Skocz do zawartości
recedent

Ryzen 5 3600 i Windows 7 na SSD SX8200 Pro Nvme

Rekomendowane odpowiedzi

Do Ryzena 5 3600 wybrałem płytę Gigabyte B450 Aorus Elite. Teoretycznie obsługuje win7 i są na stronie producenta sterowniki pod win7. Na nowym kompie chciałbym mieć rozwiązanie jak na poprzednim czyli dwa systemy, Win7 i Win10.  Wiem, że dla Ryzenów oficjalne wsparcie jest tylko pod w10, ale win7 jest dużo lepszy do emulacji, starych gier, czy demosceny. Natomiast w10 używałem tylko do Forzy 7 i Forzy Horizon 4. 

I tu nasuwa się pytanie, czy da się zainstalować win7 na dysku SSD M.2 Adata SX8200 Pro 512GB z obsługą nvme ?  Trochę trudny temat, ale przynajmniej chciałbym spróbować.

Mam jeszcze stary dysk SSD na SATA Samsung Pro 850 256GB. Ewentualnie na nim mógłbym zainstalować win7. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście instalowałbym siódemkę na starym SSDku, a na nowym puściłbym dyszkę. Te lekko ponad 200GB powinno ci wystarczyć na win 7 + kilka starszych gier, a przynajmniej nie robisz sobie wtedy bałaganu na NVME i niejako "oszczędzasz" miejsce na szybkim dysku.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, recedent napisał:

Najpewniej masz rację. Spróbuję w taki sposób zrobić. 

Raportuj jak wyszło, ja za miesiąc lub dwa naprawdopodobniej zaopatruję się w 3700x + b450/x470/x570 i rownież naprzemienne używanie 7mki i 10tki na dwóch ssdkach, chętnie skorzystam z doświadczeń.

Edytowane przez mrcszyman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows 7 który miałem na konfigu z 2600k na P67 (w biosie ustawiony był na RAID) podniósł się na Ryzenie. Chwilę mielił dyskiem, poinstalował stery, ale myszka na USB nie działała. Jako, że miałem ze starego kompa kontroler USB 3.0 na pci-ex (jakiś VIA) to go włożyłem do płyty i do niego myszkę podłączyłem. Przed instalką sterów pod chipset, raz wywaliło BSODa, a po instalacji jak na razie działa choć w managerze urządzeń sporo rzeczy sygnalizuje brak sterów. 

Osobno zainstalowałem W10 na dysku M.2 SS8200 Pro, tutaj oczywiście bez problemów, ale spod win7 nie widać tego dysku SSD M2 - brak sterów.

Wybór bootowania klawiszem F12 przy starcie komputera. 

Jest jedna rzecz, która jest na minus w tej płycie, otóż zamontowanie dysku M.2 wyłącza aż 2 porty SATA :( 

Jako, że mam jeszcze 3 dyski WD Red 4TB, 1 dysk SSD SATA i 1 napęd DVD, to musiałem zrezygnować z tego ostatniego.

Na plus bios w wersji F40, dzięki czemu nie musiał kombinować z szukaniem Ryzena na pożyczenie do aktualizacji biosu i Ryzen 5 3600 od razu wystartował. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...