Skocz do zawartości
pokia

i7-8700 - wysoka temperatura jednego rdzenia

Rekomendowane odpowiedzi

Mam płytę ASrock Z370 Pro4 i na niej i7-8700 z chłodzeniem SilentiumPC Grandis 2. 

Martwi mnie to, że temperatura jednego z rdzenie jest zdecydowanie wyższa niż pozostałych. Jeśli standardowo mam jakieś 60-65 stopni, to ten jeden rdzeń ma 80-90 stopni.

I podejrzewam dwie przyczyny:

1. Czujnik temperatury jest uszkodzony.

2. Źle posmarowana pasta lub źle zamontowany radiator.

 

Tylko czy przy tak zawartej konstrukcji procesora możliwe jest aby radiator odprowadzał dobrze temperaturę z 5 rdzenia a z jednego nie.

Jeśli chodzi o pracę komputera to nie mam z tym żadnych problemów i wszystko chodzi stabilnie już od roku.  Dzisiaj będę montował dodatkowy ram i zastanawiam się czy przy okazji nie zdjąć chłodzenia i nie zamontować go jeszcze raz - tylko nie jest to takie proste przy tej kobyle, a całego komputera nie chcę rozkładać i składać.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wykonać dellid i nanieść ciekły metal.

Wtedy temperatury powinny się wyrównać i spaść o dobre 10stC.

Dellid:  https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwi89sb2-YbkAhXRlIsKHbWFCtoQtwIwAHoECAUQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DrI7ClN1dlTs&usg=AOvVaw0wpZlAvYS8jJ5dLPG6QBBB

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę niczego podkręcał, więc chodzi mi tylko o wyrównanie temperatury, bo boję się, że przy tak nierównomiernym grzaniu procek się spali. Dlatego też nie myślę o ciekłym metalu, a o jakiejś paście, średnia półka. Możesz coś polecić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to zawsze ten jeden konkretny rdzeń ma podwyższone tempy?

Zwykła pasta na ihs niewielka różnica czy to przeciętna czy top, pod ihsem jest inna fabryczna intelowska o słabych właściwościach i to ona najwięcej decyduje o temperaturkach.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem tak na 4790k że 1 rdzeń był 15 stopni cieplejszy od pozostałych,i to dopiero po pewnym czasie,pasta musiała spłynąć bo jak zdjąłem chłodzenie to była nierówno.na pewno przesmaruj nową pastą,ja polecam tę od bequiet,idealnie się rozprowadza,super konsystencja,nie za rzadka,nie za gęsta,mam 2 lata na 5775c i zero degradacji.chodzi mi o dc1.daj porządnie na środek (ale nie jakoś strasznie dużo) i się sama ładnie rozprowadzi pod coolerem.

Edytowane przez Novice
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdemontuj chłodzenie i wymień pastę. Przy dokręcaniu radiatora zwróć uwagę, by równomiernie wkręcać śruby, aby radiator przylegał równo. Wyjmij procesor z socketu i sprawdź piny czy nie są zabrudzone lub co gorsza wygięte. Jak nie pomoże to reset biosu. Jeśli nadal nic, to update biosu. Jeśli nic to nie da to najprawdopodobniej pasta pod ihsem jest źle nałożona lub ewentualnie czujnik skopany tak jak piszesz. Procesor bez K, więc brak możliwości OC toteż możnaby te temperatury nawet olać, ale lepiej sprawdzić i się upewnić, że nie jest to z twojej winy. Możesz jeszcze odpalić windowsa/linuxa z pendrive z jakimś testerem procka żeby wykluczyć wirusa obciążającego jeden rdzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...