Skocz do zawartości
pietach

Pietach - powrót do korzeni

Rekomendowane odpowiedzi

Witam stałych i starych bywalców forum, wszystkich innych też.

Znowu po dłuższej przerwie odwiedziłem forum.

I znowu grzebałem na dnie starej szuflady.

I naszła mnie ochota poskładania WC w dawnym stylu, w moim stylu czyli dużo DIY.

Mój obecny komputer to raczej eksponat muzealny.

CPU to AMD Athlon 7750 BE - nic nadzwyczajnego, mi wystarcza do czytania internetu.

Zrodził się plan, taki plan:

- bloczek na CPU - muzealny "Polski Sztorm"

- chłodnica DIY - rurki miedziane i blaszki alu, pasywnie, na zewnątrz obudowy na całym boku około 35x35cm i grubości około 5cm

- pompka - nie mam pojęcia jaka, coś taniego, z akwarium lub inny wynalazek, może coś starego CPC 12V

No i pytanie zasadnicze - czy taka chłodnica da radę pasywnie niekręconego Athlona 7750 BE

 

Nie piszcie nic o opłacalności czy o przestarzałych podzespołach.

To tylko dla zabawy.

IMG_5925.JPG

IMG_5934.JPG

IMG_5178.jpg

IMG_5185.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Fajny pomysł.

Ale - jak grube są blaszki aluminiowe. Mam wątpliwości co do zdolności oddawania ciepła. Taka tradycyjna chłodnica ma rurki gęściej i blaszki są cieniutkie i gęsto upakowane - co w rezultacie daje bardzo dużą powierzchnie oddawania ciepła - U Ciebie  są 4 grube rury, które same z siebie będą trzymały ciepło ( pół calowa grubościenna rurka dłużej stygnie niż rurka o średnicy 4mm i grubości ścianki 0.1mm) do tego połączenie rurka blaszka aluminiowa jest nie pewna - przynajmniej na zdjęciach nie widać jakości połączenia (czy rurka dobrze dolega do aluminium). Moim zdaniem przy wydajnej pompce będzie Ci to działało - ale temperatury będą straszne.

Jak na chłodnice dasz jakiś wentylek nawet na małych obrotach to jako tako będzie działało ale bez rewelacji.  

spójrz na to zdjęcie zwróć uwagę na gęstość upakowania blaszek i grubość rurek

obraz.thumb.png.30e3f01cb17de2b00de30a228d216831.png

Przepływ cieczy przez tak użebrowaną chłodnice zapewne pasywnie schłodzi wiele rzeczy.

gotową chłodnice możesz kupić za 70zł

https://allegro.pl/oferta/chlodnica-cq-seicento-0-9-900-1-1-1100-spi-6972305213?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_mtrzcj_czesci_pla_czesci-samochodowe&ev_adgr=Części+samochodowe&gclid=EAIaIQobChMIvdqjn_Ty4wIVSrTtCh22dglQEAQYBCABEgLjqfD_BwE

A jak by się pokręcił po szrocie to za piwo coś znajdziesz ciekawego np: takie małe chłodnice

obraz.png.38ba0d9f5e127e8e6f407b9279e644a5.png

A jeśli to musi być koniecznie DIY to wybierz rurkę o mniejszej średnicy

obraz.png.f6f6511468aab7acf4b8fa2600a38a8e.png

Tak czy owak jak to odpalisz na tej chłodnicy to pochwal się jak to działa bo jestem strasznie ciekawy jak wyjdzie w praktyce.

 

Edytowane przez helios128

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można kupić gotowca lub coś zaadaptować (słynna nagrzewnica od kadeta).

Ale nic tak nie cieszy jak DIY.

Chłodnica pokazana na zdjęciu jest tylko poglądowa.

Kiedyś taką zrobiłem, ma wymiary około 12x12cm i służyła do chłodzenia Athlona XP1700+ - dawne czasy, początki WC, gównie DIY.

Jeśli coś zacznę dłubać to chłodnica jest zaplanowana na cały bok komputera czyli w okolicach 35x35cm no i oczywiście będzie więcej niż tylko 4 rurki miedziane.

Ta pokazana na zdjęciu była z blachy alu 2mm, otwory dokładnie wycięte laserem więc przyleganie do rurki było na całym obwodzie dość spasowane. Gdy będę robił nową może zrobię z cieńszej blaszki np. 1 mm i zrobię przetłoczenia w miejscu przejścia rurki.

Nie zależy mi na zbudowaniu demona wydajności w chłodzeniu,

Po prostu zabawa jak za dawnych czasów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może zaprojektuj chłodnicę z dodatkowym układem peltier'a. Tego jeszcze nie było. A przynajmniej ja nie widziałem.

Chłodnica 35x35cm dobrze użebrowana - dająca bardzo dużą powierzchnie oddawania ciepła powinna sobie poradzić z jednym małym cpu - ale z dodatkowym peltierem to było by coś :) oczywiście plus jeden czy dwa wentyle wolnoobrotowe 14cm dmuchające na peltiera i na samą chłodnice - to i stado procesorów schłodzisz.

obraz.png.cc992629ba397c4df3de0e1e78dcd8e8.png

A tu ciekawe rozwiązanie

asdf.jpg.a4e2e27595e01587e509577e72733609.jpg

Możesz też obciąć w klasycznym radiatorze końcówki rurek hipi połączyć je wężykami i zrobić taki zestaw z kilku.

 

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moduły Peltiera już przerabiałem - zbyt mała sprawność, generują więcej ciepła (ciepło własne + wygenerowane przez procesor).

Mieć wypasione chłodzenie w postaci radiatora "wieżowego" i spuścić z niego czynnik (bardzo wydajny) przenoszący ciepło i zastąpić wodą to tak jak w powiedzeniu - zamienił stryjek siekierke na kijek.

Jedyne sensowne (w ramach zabawy) to właśnie zbudowanie takiego radiatora (grzejnika) na boku obudowy.

Widziałem kiedyś pomysły podłączenia do układu aluminiowego grzejnika pokojowego - wydajne ale nie poręczne.

Kiedyś dla zabawy zrobiłem coś takiego jak na zdjęciach poniżej.

Nazwałem ten bloczek "hybryda".

Współpracowało to razem z wcześniej pokazaną chłodnicą 12x12cm na Athlonie XP1700+ i dawało radę bez problemu.

 

 

001.JPG

002.JPG

003.JPG

004.JPG

005.JPG

IMG_5195.jpg

IMG_5234.jpg

IMG_5207.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenie jest ale niestety lekko przeterminowane, zabawy z czasów Athlonów XP.

Pomysłów tez kilka się uzbierało ale niestety na wszystko brak czasu.

Trudno określić kiedy będę mógł jakiś prototyp pokazać... może zimą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...