Skocz do zawartości
MarsxPL

AMD Ryzen 3600 wysokie napięcia w spoczynku i stały boost

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim !

Od 3 dni jestem posiadaczem nowo-złożonego zestawu komputerowego na platformie AMD. Po paru testach w grach jak i również w programach diagnostycznych zauważyłem że Ryzen 3600 po zalogowaniu się do Windowsa 10 w spoczynku (pulpit bez żadnych procesów w tle które mogłyby obciążać procesor)  zegary trzyma w trybie boost 4.2Ghz jak i bardzo duże napięcia bo aż 1.48v w załączniku dodaje screen z CPU-Z + HWinfo., a gdy wchodzę w bios płyty głównej zegary jak i napięcie spada. (w załączniku screen)

Dodatkowo zdjęcie z włączonych funkcji procesora.

W czym tkwi problem ? Czy tak  ma być ?

Co zostało zrobione po złożeniu komputera:
Aktualizacja biosu do najnowszej wersji 7B86vH1
Wgrane sterowniki od chipsetu - plan zasilania to AMD Ryzen Balanced
Sterowniki od: K.graficzna, ethernet, Audio itp
W biosie włączony tylko profil XMP dla ramu. Żadnych innych game boostów itp

Moja konfiguracja:
AMD Ryzen 3600 + Chłodzenie Fortis 3
Radeon RX 5700 XT
Xyperx 16GB 3333Mhz
MSI 450 Gaming plus max
zasilacz 550W Silentium certi 80gold
Windows 10 w najnowszej wersji 1903


Z góry dzięki za odpowiedzi.

Bios 1.jpg

Bios2.JPG

Napiecia.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie, tylko że w okolicach 4100 Mhz. Również na płycie B450, ale Gigabyte B450 Aorus Elite. Już na kilku płytach widziałem pod AM4, że domyślnie jest ustawiony wysoki boost. 

Edytowane przez recedent

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

C&Q w biosie spróbuj przestawić z auto na włączony. Plan zasilania tak, jak wyżej. Te napięcia z automatu u mnie też są za wysokie.

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wysio napisał:

C&Q w biosie spróbuj przestawić z auto na włączony. Plan zasilania tak, jak wyżej. Te napięcia z automatu u mnie też są za wysokie.

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka
 

wysio jest sukces ! ! ! Zmieniłem w biosie Cool&Queit  z Auto na "Włączony" i dział ! W spoczynku zrzuca napięcie i zegary na 3.6Ghz, ale przy obciążeniu OCCT i OCCT Linpack max boost wrzuca do 4.0Ghz to samo w grach... Screen w załączniku. W biosie po ustawieniu C&Q na enabled  pojawiły się następujące opcje:bios1.thumb.jpg.475f42c51fb39029e0d8c1665d67a724.jpg

może gdzieś tutaj leży przyczyna ?

Obciązenie.jpg

Edytowane przez MarsxPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc dopiero poznaje platformę AMD, gdyż ostatnim procesorem z tej serii był u mnie Barton. I prawdę mówiąc nie wiem, czym się różnią opcje PState1 i 2. Generalnie to wina jest w biosie - błędy - że tak akurat masz. U mnie jest na auto i zrzuca ładnie do 3600Mhz. Na poprzednim biosie zrucało nawet poniżej 2 Ghz. Nie wiem, dlaczego teraz to nie działa.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem na płycie b450 tomahawk max chłodzenie macho... Musisz sam ustawić napięcie 1.1 i dać procka np na 4.1 ghz... Ale nawet tak ustawiony osiąga 75 c

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe wyjaśnienie co do PState.

Standardowy jest PState 0
I tak jak numerki rosną PState 1
PState 2 itd.

To choć te numerki idą w górę to taktowanie wraz z kolejnymi PStatami powinno spadać.

P-stany są mechanizmem oszczędzania energii, ale działają niezależnie od wbudowanych w procesor sprzętowych mechanizmów odcinania zasilania i sygnału zegarowego. Są przydatne głównie przy downclockingu, czyli obniżaniu napięcia i taktowania względem domyślnych.

