Skocz do zawartości
pawel0606

Budowa taniego (900zł płyta+cpu+ram) zestawu na płycie mITX - AMD, czy Intel?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Zamierzam zbudować komputer oparty na płycie mini ITX. Właśnie taka pasuje do mojej małej obudowy. Nie chcę jej zmieniać na większą, więc ten mITX jest już przyklepany.

No i tu pojawia się mały dylemat. Okazuje się, że płyty w tym formacie są trochę droższe od większych. Ceny z AM4 to 500+ (czyli na czasie), a z 1151 - 300+.

Różnica może się wydawać niewielka, jednak cena płyty to prawie połowa wartości nowego komputera, bo potrzebuję zestaw płyta+procesor+RAM, przy czym procesor będzie raczej z niższej półki. Patrzyłem z początku przychylnie w kierunku Ryzena 3 1200 (za 200zł), jednak po uwzględnieniu różnicy w cenie płyt mógłbym kupić procesor Intela za dwukrotnie wyższą kwotę.

I teraz pojawia się główne pytanie: co wybrać? Możliwe, że za kilka lat będę rozbudowywał zestaw, więc chciałbym, żeby był w miarę przyszłościowy. Czy kupić Ryzena 1200, a za 2-3 lata zmienić na lepszy? Czy może jakiś G4560 (niby mniej rdzeni, ale wydajność na podobnym poziomie) za 300zł, czy i3-9100F za 400? Do tego 8GB RAMu w jednej kości, żeby później dołożyć drugą, taką samą.

Reasumując: jaki zestaw (płyta główna, procesor, RAM) w cenie około 900zł warto teraz kupić, żeby za kilka lat wymienić procesor i dołożyć pamięć?

No i najważniejsze: przeznaczenie komputera. Praca biurowa, multimedia, filmy (netflix, youtube), projektowanie w SketchUpie, czasami gry, głównie GuildWars 2, strzelanki, ale nie jestem wybitnie napalony na dużo FPS i detale ultra ;)

Dzięki, pozdrawiam.

Edytowane przez pawel0606

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej coś takiego?

https://www.morele.net/inventory/info/5e4a2567/

lub zmniejszenie ilości RAMu do 2x4GB i dołożenie do dużo lepszej obudowy/płyty? Albo zaoszczędzenie tego "nadmiaru" kasy i odłożenie go na kolejną kupkę na mocniejszego procka? Mam nadzieję, że pamiętasz, że Ryzen 1200 nie ma zintegrowanej karty graficznej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo ograniczone miejsce na komputer, więc niestety musi zostać obudowa pod mITX.

Tak, wiem, że 1200 nie ma układu graficznego (jeśli dobrze kojarzę, mają je Ryzeny z literą "g" na końcu). Mam własną kartę graficzną - starego, poczciwego R 7700 ;) Faktycznie, zapomniałem o niej napisać.

Obudowa jest bardzo sprytnie zrobiona i zmieści kartę do 31,5cm.

Czyli za około 700zł (liczę samą płytę + procesor) zostaje Ryzen 1200 albo i3-9100f. Który z tych procesorów jest bardziej uniwersalny do wspomnianych zastosowań?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. A co właściwie znaczy, że zestaw jest bardziej lub mniej przyszłościowy? I czemu łatwiej rozbudować AMD?

I jak jest ze wsparciem 1155 przez Intela? Z tego co wyczytałem, to AMD zapewnia wsparcie AM4 do 2020, ciekawe jak jest z niebieskimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa generacja Inteli będzie miała socket 1200.

W przypadku AMD jak sobie weźmiesz tą płytę z tym słabiuśkim prockiem to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś w przyszłości wrzucił na tą płytę Ryzena 2600 czy nawet 2700X, który ma 8 rdzeni i 16 wątków. 

Natomiast ja tak jak mówię najfajniej jakbyś podał model obudowy którą posiadasz albo po prostu powiedział w jakim miejscu zamierzasz trzymać PC bo może jednak wejdzie tam jakaś mała buda mATX wtedy nie musiałbyś tak przepłacać za płytę główną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...