Skocz do zawartości
xRamzes

Wydajny laptop konwertowalny do max 5000zł dla studenta programisty/grafika

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim,

poszukuję małego, smukłego laptopa (14-15,6"), będącego alternatywą dla mojego obecnego komputera (i7 6700, GTX 970), którego mógłbym zabrać wszędzie - i na kanapę, i na studia, nie martwiąc się zbytnio o ładowanie. Wykorzystywać go będę przy kodzeniu (VS, VS Code, Unity, Android Studio, ...), pracy w pakiecie office (word, excel, powerpoint,...) ale także hobbystycznie do obróbki fotografii/grafiki w PS, montażu filmów w Premiere czy zabawy w innych programach Adobe (m.in. w AE), a także do modelowania/przygotowywania projektów 3D do dalszej pracy na wydajniejszym sprzęcie (renderu). Chciałbym, żeby wydajnościowo za bardzo nie odbiegał od wcześniej wspomnianej, obecnej stacjonarki, lecz dobrze by było, gdybym mógł od czasu do czasu w coś pograć/zabrać go na lan party/etc.

0) Budżet: 3800-4800zł (max 5000zł)

1) Laptop dla mnie, ucznia/studenta

2) Matryca: 14-15,6", IPS najlepiej z jak największym pokryciem sRGB oraz AdobeRGB, FullHD

3) Co najmniej 16GB RAM

4) Procesor: myślę, że min. i5-8250u, aczkolwiek coś mocniejszego też rozpatrzę

5) GPU: najlepiej od nvidii

6) Bateria/akumulator: ma starczyć na długo, min. 7-9h w cyklu mieszanym (internet/filmy/wspomniane wyżej programy)

7) Klawiatura: najlepiej podświetlana oraz z numpadem

8) Porty: W większości standardowe:

  • Czytnik kart SD;
  • min. 1 USB-C (najlepiej z możliwością ładowania przez ten port, zwłaszcza przez powerbank :v);
  • USB 3.1 typu A;
  • HDMI (najlepiej pełnowymiarowe) i/lub DP (chociaż wolałbym mieć także HDMI);
  • Wejście jack 3,5mm
  • (dodatkowo) gniazdo RJ-45

9) System: nie musi być

10) Dysk: SSD min. 256GB M.2 (najlepiej 512GB) z możliwością rozszerzenia o dodatkowy dysk HDD 2,5" (posiadam dość szybki dysk 1TB, który chciałbym wykorzystać)

11) Wymiary: mały, żeby się mieścił do plecaka/torby, podobnie jest z wagą - zależy mi na mobilności

12) Bajery: Konwertowalność- możliwość przekształcenia laptopa w tablet, podświetlana klawiatura, dobre głośniki.

Po moich poszukiwaniach wypatrzyłem te 2 laptopy:

Acer wydaje się być dobrą opcją ze względu na 16GB ramu, GTX 1050 4GB oraz (jeśli dobrze doczytałem m.in. w instrukcji pdf) możliwością ładowania przez USB-C, aczkolwiek nie wiem/nie słyszałem za dobrych opinii na temat jego matrycy. Asus z kolei bardziej podoba mi się wizualnie oraz posiada o wiele lepsze pokrycie sRGB (prawie 100%) wraz z wsparciem thunderbolt 3 po usb-C, lecz ma gorsze GPU- GTX 1050 MaxQ 2GB, jest droższy, nie ma podświetlanej klawiatury i najprawdopodobniej nie można go ładować po USB-C. Oba niestety zbliżają się zbyt blisko do górnej granicy budżetu, przez co szukam dalej.

Z drugiej strony na wydajniejsze, "tradycyjne" (niekonwertowalne) laptopy też jestem otwarty, lecz na jak na razie myślę, że zależy mi bardziej na wygodzie użytkowania oraz matrycy. W takim wypadku poszukiwałem czegoś z i7-9750H oraz GTX 1660ti i takim sposobem znalazłem Lenovo Legion Y540-15
https://www.x-kom.pl/p/507199-notebook-laptop-15-6-lenovo-legion-y540-15-i7-9750h-16gb-256-gtx1660ti.html
Ale... mam lekkie uprzedzenie co do jakości lenovo i jego serwisu... ten model także z tego co widziałem nie posiada jakiś oszałamiających czasów pracy na baterii (zwłaszcza w porównaniu z wcześniej wspomnianymi urządzeniami z prockami U)

Jestem otwarty na każdą propozycję
i z góry dzięki za odpowiedź i przeczytanie całego wpisu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większy od tego co zakładasz:

https://www.al.to/p/492954-notebook-laptop-173-asus-tuf-gaming-fx705du-r7-3750h-16gb-512-win10.html

lub taki pod twoje wymagania:

https://www.x-kom.pl/p/492768-notebook-laptop-156-asus-tuf-gaming-fx505du-r7-3750h-16gb-512-win10.html

No i ogółem jak może być bez systemu to w zasadzie stać cię nawet na lapka z RTXem 2060.

https://www.x-kom.pl/p/506201-notebook-laptop-156-asus-tuf-gaming-fx505-r7-3750h-16gb-512.html

 

Edytowane przez Michikun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź :)

Twoje propozycje wydają się być ciekawe, zwłaszcza ostatnia z RTX 2060. Aczkolwiek trochę mi te modele "nie leżą" :v

Wydajnościowo - kozak, klawiatura podświetlana kozak, GPU - kozak, bateria - spox, ale jednak mimo wszystko wolałbym coś z cpu od intela. Brakuje mu także kilku ważnych dla mnie portów, m.in. usb-c oraz czytnika kart SD, wszechobecny plastik też trochę mnie odstrasza :/ choć z drugiej strony redukuje znacznie masę urządzenia :v

Wydaje się być także dość duży (i gruby), nie wiem jeszcze jak się prezentuje w rzeczywistości, ale myślę, że szukałbym czegoś cienkiego. Możliwe, że podchodzącego pod ultrabooka :v a najlepiej konwertowalnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podrzucenie tego modelu. DM też wydaje się być spox opcją. Przyglądałem się tym laptopom już kiedyś, lecz nie miałem jeszcze nigdy styczności z tą firmą na żywo i zastanawiam się nad jakością wykonania tychże produktów. Parametry i możliwość rozbudowy jak najbardziej na +, aczkolwiek przeczytałem kilka testów (w tym m.in. ten z PurePC) i trochę mnie ta bateria odstrasza :v

Wgl zastanawia mnie, która konfiguracja jest lepsza? i7-9750H + GTX 1660ti czy i7-8750H + RTX 2060? Czy ta pierwsza relatywnie bardziej nadaje się do "renderu"(tak, czytałem wątki o renderze na lapku)/pracy, a druga do grania? Czy może na odwrót?

A może znajdzie się też coś z lepszą baterią kosztem niewielkiej różnicy wydajności? Myślę, że szukam laptopa jako bardziej uzupełnienie stacjonarki, niż jej zastąpienie - zwłaszcza, że zamierzam zrobić upgrade w następnym roku, przez co mogę kosztem troszkę lepszej wydajności zyskać na baterii.

Ewentualnie, czy polecacie jakieś powerbanki do lapków lub tym podobne urządzenia?

Swoją drogą zastanawia mnie trend usuwania czytników SD z "laptopów dla graczy". O ile w większości nowych ultrabooków (a przynajmniej w tych, które patrzyłem) ten port się znajdował, o tyle w większości (pseudo)gamingowych laptopów (a przynajmniej do 5K) jest on rzadziej spotykany. Ani w Asusie, ani w DM, ani także w Lenovo- z tym ostatnim najbardziej się zdziwiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...