Natomiast powiedźcie mi co tutaj macie ustawione?

 

minimal.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

I understand that you wish to know more about the AMD Cool n Quiet and Global C-State Control.

Please be informed that AMD Cool'n'Quiet is a CPU dynamic frequency scaling and power saving technology introduced by AMD. It works by reducing the processor's clock rate and voltage when the processor is idle and in order to save energy when the CPU is idle, the CPU can be commanded to enter a low-power mode. Each CPU has several power modes and they are collectively called "C-states" or "C-modes".

Both AMD Cool n Quiet and Global C-State Control should be enabled in the BIOS.

Thanks for contacting AMD.

Tak więc radzę dodatkowo włączyć jeszcze Global C-State Control.

Mam ten sam sprzęt, nie przejmuj się skokami MHz i napięciami - tak ma być: https://dm.reddit.com/r/Amd/comments/cbls9g/the_final_word_on_idle_voltages_for_3rd_gen_ryzen/

@Michikun domyślnie po instalacji sterowników chipsetu AMD (w tym plan zasilania AMD) ta wartość u każdego jest ustawiona na 99% co nie jest błędem i tak ma być.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe wyjaśnienie co do PState.
Standardowy jest PState 0
I tak jak numerki rosną PState 1
PState 2 itd.
To choć te numerki idą w górę to taktowanie wraz z kolejnymi PStatami powinno spadać.
P-stany są mechanizmem oszczędzania energii, ale działają niezależnie od wbudowanych w procesor sprzętowych mechanizmów odcinania zasilania i sygnału zegarowego. Są przydatne głównie przy downclockingu, czyli obniżaniu napięcia i taktowania względem domyślnych.
Natomiast powiedźcie mi co tutaj macie ustawione?
 
minimal.thumb.png.e5e3bb3261a9afcae26584a1646bc12c.png
Ja tu mam 99 procent ale może dlatego że mam sztywno ustawione 4.1 ghz i napięcie 1.31

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to możliwe że gdy procka mam na 1. 31 są takie same temperatury jak na 1.40.. Czyli 75 c i to z chłodzeniem takim jak macho... A najlepsze jest to że chłodzenie jak dotykam jest zimne

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja może zacytuję userów z innego forum bo nie chce mi się pisać tego samego tylko innymi słowami:

Problemem nie jest lut lub glut ale umiejscowienie czipów pod IHS. Ryzen 3000 nie ma centralnie umieszczonych chipletów stąd skuteczne schłodzenie ich jest trudne, bo nie wszystkie heatpipe obecnych coolerów są nad nimi.

Ustalone napięcie nie oznacza poboru energii (czyli tego co procek odda w postaci ciepła). Trzeba jeszcze do tego dodać amperaż. Ustawiając na sztywno napięcie dajesz takie napięcie wszystkim rdzeniom. W opcji automatycznej wskazanie 1,4V absolutnie nie oznacza, że każdy rdzeń bądź chiplet tyle dostaje bo boost jest nazwijmy to "miejscowy". Wysokie napięcia w idlu wiążą się z tym, że taktowania boost są ostro wyżyłowane i chwilowy peak taktu, aby procek się nie wysypał wymaga takiego napięcia.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Totalny bez sens robić taki procek... Mam nadzieję że seria 4000 będzie lepsza to odrazu wymieniam 3600 na jakiegoś 4700x to teraz mi wytłumacz skoro mam takie dobre chłodzenie to czemu procek nie wskakuje na deklarowane 4.2 a innym tak?

 

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek jest dobry tylko userzy niedoinformowani lub przechodzą z Intela i mają przez to kołowrotek w głowie. Taka specyfika Zen 2 i jak wspomniał wcześniej @Zgreed66 nie ma sensu ruszać napięcia jeśli nie robi się OC.

