Skocz do zawartości
ProXimoPL

i5 2500K problem OC, degradacja ? uszkodzenie ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Zwracam się do was prośbą o pomoc, bo samemu już od 3 dni walczę z komputerem i nie mogę dojść do rozwiązania problemu.

 

Pacjent:

i5 2500K + chłodzenie Scythe Mugen 3 

Asrock P67 Pro3 (B3) + świeżo wgrany najnowszy bios 3.40

 

Zacznijmy od początku, komputer śmiga od ponad roku po zmianie platformy na domyślnych ustawieniach, bez OC, sprawdzałem w Linx przy obciążeniu 1 rdzenia dobija do 3,7 GHz, przy 4 rdzeniach utrzymuje 3,4 GHz. CPU Voltage na Auto śmiga pod obciążeniem od 1,25 do 1,28 V. Temperatury około 55 stopni. Stabilne jak skała

 

Stwierdziłem że lekkie OC przyniesie trochę mocy a w końcu pamiętam jak ten procek śmigał kiedyś w moim komputerze na 4.5 GHz (mam nawet na płycie zapisany profil OC). Niestety uruchomienie zapisanego profilu = reset i freezy po 30 sekundach od uruchomienia, ok w takim razie zacznę OC od zera.

 

Niestety każde podkręcanie powyżej 3,6 GHz na wszystkich rdzeniach kończy się resetem blue screenem lub brakiem stabilności, najwyższe taktowanie (all cores) to 3,6 przy napięciu Auto (1,3V).

Zmiana na 3,7 GHz, nawet z napięciem 1,35 i 1,4 V = brak stabilności ( co jest dziwne skoro przy domyślnych ustawieniach podbija do 3,7 GHz przy niższym napięciu - może dlatego że 1 rdzeń tylko)

 

Stwierdziłem że zostawię wszystkie ustawienia procesora domyślne i zmienię tylko Vcore na 1,3 (FIXED) i potem będę zmieniał resztę, czyli taktowanie procka to od 3,3 do 3,7....standardowe turbo iii niestety zmiana TYLKO opcji vcore na 1,3 (czyli wyżej niż automat ustawia przypominam 1,25/1,28 i jest stabilne) powoduje reset kompa, sama zmiana vcore ?!?! próbowałem z fixed i offset mode, brak zmian.

 

Czy ja robię coś źle ? Czy procesor aż tak bardzo się zdegradował ? Czy może jest uszkodzona płyta ? Ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem ? Macie jakieś rady ? Mi już brakuje pomysłów, wszystko robię skrupulatnie i w odpowiedniej kolejności, stopniowo a i tak żadne ustawienia nie pozwalają na jakieś sensowne OC, kiedyś zmieniałem sam mnożnik na 40 i procesor śmigał.

 

Poniżej opcje które zmieniam przy OC:

 

SPREED SPECTRUM - off

LOAD LINE CALIBRATION - domyślnie jest LV5 czyli im dłuższe obciążenie tym bardziej spada vcore, zmieniałem na LV3 nawet na LV1 nie pomaga (sama zmiana powoduje czasami reset kompa) - może to wskazówka że coś z zasilaniem ? płyta główna świruje ?

C3, C6, PACKAGE C - off

TURBO BOOST - zostawiam na ON

 

Z moich obserwacji wynika że jakakolwiek zmiana ustawianie vcore powoduje niestabilność komputera, lub zmiana mnożnika powyżej 36 (nawet przy vcore 1,4), sorry za przydługawy opis ale próbuje przedstawić wszystkie swoje działania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Michikun napisał:

8 letni procesor jak sam wspomniałeś śmigał kiedyś na znacznie wyższym zegarze, wyeksploatowany sprzęt. Myśl nad zmianą platformy na coś nowego.

Myślisz że 2/3 letnia praca przy 4,5 GHz mogła aż tak go wyniszczyć ?

