Skocz do zawartości
skubi

Sapphire Pulse RX 570 - problem z prędkością wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dwa dni temu dotarła do mnie karta od Sapphire Pulse RX 570. Jako że lubie pyknąć w WOT-a to odpalam gierkę i zonk. Wentyle na karcie nie kręcą się ( no może i coś tam się kręcą pomału, przynajmniej tak wskazuje okno wattmana ) dopóki karta nie osiągnie 85 stopni po czym odpala się totalna suszara żeby zbić 1 - 2 stopnie i znowu zwalnia i tak w kółko. Po zamknięciu klienta gry i powrocie do pulpitu chłodzenie się odpala na maks i wyje jak opętane dopóki nie zresetuje kompa lub poczekam 15 min aż karta się uspokoi( po takim czasie wentyle zwalniają ). Problemu nie zauważyłem w grze Hellblade: Senua's Sacrifice, póki co tylko to i Sotr( shadow of the tomb raider ) mam zainstalowane oprócz wota po przeinstalowaniu systemu. Po trzech godzinach gry w Hellblade chłodzenie śmiga jak należy, karta w granicach 70 stopni. Dotatkowo w HWinfo pojawiają się odczyty maks prędkości wentylatorów wyrażone milionach rpmów (co zresztą widać na screenie)

Co do tej pory zrobiłem:
- postawienie windowsa na nowo
- usuwanie sterowników przez DDU chyba z 10 razy i instalacja na nowo ( najnowsze stery ze strony AMD ) z odłączonym internetem
- próba ustawiania krzywej wentylatorów w wattmanie ( w WOT karta na nic nie reaguje )
- opcja zero RPM w wattmanie wyłączona
- robiłem burn test w furmarku, chłodzenie działa jak należy ( screen poniżej )
- FPS test w Sotr nie rozgrzewa karty powyżej 70 stopni a także chłodzenie zasuwa jak należy
- podmieniłem kabel zasilający w PSU na inny

I tu pojawiają się pytania:
1. O co kaman z tymi wentylami ? 
2. Czy sterowniki AMD gryzą się tak bardzo z WoT ? Karta jest walnięta (kupiona nówka sztuka) ?
3. Czy ilość watów ( które pokazuje wattman ) pobieranych przez kartę jest właściwa ?
4. Czy ilość punktów uzyskanych w Furmarku jest ok ?
5. Czy zasilacz może być walnięty ?

Nie ukrywam że chodzą mi po głowie myśli czy nie zwrócić karty bo jednak to wycie + wymagany restart kompa lub czekanie żeby wszystko się uspokoiło jest dosyć dokuczliwe. Na poprzedniej karcie tj. GTX 750ti WoT zasuwał aż miło, zero problemów.

Poniżej załączam screeny z przeprowadzonych testów, jeśli jeszcze jest coś potrzebne to chętnie wykonam testy.

I need some help  

https://zapodaj.net/...9ede88.jpg.html
https://zapodaj.net/...d7141d.jpg.html
https://zapodaj.net/...63c984.jpg.html
https://zapodaj.net/...b26238.jpg.html

 Na pierwszym screenie furmark podaje że wentyle chodzą na 100% ale tak wcale nie było, jakieś błędne odczyty tak samo jak w HWinfo

PS. Reszta sprzętu:
B450 Tomahawk
Ryzen 2600 stock
Crucial ballistix 16gb 3200 cl 16
PSU Seasonic Focus FX 550w ( świeży zakup, zamontowany razem z kartą )


Przed chwilą podczas bitwy w WoT karta weszła w cykliczny tryb suszenia tj. 15 sekud suszenia i 15 sekund ciszy - niezależnie od temperatury

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale jak wstawiałem linki to były aktywne. Poniżej podaję prawidłowe linki:

89bba01fb8491269.jpg

3842b2fe724914e1.jpg

db7b3658bcf1c95f.jpg

 

Tak jak widać na screenach monitorowałem wszystko wattmanem i widziałem na bieżąco jak zachowują się wentyle w stosunku do temperatury.

Nie próbowałem starszych sterowników, jedyne jakie jeszcze miałem to te które windows o mi sam zainstalował wraz z systemem oraz wersję 19.5.2 z Release Date 6/3/2019. Zanim zainstalowałem najnowsze sterowniki ze strony to sprawdziłem wszystko na nich i efekt był dokładnie taki sam

 

Edit:

 

Dorzucam screeny z 3dmarka:

11cef1e74f326762.jpg

7ed55732850aaac4.jpg

Edytowane przez skubi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze nie wiem, dlaczego jest taki stan rzeczy akurat w WOT. Produkt wargamingu trochę gryzie się zarówno z procesorami ryzen (anomalie związane z ręcznym oc, przynajmniej jesli chodzi o serie 1000 i 2000) jak i z sterownikami adrenalinów jak widać. Jak kiedyś częściej przeglądałem polską sekcję forum wota to co pewien czas ktoś zgłaszał problem z działaniem kart amd, gdzie najczęstszym lekiem na problem było wgranie starszej  wersji  sterownika.

Po screenach z innych gier czy benchmarkach wygląda wszystko normalnie.

Tak czy inaczej, najsampierw poszedłbym w ręczną regulację obrotów. Sam nie mam karty amd, nie pamiętam, jak to wygląda w wattmanie, ale powinna być tam gdzieś sekcja, gdzie wyłączysz automatyczną regulację i suwakiem ustaw własną linię. Nie używaj przy tym innych programów takich jak msi afterburner, evga precision czy w przypadku sapphire Trixxa. Albo zdeaktywuj wattmana i ustawiaj to w tamtych programach. Przetestuj kartę w grach i benchmarkach, aby się upewnić, czy wprowadzone zmiany zostały zaakceptowane. U kolegi jak próbowałem coś zmieniać w wattmanie (uv rx 570tki) to żadnej zmiany się nie dokonały (przynajmniej taki miałem przypadek 8 miesięcy temu). 

Jakby nic nie pomagało, to może podmianka biosu na domyslny może by pomogła (może karta to nie taka nówka). Wcześniej tylko zrobić kopię, ściągnąć to, ściągnąć program do flashowania biosu i wio. A może pomoże...

Edytowane przez mrcszyman
dopisek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...