Dodatkowo wyżej wkleiłem link z oficjalną wypowiedzią przedstawiciela AMD na temat działania tej serii procesorów, nowe BIOSy oraz AGESA na pewno jeszcze coś zmienią w tej kwestii.

Póki co nie ma co panikować.

@R3jn wszystko kwestia wersji AGESA użytej w BIOSie, u mnie na najnowszej wersji BETA nie wyciągam już pełnych 4.2GHz dla Ryzena 5 3600 i to też jest normalne patrząc na standard 1.0.0.3ABB

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek jest dobry tylko userzy niedoinformowani lub przechodzą z Intela i mają przez to kołowrotek w głowie. Taka specyfika Zen 2 i jak wspomniał wcześniej [mention=208720]Zgreed66[/mention] nie ma sensu ruszać napięcia jeśli nie robi się OC.
Dodatkowo wyżej wkleiłem link z oficjalną wypowiedzią przedstawiciela AMD na temat działania tej serii procesorów, nowe BIOSy oraz AGESA na pewno jeszcze coś zmienią w tej kwestii.
Póki co nie ma co panikować.
[mention=229242]R3jn[/mention] wszystko kwestia wersji AGESA użytej w BIOSie, u mnie na najnowszej wersji BETA nie wyciągam już pełnych 4.2GHz dla Ryzena 5 3600 i to też jest normalne patrząc na standard 1.0.0.3ABB
Ja mam tomahawk max i tej bety nie wgrałem więc mam agese aba spytam inaczej masz płytę msi? Mógł byś porobić screeny ustawień i tu wkleić? Np precision boost które ustawienie dać bo. Mam 6 opcji chyba..

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam MSI Gaming Plus Max tak samo jak autor tematu.

Nie muszę robić screenów bo tego nie ruszałem - mam domyślnie na Auto. Jedyne opcje jakie zmieniłem to włączenie XMP, AMD Cool n Quiet oraz Global C-State Control.

Wszystko inne na stock/default/auto - nie bawię się i nie zamierzam bawić się w OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testuję od kilku dni plan AMD High Performance i tu u mnie ładnie wszystko działa. Procesor pracuje w zakresie 3600-4200 Mhz, a wyniki w testach wydajnościowych ciut wyższe, niż na planie zrównoważonym, na którym też procesor poprawnie łapał taktowanie. Ja tam jestem zadowolony i nie rozumiem, dlaczego niektórzy mają tu jakiś problem.

Natomiast w biosie w zakładce OC jest jeszcze dużo opcji, których nie znam. Są jakieś opcje chyba do zbijania napięć, sporo funkcji dla mnie to zagadka. Samo XMP nie za bardzo wiem, na czym polega, bo u mnie oba profile pokazują tę samą wartość i są ona mniej wydajne od ustawionych obecnie pamięci...

 

 

Edytowane przez wysio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobny problem więc się podłączę - płyta Asus TUF gaming x570-plus. Ryzen 3700X nie obniża taktowań i cały czas chodzi na 4 Ghz (pomijam że to trochę mało, ale na razie praktycznie wszystko na auto bo muszę się AMD od nowa uczyć). W biosie brak opcji C&Q jest tylko Global C-State Control ale przełączenie z auto na włączone nic nie zmienia, podobnie jak zmiana ustawień planu zasilania. Ktoś coś podpowie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sobie poradziłem. Opiszę jak bo to jest co najmniej dziwne. Wszystko przez "CPU Core Ratio" i "OC Tuner". W pierwszym trzeba wpisać z klawiatury "Auto", w drugim wybrać "Keep Current Settings" ale niestety zapisanie biosu nie wiedzieć czemu nie działa (dla tych dwóch pozycji). Pomaga tylko wgranie w biosie ustawienia "Load Optimized Defaults" (podstawia podane wartości automatycznie) a potem zamiana tego, co chce się mieć inaczej. Teraz procek chodzi w zakresie - 3393-4292.

Edytowane przez Jacekk44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...