Skocz do zawartości
St.Anger

Monitor 21:9, 29" - 35", 1300 - 1600 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję zmienić monitor z podpisu na coś większego. Główne zastosowania to CAD, gry, internet. Wymagania jakie stawiam to:

  1. 21:9 o rozmiarach: min 29" - maks 35"
  2. Freesync z odświeżaniem min. 75 Hz
  3. Raczej skłaniam się ku matrycy VA, teraz mam IPS i strasznie smuży w grach (czas reakcji), choć fakt że mój obecny monitor ma 8 ms, a nowe matryce IPS mają 5 ms. Nie jestem grafikiem, do kolorów nie przywiązuję aż takiej wagi, tak więc różowy biały przy matrycach VA aż tak bardzo mi nie przeszkadza.
  4. Monitor pójdzie na wieszak na ścianę, więc budowa stopki nie ma dla mnie znaczenia
  5. Monitor musi mieć redukcję niebieskiego światła i technologię flicker free, choć teraz w zasadzie każdy nowy monitor ma te technologie
  6. Siedzę w odległości 1,1 - 1,2 m od monitora, więc dobrze byłoby gdyby był zakrzywiony. Przy tej odległości krawędzie monitora będą dalej o plus minus 70 mm od środka monitora, niby nie dużo, ale wygodniej byłoby gdyby był zakrzywiony.
  7. Często naprawiam komputery czy laptopy, które muszę również mieć podłączone do monitora. Teraz muszę co chwilę przełączać źródło obrazu w monitorze. Chciałbym mieć funkcję PIP z dwóch podłączonych do monitora źródeł obrazu (np DP i HDMI). LG ma połowiczne rozwiązanie tego problemu, bo obydwa komputery muszą być podłączone do sieci i na obydwu trzeba mieć zainstalowane oprogramowanie LG, nie do końca o to chodzi.

W kwestii rozdzielczości to mam dylemat między 2560x1080 a 3440x1440. Ta pierwsza w 34-35" matrycy ma wielkość plamki na poziomie ~0,32 mm, na papierze to już dość dużo. Z kolei przy większej rozdzielczości będę miał więcej przestrzeni dla CADa. Za to mój sprzęt może dostać lekkiej zadyszki w grach. FullHD to ok 2 mln pikseli, 2560x1080 to 2,7 mln pikseli, a 3440x1440 to już 5 mln pikseli i spadek wydajności mojego kompa o ponad połowę i bez obniżania detali może być ciężko osiągnąć sensowną wydajność. Pewnym rozwiązaniem mogło by ustawienie fullHD i nie rozciąganie go, czyli miałbym czarną obramówkę, część monitora byłaby nieużywana, ale czy monitory mają możliwość wyświetlania obrazu bez rozciągania (podłączenie przez displayport)?

Czy ktoś z monitorem 34" - 35" i rozdzielczości 2560x1080 może się wypowiedzieć, czy nie przeszkadzają mu duże piksele? Odwiedziłem wiele sklepów z elektroniką, ale monitorów ogólnie jest mało na wystawach, a 21:9 to maksymalnie 1 - 2 sztuki. Dodatkowo na każdym monitorze wyświetlany jest ten sam materiał w rozdzielczości dużo mniejszej niż natywna i ciężko ocenić jak będzie w nominalnej rozdzielczości. Udało mi się w jednym ze sklepów uprosić obsługę o możliwość zabawy 34" zakrzywionym LG z rozdzielczością 2560x1080 i wydawało się spoko, ale w tak dużym pomieszczeniu jak sklep wszystko wydaje się małe i w swoim pokoju mogę zacząć dostrzegać duże piksele.

