku wątków wiedziałem że wspólnym mianownikiem jest reflash bios - tyle że w specyficzny sposób. Oto kroki - dla potomnych. Zaznaczam tylko że te kroki mogą spowodować szkody i trzeba to robić świadomie. Każdy wykonuje to na własną odpowiedzialność. U mnie zadziałało bez problemów.

Potrzebujemy:

1) Pendrive

2) Aplikacja Rufus  (https://rufus.ie/downloads/)

3) Najnowszy bios do płyty

4) Aplikacja AMI Flash AFUDOS (Aptio4) (https://ami.com/en/download-license-agreement/?DownloadFile=Aptio_4_AMI_Firmware_Update_Utility.zip)

5) 2 browce.

 

KROKI DO WYKONANIA:

1) Uruchamiamy Rufusa i tworzymy pendrive:

obraz.png.79a828bccd00b75a26edb324d2e5a94c.png

2) Kopiujemy na niego rozpakowany AMI AFUDOS, rozpakowany BIOS (plik ROM). Zmieniamy nazwę biosu na przyjazną - dla ułatwienia np. new.rom

3) Restartujemy kompa z pendrive (Boot Menu - F8). Komputer uruchamia się z FreeDOS.

4) Odpalamy AFU:

Afudos.exe new.rom /R /B /P /N /K

Po zakończeniu restartujemy kompa. Po restarcie wszystko powinno być już ok. Przynajmniej u mnie tak było.

5) Otwieramy pierwszego browara, ustawiamy bios, restartujemy kompa..... i otwieramy drugiego browara. :)

 

U mnie po wykonaniu tych kroków wszystko wróciło do normy. Jest cały ram, jest iGPU, są ustawienia do overclockingu.

Temat do zamknięcia - instrukcja dla potomnych.

 

 

 

 

 

obraz.png

Edytowane przez majster-bieda
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dziwne jest to że nie. W zasadzie tam nie zaglądam bo i nie ma po co. Szczerze mówiąc to miałem już ją (płytę) zezłomować, ale poszperałem po google i zauważyłem że to nie jest odosobniony przypadek. Każdy z postów trochę inaczej podchodził do flashowania bios - posty były często stare, więc oprogramowanie do flashowania było inne-stare. Musiałem się z tym przespać i doszedłem do wniosku że spróbuje. Zadziałało - niech zostanie dla potomnych - choć SandyBridge to już leciwa jednostka i pewnie dla wielu taka awaria to trigger do wymiany platformy. Jednak jeśli się nie gra za dużo to 2600k na 4.8GHz jeszcze potrafi swoje... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...