 

Jeśli tak, to chyba czas rozejrzeć się za jakimś nowym sprzętem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem bardzo podobną sytuację w dawnych latach z Q6600, który normalnie miał 2,4Ghz, a ja przestawiając dwa ustawienia w biosie robiłem mu 3,4Ghz na stockowym coolerze, potem wrzuciłem chłodzenie Zalmana i chodził jeszcze wyżej, jako że wentylator zaczął głośno chodzić później któregoś lata wymieniłem pastę i zmniejszyłem zegary. Później już nigdy mi się nie udało go podkręcić wyżej niż 3,2Ghz. Po prostu lata leciały, służył i się wysłużył. Teraz jest fajny czas na wymianę procka bo jak nie wymagasz zbyt wielkiej wydajności to Ryzena 2600 masz za 499zł w oleole.pl z kodem GAMING93 :)

Na płyty główne i pamięci RAM też są zniżki. Tylko musiałbyś założyć np. 3 konta, albo po prostu zamawiać to z jednego konta jako oddzielne zamówienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla potomnych i innych mających podobny problem, udało mi się znaleźć winowajcę niestety rozwiązanie nie jest proste.

 

Mianowicie po przeglądnięciu zagranicznych stron, trafiłem na wysyp problemów z i5 2500K i i7 2600K i płytą Asrock P67 Pro3 wszystkie dotyczą problemów z OC, problemów z RAMem i problemów z ogólnym uruchomieniem komputera...ale tylko dla płyt które mają bądź zostały zaktualizowane dla biosu od wersji 3.20, 3.30, 3.25 i 3.40, problemy te nie występują w momencie kiedy płyta główna ma bios 2.0 lub niższy. Bios od wersji 3.x uaktualnia coś takiego jak IME (intel management engine) z wersji 7 do wersji 8 pod procki z serii Ivy Bridge, w teorii Sandy Bridge powinny funkcjonować i pod wersją 7 i 8, czasami działają czasami nie, losowo. Skutkuje to tym że płyta nie odczytuje poprawnie wszystkich informacji z procesora lub ramu (w moim przypadku z procesor) co skutkuje problemami, brakiem stabilności, zawiasami itp. Rozwiązaniem podobno jest zmiana biosu na płycie głównej na starszą wersję...niestety żeby nie było zbyt łatwo downgrade nie wchodzi w grę, podobno nie ma takiej opcji - informacje oficjalne, więc można jedynie przeprogramować kostkę w serwisie lub kupić (sic !) za 60 zł kostkę z wgranym biosem i przelutować, rozwiązania co najmniej karkołomne. Niektórzy twierdzą że można zrobić downgrade biosu ale nie dają pewności że w każdym przypadku taka operacja się uda. No cóż w takim przypadku albo trzeba pogodzić się z brakiem OC (w innych przypadkach brak możliwości uruchomienia PC-ta), albo próbować na własną rękę zmienić bios na starszy. Możliwe że problem dotyczy jakiegoś niewielkiego odsetku użytkowników, ale przy kupnie płyty trzeba uważać bo stepping chipsetu P67 B3 (czyli bez wady fabrycznej z kontrolerem SATA) ma od nowości wgrany bios 3.20 lub 3.30 i wtedy już nic zrobić nie możemy.

 

Mam nadzieję że ta informacja komuś pomoże lub rozjaśni jego problemy z podobną platformą.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, topdog napisał:

Degradacja istnieje ale objawia się obniżeniem maksymalnego OC o 100-200mhz po kilku latach jazdy na podkręconym procku,

jak nie chce przyjąć żadnego OC to ja bym to nazwał bardziej uszkodzeniem proca/mobo.

Zakładam że na starszym biosie próbowałeś teraz kręcić i dopiero wgrałeś najnowszy żeby zobaczyć czy coś się poprawi?

 

Procek kręcił się do 4.5 GHz bez problemu na starej płycie (też P67 Pro3 stepping B2 z wadą fabryczną bios 2.0)

Po gwarancyjnym otrzymaniu płyty w steppingu B3 bez fabrycznej wady (fabrycznie wgrany bios 3.30) płyta działała z prockiem i5 2400, później przełożyłem do niej tego i5 2500K i były problemy z OC, komputer działał rok bez OC a teraz myślałem że wgranie biosu w wersji 3.40 coś zmieni, niestety nie pomogło. 

 

EDIT: przepraszam za wpakowanie 2 postów chciałem poprzedni edytować ale wkleił się jako nowy post

Edytowane przez ProXimoPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...