Po rozpoznaniu rynku już widzę, że spełnić wszystkie moje wymagania w tym budżecie będzie ciężko. Dlatego najchętniej wziąłbym jakiś monitor używany lub z outletu. Porysowana obudowa mi nie przeszkadza, byle matryca była ok. Wstępnie wytypowałem takie modele:

  1. https://www.samsung.com/pl/monitors/wqhd-sj55w/ - w zasadzie ma wszystko czego potrzebuje poza zakrzywionym ekranem
  2. https://allegro.pl/oferta/outlet-monitor-34-lg-34uc79g-b-curved-uwhd-8371504112 - ten ma wszystko, ale ma duży rozmiar piksela
  3. https://www.oleole.pl/monitory-led-i-lcd/aoc-ag352qcx.bhtml - to samo co wyżej
  4. https://www.x-kom.pl/p/434958-monitor-led-32-i-wiekszy-lg-34wk650-w-bialy.html - duży piksel plus brak zakrzywienia, ale cena trochę niższa.

Nie znalazłem monitora 29" spełniającego wszystkie moje wymagania, ale może dlatego, że przy tym rozmiarze monitor będzie tylko szerszy od mojej obecnego 23" monitora 16:9 i dlatego trochę olałem ten rozmiar, ale jeśli ktoś ma ciekawą propozycję to chętnie się zapoznam, tym bardziej, że i cena teoretycznie powinna być niższa niż przy 34" - 35".

Monitor chcę wziąć na fakturę, więc w grę nie wchodzi kupienie, sprawdzenie i zwrot. W zasadzie chyba tylko X-kom umożliwia zwrot sprzętu firmom do 15 dni od daty zakupu, ale mają mały wybór.

EDIT: jutro wybieram się do stolicy więc przy okazji mógłbym odwiedzić jakiś sklep. Jedyne co przychodzi mi do głowy to Komputronik megastore. Polecicie jakiś inny sklep, w którym można by obejrzeć kilka monitorów?

Edytowane przez St.Anger

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz kartę graficzną? Żebyś potem nie żałował, że kupiłeś monitor z rozdzielczością 3440x1440 i masz mało klatek w grach.

Z mniejszych bym nie kombinował i wziąłbym sprawdzony bestseller:

https://www.morele.net/monitor-lg-29um69g-b-1228328/

z większych brałbym już taki z większą rozdzielczością:

https://www.morele.net/monitor-samsung-ls34j550wquxen-4141877/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to ogółem teraz wygląda ale zawsze mi się wydawało, że jak ktoś pracuje przy projektach graficznych to raczej woli skalę 16:9 czy nawet 16:10, a nie 21:9...

Jakbyś chciał mieć dobrą matrycę z niskim czasem reakcji i możliwość montażu VESA to raczej powinieneś pójść w coś takiego:

https://www.morele.net/monitor-acer-nitro-vg270ubmiipx-5260501/

Cena jest bardzo przystępna, a obszar roboczy spory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje. Potrzebuję szerokiego monitora ze względu na charakter pracy. Często muszę korzystać z kilku okien jednocześnie, mając odpalonego Solid Edge'a muszę odpalić obliczenia w Excelu, normę, SIWZ, przeglądarkę w celu dobrania elementów standardowych itp. Teraz muszę dzielić ekran na 4 części, co przy 23" powoduje że na przestrzeń roboczą zostaje niewiele miejsca. Alternatywą jest przełączanie okien, ale wtedy jest to pole do pomyłek, w dodatku takie przełączanie strasznie rozprasza i ciężko się skupić na pracy. Myślałem też o dołożeniu drugiego monitora, ale wtedy trzeba kombinować większy wieszak, do tego mam biurko o szerokości 1,2 m, więc 2 monitory zajęły by całą szerokość biurka. I jednak pozostaje ramka pomiędzy monitorami.

Ten 29" LG jest ciekawy a przede wszystkim tani, ale coraz bardziej skłaniam się do 34" Samsunga, którego też podlinkował Michikun. Jutro wybieram się do Komputronik Megastore w Warszawie i mam nadzieję uda mi się bezpośrednio porównać 29" 2560x1080 vs 34" 3440x1440.

Komputer jak w podpisie, i7 6700 lekko podkręcony, ale na pewno będę go mocniej kręcił. GTX1660 Ti na razie nie podkręcałem, ale nowy monitor będzie okazją i motywacją do wyciśnięcia z karty co się da :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...