Jump to content
Sign in to follow this  
majki84

Ssd ASX8200PNP512GTC do płyty Asus p5q pro?

Recommended Posts

Witam. Trochę wypadłem z obiegu a tu różne nowe wersje złączy do ssd się pojawiły i się pogubiłem,więc proszę o pomoc.

Chce lekko zreanimować PC, żeby dociagnal do kupna nowego kompa (przełom roku lub jak ceny GPU spadną) i dołożenie ssd jako systemowy będzie najprostsze i najtańsze. Pytanie czy tego typu dysk będzie pasował do płyty głównej (mam tylko pcie 2.0 w różnych wersjach prędkości), bo nie mam złącza M.2. Pytanie czy płyta obsłuży wszystkie bajery dysku (nvme) i czy będzie to działało jako dysk bootowalny. W przyszłości dysk wskoczy do nowego kompa i rozwinie pełnię możliwości. Pytanie czy jest sens brać dysk droższy i z potencjałem czy zaoszczędzić i brać byle co na ten czas (w sumie to 50 zł to dla mnie żadna różnica więc w razie coś to wolę mieć lepszy niż gorszy dysk).

Płyta główna Asus p5q pro:

Chipset

Intel P45 / ICH10R with Intel Fast Memory Access (FMA) support

Porty rozszerzeń

2 x PCI Express 2.0 x16 slots, support ATI CrossFireX technology at x8 link

(PCIe x16_1 blue, PCIe x16_2 black*)

3 x PCI Express x1 slots

2 x PCI slots

*PCI Express x16_2 slot (black at max. x8 link)

Pamięć masowa

Southbridge

- 6x SATA 3Gb/s

- Intel Matrix Storage Technology with RAID 0, 1, 5 10 support

Marvell 88SE6111

- 1 x UltraDMA 133/100/66 for up to 2 PATA devices

Silicon Image Sil5723 (Drive Xpert technology)

- 2 x SATA 3Gb/s

- Supports EZ Backup and Super Speed functions

*Drive Xpert function is available only when the hard disk drives are set as data drives.

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Zapomnij o dyskach w wersji M.2 ( nie ważne czy protokół SATA czy już NVMe ) .

Nie masz takiego złącza , jedyne co to specjalna przejściówka w formie karty rozszeżeń albo dysk mający już takową formę np. niektóre dyski od Plextora .

W tej konfiguracji prawdopodbnie dysk nie będzie bootowalny.

Kup normalny dysk SATA 2,5 " i go wepnij w wolny port np. Crucial MX500 500 GB / 1 TB .

Dzięki. Rozumiem, że system normalnie wystartuje z tego dysku? A może właśnie lepiej jakąś tanią przejściówkę i już porządny dysk m.2 kupić i jak znalazł będzie do nowego kompa, czy raczej szkoda kasy, bo pewnie przez ten czas jeszcze dyski stanieją. 

Zapomnij że system wystartuje z dysku NVMe - nie zależnie czy to był by dysk w formacie M.2 czy w postaci karty PCI-E .

Nawet nie da się dodać bootowania do biosu płyty , płyty z czasów S775 nie miały UEFI tylko klasyczny BIOS .

Kup normalny SSD SATA 2,5" jak chcesz mieć botowalny dysk .

No i wszystko jasne.

Ten dysk wydaje się atrakcyjny, bo ma pamięci mlc a nie tlc:

https://m.ceneo.pl/49588222 ADATA ssd ultimate su900 512 GB i kosztuje ok 340 zł. 5 lat gwarancji bez limitu tbw. Jakaś inna sugestia w niższej cenie i podobnej pojemności oprócz tego wcześniej wskazanego? Tylko mlc czy nie bać się wytrzymałości tlc?

Odpuścił bym sobie SU900 , niby MLC 3D ale jakieś felerne , dysk mocno zwalnia po zapełnieniu .

Zresztą obecne pamięci 3D TLC nie są takie strasze jak je malują , owszem jak ilość danych przekroczy bufor to dysk zwalnia ale żywotonośc pamięci 3D TLC jest obecnie duża .

Bierz sprawdzonego Cruciala MX500 i nie przejmuj się