Skocz do zawartości
s-bart

Problem z BIOS Gigabyte Z87X-UD3H

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problem z komputerem stacjonarnym. Raz na jakiś czas komputer sam uruchamia się i po kilku sekundach wyłącza się. I tak kilka razy w odstępach mniej więcej co 3 sekundy. Po jakimś czasie w końcu bios zostaje uszkodzony i przywraca się z drugiego biosu. Tydzień temu jednego dnia bios przywracał się 3 razy. Teraz mam wrażenie, że włącza się trochę dłużej i coś stało się z kartą sieciową bo po uruchomieniu systemu nie mam internetu. Po każdym uruchomieniu komputera muszę wchodzić w menadżer urządzeń, wyłączać kartę sieciową i włączać ponownie. Załadowanie defaultowych ustawień biosu, włączanie i wyłączanie karty w bios, odinstalowanie karty w menadżerze urządzeń nie przynosi oczekiwanego rezultatu. Biosu nigdy nie aktualizowałem. Wszystko chodzi na defaultowych ustawieniach.

Nie wiem czemu ten bios tak wariuje, gdyby nie dualbios to już dawno musiałbym myśleć o zakupie nowej płyty głównej.

Edytowane przez s-bart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale że jak sam się włącza ? Tak se stoi wyłączony i raptem sam się włącza ? A w nocy też tak ma ? Może przycisk POWER CI szwankuje :)

Istnieje ryzyko że któreś z urządzeń robi jakiś konflikt. Zrób tak:

1) odłącz klawiaturę , myszkę, drukarkę i co tam jeszcze masz od kompa ,wyłącz w biosie kartę sieciową - zostaw tylko płytę główna, ram , cpu , dysk, gpu - i sprawdź czy teraz sam się będzie włączał i gasił

3) podaj jaka to płyta główna lub sprawdź czy nie ma nowszego biosu do niej

4) uruchom compmgmt.msc. Przejdź do "podgląd zdarzeń" -> "dzienniki systemu windows". Tam masz zakładki Aplikacja, Ustawienia, System - popatrz czy tam są jakieś wpisy oznaczone czerwoną ikonką.

 

obraz.png.6281709e5c199b8aeed24f62a014b9f5.png

5) Czy masz wyświetlacz na płycie głównej pokazujący kody błędów biosu ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Sam potrafi włączyć się w dzień jak i w nocy. Problemem jest to, że jak bios się przywróci to następne takie zdarzenie może być za kilka tygodni lub miesięcy.

Płyta główna Gigabyte Z87X-UD3H. Nowszy bios na stronie producenta to wersja F10b. Moja wersja prawdopodobnie jest F9 ale to jeszcze sprawdzę. 

Często kliknięciem myszy włączam komputer. Jak wyłączę komputer to czasami myszka nadal ma włączone podświetlenie. Aby wejść do biosu to za każdym razem muszę odłączyć mysz bo klawiatura nie reaguje. 

Jak wrócę z pracy to zerknę w te dzienniki systemu.

Na płycie głównej jest wyświetlacz kodów. Później sprawdzę jakie wyświetlają się tam kody.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...